Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
juplog.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225642
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Rafinarea metodelor clasice de aliniere optica


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2008 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Rafinarea metodelor clasice de aliniere optica
Raspunde cu citat (quote)

Este alinierea optica a instrumentelor un moft?
Iata mai jos un link foarte sugestiv si simplu unde puteti vedea foarte clar importanta majora a alinierii optice a instrumentelor folosite:
http://legault.club.fr/collim.html
De multe ori astronomul amator este nevoit sa apeleze la metodele simple de aliniere optica ori cand se afla in deplasare si apar probleme de descentrare optica datorata transportului, ori cand este acasa in laborator si nu dispune de aparatura sofisticata.
Dintre cele mai uzuale instrumente folosite pentru alinierea optica sunt:

- dispozitivul Chesire
- tubul de vizare cu reticul
- dispozitivul Chesire cu reticul (o combinatie a celor doua instrumente de mai sus)
- laserul
- autocolimatorul sau ochiul de pisica
- steaua artificiala

Din pacate marea parte a instrumentelor mentionate, care sunt de fabricatie chinezeasca nu respecta un minim al calitatilor ce trebuie sa le indeplineasca pentru a servi cu adevarat scopului propus.
Pe buna dreptate majoritatea celor ce incearca o aliniere optica cu dispozitivele de mai sus sfarsesc prin a face colimarea sigura tot pe stea.
Vreau sa va propun in cele ce urmeaza rafinarea unor procedee de aliniere optica astfel incat testul stelar final sa nu se mai constitue intr-un procedeu de aliniere in sine ci sa fie doar un procedeu de verificare si validare a alinierii.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2008 08:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum altfel sa ajungem la rafinarea metodelor de aliniere daca nu prin “rafinarea” dispozitivelor cu care incercam sa o facem si prin exersarea ochiului in noile conditii create Smile
Primul instrument de aliniere la care vreau sa ma opresc este dispozitivul “Chesire cu reticul”. Acesta este un dispozitiv care insumeaza proprietatile unui Chesire simplu (de obicei scurt) cu care se poate verifica “concentricitatea” si proprietatile unui tub de vizare cu reticul care genereaza o axa optica si cu care se poate verifica foarte bine “centrajul”.
Dispozitivul despre care vorbesc este cel din imaginea de mai jos dar atentie, asa cum este el livrat de indiferent ce dealeri, nu este sub nici o forma potrivit sau apt pentru scopul propus pana cand nu vom “opera” niste modificari asupra lui.



Chesire.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  69.09 kb
 Vizualizat:  de 7342 ori

Chesire.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2008 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Modificarile pe care vi le propun asupra acestui dispozitiv sunt in numar de 3:
-1. readucerea la o dimensiune optima a partii de intrare a dispozitivului astfel incat sa minimizam pe cat posibil abaterea fata de axa optica reala.
-2. refacerea reticulului
-3. micsorarea orificiului de vizare.

Despre prima modificare am mai discutat intr-un topic dedicat dispozitivului Chesire asa incat nu o sa insist, amanunte puteti gasi aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1888
Pe scurt este vorba de bucsarea partii din fata cu o piesa ce va constitui noul barrel al dispozitivului, piesa care va avea o toleranta foarte stransa fata de standardul de 31.75 mm.
Personal am mers chiar pe diametrul de 31.75 mm si o lungime activa de 25 mm.
Alte artificii pentru a ajunge la dimensiunea optima a barrelului nu va recomand intrucat va puteti pacali si artificiul la care ati recurs sa va aduca mai mult incertitudine decat ajutor.
Mai pun inca o imagine cu aceasta modificare din care sa vedeti despre ce este vorba.



barrel (1).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  76.23 kb
 Vizualizat:  de 7309 ori

barrel (1).JPG



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2008 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cea de a doua modificare isi propune schimbarea reticolului existent cu unul nou.
Din cate asemenea dispozitive mi-au trecut prin mana, sa zic vreo 5 sau 6 nici unul nu avea reticolul centrat corect iar din discutiile avute si cu alti useri de pe forum care au folosit asa ceva rezulta ca aspectul asta se constitue intr-un "sindrom" general.
In afara de asta, reticolul acestor dispozitive are "firele" prea groase si daca vrei sa colimezi un mak de exemplu, oglinda secundara aproape ca nu se mai vede si in consecinta nici nu poate fi centrata corespunzator.
Am scos asadar firele reticolului original (care la dispozitivul meu erau construite din bucati de ace de cusut de 0.8-0.9 mm diametru) si le-am inlocuit cu o piesa inelara care se infileteaza sau intra fest pe interiorul tubului pe care am lipit doua fire noi, bine intinse, de aceasta data din sarma de wrapping de 0.2 mm de pe care am extras invelisul izolator.
Este important ca noul reticul sa fie foarte bine centrat si pentru asta va puteti ajuta de un desen facut pe calculator care sa reprezinte inelul pe care vreti sa-l folositi ca suport peste care suprapuneti doua linii perpendiculare care evident trec prin centrul inelului si se prelungesc mai mult decat diametrul lui (ca in imaginea de mai jos).
Dupa lipirea fiecarui fir verificati situatia prin suprapunerea pe desen.
Daca ati constatat o mica abatere dezlipiti firul si reluati operatiunea, dupa cateva incercari sigur veti reusi... Very Happy
La final introduceti inelul sau infiletati-l in capatul dispozitivului si asigurati-l cu doua picaturi de loctite.
Rezultatul poate semana cu cel din imaginile de mai jos.
In acest moment aveti deja un dispozitiv Chesire care incepe sa-si merite numele, adica este mult, mult mai precis decat cel de la care ati plecat ... si asta inca nu e tot!



reticul nou (3).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  101.05 kb
 Vizualizat:  de 7287 ori

reticul nou (3).JPG



reticul nou (1).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  97.07 kb
 Vizualizat:  de 7287 ori

reticul nou (1).JPG



desen ajutator.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  14.87 kb
 Vizualizat:  de 7287 ori

desen ajutator.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2008 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Al treilea si ultimul pas pentru acest dispozitiv consta mai mult intr-o adaugire decat o modificare.
Concret e vorba de adaugarea unui capacel de plastic sau metal care sa intre fest pe fata dispozitivului, capacel in care s-a efectuat o gaura centrata cu diametrul de 0.8 mm (gaura originala de vizare a dispozitivului are 2 mm diametru).
Noua adaugire ajuta in doua directii:
- in primul rand creste precizia de aliniere fata de axa optica reala
- si in al doilea rand creste profunzimea campului de "clar" in special pentru distante mici permitand in acest fel ca noul reticul sa fie perceput "mai bine definit"
Adaugarea noului capacel duce insa si la scaderea luminozitatii imaginii vazute prin dispozitiv, lucru ce poate fi compensat prin iluminarea oglinzii inclinate cu ajutorul unei mici lanterne cu led-uri.
Sigur, masuratori comparative se pot face "cu" si "fara" noul capacel.
Si inca ceva: dispozitivul astfel creat capata o precizie atat de buna incat unii dintre voi s-ar putea sa aiba o "surpriza" verificand alinierea unui instrument optic alternativ cu ambii ochi si sa constate ca de fapt cei doi ochi din dotare nu vad perfect la fel.
In final este bine sa adaugati atunci cand nu folositi dispozitivul, un capacel de protectie mecanica pentru noul reticul asa cum se vede in imaginea de mai jos iar dispozitivul sa-l tineti la pastrare in cutiuta lui originala.

Ca aplicatie practica am folosit acest nou dispozitiv Chesire impreuna cu un Laser Colli (despre a carui colimare am vorbit mai demult intr-un topic separat: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1882 ) la alinierea optica a unui mak refacuta de trei ori de la stadiul de decolimare totala.
La cele trei teste stelare (facute in trei seri consecutive) nu am putut discerne clar diferente de colimare de la un caz la altul.
Nu a fost necesar nici acel reglaj fin pe stea.
Sa aveti spor!



protectie mecanica reticul.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  88.72 kb
 Vizualizat:  de 7258 ori

protectie mecanica reticul.JPG



orificiu nou de vizare.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  82.8 kb
 Vizualizat:  de 7258 ori

orificiu nou de vizare.JPG



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Aug 2009 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth ai dreptate, am si eu un exemplar identic cu cheshire-ul din poze si am observat ca are joc in focuser, destul de mare...
dar neavand sculele adecvate n-as putea sa-l bucsez. Nu poti face de exemplu tu pentru doritori mai multe bucse? Eu nu stiu cui sa ma adresez.

Si mai vreau sa intreb ceva. Ce fel de Cheshire sau sighttube este necesar pt. dobsonurile Synta pt. a vedea clipsurile principalei in el? Eu nu vad decat principala in cheshire si alinierea secundarei trebuie sa o fac prin "collimation cap"-capacelul cu gaura. Cred ca ar fi foarte util un cheshire/sighttube mai "wide".
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Aug 2009 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu consider alinierea cu dispozitive e un moft sau exprima neputinta de a gandi.
inspectare vizuala in camera acasa apoi testul pe stea e banal de simplu e gratis si cu rezultate maxime.
Un test similar cu cel pe stea ar fi aliniere interferometrica, dar si asta ar fi un super moft.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Aug 2009 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

auriga a scris:
... am si eu un exemplar identic cu cheshire-ul din poze si am observat ca are joc in focuser, destul de mare...
dar neavand sculele adecvate n-as putea sa-l bucsez. Nu poti face de exemplu tu pentru doritori mai multe bucse? Eu nu stiu cui sa ma adresez.

Si mai vreau sa intreb ceva. Ce fel de Cheshire sau sighttube este necesar pt. dobsonurile Synta pt. a vedea clipsurile principalei in el? Eu nu vad decat principala in cheshire si alinierea secundarei trebuie sa o fac prin "collimation cap"-capacelul cu gaura. Cred ca ar fi foarte util un cheshire/sighttube mai "wide".


Din pacate nu mai am aceasta oportunitate Sad
Daca dispozitivul Chesire are joc mare in portocular nu te mai poti baza pe ajutorul lui.
Despre imprastierea rezultatelor functie de acest joc am scris cate ceva in linkul despre colimarea laserelor.
Pentru telescoape cu raport focal mic ai intradevar nevoie de un Chesire mai wide, si acest lucru il poti obtine prin scurtarea pe strung a celui ce-l ai acum si rebucsarea lui pentru a minimiza pe cat posibil jocul in portocular.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Aug 2009 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

auriga
Catalin Fus a facut o oferta de principiu pentru prelucrari prin aschiere.M
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Aug 2009 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:

Si inca ceva: dispozitivul astfel creat capata o precizie atat de buna incat unii dintre voi s-ar putea sa aiba o "surpriza" verificand alinierea unui instrument optic alternativ cu ambii ochi si sa constate ca de fapt cei doi ochi din dotare nu vad perfect la fel.


Azi la vizita medicala anuala, tanti doctor de la oftalmologie mi-a dat o veste pe care nu as fi vrut sa o aflu: sunt fericitul posesor al unui usor astigmatism, atat de usor incat nu necesita metode de corectare.
Vestea m-a intristat pe de o parte deoarece mi-as fi dorit altceva (poate un instrument nou), in nici un caz astigmatism, dar pe de alta parte mi-a adus aminte de acest topic in care mi-am detectat singur acest defect.
Inca un argument in plus pentru o metoda si un instrument simplu care daca este rafinat suficient de mult poate concura de la egal la egal cu cele mai sofisticate aparaturi de masura si diagnoza de la SMC.
Sus
carrier2
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Iul 2010
Mesaje: 6



Localitate: Roman, Romania

MesajTrimis: 26 Iul 2010 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam tarziu dar am si eu niste observatii de facut despre cheshire-ul de mai sus cu reticul(skywatcher), pentru a ajuta eventualii cumparatori neavizati.
Instrumentul e facut la strung pe dinafara, dar tzeava din care e facut nu are grosime constanta! Cand te uiti prin el secundara pare sa nu fie un disc ci un oval. Desigur e o iluzie optica creata de interiorul tubului cheshire care nu e perfect circular. Se poate corecta la un strung.
Mai mult reticulul nu e centrat cu precizie deci si el e nefolositor.Doar daca te incumeti sa dai alte gauri perfect diametrtal opuse.
Dupa oarecari incercari de colimare nereusite am masurat cu sublerul si am descoperit aspectele de mai sus.
Poate am nimerit eu unul tare prost dar ma indoiesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact