Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10863546_898202820213115_2041881046_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

urgent telescop 254/1200


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Sep 2006 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La tubul de 254mm f=1200 iti trebuie cel putin un HEQ5, mai bine un EQ6.

Daca tot esti incepator mai bine cumpara de la un magazin. Asa nu iei teapa. Si se pare ca inca nu faci diferenta dintre trepied si montura.
Sus
Award
Vizitator








MesajTrimis: 06 Sep 2006 18:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
La tubul de 254mm f=1200 iti trebuie cel putin un HEQ5, mai bine un EQ6.

Daca tot esti incepator mai bine cumpara de la un magazin. Asa nu iei teapa. Si se pare ca inca nu faci diferenta dintre trepied si montura.


Tocmai am fost la un magazin si mi-a explicat ca eq este trepied + montatura ( daca am inteles bine )
Acu nu as vrea sa sa ma arunc dar nici nu as da cu piciorul ...La ce pret ar fi un trepied + montatura fara motor ? ( Daca este asa ceva pt obiectul e mai sus )
Sus
Award
Vizitator








MesajTrimis: 06 Sep 2006 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai exact vreau sa-l pun pe un trepied ce costa mai putin pana am sa reusesc sa iau un eq 6 . Se poate
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 06 Sep 2006 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

..unde e o mare graba, se face efort degeaba....
nu stiu daca exista asa un proveb in romania, dar asa imi pare asta ce faci tu.
500 Euro pentru un telescop 250/1200 used?? Nou parca ar mai fii bine pretul. Daca ai posibilitate, sa-ti dea macar niste poze in ce conditie este telescopul. Orb nu as cumpara asa de repede, ca nu cred ca vanzatorul are asa de multi clienti care "se bat" pe acest telescop. Asa ca fii atent Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Award
Vizitator








MesajTrimis: 06 Sep 2006 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
..unde e o mare graba, se face efort degeaba....
nu stiu daca exista asa un proveb in romania, dar asa imi pare asta ce faci tu.
500 Euro pentru un telescop 250/1200 used?? Nou parca ar mai fii bine pretul. Daca ai posibilitate, sa-ti dea macar niste poze in ce conditie este telescopul. Orb nu as cumpara asa de repede, ca nu cred ca vanzatorul are asa de multi clienti care "se bat" pe acest telescop. Asa ca fii atent Smile


Ai dreptate ...Pai nu prea are clienti , singurul avantaj este ca sta la 20 km si as putea sa merg sa-l vad ...de asta am intrebat cam la ce ar trebui sa ma uit sa nu fie ceva stricat ...El spune ca tubul are cam 1 an ...acu pana nu-l vad nu stiu ce sa cred .
Unul nou ar costa in jur de 750 euri
Cam cat ar fi pretul corect daca este totul ok ?

Pana la urma imi cer scuze ca vin cu topicuri de felul acesta ...dar nu aveam unde sa intreb si mai ales ....repede .
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Sep 2006 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand ma refer la montura ma refer atat la trepied, cat si la montura propriu-zisa.

Fara motor nu gasesti HEQ5 sau EQ6. Pe EQ5 nu poti pune tubul optic de 250mm pentru ca va fi instabil si va vibra puternic. Deci daca vrei sa il iei sa te gandesti ca ai nevoie sa iti cei cel putin un HEQ5.

Daca acel tub optic nu e nou mai bine nu il lua. S-ar putea ca vechiul proprietar sa nu-l fi intretinut bine, oglinzile sa nu fie in stare buna, praf pe ele, ceva zgarieturi mici, coating dus pe alocuri etc. Inainte de a da banii daca tot vrei sa il iei uita-te la oglinzi sa nu aiba nici un defect. Dar mai bine nu lua. Ia de la un magazin unde ai si garantie. Si ia un pachet intreg, telescop plus montura, asa iesi mai ieftin.

Un HEQ5 incepe de la 600 si ceva de euro varianta fara goto.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 06 Sep 2006 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Award a scris:
HoO_Germany a scris:
..unde e o mare graba, se face efort degeaba....
nu stiu daca exista asa un proveb in romania, dar asa imi pare asta ce faci tu.
500 Euro pentru un telescop 250/1200 used?? Nou parca ar mai fii bine pretul. Daca ai posibilitate, sa-ti dea macar niste poze in ce conditie este telescopul. Orb nu as cumpara asa de repede, ca nu cred ca vanzatorul are asa de multi clienti care "se bat" pe acest telescop. Asa ca fii atent Smile


Ai dreptate ...Pai nu prea are clienti , singurul avantaj este ca sta la 20 km si as putea sa merg sa-l vad ...de asta am intrebat cam la ce ar trebui sa ma uit sa nu fie ceva stricat ...El spune ca tubul are cam 1 an ...acu pana nu-l vad nu stiu ce sa cred .
Unul nou ar costa in jur de 750 euri
Cam cat ar fi pretul corect daca este totul ok ?

Pana la urma imi cer scuze ca vin cu topicuri de felul acesta ...dar nu aveam unde sa intreb si mai ales ....repede .


Asa se aude mai bine Wink Smile . Daca ai posibilitatea a merge acolo sa-l vezi, dut-te.
Cum ai putea vede tu, daca este neinordine? Asta este depinde de cat te cunosti tu la telescoape. Un incepator vede un telescop mare si crede ca totul este ok, chiar daca asa un telescop nu ar fii. Sa zicem ca acest telescop arata stele non punctuale, ce ai zice tu? Ai stii daca vine acest efect de la oglinda secundara, sau de la oglinda prmara, sau de la ocular, sau ca nu este colimat telescopul?
Asa ca nu este usor sa-ti spun eu daca tu ai putea vedea ceva.
Dar in cazul daca mergi acolo, stai cel putin daca este cerul deschis si uitate la stele. Daca ai un ocular Plossl, atunci poti da cam direct concluzia daca stelele in afara de mijlocul campului de imagine, care se vad la margine cam lungite, vin din cauza tipului de ocular la un sistem de f/6.
Daca mai vezi cu un ocular Plossl si stele lungite in mijlocul campului de vedere al ocularului, atunci du-te acasa, si lasa-i telescopul acolo, sau daca ai posibilitate sa-l justezi INAINTE de a face asa un test, justeaza-l.

Ce ai putea vedea este, daca focusser-ul este bine montat si nu se clatina.Mai departe ai putea vede daca Spider (acolo unde sta oglinda secundara) este indoit sau cumva neinordine.
Mai departe ai putea vede, daca undeva s-a spart cumva la marigne ceva din oglinda. Astea sant indicatii cre ar putea zice ceva de starea telescopuloui, dar nu zice inca nimic despre calitatea oglinzii.
Asta ai putea vede putin, daca te uiti la o stea si o defocusezi cu un ocular cu putere mare, si extrafocal si intrafocal, unde ti se arata un airiy disc cu mai multe cercuri concentrice. Amandouo directii, intra si extra-focal trebue sa-ti arate cam aceeas imagine al stelei, asta se vece concentric si rotund numai, daca sistemul este bine colimat.
Daca ti-se arata un oval, inseamna ca undeva apasa ceva pe oglinda. Daca acest oval schimba directia cind intrii de la intrafocal pe extrafocal sau vice, terbue sa cauti defectul...

Nu vreau sa-ti fac frica, ca nu este totul asa grav cum se citeste, dar sa cumperi un telescop, trebue macar sa ai ceva stiinte despre sistem.

Relativ la pret nu pot sa-mi dau impresia, ca eu nu cunost preturile romanesti, si ce sa zic?

Relativ la tema este ok, din cauza asta suntem un Forum unde putem vorbii de asa teme Smile , mie nu trebue sa ceri scuze.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incepator= lucruri noi.
Incepator+Second Hand = 50% iei ce nu ai nevoie.

Intreaba, vezi, citeste.

Daca ai venituri foarte mari, atunci cumpara ce-o fi. Dupa aia, mai cauti, mai cumperi.

Daca esti amarastean (mii de scuze...)- informeaza-te intai.

Te inteleg insa- in romaneste nu sunt decit vreo 4-5 locuri de unde sa te informezi. 99% din ce-ti treuie e exclusiv in engleza.

Stii ce-as face in locul tau? M-as duce la un amic, ceva sa-l intreb ce si cum.

NU te grabi! Daca vei lua ceva ce nu te va satisface, iti vei ucide pasiunea... ar fi pacat.

Nu zic sa stai 2-3 ani sa te tot gandesti. Dar macar cateva luni... Sunt asa putin observatori amatori, ca ar fi mare pacat sa pierzi pasiunea asta din cauza grabei si a procurarii unui instrument ce nu te-ar satisface.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Urgent ..trepied skywatcher 250 mm
Raspunde cu citat (quote)

Award a scris:
Am gasit doar tubul optic de la un reflactor 250 mm /1200 la 500 de euri
Ce trepied si montatura poate fi folosit in afara de motorizat ( deocamdata ) Un trepied de metal eq 5 ar merge ?
Omul ma asteapta sa-i dau raspunsul daca il cumpar sau nu .
La ce sa ma uit la tub sa nu iau tzeapa ?

Dau o bere cat de curand ....multumesc mult


Mi se pare mult pretul de 500E si nu se merita fiindca nu este complet telescopul. Gasesti la preturi mai mici telescoape mai bune.
Apropo pe unde locuiesti in Italia? Poate iti recomand o firma aproape de tine sau poate iti vand telescopul meu cine stie Very Happy eu stau in Spania la granita cu Franta.
Numai bine!
Sus
Award
Vizitator








MesajTrimis: 06 Sep 2006 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma au avut efect sfaturile voastre ...nu imi este totuna sa cumpar un lucru si sa nu am o secunda de garantie ..mai ales ca nu am experienta in telescoape ...
Si , SURPRIZA , am gasit unul nou noutz , cu garantie in magazin la 550 euri ...si ma duc vineri sa il cumpar , mi l-au pus deoparte ...dar am ales unul pt sistemul solar + deep sky ...la inceput macar sa vad ...si dupa ce voi avea ceva experienta voi trece si la fotografii .

Asa ca tre sa dau o bere ...promit . Very Happy
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Award a scris:
Pana la urma au avut efect sfaturile voastre ...nu imi este totuna sa cumpar un lucru si sa nu am o secunda de garantie ..mai ales ca nu am experienta in telescoape ...
Si , SURPRIZA , am gasit unul nou noutz , cu garantie in magazin la 550 euri ...si ma duc vineri sa il cumpar , mi l-au pus deoparte ...dar am ales unul pt sistemul solar + deep sky ...la inceput macar sa vad ...si dupa ce voi avea ceva experienta voi trece si la fotografii .

Asa ca tre sa dau o bere ...promit . Very Happy


Poti sa ne dai linkul sa ne dam cu parea despre el.
Numai bine!
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

unu"... ce?

Marca, caracteristici etc... +... ce magazin?

Esti in Romania- deschide bine ochii!

Eu nu zic sa te gandesti la nesfairsit, dar... nici chiar cateva zile,,,
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Sep 2006 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Esti in Romania- deschide bine ochii!

Eu nu zic sa te gandesti la nesfairsit, dar... nici chiar cateva zile,,,


lol: Omu' nostru e in Italia.

Si vrei sa zici ca firmele din Romania nu sunt serioase? Ai incercat sa cumperi de la unul din ele? Nu sunt decat 3. Eu zic ca sunt serioase. Desi in privinta unuia as avea retineri (experienta anterioara cu el pentru un piesa minora).
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar crezi ca in Italia situatia e mai breaza?

Parmalat....

Nu am zis nimic de firmele romanesti de telescoape, vai de mine.

Dar mi-e greu sa inteleg cand cineva se duce "la magazin" pentru un telescop. Chiar daca ar fi in New York.

Care magazin???!!!

Stiu si eu unul in Italia care pare OK. Siturile italiene sunt dificile (multe mai aiurea ca ale noastre).

Ca daca ar fi cumparat castraveti, nu mai imi puneam problema.

Dar, in sfarsit, fiecare are toleranta lui la risc. Unii tin banii in banca sau la saltea (de frica...). Altii dau banii cu imprumut la tot felul de ventures.

Din pacate noi suntem prin forta imprejurarilor cam prea creduli. Am exemple (MTS leasing o foaaarteserioasa firma germana... Laughing ).

Stiu niste tipi care au cumparat SD -uri SANDISK contrafacute de pe e-bay (!!!).

Recomand prin urmare cascatul ochilor... la apertura maxima .... Laughing
Sus
Award
Vizitator








MesajTrimis: 07 Sep 2006 07:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un magazin de optica DISTRIBUITOR OFICIAL Skywatcher ..O sa vi-l arat astazi .. Razz
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact