Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
18august_0022.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224725
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

METEOR STRALUCITOR LA 28 aprilie 2011 (Romanian and English)


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 28 Mai 2011 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului: METEOR STRALUCITOR LA 28 aprilie 2011 (Romanian and English)
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea multe seri favorabile observațiilor se întâmplă în ultimul timp. Fie, din cauza nebulozității, fie din cauza unor preocupări diferite de cele astronomice. La 28 noiembrie am făcut o plimabre scurtă între orele LST 21:15 - LST 22:00. Am observat în acest timp 2 sateliți artificiali ai pământului și 3 meteori, inclusiv unul foarte strălucitor (magnitudinea probabilă aproximativ -5, ora LST 21:30-21:40), care zbura sub un unghi de aproximativ 40 de grade la altitudinea de 100-27 m de la S-E-E spre N-W-W deasupra unui bloc cu 9 etaje, dispărând în spatele blocului.

Am alergat într-o clipită să-l găsesc după blocul amintit, care este unul din incinta terenului sportiv al fostei școli N25. În curtea dintre două serii de blocuri paralele, pe o bancă se mai strângeau în brațe doi tineri, pe care am îndrăznit să-î întreb, dacă nu au văzut un meteor căzând. Copiii mi-au răspuns, că nu au văzut nimic. Am alergat mai departe spre locul care ar fi corespuns intersecției dreptei-traiectorie a satelitului cu suprafața solului. De la câțiva metri până la seria următoare de blocuri am văzut fum, dar în acest moment a apărut o haită de vre-o 5 câini hoinari, inclusiv un câine lup, care au început să latre înrăit la mine.

Astfel, am fost nevoit să renunț până a doua zi, când am mers iarăși încolo. Din nefereicire nu am mai găsit nimic în afară de urmele unui mic foc chiar pe un trotuar, dar care era unul artificial, adică aprins de oameni. Am cercetat locul din incintă și vârfurile copacilor, care nu aveau semne de arsură.

Rămâne să admitem două ipoteze:
1) cineva a găsit meteorul înaintea mea
2) meteorul a ars la înălțimea între 0 metri și 27 metri, care este înălțimea blocului de 9 etaje.
Am mai cercetat încă odată locul, inclusiv cu câțiva vecini, încă nu am găsit nimic.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

ENGLISH

BRIGHT METEOR ON 28 APRIL 2011

On 28 april 2011 I have spent less than 1 hour for astronomical observations in the court of the former School No 25 (actually gimnasium between the streets Nicolae Costin and Deleanu ), Chișinău. I have observed 2 artificial satellites of the Earth and 3 meteors, including one very bright (magnitude ~ -5) which fallen under an angle of ~40Degrees to the horizontal, from S-E-E to N-W-W at a height of 100 (in the moment of observation at LST 21:30-21:40) to 27 m. It fallen in the court between two rows of 9-floors buildings. Two young children made love on a chair in the court, but they observed nothing.

I have came to the place which corresponds to the intersection of the trajectory with the ground and I have observed a smoke, but just in few seconds I was encountered by 5 wanderer dogs, including a woolf-dog which were very agresive. I was obligged to left the place till next day, when I have examined them again. Unfortunately I have not found nothing, except a place of a fire, which was an artificial one (i.e. made by some people during the night or early morning). I have examined the upper parts of the trees, near the place. No signs of burns I have found.

It is to suppose the following:
1) Somebody found the meteor
2) the meteor burned at a height between 0 meters and 27 meters, which is the height of the builiding.

I have examined the place repeatedly few days later with some neighbors, but we have found nothing.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Aug 2011 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De unde le mai scoti dom-le.????????? le visezi noaptea
Cand ai sa observi cu adevarat o cadere de meteorit ai sa o stii!!!!!!!!!!
Sus
Vladut Mihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Dec 2010
Mesaje: 94



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2011 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca daca avea magnitudinea -5 nu a cazut in spatele blocului , ci doar asa a lasat impresia deoarece el nu a vazut si cand s-a "stins" meteorul. Daca ar fi cazut in spatele blocului probabil ca s-ar fi auzit un sunet ceva poate chiar si inainte de a atinge solul, locatarii de pe partea cealalta ar fi vazut lumina puterina in casele lor si probabil tot blocul era la fereastra sa vada ce s-a intamplat .
Mai mult ca sigur a fost doar un bolid obisnuit care a trecut muult deasupra blocului Smile
Sus
Apa-care-rade
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Sep 2011
Mesaje: 48



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2011 02:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

la viteza aia ce sa mai vezi? nici inaltimea nu ai timp sa apreciezi cat-de-cat...un flash scurt si gata!nu ai timp sa-i iesi inainte dupa coltul casei, dar un bloc...
_________________
Seara,cand scapara stelele-n cerul de vara,stau si ma joc singur cu Steaua Polara...
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 06 Noi 2011 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu există punctele cardinale S-E-E și N-W-W!
Notația corectă este E-S-E și W-N-W.
La o distanță așa mică trebuiau să fie și ceva efecte sonore.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Noi 2011 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt expert in meteori, dar macar atata lucru stiu si eu ca ei ard in general intre 80 si 30 km altitudine. Deci daca ai impresia ca s-a stins si a cazut dupa bloc, probabil ca el e la multi km distanta. Asta in cazul destul de rar in care mai ramane ceva din el pana jos.
_________________
Dragos N
Sus
Apa-care-rade
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Sep 2011
Mesaje: 48



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2011 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amvazut mai demult un documentar in care se spala cu jet de apa un acoperis,se capta apa ce curgea la jgheab,iar in recipientul cu apa colectata era un magnet ce atragea partile metalice ale impuritatilor,spunand ca o mare parte din aceste impuritati metalice ar fi de provenienta meteoritica. Deci,cam asa ceva ar fi gasit si colegul nostru de forum...P.S. acoperisul spalat astfel ar fi bine sa fie in o zona rurala,bine impadurita,nu in Bucuresti&imprejurimi...P.S.2) De recomandat metoda descrisa mai sus acum,dupa perioada asta de seceta!(aviz amatorilor) Probabil ca studiate la microscop,ar fi interesante particulele astea...In privinta punctelor cardinale,se mai corcesc si ele,ce vrei? Exclamation
_________________
Seara,cand scapara stelele-n cerul de vara,stau si ma joc singur cu Steaua Polara...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact