Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
protuberante.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224037
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cel mai Noob


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Faruk
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Sep 2011
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2011 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Cel mai Noob
Raspunde cu citat (quote)

Salutare.
Sunt cel mai incepator de pe tot forumul, asa ca aveti mila Smile
Din weekend sunt posesorul unui Telescop Skywatcher Explorer 130/900
Dupa ce l-am despachetat si montat (mi-a luat ceva vreme sincer) eram foarte entuziasmat si am plecat direct la observatii. Cum luna nu vedea, am incercat sa caut Jupiter (stiu ca era Jupiter, aveam Google Sky Smile ). Dupa vreo 3 ore in care am incercat si incercat, nu am reusit sa vad nimic. Incercasem cu un barlow si obiectiv de 10 mm.
A doua zi am citit putin pe net despre primii pasi si am facut observatii pe zi deoarece imi era mai usor sa gasesc obiecte mai apropiate si atunci am observat ca prin telescop nu vedeam ce vedeam prin centrul cautatorului, ci imaginea din telescop era in partea stanga sus a cautatorului.
Am vrut sa realiniez cautatorul, dar aceasta are doar 2 suruburi si este tinut fix. Unde gresesc? Banuiesc ca ar trebui sa vad ce se vede prin X -ul cautatorului, nu?

As putea sa gasesc undeva un ghid al incepatorului ceva, pentru ca nu stiu deloc cum sa caut vreun obiect. Am vazut ca am niste rotite cu gradatii, dar nu stiu cum sa le calibrez si cum sa le folosesc.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

P.S. A doua zi am incercat fara Barlow si cu un obiectiv de 25 mm si am reusit sa vad Luna.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 06 Sep 2011 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Cel mai Noob
Raspunde cu citat (quote)

Bine-ai venit Faruk pe forumul nostru!

Un prim sfat: rabdare in tot ce faci, de la pregatire, instalare, observatii si pana la prelucrarea si interpretarea observatiilor!

Deja ai facut un pas important reusind sa observi Luna, daca ai obtinut o focalizare buna, iar imaginea era clara si cu multe detalii...

Daca telescopul tau este cumparat de nou, sigur trebuie sa ai un manual de instalare si utilizare, vreo brosurica ceva in care de obicei se explica exact ceea ce ai intrebat. Daca nu ai asa ceva, uite aici: http://www.skywatcher.com/swtsupport/Instr...Q1and2.pdf

Faruk a scris:
... am observat ca prin telescop nu vedeam ce vedeam prin centrul cautatorului, ci imaginea din telescop era in partea stanga sus a cautatorului.
Am vrut sa realiniez cautatorul, dar aceasta are doar 2 suruburi si este tinut fix. Unde gresesc? Banuiesc ca ar trebui sa vad ce se vede prin X -ul cautatorului, nu?
Cele 2 suruburi la care te referi cred ca sint cele de prindere a lunetei cautatoare, de fapt a suportului ei, pe tubul telescopului. Astea nu sint pentru reglarea paralelismului lunetei cu telescopul. Pe "inelul" suportului, prin care intra luneta cautatoare, trebuie sa ai 3 suruburi mai mici si cu astea se regleaza. Gasesti procedura in manual.

Oricum, daca citesti cu atentie si rabdare sigur vei afla multe raspunsuri.

Cer senin si spor la observatii!

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: BTC 15x70, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
Faruk
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Sep 2011
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2011 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsul rapid.
Intr-adevar, asa este. Sunt 3 suruburi mici, dar creeam ca sunt fixe Smile
Telescopul este nou, dar singurele manuale pe care le-am primit erau despre montare, nu si despre cum sa fac calibrari.
Luna era clara si apoi am incercat si cu barlow si am obtinut o marire mai mare si am reusit sa focalizez bine pe ea.
O sa citesc bine ce scrie la linkul tau.

Multumesc inca o data pentru raspunsuri
Sus
eolloe
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2011
Mesaje: 226

Motto: Eu cand vreau sa fluier, fluier!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2011 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai aici un manual:

http://www.skywatcher.com/swtsupport/Instr...Q1and2.pdf

De la pagina 9 iti explica exact.

Ne-am suprapus. Se poate sterge mesajul meu.

_________________
Eu cand vreau sa fluier, fluier!
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 06 Sep 2011 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce-am vazut la magazinele virtuale, telescopul tau vine cu o luneta cautatoare 6x24 (sau 5x24). E o luneta destul de slabuta si nu prea-si pastreaza alinierea din cauza ca diametrul interior al suportului la capatul dinspre obiectivul lunetei este ceva mai mare decat diametrul exterior al cautatorului si are un mic joc. Cu 2-3 straturi de scotch nu prea late, rulate pe portiunea exteriorului lunetei care iese din suport se rezolva si problema asta.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Sep 2011 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar as sugera o imbunatatire la imbunatatirea propusa de Marius.In loc de scotch eu sugerez folosirea benzii izolante PVC ,de obicei de culoare neagra,deoarece este elastica si ramane mult timp asa.Inainte de a infasura cele cateva ture de banda pe tubul cautatorului,pune acolo un inel de guma,de genul celor cu care se leaga legumele sau ceapa verde de la piata.Evident ca o inelezi si rasucesti pana ce are diametrul mai mic decat tubul cautatorului.deci vei obtine un inel de guma multiplu,care trebuie sa stea strans,fortat pe tub.Apoi peste acele cateva inele de cauciuc ,care trebuie sa stea cat mai adunate,dai cu banda izolanta.Smecheria este sa obtii un strat elastic intre tubul cautatorului si peretele suportului.Astfel cautatorul,fiind sprijinit activ la acest capat de acest inel elastic,va pastra orientarea pe care o vei da din cele trei suruburi mici.Altfel,fara acest inel elastic,orientarea muncita cu greu,va fi pierduta la cel mai mic soc.
Eu asa fac la cautatorul newtonianului meu de 76mm si este foarte bine.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Faruk
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Sep 2011
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2011 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.
Scuze ca revin pe acealasi subiect, dar eu tot nu reusesc sa fixez finderscope-ul.
Am facut urmatorul lucru incercand sa il fixez: Am fixat telescopul pe luna, am dat drumul la cele 3 suruburi din care reglez finderscope-ul si l-am miscat liber incercand sa fixez luna si apoi sa-l fixez in acea pozitie.
Problema mea e ca nu reuseam niciodata sa fixez luna in mijlocul finderscope-ului ca apoi sa-l fixez in acea pozitie din cele 3 suruburi.
Unde gresesc?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact