Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24aug0333.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225674
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Extindere trepied eq5. Atentie!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10713



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2011 02:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Extindere trepied eq5. Atentie!
Raspunde cu citat (quote)

Am patit de 2 ori sa extind picioarele de la trepied, sa strang manual suruburile de fixare si sa ma trezesc ca unul din picioruse aluneca inauntru. Nu aluneca din prima ci probabil asteapta sa pleci. Noroc ca eram langa si l-am prins. Am inlocuit surubele cu unele de 13 si le strang cu cheia, asa au rezistat. E vorba de trepiedul de la EQ5-ul skywatcher, pe el montat tubul de 8" + contragreutatile 2x5kg.
Sus
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 290

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 14 Feb 2011 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am lucrat cu Meade LXD 55 SN 10", încărcat cu trei contragreutăți și nu am pățit așa ceva. Cred că se poate rezolva prin demontarea părților și frecarea părții fixe cu puțin colofoniu (sacâz). Astfel se va mări considerabil coeficientul de frecare. O propunere de rezolvare doar !
alderamin59
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10713



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2011 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici eu n-am forta sa le strang, probabil nici inoxul nu se stramba ca sa creeze un locas in care sa se propteasca surubul de strangere, aluneca surubul pe inox si uite asa era sa patesc beleaua.
Sus
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 290

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 14 Feb 2011 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy, înțeleg prin ce ai trecut: nu-ți trebuie necaz mai mare decât să prăpădești într-o secundă totul, mai ales că acolo este pasiune. Nu cred că șurubul freacă direct pe țeava de inox. Poți să faci o poză cu detaliul locului de îmbinare dintre cele două componente și șurubul de strângere ? Poate așa am putea să te ajutăm și să învățăm toți ceva extrem de important: stabilitatea trepiedului.
alderamin59
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Feb 2011 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu strica sa adaugati un element de siguranta. Ex. un colier din inox cu surub, din acela folosit la etansarea conductelor flexibile. Il strangi pe piciorul extins, imediat sub partea din care culiseaza.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2011 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am impresia că piesele de strângere ale tuburilor trepiedului sunt din plastic, nu cred că suportă multe strângeri cu o cheie. La fel e bai și dacă sunt din aluminiu turnat. Poți să ne dai mai multe amănunte și poze cu elementele în cauză?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10713



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2011 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu, un colier cred ca aluneca la fel de bine pe inox ca sania pe derdelus. Poate or exista coliere speciale dar cele clasice "de dacie" nu cred ca strang suficient. Am atasat o poza. Nu am demontat dar banui ca surubul preseaza direct pe teava interioara.


IMG_1101.JPG
 Descriere:
Picior trepied inox eq5: surub original vs. surub home made de 13
 Marime fisier:  70.69 kb
 Vizualizat:  de 6149 ori

IMG_1101.JPG


Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 15 Feb 2011 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Valy,
mda nasol momentul insa important este ca ai fost pe faza si ai evitat cataclismul...
Este vorba de acelasi picior intodeauna? Daca da atunci poate ai vreo eroare de turnare si surubul nu poate presa complet pe teava... Este doar o idee insa nu se stie niciodata.
Pe de alta parte nu cred ca este nevoie de atat de multa forta pentru a fixa un picior, pe LXD75 si EQ-6 am avut incarcari de pana la 40 kg (optica si contragreutati) si nu am remarcat vreo eroare, iar LXD75 este constructiv cam echivalentul EQ-5-ului.
Daca ai timp verifica daca pe partea interioara a picioarelor se vad urme de alunecare, zgarieturi produse prin frecarea metalului pe metal (surub pe tub). Asa macar stii daca ajung suruburile in contact cu picioarele.

Emil

P.S. Daca e colier cauciucat ar trebui sa tina, pe de alta parte daca pun coliere atunci le pun pe post de sistem de siguranta si nu ca sistem de sustinere (parerea mea)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2011 01:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, cred că șurubul ăla este M8, capul hexagonal este de 13! Smile Posibil să nu fie filetul în manșon bine făcut până în capăt și atunci șurubul nu strânge suficient. Dacă se poate scoate tubul de tot verifică dacă șurubul trece, dacă nu, poți rectifica filetul cu un tarod M8. Nu știu cum este construit, dacă are cumva o patină pe care o presează șurubul sau nu. Poate patina este deteriorată.

La trepiedul meu home made am întâmpinat situația inversă: picioarele s-au înțepenit și nu am putut să le extind. La viitorul trepied nu voi mai folosi îmbinarea lambă-uluc care deși asigură o rigiditate corespunzătoare, crează dificultăți la extindere și strângere.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10713



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2011 01:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Emil, evident colierul e de siguranta, nu inlocuieste surubul.

Hexagonul e de 13 (l-am strans cu cheie de 13).

Nu stiu daca e acelasi picior cu problema. Daca e patina si e defecta ... oricum nu l-am extins decat de 3 ori, primele doua esuate, a 3-a am folosit surupele si a rezistat ok. Dar ca sa fiu sigur o sa il desfac de curiozitate in weekend pe lumina, acum n-am cand. E drept ca nu am forta sa il strang prea bine, la capat surubul e destul de rotunjit, inoxul (sau otel, ce-o fi) e destul de lunecos si de aici problema.
Nici picioarele nu se cracaneaza prea mult deci greutatea e destul de mare (G x cos(alfa)), frecarea destul de mica.

Ideea era sa fiti atenti la problema si sa verificati inainte de a pleca de langa tub ca e stabil si nu se colapseaza.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2011 01:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Șurubul original este rotunjit pentru a nu zgâria tubul sau patina, dacă este. Folosind un șurub obișnuit care la capăt are o bavură rezultată de la filetare (șuruburile STAS se filetează prin presare la rece pe mașină de filetat cu discuri de presiune) în timp bavura aia va strica tubul sau patina.

Când vorbim de șuruburi, se specifică întotdeauna filetul, nicidecum capul hexagonal, pentru că filetul este STAS (M8 în acest caz) și pot fi diverse capete, hexagonale, cilindrice, imbus, înecate etc.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Feb 2011 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va zic eu cum sta treaba, ca am demontat picioarele si le-am reparat. Eu am luat montura EQ6 de la Achy1978 si picioarele erau blocate. Parea cam ciudat, pentru ca experienta mea cu montura cealalta nu mi-a dat niciodata ocazia sa patesc asa ceva.
Deci am demontat fara frica picioarele si.... dezastru!!. Achy a strans suruburile alea de parca era dusmanul lor personal si teava de inox se deformase. Ca urmare, picioarele erau blocate pentru ca in interior treaba sta asa - surubul strange pe o patina metalica ce strange pe un inel de plastic ce strange pe teava de inox.
Asa ca am scos (cu greu) tevile de inox si le-am taiat pur si simplu partea deformata. Au ramas mai scurte un pic- dar nu-i bai ca oricum montura asta va sfarsi pe un pilon in observator, asa ca trepiedul nu o sa-mi mai trebuiasca.
Acum strang suruburile alea extrem de usor, ai zice ca nici nu tine dar e asa de bine gandit sistemul ca nu aluneca ABSOLUT deloc. Nu stiu de ce a trebuit sa le stranga Achy asa de rau.
Sfatul meu (sper sa nu mi-o luati in nume de rau) - incercati sa nu mai faceti supozitii - am vazut ca e boala grea pe forumul asta - veniti cu informatii concrete si nu va fie teama sa intrati in probleme - oricare ar fi ele -numai in acest fel vom strange informatii valoroase pe forum.

Cu stima,
jimao22
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact