Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
BLG.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225609
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

M1 cu CCTV cam


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2511



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 17 Ian 2012 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului: M1 cu CCTV cam
Raspunde cu citat (quote)

Dupa multe tentative de a observa aceasta nebuloasa, am avut noroc intr-o seara la sfarsitul lunii decembrie de conditii meteo mai bune. In ocular era abia vizibila ca un mic petec de nor, fara nici un detaliu. In finder(9x50) nu se vedea deloc, asa ca gasirea nebuloasei a fost o misiune dificila. Mi-am zis sa incerc captura cu CCTV camera, totusi fara mari sperante.
Setup 6" F8 SW Dobson(home made tracking), CCTV cu 5 sec integrare. Am selectat din film vreo 150 cadre nemiscate si le-am prelucrat cu DSS si Nebulosity(multiple treceri prin curves). Stretchingul este puternic asa ca stelele arata cam ciudat. Pun trei poze: un cadru din film ca referinta( nebuloasa este foarte putin vizibila si balansul de alb nu prea l-am nimerit) si doua poze finale-una alb/negru si una color. Poza nu se compara cu cele profesionale dar totusi e facuta cu un dobson si cu numai 5 secunde expunere



M1-un cadru.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  115.56 kb
 Vizualizat:  de 2889 ori

M1-un cadru.jpg



M1-AN.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  84.08 kb
 Vizualizat:  de 2889 ori

M1-AN.jpg



M1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  141.5 kb
 Vizualizat:  de 2889 ori

M1.jpg


Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 17 Ian 2012 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avanad in vedere munca si stradania pe care le-ai depus, rezultatul nu este rau.
In ultima imagine se pot intui structurile filamentare ale nebuloasei Crab.

Eu, nici macar atat nu am putut obtine (inca) la categoria foto-deepsky.

Felicitari !

Totusi, ce mecanism de urmarire ai construit ? Banuiesc ca o platforma ecuatoriala motorizata.
Am inteles ca ai expus doar 5 secunde si totusi stelele sunt destul de miscate.
Nu este bine aliniata mica montura in pol sau nu e perpendiculara perfect pe sol ? Sau sistemul de motorizare nu urmareste perfect nici macar 5 secunde ?

Oricum, toate au un inceput. Poate ne prezinti o imagine si cu platforma/ mecanismul de urmarire pe care le-ai realizat.

Felicitari inca odata si succes !
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2511



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 17 Ian 2012 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Teo
Am sa-ti raspund ca postreply chiar daca nu prea are ce cauta la astrofoto. Mecanismul de urmarire este pe Alt/Az. Nu pot folosi o platforma ecuatoriala deoarece de pe balcon(observatorul meu) nu am vizibilitate decat la jumatatea sudica a cerului- nu pot face alinierea polara(viitorul telescop va trebui sa fie tot un dob dar cu GoTo sau macar autotrek). Erorile de urmarire sunt frecvente si datorate 99% mecanicii: imperfectiuni ale pinioanelor(excentricitate, dantura, joc intre pinioane), curea elastica sau datorita vantului. Pentru Alt drive pot folosi 2 sisteme alternative de transmisie: 1.curea si volanta fixata de tubul dob; 2.cremaliera lipita de butucul de prindere a tubului si rotita dintata. Am schimbat cele 4 ghidaje de plastic pe care sta acest butuc cu 4 rulmenti mici. Deasemenea intre cele doua platforme rotunde am pus 3 rulmenti- a crescut spatiul dintre ele cu 12mm(a trebuit sa-i fac o mica frana ca se misca prea usor). Electronica este intr-o cutie ce sta pe platforma superioara, controlul principalelor comenzi(sens,viteza si focus) o pot face si din telecomanda cu fir cu 10 push-butoane. Corectiile de viteza(frecvente) le fac prin urmarirea "live" a semnalului video pe monitor.
Pe viitor cred ca o sa-mi iau o camera CCTV Samsung SCC-A2333P(SCB-4000) ce are o sensibilitate mai buna, 10 sec integrare(512x Sens-Up),posibilitare de inlaturare a filtrului IR, senzor mai mare(1/2" vs 1/3") si chiar si stabilizare soft a imaginii(insa pretul este de 3x mai mare frata de cea pe care o am). Cu DSLR-ul am facut o poza la M42(pe forum), la altceva nu cred ca pot face cu timp asa mic de expunere. Pun poze cu sistemul de transmisie si controlerul.



Alt1 drive.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  99.11 kb
 Vizualizat:  de 2782 ori

Alt1 drive.JPG



Alt2 drive.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  90.12 kb
 Vizualizat:  de 2782 ori

Alt2 drive.JPG



Az drive.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  82.53 kb
 Vizualizat:  de 2782 ori

Az drive.JPG



Controler motoare.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  124.18 kb
 Vizualizat:  de 2782 ori

Controler motoare.JPG


Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 17 Ian 2012 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pentru precizari .
Ai muncit destul acolo. Acum arata ca un veritabil cyborg. Smile

Sper ca nu se va supara nimeni de acest mic " off-topic ".

Da, macar ai rezolvat cu urmarirea pt. vizual. In acest fel vei putea utiliza puteri mari de marire la planete si nu mai esti nevoit sa misti telescopul cu mana decat mai rar ,pentru eventuale corectii fine.

Buna treaba ai facut acolo !
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2745

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Ian 2012 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69,

Cred ca trebuie sa te "resetez" un pic Smile doar pentru ca sa te si incurajez in acelasi timp.

1) nu are importanta ca vizualizezi de pe balcon, ai cea mai buna directie ---> Sud.
2) un alt-azimutal este suficient pentru a face poze destul de bune pt DSO DAR CU CAMERE BUNE (ca sensibilitate in primul rand).
3) daca ai avea o montura ecuatoriala si n-ai avea vizibilitate spre Polaris, NU-I PROBLEMA ! Exista soft care te poate alinia "in orb" foarte bine si in doar 3-4 minute. Eu mi-as dori sa am vizibilitatea ta, spre sud, mai ales ca acolo poti sa-ti alegi stele de o parte si de alta a meridianului, in actiunea de aliniere.
4) Eu am SCB-4000 sau Samsung scc-a2333 si este excelenta si pentru DSO. Daca ai cer negru, si SCB 2000 face treaba buna (vezi http://www.nightskiesnetwork.com/unde aproape 30% din emisii pt DSO se fac cu SCB 2000 sau Samsung 435 - vechea denumire)
5) uite cum poti scoate IR-ul de la viitorul tau SCB 4000 :[url] http://www.youtube.com/watch?v=u3Hh7JN3E-k[/url] sau aici : http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1
6) Cu Sammy SCB 2000 sau SCB 4000 se poate face Video Astronomie, adica datorita timpilor scurti de integrare (dupa cum ai sa vezi pe NSN daca vei intra acolo) se pot scoate imagini cu mult mai bune in cateva secunde.

Final: sper sa ajuti si tu la emisiile online ale celor de pe acest site , intr-un viitor foarte apropiat.
Pentru orice nevoie de ajutor sau nelamurire contacteaza-ma pe p.m. te rog.

Succes ! Smile
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Ian 2012 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Având în vedere cum arată un sigur cadru, detaliile fine din stack sunt probabil artefacte datorate prelucrării prea agresive. Niște roiuri globulare ar ieși mai bine cu setup-ul respectiv. E greu la DSO-uri și cu focală lungă și cu timp scurt de expunere, asta cam indiferent de cameră.

Referitor la vederea spre sud, e mai bogată "oferta", da' și tracking-ul e mai pretențios. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact