Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Mare_Crisium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224015
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum ar fi daca Pamantul ar avea inele ?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gheorghe1800
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Noi 2008
Mesaje: 13



Localitate: undisclosed yet...

MesajTrimis: 14 Dec 2009 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Mie mi se pare trivial. Planetele mari au inele pentru ca au gravitatie mare si au sateliti mari.


Ok, dupa ce m-am mai gandit putin si dupa ceva cautari pe net cred ca aproximand putem accepta acest raspuns. Insa ar trebui putin explicat. In principal exista doua teorii pentru formarea inelelor planetare:
1. ciocnirea unor asteroizi/comete cu satelitiii planetei (sau in cazuri mai rare chiar cu planeta insasi) si desprinderea unui nor de particule de praf/gheata cu dimensiuni variabile, care cu timpul ar capata forma inelelor
2. caderea unui satelit in interiorul limitei Roche si "macinarea" acestuia/parte din acesta de catre forta de gravitatie a planetei si imprastierea prafului rezultat

Ar mai fi si o a treia explicatie sustinuta mai recent ca praful ar fi la fel de vechi ca si sistemul solar, insa intrebarea ramane cum a reusit sa ramana stabil un timp atat de indelungat.

Deci, direct din cele doua teorii rezulta ca planetele joviene cu gravitatie mult mai mare ar atrage mai multi asteroizi, sau ar avea limita Roche mai mare si astfel ar reusi sa-si regenereze inelele mult mai des decat plantele interioare, care cel mai probabil au avut in trecut inele generate de la inceputul sistemului solar (sau vezi cazul formarii pamantului prin ciocnirea cu alta planeta), dar care din cauza instabilitatii fie "au cazut" pe planeta fie au fost pierdute in spatiu.

Intrebarea initiala insa mi se pare perfect normala, ba chiar au existat proponenti ai ideii ca umbra unor ipotetice inele ale pamantului ar fi provocat una din extinctiile masive de specii din istoria pamantului.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Dec 2009 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate sunt doar paranoic,dar...''pastrati-va pantalonii pe voi''.
Subiectul pare dragut,bla-bla-ici,bla-bla-colo.Nu este un subiect imbecil dar cel care l-a revitalizat pe plan international este un IMBECIL!Eu inca imi amintesc foarte bine ca prin anii '80 niste linge-blide de la NASA au propus formarea unor inele terestre din pilitura de fier pentru a fi folosite drept antene radio-tv-telecom planetare...ca cica s-ar salva mai repede vieti,vestile ar circula mai repede etc etc.Astronomii din acea epoca au dat o replica foarte dura proiectului deoarece acele ''diafane'' inele ar fi distrus si ceea ce a mai ramas din cerul de noapte.
Asemenea discutii ''inocente'' servesc numai intereselor mercantile ,exportarii balbaitilor si cutrelor din televiziunile locale la scara planetara.Ce daca pentru asta trebuie sa dispara ultima pata de cer instelat...
Ma intreb cand va fi dezgropata alta propunere, a altor imbecili din aceeasi epoca ,referitoare la instalarea unor campuri de oglinzi plane pe Luna pentru iluminarea jumatatii aflate in noapte a globului terestru.Mircea
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Dec 2009 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu cred ca se pot face antene din pilitura de fier... ce naiba... si satelitii de telecomunicatii sunt oricum mai ieftini.

That being said, magnitudinea statiei spatiale e deja foarte mare, si pe viitor s-ar putea sa lase umbre pe sol la cat de mare ar putea deveni.

Atentie, nu priviti prin telescop la Soare sau la Statia Spatiala fara filtru special! Laughing

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Dec 2009 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

blakut
daca tu nu crezi...e tare argumentul,mai ales piparat cu nepretuitul tau sarcasm.
Cand vine vorba de poluare luminoasa si radio mie imi piere simtul umorului.E bine insa ca unii si-l pastreaza si pufnesc cand isi vad singuri degetul.Sau umbra lui proiectata de Statia Spatiala...sau... Wink Mircea
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Dec 2009 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

--
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...


Ultima modificare efectuata de catre Blakut la 15 Dec 2009 22:12, modificat de 1 data in total
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Dec 2009 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
daca tu nu crezi...e tare argumentul,mai ales piparat cu nepretuitul tau sarcasm.


Link...
Citat:

Cand vine vorba de poluare luminoasa si radio mie imi piere simtul umorului.


Si mie.
Citat:
E bine insa ca unii si-l pastreaza si pufnesc cand isi vad singuri degetul.Sau umbra lui proiectata de Statia Spatiala...sau... Wink Mircea

Cred ca Mircea...

Nu inteleg, nu credeti ca se poate face un satelit asa mare incat sa proiecteze umbre pe sol noaptea?

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Dec 2009 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,

sarcasm = Ironie aspră, usturătoare; batjocură necruțătoare.
sarcasm = a sharp and often satirical or ironic utterance designed to cut or give pain; a mode of satirical wit depending for its effect on bitter, caustic, and often ironic language that is usually directed against an individual

aroganta = Atitudine exagerat de mândră și de disprețuitoare, pe care o ia cineva care se crede mai presus decât alții, atribuindu-și drepturi care nu i se cuvin ; trufie insultătoare, obrăznicie, înfumurare.
arrogance = a feeling or an impression of superiority manifested in an overbearing manner or presumptuous claims

Se mai poate zice ca aroganta = necunoastere + sarcasm gratuit = sarcasmul gratuit al necunoscatorului (era sa zic o "jignire") Laughing
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Dec 2009 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel
nici vorba,nu la asa ceva m-am gandit,termenii sunt nepotriviti.
Blakut a facut otara ''bascalie'' pe tema unei poluari putin probabile;cam inteleg cum vede el lucrurile,nu crede ca niste ''oficiali'' de la asemenea institutii s-ar ocupa cu asa ceva,dar din pacate se ocupa.Nu stiu daca mai am articolele amintite.Am oaresce reviste vechi,nu doar cateva ,S&T,l'Astronomie,Meteor,Scientific American ,nu-mi amintesc unde am citit si recunosc,mi-e lene sa caut.

Blakut
cu statia care arunca umbre,ma sperii,vorbesc serios.Unde ''vom merge''oare pentru star-party,pe fata nevazuta a Lunii?Mircea
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Dec 2009 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai eu inteleg speriatul, dar asta se poate intampla in 60-100 de ani. Nu mai zic ca daca intinzi o retea de leduri sau oglinzi, chiar poti face sigla cocacola sa apara pe cer...
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Dec 2009 02:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru sigla Coca-Cola, prima data trebuie ca rusii sa vopseasca Luna in rosu, dupa cum spune bancul. Wink
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 10 Mar 2010 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Mie mi se pare trivial. Planetele mari au inele pentru ca au gravitatie mare si au sateliti mari.


Planetele mici au de asemenea inele. Pe măsura lor.
A... că nu le vedem... e altceva. Suntem prea mici.

E trivial, vom închide topicul.

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact