Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180919_232707_113x_centru.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225072
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care sunt cele mai negre ceruri de la noi din tara?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihai_sarb
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2010
Mesaje: 3



Localitate: Stuttgart

MesajTrimis: 06 Ian 2011 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea cu Transalpina nu e noua pt Timisoreni (e la o distanta rezonabila de TM), insa nu stiu sa se fi materializat vreodata intr-o iesire organizata. Cred ca ultima data a fost luata in discutie acum vreo 4-5 luni... Poate stie Laurentiu mai multe...

Cerul ar trebui sa fie super in acea zona. Si cred ca cineva de pe grup (daca nu chiar Laurentiu) chiar a fost acolo si a facut o "relatare" scurta a conditiilor...
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Ian 2011 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fost acolo in noiembrie 2010. Dar pe timp de zi. Mai multe, aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=90
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Catalin Enache
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Noi 2009
Mesaje: 127

Motto: Bunul simt nu face bani ,dar face toti banii

Localitate: Arges

MesajTrimis: 06 Ian 2011 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bun cer vazut de mine este in judetul Buzau la 5 Km de Patarlagele undeva intr-un satuc de munte ''impresionant'' ''nu ai nevoie de telescop'' Wink
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 06 Ian 2011 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu tot in judetul Buzau, dincolo de lacul Siriu am avut cel mai bun cer, de am vazut M33 cu ochiul liber. Cred ca in vara asta trebuie sa am parte de mai multe astfel de ceruri, ca prea doar de cateva ori in viata am fost in astfel de locuri.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
silviub
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 174



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mi-a mai ramas in minte cu cerul vazut de la Piatra Arsa din Bucegi, cred ca la perseide-le din '94 organizate de SARM,dar atunci nu cred ca era inaugurat hotelul de acolo-loc bun ferit de vant ca e ascuns cumva intre jnepeni.

revenind la transalpina Smile daca sunt doritori sunt sigur ca putem face ceva peste 5-6 luni,de preferat in mai-iunie sau sept-oct,pentru a ne feri de furtunile alea de vara, aprope zilnice caracteristice Meridionalilor.

ca distanta ,cred ca e relativ, 300-400 km nu e mult pentru un week-end prelungit intr-o locatie asa de frumoasa iar restul sunt detalii minore(cazarea se rezolva,masa cu ceva de-acasa sau acolo,transport se poate organiza la fel de usor).

ok m-a luat valul Smile, daca sunt cateva persoane interesate dar si hotarate putem deschide un topic nou
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2011 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand eram mic (cu multi ani in urma) mergeam la Cheia cu cortul 2-3km inainte de sat, pe dreapta, intr-o poienita langa Teleajen. Aveam un cort mare (de Urziceni) si intr-o noapte a batut rau vantul si aproape ca l-a zburat asa ca am dormit sub cerul liber. Ceea ce n-a fost chiar asa de rau ca uitandu-ma in sus am ramas uimit, se vedea calea lactee ca in poze. Nu aveam instrumente, nu ma pricepeam deloc insa mi-a ramas in minte respectiva imagine.
E drept ca intre timp s-au construit pensiuni, vile, poienita s-a inchis ca si-a luat omul tarlaua inapoi. Avantajul e ca e aproape de Bucuresti, nu e pe Valea Prahovei deci e mai liber, insa drumul e ingust (o banda) si cred ca sunt multe tiruri. Atat drumul pana acolo cat si peisajul din zona sunt foarte interesante: Zaganu (1800m), Ciucas (2000m), Cheile Teleajenului.
Si un alt lucru interesat: Farfuriile http://www.panoramio.com/photo/403560 Laughing
Sus
Catalin Enache
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Noi 2009
Mesaje: 127

Motto: Bunul simt nu face bani ,dar face toti banii

Localitate: Arges

MesajTrimis: 07 Ian 2011 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da zona Cheia este superba in cursul saptamani este libera calea nu este circulatie mare la sf saptamani se mai aglomereaza ,este la 90 km de Bucuresti ''bucuresti-ploiesti-valeni de munte-cheia''.Cine are rabdare urca la Muntele Rosu acolo se afla o Cabana preturile sunt accesibile ,mai sus se afla si o statie meteo Zona este splendida si veti avea parte de un cer cu adevarat negru.

Daca veti face un star party in zona sa ma anuntati si pe mine eu merg des in zona ,am observat ca sunt multe persoane din Campina ,Ploiesti, Valeni de Munte ,ar iesi ceva pe cinste .Eu am deschis initiativa sper ca sunt si doritori.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2011 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect, Muntele Rosu ar fi mai indicat, e doar o cabana si in fata e o parcare si o vale destul de larga incat sa nu te influenteze lumina. Se poate urca cu masina, cativa km mai sus de Cheia. Preturi normale, de cabana, parcare, tot ce vrei. E o statie mete mai sus, dar (cred!) ca si mai sus e una seismica, iar si mai sus spre Ciucas/Zaganu e o zona cu afine, dar asta pt. august/septembrie. In combinatie cu niste tuica de pruna iese un star party de vezi stele fara numar, fara numar Wink
Sus
silviub
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 174



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2011 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Cabana Muntele Rosu e superb,am fost anul trecut ultima data acolo dar lumina in zona cabanei,parcare si chiar in valea aia din dreapta cum se urca e destul de puternica(cred ca au un bec din ala de ceata foarte puternic,care teoretic trebuie sa-l aiba orice cabana de munte).

Din cauza locului propice, s-ar putea face observatii acompaniati de muzica de gratar si mici de pe la noi Smile eu am patit-o
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2011 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei cu micii si cu berea, noi cu privitul, s-ar putea as iasa un joint venture interesant. Si la 12 noaptea dau gratare?
Putem urca mai sus, pe deal, asta daca nu vine ursu ca se zice ca mai apare.
Sus
Inginerul
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2010
Mesaje: 18



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2011 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa multe cautari si multe pagini citite revin cu niste detalii legate de hartile poluarii luminoase.
Totul a plecat de la nevoia de a sti daca mai poate fi considerata de actualitate harta lui P. Cinzano si, eventual, care ar fi fost tendinta in ultimii ani.

Am dat peste harta asta pe site-ul National Geophysical Data Center unde se prezinta evolutia poluarii luminoase in perioada 1993-2003.
Interesant este in primul rand faptul ca avem o "fotografie" a situatiei din 2003, la vreo 3-4 ani dupa lucrarea lui P. Cinzano, iar in al doilea rand interesanta este evolutia pentru Sudul Romaniei. Conform legendei, albastru inseamna lumini stinse, in timp ce rosu - lumini aprinse. Se poate observa cum intre '93 si 2003 tot Sudul pare ca s-a stins, in timp ce zone cum ar fi Valea Prahovei s-au "aprins" puternic. Nu pot lega evolutia asta decat poate de o migratie a oamenilor de la sate spre orase, insa nu vad de ce ar fi fost asa de accentuata doar in Sud.

Cautand si mai mult pe site-urile NOAA am gasit niste harti ale luminilor nocturne (fisiere TIF) de sute de MB, chiar pana la 3 GB cu care EVIDENT ca n-am avut ce face. Asta pana am dat peste un foarte util pachet de overlay-uri pentru Google Earth care incarca hartile de pe serverul NOAA si care are harti pentru toata perioada 1992 - 2009!
Jucandu-ma putin cu aceste overlay-uri, am observat ca in perioada '92-'03 poluarea luminoasa pare sa creasca in intensitate, pentru ca apoi in perioada '03-'06 intensitatea sa creasca numai in zona oraselor mari si sa scada clar in zonele rurale (in special in Sud). Din 2006 pana in 2009 avem din nou o crestere puternica a poluarii luminoase in orase, dar pentru zonele rurale diferentele nu par sa fie foarte foarte mari fata de 2000 (deci fata de harta lui Cinzano). Mai mult, avand o harta pentru 2009 si niste masuratori ale calitatii cerului facute in Romania tot in 2009, putem face unele analogii pentru orice zona a tarii ne intereseaza.

Pentru cine vrea, detalii despre cum sunt alcatuite hartile, cum pot fi interpretate, surse de erori, tehnologia folosita, etc, pot fi gasite aici.

_________________
Maksutov-Cassegrain: Skywatcher Skymax 80/1000
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 12 Ian 2011 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ala nu e sudul Romaniei. E Bulgaria.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Ian 2011 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

off-topic: harta poluarii luminoase se vede destul de exact din Google Earth cu layer-ul Gallery/NASA/Earth City Lights/Earth City Lights.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2011 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi interesant de obtinut o harta luminoasa a romaniei: fotografia din satelit a tarii pe timp de noapte. Asta, impreuna cu harta fizica si vremea statistica ne poate da o idee despre unde ar putea fi locurile bune de observatii...
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact