Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
instalatie.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

gauri negre = sfere dyson


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sphynxs
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2006 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului: gauri negre = sfere dyson
Raspunde cu citat (quote)

Am citit undeva ca gaurile negre, asa cum sunt detectate de noi ( mase ce deviaza lumina ) ar putea fi de fapt sfere Dyson. Opinii ?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Sep 2006 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfera Dyson este o structura propusa de fizicianul Freeman Dyson, structura construita in jurul Soarelui si avand raza un pic mai mare decat orbita pamantului menita sa capteze intreaga energie a Soarelui. Singura legatura cu o gaura neagra ar fi ca un observator exterior ar constata ca Soarele a disparut. Pe de alta parte masa nu ar fi suficient de mare ca sa curbeze lumina prea tare.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dyson_sphere
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 24 Sep 2006 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar trebui sa le spunem intai ce-i aceea o sfera Dyson.
Cygnus X1 pare o gaură neagră și nu prea arata a sferă Dyson.
Sfera Dyson e o utopie energetică a unui tip bolnav de megalomanie.
O utopie draguta, de fapt... Laughing

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
sphynxs
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2006 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="lucia lucia"]Ar trebui sa le spunem intai ce-i aceea o sfera Dyson.
Cygnus X1 pare o gaură neagră și nu prea arata a sferă Dyson.
Sfera Dyson e o utopie energetică a unui tip bolnav de megalomanie.
O utopie draguta, de fapt... Laughing[/quote]

Eu cred ca este o dezvoltare logica a unei civilizatii care are tehnologia necesara. Practic, ar dispune de un spatiu echivalent cu cel al planetelor locuibile din 60 de galaxii, fara sa aiba nevoie de logistica necesara pentru administrarea unei societati intinse pe o distanta de milioane de parseci.


Din afara, ar apare ca o masa gravitationala de calibrul unei stele, dar care nu emite lumina. Acum, depinzand de materialul folosit, ca si de tehnologiile care asigura simularea gravitatiei pe suprafata interioara, ca si metoda aleasa de eliminare a surplusului de caldura ( toate fiind deocamdata foarte indepartate de nivelul nostru de cunoastere ), am putea doar imagina care ar fi efectele exterioare. Dyson a teoretizat ca emisia unei asemeneea structuri ar fi in spectrul infrarosu, dar asta implica un nivel tehnologic comparabil cu al nostru. Nu ma indoiesc ca, in curand, se vor descoperi metode de a transforma caldura si in altceva decat radiatie infrarosie. Teoretic, energia se poate transforma in materie, nu ? E=mc2
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 24 Sep 2006 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

a răspuns dl. D. înainte de-a posta eu.

problema la care ma gândesc este de stabilitate a unui astfel de sistem. Că ne depașește deocamdată_ nu mi se pare o cale de abordare.

După părerea mea, există 4 Universuri sferice, și un univers-mamă între ele, dar ne depășește depistarea lor Very Happy (ne depășește și-al nostru, de altfel).

Repet: sisteme cu găuri negre sunt cunoscute. Nu mi se pare, mie cel puțin, că ar fi locuibile: un argument ar fi faptul că, presupunând un sistem de control al schimbului de energie, ar trebui să constatăm variații în radiația (infraroșie!) a sferelor Dyson, interpretabile prin prisma unei activități controlate. Un alt argument ar fi fapul că (revin) stabilitatea unui astfel de sistem nu putem încă s-o discutăm. De ce să ne aruncăm în presupuneri (cu totul hazardate, după părerea mea)?
Alt argument: O civilizație atât de avansată încât să construiască un perete izolator de rază de ordinul parsecilor, are măcar atâta minte ca să n-o facă.
Altceva: o civilizație atât de avansată m-ar dezamăgi dacă n-ar găsi surse de energie în afara banalei surse solare.

Nu spun nu, ar fi frumos. Dar ... reluând termenul, megalomania asta deja aproape c-a virusat o planetă întreagă. Nu credeți că ar fi suficient?

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
sphynxs
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2006 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
a răspuns dl. D. înainte de-a posta eu.

problema la care ma gândesc este de stabilitate a unui astfel de sistem. Că ne depașește deocamdată_ nu mi se pare o cale de abordare.

După părerea mea, există 4 Universuri sferice, și un univers-mamă între ele, dar ne depășește depistarea lor Very Happy (ne depășește și-al nostru, de altfel).


topicul curent este "science fiction". Putem teoretiza despre lucruri care ne depasesc Smile

lucia lucia a scris:
Repet: sisteme cu găuri negre sunt cunoscute. Nu mi se pare, mie cel puțin, că ar fi locuibile: un argument ar fi faptul că, presupunând un sistem de control al schimbului de energie, ar trebui să constatăm variații în radiația (infraroșie!) a sferelor Dyson, interpretabile prin prisma unei activități controlate.


repet : de ce infrarosie ?

lucia lucia a scris:
Alt argument: O civilizație atât de avansată încât să construiască un perete izolator de rază de ordinul parsecilor, are măcar atâta minte ca să n-o facă.


150 milioane de km, cat ar fi raza acestui sistem, reprezinta abia in jur de 8 minute lumina. Departe de a fi considerata un parsec.

In afara de asta, asa cum am spus, avantajele unei asemenea lucrari vs. a coloniza milioane de planete imprastiate pe miliarde de parseci mi se par evidente.

lucia lucia a scris:
Altceva: o civilizație atât de avansată m-ar dezamăgi dacă n-ar găsi surse de energie în afara banalei surse solare.


nu este vorba de sursa de energie. Este vorba de spatiul locuibil. O planeta de dimensiunea Pamantului ar putea suporta in jur de 40 miliarde de fiinte. O structura Dyson ar oferi destul spatiu pentru o populatie de 600 milioane de ori mai mare. Daca presupunem ca bariera vitezei luminii este reala si nu poate fi depasita indiferent de nivelul tehnologic, atunci logistica necesara pentru a mentine o civilizatie ( comunicatii, transport, etc ) nu ar putea sustine mai mult de maxim 2-3 sisteme solare, si acelea cat de apropiate posibil. O sfera Dyson inlatura acest neajuns si permite dezvoltarea, intr-un singur sistem solar, a unei civilizatii care echivaleaza cu una raspandita in 50-60 de galaxii.

lucia lucia a scris:
Nu spun nu, ar fi frumos. Dar ... reluând termenul, megalomania asta deja aproape c-a virusat o planetă întreagă. Nu credeți că ar fi suficient?


wikipedia a scris:
Megalomania is a psychopathological condition characterised by delusional fantasies of wealth, power, or omnipotence. It includes an obsession with grandiose or extravagant things or actions. It is sometimes symptomatic of manic or paranoid disorders.


Nu cred ca se poate trage o paralela intre o boala psihica si un proiect necesar pentru dezvoltarea unei civilizatii peste pragul de 100-200 miliarde de indivizi. In afar de asta, ce pare ca suna mai a megalomanie : sa ocupi 60 de galaxii sau sa modifici un singur sistem solar ?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 25 Sep 2006 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu prea umblu pe wikipedia...


600px-Dyson_Sphere_Diagram.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  31.21 kb
 Vizualizat:  de 14454 ori

600px-Dyson_Sphere_Diagram.jpg



_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 25 Sep 2006 08:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am nimic impotriva sf-ului de calitate.
Modelarea găurilor negre ține însă de astrofizică și după câte se pare, o gaură neagră nu prea poate fi o sferă Dyson.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Sep 2006 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-un viitor pe care putem sa-l intrevedem cred ca pasii sunt:
1. Statie orbitala locuibila permanent. E in curs. ISS
2. Statie lunara. Locuinte, facilitati industriale si de cercetare, observator astronomic, centru de comanda si control pentru lansari.
3. Marte/Venus - terraformare.
4. Satelitii lui Jupiter
Daca omenirea reuseste sa faca acesti pasi cred ca urmatoarea mie de ani e rezolvata. Cred ca aici ne afla pe un teren SF apropiat.
Sfera Dyson e un proiect care are mult prea multe necunoscute pentru ca sa ne putem pronunta in vre-un fel. Poate de la anul 3000 incolo. In orice caz o sfera Dyson nu este o gaura neagra pentru ca nici nu-si propune sa capteze toata energia fara a radia nimic inafara. Si chiar daca si-ar propune, nu ar avea mijloacele.
Sus
sphynxs
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2006 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Intr-un viitor pe care putem sa-l intrevedem cred ca pasii sunt:
1. Statie orbitala locuibila permanent. E in curs. ISS


Nu m-am referit nici un moment la civilizatia umana. Pentru noi, ar fi o realizare uluitoare daca am reusi sa evitam sa revenim la comuna primitiva dupa catastrofa ecologica in curs.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 25 Sep 2006 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Credeți c-am depășit primitivismul? Aparențe, mon cher, aparențe.
Suntem fundamental primitivi în manifestări: numai forma e alta. Altfel, ce căutăm?
Vă spun eu: mâncare. Și, uneori, alte chestii care tot de fundamentele primitive țin. Laughing

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
sphynxs
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2006 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="lucia lucia"]Credeți c-am depășit primitivismul? Aparențe, mon cher, aparențe.
Suntem fundamental primitivi în manifestări: numai forma e alta. Altfel, ce căutăm?
Vă spun eu: mâncare. Și, uneori, alte chestii care tot de fundamentele primitive țin. Laughing[/quote]

ei, din cand in cand avem timp sa ne gandim si la big bang Smile
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 26 Sep 2006 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si cei din comuna primitivă mai făceau în timpul liber, câte-o pictura rupestra... Smile
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Sep 2006 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sphynxs a scris:
Nu m-am referit nici un moment la civilizatia umana. Pentru noi, ar fi o realizare uluitoare daca am reusi sa evitam sa revenim la comuna primitiva dupa catastrofa ecologica in curs.

E, nu mai fii asa de pesimist, cred ca o sa reusim sa ne oprim in feudalism. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact