Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Venusstckz.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

EXTRAORDINAR


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Iun 2010 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului: EXTRAORDINAR
Raspunde cu citat (quote)

A aparut noua generatie de optica adaptativa pentru telescoape profesionale.Sistemul a fost pus in functiune la observatorul LBT - Large Binocular Telescope - din Arizona, si corectia imaginilor este aproape incredibila. Realizatorii sai spun ca acum atinge o rezolutie de 3 ori mai mare decat a lui Hubble, si va ajunge la una de 10 ori mai mare cand sistemul va fi montat pe ambele telescoape

Urmariti in linkul de mai jos cele doua filmulete, cu imagini inainte si dupa corectie cu optica adaptativa.

http://medusa.as.arizona.edu/lbto//AO/AOpressrelease.htm

Cum ar fi ca peste niste ani o asemenea tehnologie sa fie posibila si pe telescoape mai mici, pentru amatori? Shocked

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Iun 2010 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PS. Daca am citit eu bine, oglinda secundara pe care sunt montati magnetii care o curbeaza, are doar 1,6mm grosime, la un diametru de 910mm. Wow.
_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iun 2010 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi mai multe lucruri de spus.

Primul: ca de obicei italienii sunt extrem de laudarosi Razz

Al doilea: astronomia optica a viitorului este axata pe cercetarea in IR; ca urmare, este esential ca telescoapele sa fie amplasate in spatiu nu doar pentru a elimina problema turbulentei, dar si pe cea a absorbtiei IR in atmosfera terestra;

Si nu in ultimul rand: un astfel de sistem de optica adaptativa (de fapt, unul probabil inca mai avansat) isi va arata cu adevarat capacitatile (si ma ia cu fiori cand ma gandesc la asta) pe viitoarele TMT si E-ELT.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 17 Iun 2010 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
sa imi fie cu iertare dar parca totusi ar fi bine daca topicul ar descrie esenta mesajului.
Fara suparare (sper ca nu ajung banat din cauza asta) dar pe mine nu ma impresioneaza deci nu este asa de extraordinar pentru mine.

Inca o daca, daca cineva se simte lezat, imi cer scuze.

Numai bine
Emil
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Iun 2010 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Emil, probabil ca ai dreptate. Eu, in graba de a anunta acest rezultat - desi, culmea, am o oarecare MARE ciuda, din motive personale, pe italieni - nu am descris exact ce era de urmarit. Cu atat mai mult cu cat mesajul nu era nici in romana, nici in italiana.

Asa ca revin.

Filmuletele puse de site-ul LBT (american) arata o imagine fara corectia optica adaptativa, in prima parte a filmului, si cu corectia de o mie de ori pe secunda, in a doua parte.

Noutatea consta in rapiditatea cu care se fac aceste corectii, datorita faptului ca oglinda e foarte subtire, si permite astfel de ''viteze'' ale corectiei. Cine citeste intreg PDF-ul care e in susul paginii, vede cam toate datele despre aceasta realizare. Pentru mine personal a fost un adevarat soc aceasta diferenta.

Mai presus insa de realizarea in sine, pentru mine apare clar ca, daca se poate trece la productia de masa a sistemului, si nu vad de ce nu ar fi posibil, amatorii cu multi bani, sau institutiile de gen ''casa de cultura din municipiul x'' ar avea la indemana un instrument cu potential adevarat stiintific, care ar fi foarte putin inpiedicat de tulburenta atmosferica, si chiar de poluarea luminoasa. Si asta pentru ca intre prima si a doua generatie de optica adaptativa profesionala, diferenta nu e amplasamentul actuatorilor, ci viteza lor de reactie. Asa ca ei pot fi asezati si pe o primara de un metru, asa cum au fost asezati pe o secundara de 910 mm.

Si, de ce nu, chiar pe o primara de 500mm sau ceva mai putin. In fond, traim in epoca miniaturizarii electronicii.

Sa mai adaug ca ultima imagine pusa de cei de la LBT arata aceiasi zona a unui cluster globular, fotografiat , in stanga, de 'Hubble, iar in dreapta, de doar unul din telescoapele LBT, cu optica adaptativa gen 2 in functie.

Oricum, daca cineva are alte pareri, poate fi sigur ca nu v-a fi banat, decat, cel mult, in cazul in care v-a include si ceva injurii in mesaj. La urma urmelor, ce mie imi pare extraordinar, altcuiva ii poate pare banal.

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 18 Iun 2010 13:06, modificat de 1 data in total
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 18 Iun 2010 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos esti un visator incurabil Very Happy
"Bastanul" o sa bage sigur banii in vre-o masina sau cine stie ce chestie care fura ochii. In cercetare "mancati-as ochii, pai la ochelaristii aia?" Trist dar adevarat. Aici vorbesc de cazul unui sponsor.
Amatorii cu bani sunt "endangered species". Sad
Hai ca si eu am fost inteles gresit asa ca suntem chit, nu imi face impresia ca ar fi banal insa este pentru o persoana normala (daca asa ceva exista Twisted Evil ) este o chestie de genul "Frumos, exista si... am si uitat de el pentru ca are un pret probabil.... astronomic".

Numai bine
Emil
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Iun 2010 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca o astfel de tehnologie nu este si nu va fi prea curand la indemana amatorilor. Ganditi-va numai la costurile de dezvoltare care sunt de ordinul milioanelor (sau zecilor de milioane) de euro. Chiar daca aceste costuri ar putea fi amortizate prin efectul unei productii de masa, tocmai o astfel de productie este improbabila in viitorul apropiat.

Dar poate ca ma insel. Ceea ce ar fi minunat Smile

Pana una alta insa, e clar ca optica adaptiva a facut progrese substantiale si probabil acestea vor continua. Iar marile telescoape ale viitorului vor obtine rezultate fenomenale, de neimaginat pana in urma cu cativa ani.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2010 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dacă e să visăm, cred că viitorul este al nanotehnologiei și în optică: micro-oglinzi care se autoaliniază robotizat, ca niște soldați în front(ul) de undă... Smile Cu o astfel de tehnologie, ar trebui să fie doar o suprafață plană și stabilă, s-ar vărsa pe ea o găleată de nano-roboței care s-ar alinia după impulsurile laser de ghidare, focusând unde vrea mușchiu' operatorului... Rolling Eyes Very Happy
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact