Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp1_0_a590is-bw.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sursa impartiala de testare a telescoapelor astronomice


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Ian 2012 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mugur.

Din pacate o testare este dependenta de o dotare foarte serioasa si scumpa. Acum cativa ani, o firma constructoare de telescoape cerea 100 de euro in plus daca voiai sa primesti si testul interferometric al oglinzii. Dupa care au scumpit oglinzile si fac test la toate. Plus ca testele pretentioase sunt mari consumatoare de timp. Si stii vorba, time is money. Iar cel mai ieftin, testul Ronchi nu da rezultate numerice, si interpretarea sa este in functie de experienta celui care il face.

_________________
Dragos N
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 03 Ian 2012 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Nu am nevoie sa stau sa caut discutia respectiva pentru ca sunt foarte multi aici pe forum care si-o amintesc. Evident, cu exceptia dumneavoastra. Tipic.


Da, da... anticipam ca n-ai nevoie s-o cauti!
Cu asemenea exemplare de oameni josnici n-o sa mai discut niciodata.
Inca ceva: Folosirea pronumelui de politete, in dialogul cu interlocutorul, nu mascheaza mirsavia!
*************

Continuarea mea e in topicul: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=82113#82113
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 03 Ian 2012 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vroiam sa intervin in discutie dar am ramas nedumerit....
Se tot vorbeste de interese comerciale...pana la urma unde sunt interesele astea? De la marii producatori de telescoape, de la cei care produc oglinzi de inalta calitate dar in numar restrans (gen Zambuto sau Lockwood?), de unde? Toata povestea suna ca si cum cineva a venit cu idea de oglinda mare si focala 'scurta' si o baga pe gat cumparatorilor prea fraieri sa priceapa ceva. Eu zic ca e un nonsens, daca combinatia asta ar fi asa slaba cel care a venit cu idea ar fi renuntat de a doua zi pentru ca nu ar fi vandut nici o oglinda/telescop (ei poate unul sau doua dupa care dadea faliment Wink ).
In al doilea rand..se tot bate apa in piua cu interese comerciale pe forum. Si? Dupa cum bine stiti activez in egala masura si pe CN unde ponderea comerciala e mult mai mare intre useri, si am observat ca nu se supara nimeni. Se discuta deschis chestia asta, daca nenea 'x' vrea sa-si faca o oglinda la Mark Harry(sunt sigur ca multi ati auzit de el) de exemplu, o poate face direct in public si nimeni nu e stingherit. Pana la urma cei asa numiti "vanzatori" nu au linie de productie si sunt sigur ca nu se imbogatesc peste noapte prin escrocherii comerciale din urma slefuirii catorva sticle. Ofera numai acces la cateva servicii fara de care multi amatori ar fi privati de sansa de a construi un telescop. In plus ei sunt cei care de cele mai multe ofera asistena amatorilor int-ale opticii. Aici post sa-l aminesc pe Mike Jones care e optician profesionist (cu diploma Smile ) si care ajua in mod curent la realizarea proiectelor (cu analiza pe calculator) celor aflati in impas fara sa aiba nici un fel de pretentii.

Tot ce am spus mai sus e legat de ce se intampla pe CN si nu vreau sa fie interpretat ca tin partea cuiva (mai ales in spirit comercial).

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2012 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neox a scris:
Toata povestea suna ca si cum cineva a venit cu idea de oglinda mare si focala 'scurta' si o baga pe gat cumparatorilor prea fraieri sa priceapa ceva.


Exact asta e ideea Exclamation
Ma rog, e ideea mea, nimeni nu este obligat sa o imbratiseze.
Si nu e un nonsens ci o afacere infloritoare, sa nu ma intrebi de ce pentru ca ai dat singur raspunsul in prima ta interventie:

neox a scris:
Da dar Starmasterul foloseste obligatoriu si Paracorr II plus oculare de la Nagler in sus...


Cred ca nu mai e nevoie de comentarii in plus, combinatia nu e slaba dar ca sa mearga bine e nevoie de ce ai spus mai sus.

Cu a doua nelamurire nu te pot ajuta, personal nu sunt deranjat de activitatile comerciale de pe forum, unde n-ar da Domnul sa fie mai multe si mai multi oameni implicati si mai multi ATM-isti ...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Ian 2012 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai draga zoth, crezi ca Tavi Stanescu are un contract cu TeleVue pentru Paracor sau Naglere? Rolling Eyes Sau crezi ca Tavi S. s-a imbogatit de pe urma vanzarii de telescoape cu diametru mare si focar scurt la membri acestui forum? Da' de unde ... Iti spun eu Sad E exact asa cum spune Neox. E un om care are o pasiune si care din cand in cand mai face si cate un ban din ea. Foarte slab. Refuza sa faca instrumente ieftine cu diametru mic si cu focar lung pentru asemenea instrumente nu ii mai ridica probleme. Probabil ca asemenea instrumente ar fi mult mai usor de vandut, deci mai comerciale dar Tavi S. pur si simplu nu vrea sa faca asa ceva pentru ca pentru el nu reprezinta o provocare si l-ar duce la decalificare. Tavi S. a reusit cu mari eforturi (in parte si ale mele) si cu ceva noroc sa ajunga la un nivel de dotare care ii permite sa faca teste optice aproape de nivelul mondial. A reusit cu eforturi mari personale sa faca niste suprafete optice la fel de aproape de nivelul de top. Si acuma, unii slefuitori amatori in loc sa incerce sa invete de la el, ii fac tot felul de reprosuri si ii gasesc tot felul de noduri in papura. Din pacate are dreptate dragos.n, e vorba de o ranchiuna personala a lui Tavi F. care indiferent ce ar fi spus, cum s-ar fi exprimat, e cu ochi si cu urechi ca de cate ori face Tavi S. o oferta cuiva, sare ca ars. E deja evident pentru oricine a urmarit fenomenul Smile
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 03 Ian 2012 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Influenta interesului comercial in sfera ATM-ului am dezbatut-o mult si bine in trecut, facind inclusiv comparatii intre mentalitatile generale intilnite la romani, respectiv la strainii de pe CN. Am abordat si atitudinile particularizate pe diverse tronsoane mai inguste ale domeniului mentionat.
Acum refuz sa mai scormonesc in trecut, cu scopul de a relansa acea tema. Ar fi o pierdere prea mare de timp pentru mine.
E suficient ca fiecare cititor interesat de subiect, sa acceseze singur site-uri, sa se intereseze si sa analizeze rezultatele finale, impartindu-le pe capitole.

La fel pot spune si despre actualul subiect, consider ca l-am epuizat si am fost suficient de clar in exprimare. Insa discutiile pot continua pe seama acelei surse, a testelor propriu-zise efectuate de neamt... particularitati, neclaritati etc.... si tot ce vreti despre alte surse, preferabil impartiale (adica efectuate de catre persoane care taxeaza doar serviciul de testare). Sau in definitiv, de care or fi sursele pe care le mai gasiti voi... eu am incheiat si n-o sa ma mai implic (mai ales in ceva strain de acest forum)... dar nuantarile pot fi diferite de la caz la caz... uneori fiind intr-adevar insignifiante.

P.S.: N-o sa raspund la nici un alt fel de "vorbe in vint" si sustineri telenovelistice neconditionate de care beneficiaza unii dintre interlocutorii mei. Pentru mine, argumentele conteaza... Nu ma pretez la ironii gratuite, atacuri la persoana, ziceri amuzante cu priza populara etc! Si mai precizez ca in toate aceste confruntari n-am avut nici un partener/amic, din viata reala sau dobindit pe internet, pe post de "backup"!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2012 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru, tot ce am zis eu in legatura cu telescoapele mari de amatori nu are nicio legatura cu Tavi S si sincer nici nu mi-a trecut prin gand ca puteti face o asemenea conexiune.
Eu am ce am, cu "prietenii" mei de departe, stii tu bine care sunt aia.
Daca s-a inteles altceva imi pare nespus de rau Sad
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Ian 2012 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="zoth"]
Eu am ce am, cu "prietenii" mei de departe, stii tu bine care sunt aia.

Si eu am ce am cu "cavalerii orezului blocat in colon" , si asta de foarte mult timp. Electronica exportata de ei pentru calicii de comercianti romani , a ajuns sa ma dispere in asa hal incat cred ca am sa ma las de reparatii .
Cand observ ca acelasi produs , facut pentru nemti sau pentru englezi , este aproape fara cusur , imi vine mai tare sa injur pe importatorul roman . Calicia cumparatorului nu o pot blama pentru ca e oarecum independenta de vointa .
Sunt curios daca standardele astea de calitate, bazate pe locatia importatorului se extind si in domeniul opticii. Din ce am vazut pana acum , se pare ca da.

catalin.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 03 Ian 2012 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 11 Ian 2012 01:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna, anul trecut am avut norocul sa-l cunosc pe opticeanul german sus numit personal la o zi a usilor deschise in München la Teleskop Service.
Ce ssa spun, omul e de specialitate si are un renume nepatat ,deci nu neaparat iubi t de Dealeri...
Omul e in Pensie si -si castiga ceva in plus de obicei ,cum s-a numit mai sus are clienti care au impresia ca ceva nu e in regula cu produsul cumparat.Probleme de calitate au mai toti producatorii iar dealerii ,cel putin in Germania sunt obligati sa ia marfa returnata inapoi intrebarea e ce se intampla cu ea?
cel mai des o primeste urmatorul la un pret de promotie si asa mai departe pana ramane la unul ce nu observa
TS ca dealar are un renume foarte bun in comparatie cu ceilalti si nu se aud de problemme cu trimisul inapoi.
Pe scurt fazitul omului cu forumul era ca mai ales la optici intradevar scumpe merita intotdeauna verificate pe standul optic ,vorbesc de sume de peste 1000€ ...
Dupa cum am spus dupa cele ce mi-a povestit vad lucrurile cu totul altfel.


PS Faptul ca dealerii nu trimit opticele rele inapoi cred ca este fiecaruia clar sau?


CS
Flo
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 11 Ian 2012 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine mai are indoieli in lagatura cu autenticitatea si mai ales cunostintele susnumitului controlor de optica sa -si faca ganduri de ce omul este Banned depe toate forumurile mari germane de astronomie sponzorizate de producatorii de lunete...
Dupa parerea lui opticile rusesti sunt singurele dintre producatorii actuali care au un control technic de calitate functional ,pe care il plateste cumparatorul cu un pret tare piperat...
Poate mai e Takahaschi dar atunci e finito.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2012 01:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cătălin, problema-i autohtonă: pe vremuri lucram la fabrică și se făcea export China. Tot ce mergea la chinezi era dublu controlat, piesă cu piesă și ne-au dat și la cei de la întreținere să luăm la pilă țundării rămași de la zincarea termică. La intern mergeau restul, că la noi putem lega și cu sârmă, că merge și așa! Dacă nu se schimbă mentalitatea asta n-avem de ce ne plânge de gunoaiele care ne vor invada.

Revenind on-topic ar fi foarte bine ca opticienii (prea puțini) de la noi să cadă la pace și să se ocupe de testări și ajustări atât de necesare, pentru a mai ieși din sărăcia cu drag dăruită de bravii noștrii conducători.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Ian 2012 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe aici nu are nimeni indoieli cu privire la acuratetea testelor lui Wolfgang Rohr. Iar acest topic a luat nastere dintr-un motiv foarte romanesc. Ala cu capra.
_________________
Dragos N
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 05 Feb 2012 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In contextul discutiei tehnice despre aberatia numita coma- inerenta oglinzilor parabolice perfect executate, am trecut peste unele replici total deplasate (intre care atacuri la persoana mea)... deoarece mi-e sila... am si eu limitele mele.
Daca e cineva care nu stie, diagramele spot prezentate la inceput exclud turbulenta atmosferica! Deci, ne putem duce si pe Luna cu telescopul... caci raportul Strehl extra-axial nu se va imbunatati fata de cel maxim teoretic pentru oglinda data (vedeti graficul neamtului, nu e "umflat" de mine!). Eu doar am evidentiat-o... si nu am etichetat in nici un fel designul newtonian!

Ce "dragalas" e comportamentul de a "o zice de la tine, pe intelesul multimii", in conditiile in care cel la care te referi are restrictionat accesul la scrierea pe forum... Iar eu faceam apel la principii morale si deontologice! M-am prostit! Mai adecvata-i vorba aia cu Petrica si GSPtv.

Actualul subiect a plecat ca deviatie din topicul "Evaluare oglinzi" ( http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=4334&start=0 ), unde, intr-un final, s-a luat decizia de stergere nemotivata a mesajului meu de acolo, astfel incit alte comentarii ample pe baza a ceea ce nu mai exista nu si-ar avea rostul. Totusi eu incepusem cu intrebarea clara: "1. In acest topic, afisati testele tuturor oglinzilor primite? Sau doar pe cele mai proaste, considerindu-le reprezentative?" La care initiatorul acelui topic nu mi-a dat un raspuns pe problema ridicata de mine. Apoi eu am facut ramificatia de aici, pentru a prezenta, printre altele, in acelasi spirit perfectionist, degradarea rapida extra-axiala a spotului la newtonienele rapide.
Dar iata ca dupa un timp, aceeasi persoana a oferit raspunsul, in topicul:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=82943#82943
Citat:
din ce oglinzi am avut in mana la teste Skywatcher au avut calitatea mai buna . cu toate ca poate tot GSO face optica.

Deci asta e un fapt concret pe care oricine il poate citi si intelege in functie de propriul intelect. Cita importanta are? Fiecare decide pentru el. Alte comentarii nu mai fac si nici nu-mi propun sa analizez subiectul de la acest ultim link.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 05 Feb 2012 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact