Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-55156.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225363
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

incepator


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
recab
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Noi 2010
Mesaje: 99

Motto: "Eppur si muove"

Localitate: italia

MesajTrimis: 07 Noi 2010 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului: incepator
Raspunde cu citat (quote)

buna,
Nu de mult am intrat in posesia unui telescop, si dupa o lunga documentatie am innceput sa scanez cerul, primele obiecte vazute au fost luna, jupiter, nebuloasa lui orin etc...deci botezul l am facut, cred Very Happy.Este vorba te un telescop newtonian ziel orbiter 35 ,D:114mm /910mm, f/8, cautator 5x24,oculare 10-20 mm,montura eq2,un telescop modest.Cum am vazut ca pe acest forum sunt o gramada de cunoscatori am sa ma las pe mana voastra in ceea ce doresc sa intreb in continuare Very Happy.
-ce oculare recomandati pt obtinerea unei puteri de marire maxime, de aseamnea imbunatatirea calitatii.
-pt astrofoto ce camere recomandati si ce metode?
-se poate face ghidaj off-axis la un newtonian?
Am tentat fotografierea lunii cu un aparat digital, dar rezulatate nu sunt prea bune de aceea vreau sa fac imbunatatiri. In concluzie as vrea sa stiu tot ce trebuie facut pentru obtinerea unor fototografii decente .
Astep pareri.

Multumesc anticipat



100_4461.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1005.94 kb
 Vizualizat:  de 4933 ori

100_4461.JPG


Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2010 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea stiu italiana, dar din ce citesc nu ma prind, oglinda este sferica sau parabolica?

Depinde ce intelegi apoi prin fotografii decente. Foloseste-l mai bine la observatii vizuale...Daca vrei foto incearca cu un webcam, pare destul de subtirica montura, un webcam insa nu cantareste mult si se pot obtine rezultate acceptabile avand in vedere setup-ul tau. E motorizata montura vad, Luna cel putin ar trebui sa iasa ok (repet, pt ce ai tu acolo).

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 08 Noi 2010 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

recab a scris:


-ce oculare recomandati pt obtinerea unei puteri de marire maxime, de aseamnea imbunatatirea calitatii.


Sa inteleg ca este vorba de telescopul asta :

http://www.otticasanmarco.it/catalog.asp?p...brandID=21


Pai marirea maxima utila a acestui telescop, avand in vedere ca are 114 mm diametru, ar fi cam 228 X. Deci daca te duci pana in maxim 200 X este ok.
Practic avand focala de 910 mm daca o sa folosesti un ocular de 6 mm focala vei mari de 910/6 = 151 X iar cu unul de 5 mm focala vei mari de 910/5= 182 X.
Eu consider ca un ocular de 5 mm focala, ar cam fi limita instrumentului tau in ceea ce priveste marirea. Acum, in practica, vezi cum se comporta.
In ceea ce priveste calitatea, nu ai ce face. Optica telescopului are o anumita calitate cu care va ramane. O conditie pentru o calitate cat mai buna ar fi sa fie colimat corect si sa folosesti oculare bune care nu dau aberatii cromatice. Apoi sa ai un cer senin, fara poluare luminoasa si turbulenta minima.
Spor la observatii !
Sus
recab
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Noi 2010
Mesaje: 99

Motto: "Eppur si muove"

Localitate: italia

MesajTrimis: 08 Noi 2010 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mltumesc pentru sfaturi,sunt de un real folos!

Blakut, oglinda este sferica iar montura nu este motorizata(probabil ai vazut alt model).Prin "fotografii decente" ma refeream la faptul ca acel obiect fotogarfiat sa aiba cat de cat niste detalii .Pt astrofoto tu ce aparatura folosesti si ce metoda ? ti am vizitat blog ul, impresionant, complimente pt foto.

Teo, este vorba de telescopul din link ul atasat de tine.

Cu prima ocazie o sa fac pasul spre achizitonare unui nou si performant telescop,vreau sa fie optim si pentru asatrofoto (care ma pasioneaza), care crede ti ca ar fi potrivit?
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1311




MesajTrimis: 08 Noi 2010 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://magazin.telescop-expert.ro/blackdiamond-ed-apo-80600.html

Normal ca poti lua si unul mai mare, 100 sau 120, nu te afecteaza cu nimic, in afara de buget! Very Happy
Sus
recab
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Noi 2010
Mesaje: 99

Motto: "Eppur si muove"

Localitate: italia

MesajTrimis: 08 Noi 2010 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Normal, o sa fie in functie de bugetul de care dispun, oricum, cand pasiunea e mare e posibil orice... Cool
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2010 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Blakut, oglinda este sferica iar montura nu este motorizata(probabil ai vazut alt model).Prin "fotografii decente" ma refeream la faptul ca acel obiect fotogarfiat sa aiba cat de cat niste detalii .Pt astrofoto tu ce aparatura folosesti si ce metoda ? ti am vizitat blog ul, impresionant, complimente pt foto.


Impresionant e ce fac baietii de pe forum la astrofoto, eu inca nu am reusit sa fac prin telescopul meu astrofoto, imi mai trebuie ori coma corrector care sa imi si impinga focusul inafara, ori un focuser low profile.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Noi 2010 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

off-topic: blakut, eu am un tub de 254mm cu focuser standard de 2" si focuseaza perfect cu canon 400d pe un filet T2. tie de ce nu-ti merge?
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2010 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
off-topic: blakut, eu am un tub de 254mm cu focuser standard de 2" si focuseaza perfect cu canon 400d pe un filet T2. tie de ce nu-ti merge?


ooff: nu imi ajunge in focus. Am un nikon d80. O fi de la adaptor, poate e prea lung...

On topic:

Incearca sa iei un tub de macar 150, cu oglinda parabolica. Cateva oculare nu ar strica. Apoi te poti gandi la motorizare. Am aflat de unul singur ca e foarte scump echipamentul de asrofoto, ala performant probabil.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2010 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am citit eu despre telescopul Ziel 35 el se preteaza la observatii vizuale. Pentru foto se poate folosi metoda cu prinderea aparatului pe inel (dispozitivul pigy back) sau fotografie afocala (proiectie prin ocular). Pentru fotografia in focar este posibil sa nu fie suficient back focusul. Fiind vorba de un reflector newton ar fi necesar si un corector de coma ceea ce face ca senzorul camerei sa fie si mai departat de focar. Nu mai spun daca se doreste si folosirea filtrelor sau a ghidajului off-axis. O solutie ar fi folosirea unui Barlow sau modificarea instrumentului. Se poate inlocui focalizatorul cu unul mai putin inalt si cu ceva bafta poate rezolva problema (ex.:http://www.starmax.ro/Baader/focalizatoare.htm ). O alta metoda ar fi de a apropia oglinda primara de focalizator prin modificarea tubului. Asta necesita insa si inlocuirea secundarei cu una mai mare (se calculeaza). O ultima metoda ar fi achizitionarea unui instrument dedicat pentru astro-foto (asta costa). La toate astea se adauga necesitatea unei monturi serioase, preferabil cu motorizare, si multe alte accesorii. Laughing
_________________
CER SENIN !
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Noi 2010 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut a scris:
ooff: nu imi ajunge in focus. Am un nikon d80. O fi de la adaptor, poate e prea lung...

Adaptorul de 1.25" al focuserului se desface în două și partea care se prinde de focuser rămâne scurtă, cu filet T2 expus. Cu adaptor T2-2" băgat în adaptorul de 2" al focuserului nu merge.
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2010 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut: aceeasi problema am avut-o si eu, iar o posibila rezolvare e aici
Sus
recab
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Noi 2010
Mesaje: 99

Motto: "Eppur si muove"

Localitate: italia

MesajTrimis: 10 Noi 2010 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan, metodele de transformare a newtonianului sunt prea complicate, cu siguranta dau randament, asa ca pentru moment o sa ma limitez la metodete de fotografiere mai simple (de exemplu webcam ul) cat imi permite aparatura.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2010 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inainte sa te "repezi" in astrofotografie iti recomand acest mic tutorial:

http://www.skywatcher.ro/Educatie/Intrebari/astrofotografie.htm

Gasesti pe net si alte site-uri interesante care intra mai in amanunt. Pentru astrofoto cu webcam sunt o multime de pagini cu sfaturi si experiente.

Spor. Laughing

_________________
CER SENIN !
Sus
recab
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Noi 2010
Mesaje: 99

Motto: "Eppur si muove"

Localitate: italia

MesajTrimis: 12 Noi 2010 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca si in orice "meserie" teoria nu trebuie subapreciata,asa ca inainte ca sa trec la practica o sa iau o"zdravana portie"de teorie. Multumesc pentru recomandarile facute. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact