Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
bublleklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 495 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Imbunatatiri Celestron C8


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 01 Feb 2010 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Imbunatatiri Celestron C8
Raspunde cu citat (quote)

Datorita problemelor intalnite la observatiile din ultima vreme, probleme datorate temperaturilor scazute, m-am hotarat sa fac cateva modificari Schmidt-Cassegrain-ului cu care observ de obicei. Tinta era eliminarea sau reducerea curentilor din tub si scaderea timpului de aclimatizare.
Initial am avut ceva emotii, fiindu-mi teama de posibilele "accidente" care ar fi putu aparea: oglinda principala zgariata, corector spart etc. Dupa ce mi-am facut putin temele, am purces la demontare. Scopul principal era montarea unor gauri de aerisire si a unui ventilator si, daca tot e demontat tubul, imbracarea cu velur autoadeziv a tubului telescopului si a suprafetelor interioare ale tuburilor primarei si secundarei (tub de perforatie si umbreluta parca se mai cheama). Tubul telescopului l-am imbracat mai mult ca sa-l mai izolez, avand cam 1mm grosime (am constatat ca se raceste foarte repede). Din planul focal, suprafata interioara a tubului telescopului nu se vede deloc, deci castigul datorat scaderii reflectivitatii suprafetei e mic.
Dupa demontare, am facut trei gauri cu diametrul de 35mm in carcasa posterioara. Doua dintre ele functioneaza ca gauri de aerisire si pe a treia e montat un ventilator de 40mm. Am folosit si o sita metalica deasupra careia am pus o panza de filtrare de 125 microni pentru vopsea. Am montat si o mufa si un intrerupator.
In pozele de mai jos se vede demonarea telescopului si rezultatul final. Ce am putut evalua pana acum e faptul ca tuburile primarei si secundarei reflecta mult mai putina lumina, ceea ce ar insemna o usoara imbunatatire a contrastului.
Mai am de facut o husa izolatoare care sa impiedice scaderea temperaturii tubului (mai ales in partea superioara) sub cea a mediului ambiant dupa aclimatizare.
Deocamdata astept vreme buna sa pot evalua "la cald" modificarile facute.



DSC03767.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  44.22 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03767.jpg



DSC03764.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  38.81 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03764.jpg



DSC03757.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  51.38 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03757.jpg



DSC03756.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.54 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03756.jpg



DSC03754.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  57.12 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03754.jpg



DSC03752.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  48.88 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03752.jpg



DSC03749.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  46.43 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03749.jpg



DSC03747.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  45.83 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03747.jpg



DSC03746.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  58.24 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03746.jpg



DSC03745.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  49.56 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03745.jpg



DSC03743.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  73.56 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03743.jpg



DSC03741.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  38.22 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03741.jpg



DSC03740.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  55.03 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03740.jpg



DSC03738.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.68 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03738.jpg



DSC03737.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  70.35 kb
 Vizualizat:  de 9081 ori

DSC03737.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Feb 2010 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti incerca sa vezi evolutia curentilor cu un test Ronchi pe stea , se vad lucruri ineresante Wink
Cele mai bune sunt telescoapele deschise , doar paraful e problema .
Chiar la un Newton studiand curentii cu ronchi am vazut ca nu scapam deloc de ei , nu se aclimatiza niciodata perfect. am facut apoi doua deschideri dreptunghiulare largi jos pe tub langa oglinda si s-a rezolvat .
in cazul meu cand fac observatii telescoapele stau in permanenta afara zile in sir.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Feb 2010 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante modificarile facute de Mak.

Insa am o nedumerire. Din ce stiam eu curentii din tub (asa numita turbulenta instrumentala) sunt o problema mai mare la tubul newtonienelor "clasice" (tubul functioneaza ca un horn, are tiraj). N-as fi crezut ca pot fi o problema importanta la SCT, tubul fiind inchis la capete asa cum e la refractoare.

E posibil sa ajute la reducerea timpului de aclimatizare dar nu cumva, in loc sa rezolvi o problema, de fapt ai creat una ? (asa cum zicea si Tavi, daca pana acum nu aveai praf in tubul optic, de azi inainte vei avea).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 01 Feb 2010 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa fac si un test Ronchi sa vad ce iese.
Problema la SCT e un pic altfel. Tubul din aluminiu se raceste foarte repede, iar aerul din telescop, fiind la temperatura mai ridicata decat cel ambiant, incepe sa creeze turbulente. Oglinda principala se raceste mai greu datorita tubului inchis, lucru care creeaza probleme in plus. Acelasi lucru e valabil si la secundara, influenta acesteia vazandu-se in testul pe stea , in intra sau extrafocal unde apare ca o dara dinspre umbra secundarei catre margine.
Problema se rezolva atunci cand telescopul e aclimatizat, cel putin asa spun cei care au facut modificarea. Daca insa temperatura ambianta scade continuu pe durata observatiei, telescopul nu se poate aclimatiza fara ajutor. Catadioptricele mai cu pedigree vin gata dotate cu gauri de ventilare si cu ventilatoare.

Cu praful sper sa nu fie o problema. Daca totusi intra praf, o sa pun o panza mai fina si pot sa demontez tubul periodic pentru curatare (operatie care e foarte simpla). Din punctul meu de vedere e preferabil asa decat sa-l tin in casa pentru ca nu pot sa observ la temperaturi scazute.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Feb 2010 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mak, ai facut o lucrare foarte buna. Felicitari.

Poti sa mai pui in plus, daca nu ai facut deja, si o izolatie exterioara, pentru ca vidul cosmic trage caldura foarte tare. Eu m-am convins de treaba asta, la Maksutovul meu, la care aveam mereu partea superioara a tubului, cea care venea spre cer, mult mai rece decat cea inferioara, desi tubul e tot din aluminiu. Asa nu vor mai fi curenti de convectie intre peretii tubului, pentru ca tubul va avea timp sa egalizeze temperaturile.

_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Feb 2010 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai norocul sa stai la casa atunci nu strica sa scoti telescopul in curte pentru aclimatizare cu vreo 2 ore mai devreme.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 02 Feb 2010 08:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, dragos.n.
Izolatia exterioara e in lucru. Am citit undeva ca parasolarul reflectorizant pentru parbriz e un material bun pentru asa ceva. Pentru eficacitate maxima cica, izolatia nu trebuie tinuta strans pe telescop, ci se pun niste distantiere din burete. O s-o prind cu velcro s-o fac demontabila.
Dupa ce o s-o incerc, va spun si daca merge sau nu.
Povestea cu tubul mai rece in partea superioara am masurat-o si eu saptamana trecuta. Erau 9°C diferenta de temperatura (-16°C jos si -25°C sus).

Chestia cu scosul afara cu doua ore inainte si tinut telescopul cu deschiderea in sus a fost primul lucru pe care l-am incercat. Chiar si dupa aproape trei ore de stat afara, tot fierbe aerul inauntru, cel putin in curte la mine, iarna, asa se intampla Laughing . Sigur, nu e ca si cum l-as fi scos atunci din casa, dar nici prea bine nu e. Daca temperatura mai si scade destul de mult pe parcursul observatiei, poti sa-ti iei adio de la magnificatii peste ~125X. Cum zicea si Dragos, cerul trage multa caldura.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 02 Feb 2010 08:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite ca s-a mai investigat pe aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=11951#11951
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Feb 2010 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gary Seronik are un articol interesant, in 2 parti, pe tema turbulentei instrumentale (e drept, materialul se refera la newtoniene, dar cred ca principiile sunt oarecum aceleasi indiferent de tipul instrumentului):

http://www.garyseronik.com/?q=node/55

http://www.garyseronik.com/?q=node/69

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Feb 2010 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In privinta curentilor termici parerea mea e ca se rezolva avand rabdare , dac nu atunci faci multe gauri , fante iar daca chiar esti foarte grabit pui si ventilatoare ....
Mi se pare ca nu asta e problema prioritara ci : optica buna , montura stabila cu sistem de orologerie , atmosfera cu seeing bun .
Cand am facut ultimele poze la Marte aveam zapada pe fundul oglinzii si ghiata pe partea de jos a tubului . instrumentul sta afara mereu cu tot cu oglinzi si montura de ani si ani.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 02 Feb 2010 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, nu pot sa las telescopul tot timpul afara. Pot sa il scot afara cu cateva ore inainte de observatii, dar uneori nu e suficient pentru ca tubul e (era) inchis.
Sper sa vad in seara asta daca au vreo eficacitate modificarile facute.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 03 Feb 2010 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am iesit aseara in niste conditii mizerabile (nori josi stil ceata) intre 21.45 si 23.30 dupa ce am lasat telescopul la racit vreo doua ore si jumatate.
Se pare ca gaurile de ventilare ajuta la aclimatizare pentru ca atunci cand am inceput sa observ, telescopul era complet aclimatizat.
Ventilatorul nu da vibratii chiar daca e montat rigid pe carcasa si nu se aude.
Cred totusi ca husa de izolare e obligatorie pe vremea asta.
Am incercat si un test Ronchi, dar fara prea mare succes. N-am reusit sa reduc nr. de linii la 4-5 din cauza turbulentelor atmosferice.

Mai investigam Laughing .
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Feb 2010 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar asa cum ai pus ronchi la peste 5 linii cum erau? daca interiorul tubului are straturi de aer cu gradient jos fata de sus ronchii pus vertical arata linii labartate si mai adunate in directia opusa . daca ai rotit reteaua si aratau paralele e ok.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 03 Feb 2010 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai n-am reusit sa pun decat vreo 10-12 (care erau paralele), mai jos de atat se facea imaginea varza imediat. Am vazut uneori cand incercam sa reduc nr. de linii ca se strica imaginea incepand de jos.
N-am incercat sa rotesc reteaua.
O sa mai "sap" in problema sa vad ce iese.
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Feb 2010 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak a scris:
Pai n-am reusit sa pun decat vreo 10-12 (care erau paralele), mai jos de atat se facea imaginea varza imediat. Am vazut uneori cand incercam sa reduc nr. de linii ca se strica imaginea incepand de jos.
N-am incercat sa rotesc reteaua.
O sa mai "sap" in problema sa vad ce iese.


Sper sa te ajute:

http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/telescopetestpag.html#
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact