Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclipsa-Luna-Penumbra.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reflector de zi si de noapte...MTO 1000


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 05 Oct 2006 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului: aha
Raspunde cu citat (quote)

Aha. Imi cer scuze. cred ca ai dreptate. (aberatii mi s-au parut micile pete verzi din poza care se vede). (ar fi trebuit sa iau o imagine fara apa cu zoom maxim, dar nu am gasit)

Imaginile sunt extraordinare.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Oct 2006 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La banii astia ar fi si culmea sa fie proaste!
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 05 Oct 2006 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului: ?
Raspunde cu citat (quote)

[offtopic]

300 Euro ti se pare mult ? E cat un Skywatcher mai rasarit (cu o montura Eq2 inclusa)... Cam cat e bugetul meu de inceput ... (jumatate de bani ii am deja Smile ... )
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 05 Oct 2006 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: aha
Raspunde cu citat (quote)

habarnam a scris:
Aha. Imi cer scuze. cred ca ai dreptate. (aberatii mi s-au parut micile pete verzi din poza care se vede). (ar fi trebuit sa iau o imagine fara apa cu zoom maxim, dar nu am gasit)

Imaginile sunt extraordinare.


Smile nu te acuzez, nu trebue sa ceri scuze. Numai ca aici vezi ce repede se poate deinterpreta poza.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 05 Oct 2006 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai citit pe net, si unii spun ca este greu de focalizat. Pe anumite cazuri apare un efect donut (gogoasa). Eu sincer m-am uitat pe o poza si nu am identificat efectul, deci inclin sa cred ca e in fucntie de exigentele fiecaruia.

Faptul ca tu nu l-ai vinde spune multe despre calitatea lui (ma refer la 1000)..
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 05 Oct 2006 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In vizorul aparatelor dslr de clasa low si medie e intr-adevar greu de focalizat, pentru ca vizorul e foarte mic. Dar e greu de focalizat cu orice obiectiv manual, nu doar cu asta.
Efectul de gogoasa se produce pe zonele nefocalizate. In limbaj fotografic, bokeh-ul unui teleobiectiv cu oglinda e ingrozitor Very Happy Adica imaginile care nu se afla in zona de focus for avea o pata neagra in centru, ceea ce e urat.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 05 Oct 2006 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

habarnam a scris:
Am mai citit pe net, si unii spun ca este greu de focalizat. Pe anumite cazuri apare un efect donut (gogoasa). Eu sincer m-am uitat pe o poza si nu am identificat efectul, deci inclin sa cred ca e in fucntie de exigentele fiecaruia.

Faptul ca tu nu l-ai vinde spune multe despre calitatea lui (ma refer la 1000)..


Este cam drept, ca focusarea, este cam complicata, din cauza ca focusarea merge ca la un obiectiv. Si obiectivul asta este cam mare Smile . Dar totusi cum arat deja pozele care le ai pus tu (cu apa) se vede ca omul care a facut aceste poze a gasit punctul focal 100%.
Fenomenul "donut" face FIECARE Maksutov, daca defocusezi steaua sau obiectul de fotografiat, incind el este cumva stralucitor.
Acest fenomen il gasesti numai, daca sa zicem steaua, este defocusate putin, atunci iese punctul ca o gogoasa cu o gaura inauntru (donut).

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2006 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MTO ala e de fapt chiar un teleobiectiv, doar ca in loc de lentile, utilizeaza optica Mak-Cass.

Banuiesc ca care reglaje gen diafragma si expunere, cam ca la ob normale (sa fiu corectat daca gresesc). Daca e asa, atunci e cam neobisnuit sa-l folosesti la observatii (fie ele de zi, fie de noapte).

La 300 EUR nu e scump, daca ma gandesc ca ob cel mai ieftin posibil (focala fixa) e peste 100 EUR.

O alta mare intrebare e daca se poate monta pe dslr (montura m42 nu stiu sa fie pe vreunul din modelele actuale de dslr). Ar trebui sa fuernizeze monturi (cel putin) Nikon si Canon, altfel e mai greu, pentru ca ar trebui un adaptor de M42 care nu am idee pe unde s-ar gasi si cat ar costa.

Atentie ca la dslr-urile actuale senzorul e mai mic decat formatul full-frame. Iar mai toate aparatele consumer (dslr) au un asa-zis factor de crop, care "lungeste" focala echivalenta (la Nikon e 1,51 si la Canon 1,62 daca-mi amintesc bine).

Bine, e greu sa le ai pe toate... Laughing

Adica, eu as merge mai degraba pe un lomo mititiel cu o optica superba (daca am inteles bine) cu care sa privesc, si la care sa montez adaptorul foto de Nikon (in cazul meu), daca vreau.

Mai degraba decit pe un ansamblu dedicat fotografic (MTO amintit) ce poate fi folosit si vizual.

Oricit de grozav ar fi un reflector, nu are cum sa egaleze perfomantele optice ale unui teleobiectiv clasic. Plus ca teleobiectivele permit autofocus, masurari etc.

Daca insa ai nevoie de aporpieri mari, un reflector e calea cea mai buna, pentru ca un teleobiectiv chiar si la jumatate din puterea respectiva de apropiere costa cred de 5-6 ori mai mult. Spre exemplu, un Sigma 70-200 e vreo 1200 USD, iar un tele de vreo 500 are pretul simpatic al unei masini SH : 7,000 USD ....
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 06 Oct 2006 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Banuiesc ca care reglaje gen diafragma si expunere, cam ca la ob normale (sa fiu corectat daca gresesc).

Expunerea e pe mai putine obiective. Eu nu stiu nici un SLR de 35 cu obturatorul in obiectiv. Doar pe format lat stiu obiective cu obturator incorporat (si, bine, la smena).
Din cate stiu, nici reglaj de diafragma n-au MTO-urile. Cel putin cele cu care am tras eu, n-aveau.

stelaru a scris:
O alta mare intrebare e daca se poate monta pe dslr (montura m42 nu stiu sa fie pe vreunul din modelele actuale de dslr).

Se poate, dar cu adaptor. Adaptoare se gasesc prin mai multe locuri. De exemplu la f64studio. Pretul e undeva pe la 200 RON cred. Sau mai exista posibilitatea de a face unul la strung, daca ai un model. Ce-i drept pentru Nikon n-am facut (pentru Canon am facut o gramada), dar nu-s diferente mari in montura.

stelaru a scris:
Oricit de grozav ar fi un reflector, nu are cum sa egaleze perfomantele optice ale unui teleobiectiv clasic. Plus ca teleobiectivele permit autofocus, masurari etc.

De ce sa nu rivalizeze? In astrofoto autofocusul si masurarea automata pot fi aruncate la gunoi. Si daca masoara depinde de aparat. Nikon intr-adevar nu stie, dar Canon poate Very Happy
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 06 Oct 2006 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Banuiesc ca care reglaje gen diafragma si expunere, cam ca la ob normale (sa fiu corectat daca gresesc). Daca e asa, atunci e cam neobisnuit sa-l folosesti la observatii (fie ele de zi, fie de noapte).


Obiectivele oglinzi ca astea MTO au o diafragma care nu se poate regla, acest obiectiv are diafragma f/10.

Citat:
O alta mare intrebare e daca se poate monta pe dslr (montura m42 nu stiu sa fie pe vreunul din modelele actuale de dslr). Ar trebui sa fuernizeze monturi (cel putin) Nikon si Canon, altfel e mai greu, pentru ca ar trebui un adaptor de M42 care nu am idee pe unde s-ar gasi si cat ar costa.

Obiectivul se poate monta pe SRL si DSRL cu un adapter ring M42/T2 care costa 25 Euro. Eu pot sa transmit fiecare fel de adapter ring pentru fiecare camera.

La astrofotografie nu-ti trebue autofocus Wink

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 06 Oct 2006 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai cautat niste poze, facute cu acest MTO 100/1000 de mine, si am gasit numai niste poze de la cometa Hale Bopp din 1997.
In timpul ala eu fotografiam cu o camera SRL Yahica, care am reconstruit-o eu pentru a putea face poze astronomice cu ea. Si constructia era asa, ca scsesem pentaprisma de la ea, si am pus un ocular sus, ca sa pot sa ma uit prin camera 90°, sa nu-mi rup gatul. Pacatul a fost, ca inaltimea punctului focal al ocularului si distanta focala plana al filmului, difereau 1mm. Din cauza asta, nu am primit focus-ul pe poza, uitandu-ma prin coular. Chial la sfarsitul filmului, dpa ce l-am lasat sa-l faca, am vazut greseala... dar cometa era deja plecata Confused

In aceasta poza se poate vede foarte bine, acest fenomen "donut".



HaleBopp_1.jpg
 Descriere:
cometa Hale Bopp, facuta cu obiectiv MTO 100/1000 la camera SRL Yashica
 Marime fisier:  116.55 kb
 Vizualizat:  de 11561 ori

HaleBopp_1.jpg



_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 06 Oct 2006 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si pentru ca o imagine face cat o mie de cuvinte pe linkul de mai jos gasiti o comparatie intre cunostinta noastra veche din postul APO-ED, si anume Orion-Skywatcher 80ED si amicul din stepa rusiei.

http://www.naturepixel.com/lunette_orion_8...de_316.htm
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 07 Oct 2006 01:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

habarnam a scris:
Si pentru ca o imagine face cat o mie de cuvinte pe linkul de mai jos gasiti o comparatie intre cunostinta noastra veche din postul APO-ED, si anume Orion-Skywatcher 80ED si amicul din stepa rusiei.

http://www.naturepixel.com/lunette_orion_8...de_316.htm

dah la foto t3r3stra Orion da klasa dar la astro ? cu timpi de expunere mari ... lumina putzina....etc ...fatza de Orion , shi cu montura ghidata ? ....hai ka mai kaut shi eu comparatzii sa vad daca exista diferentza !!

_________________
CAVOK
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 07 Oct 2006 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca un obiectiv da o imagine mai buna decat altul la fotografie de zi, cu siguranta va da o imagine mai buna si in timpul noptii; evident ambele fiind ghidate la fel de precis.
Nu m-am indoit nici o clipsa ca un ED va avea imagine mai buna decat MTO-ul. Or fi tele-urile astea apreciate de multi, dar eu n-am fost niciodata fan-ul lor.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact