Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
California_nebula_final_background_correction_reprocessed.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teste terestre pe instrumente mici


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2012 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Teste terestre pe instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Fiind o zi calduta si insorita am hotarat sa ies dupa orele pranzului la un nou test terestru cu lunetica mioritica 60/828 intaratat fiind de recentele teste raportate de Teo pe luneta Carton 60/800.
Am luat cu mine luneta, montura mica, diagonala dielectrica pe 1,25" si un pogon de oculare: orto de 12,5mm, 9mm, 7mm, 6mm, 5mm, 4mm si cele doua oculare SS12,8mm.
Inainte de toate as vrea sa spun ca la testele terestre dupa parerea mea trebuie indeplinite minimum 3 conditii:
- luneta sa fie scoasa afara astfel incat frontul de unda al imaginii sa nu fie alterat de perdeaua de aer cald ce se perinda prin fata obiectivului cum este cazul lunetei tinuta in casa.
- intre obiectivul lunetei si tinta sa nu fie interpuse obstacole (precum crengute de copac, fire electrice sau alte nazbatii) ce pot da produse de difractie care vor altera calitatea imaginii si vor face imposibila detectia grosismentului la care instrumentul incepe sa cedeze.
- o montura adecvata instrumentului astfel incat imaginea sa fie suficient de stabila atunci cand se face focusul imaginii astfel incat ochiul sa nu fie stresat peste masura.
Am facut acest test si pentru ca mi-am amintit ca la ultimul efectuat anul trecut la care au participat ambele obiective (al meu si cel ce se afla acum la Teo), obiectivul 60/828 nu trecuse inca prin optimizarea finala.
Am vizat un pilon de antena colectiva aflat pe un bloc vecin si mi-am concentrat atentia asupra diverselor elemente ce pot fi surse de detaliu (diverse bride, cabluri si in special suruburi M6 folosite la acea constructie).
Am inceput cu orto de 12,5mm la care nu trebuie sa mai spun ca imaginea era curata, clara si cu un contrast foarte bun. Nu am detectat nici urme de aberatie de sfericitate.
Am schimbat apoi pe ocularul SS12,8 si am cautat sa vad diferentele.
Nu mi-a fost greu sa constat ca desi campul era mai mic, zgrumtureii de rugina de pe hexagonul unui surub M6 se vedeau cu un contrast mai bun decat in ocularul orto cu aceeasi focala.
Si filetele ruginite ale suruburilor erau ferm conturate. Ca si senzatie subiectiva mi s-a parut ca tonul imaginii in ocularul SS era usor mai rece ca sa nu zic mai neutru decat in orto.
Asta e un semn bun care imi spune ca ocularele SS sunt acromatizate corect.
Imaginea m-a surprins in mod placut in ambele oculare SS si in cel orto de 12,5mm deoarece aveam impresia ca tin acele suruburi in mana si le privesc cam de la o lungime de brat.
Am trecut apoi la orto de 9mm si apoi la preferatul meu, cel de 7mm.
Imaginea la fel de buna ca la inceput doar cu usoara pierdere de lumina, contrastul nefiind inca alterat de aceasta scadere. Nici la aceste grosismente nu am detectat urme de sfericitate cu toate ca am atins pragul 2D. Puteam relativ usor acum sa numar cate ganguri se vad pe suruburile M6.
Am trecut apoi la orto de 6mm si 5mm si imaginea se incapatana sa ramana buna, fara pierdere de detaliu. Am avut senzatia la cel din urma ocular ca cineva stinsese lumina dar sarpul imaginii parca ramasese la fel, imi venea sa intind mana pe langa luneta si sa intorc acele suruburi invers sa le vad si pe partea cealalta, ce iluzie frumoasa iti da un instrument bun ... si cand te gandesti ca eram aproape de 3D.
Ultima incercare a fost orto de 4mm ce imi da un grosisment de 207x.
Aici am constatat o pierdere considerabila de lumina, daca pilonul nu ar fi fost luminat de soare nu cred ca as mai fi vazut detalii pe el dar pentru ca era iluminat am constatat ca nivelul de detaliu se incapataneaza sa ramana pe imagine si culmea fara sa devina soft. Totusi pierderea de lumina duce la o micsorare pe masura a contrastului imaginii si acest lucru da impresia unei pierderi de definitie.
Se pare ca ultima operatie de optimizare a priit obiectivului, nici la grosismentul cel mai mare nu am reusit sa detectez urme de sfericitate.
Am ramas surprins placut in final de comportamentul lunetei tinand cont ca nu am reusit sa o ingenunchez chiar daca am urcat pana la aproape 3,5D.
La urma urmei o luneta buna nu este cea care permite un grosisment mare ci acea care da o imagine clara cu detalii corespunzatoare. Un test bun pentru aceste lunete cred ca este inelul lui Saturn. In conditiile in care atmosfera permite daca o asemenea luneta vede diviziunea Cassini atunci e OK, parerea mea ...
In imaginea de mai jos puteti vedea luneta mea de 60mm:

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Mar 2012 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant si instructiv.
Felicitari duble,cand ai folosit ocularele SS numai diagonala era din comert,restul-de productie/conceptie proprie.
Abia astept sa citesc ce rezultate vei obtine la stele duble si,cum ai spus,la planete.
Stima,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Mar 2012 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SS la ocular vine de la "Spotting Scope" ?
Ce design are si ce-l face potrivit pentru observatii diurne ?
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 03 Mar 2012 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana-ti da zoth detalii suplimentare, SS vine de la Simetric Solid, un proiect de ocular realizat de el si prezentat in topicul "Oculare extreme": http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=72203#72203
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2012 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Marius Smile
Intradevar, SS vine de la Simetric Solid iar detalii se pot citi pe topicul indicat de Marius.

Multumesc Mircea, tocmai am venit de la testele efectuate pe Luna, teste ce confirma in mare parte rezultatele diurne.
Am spus in mare parte pentru ca de data asta nu am mai observat diferente de contrast intre ocularele SS 12,8mm si orto 12,5mm iar lucrul asta il pun pe seama luminozitatii excesive a imaginii.
Va trebui cu siguranta sa repet aceste teste pe obiecte mai putin luminoase si de ce nu pe duble mai lejere.
In rest un comportament super frumos cu toate ocularele (aceleasi folosite ca la testele diurne).
La ultimul ocular, cel de 4mm nu am avut la dispozitie decat doua minute pana ce Luna a fost acoperita de un strat consistent de nori.
Cum sunt destul de mocait la ocular, nu am reusit in acest interval sa-mi dau seama daca detaliile prezente apar cumva mai soft decat in cazul celorlalte oculare, va trebui sa repet acest test.
Ceea ce pot confirma in cazul ultimei focale este luminozitatea foarte agreabila a lunii, nimic deranjant pentru ochi.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Mar 2012 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Marius pentru corectie si scuze de confuzie.

Frumos rezultat, felicitari !
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2012 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta noapte pe cand aveam treaba cu testele Ronchi pe obiective non aplanatice mi-am facut o pauza de analiza mentala a imaginilor vazute seara la ocularul lunetei mici 60/828.
Reanalizand cele amintite mai sus am ajuns totusi la concluzia ca detaliile la 207x (aprox 3,5D) imi apareau usor mai estompate decat la grosismentul anterior.
Este posibil asadar ca limita lunetei sa se afle in aceasta zona ceea ce nu este deloc rau.
Pentru certitudine am sa revin cu alt test daca pana atunci nu-l gasesc pe Saturn prin zona ...

Azi la pranz in conditii usor mai vitrege decat ieri (temperatura doar 5 grade fata de cele 8 de ieri, un vanticel putin mai nervos si un fond al cerului de nuanta alburie) am decis sa scot la testul diurn alt instrument mic, de data asta o luneta comerciala SW 102/1000.
Fata de accesoriile folosite ieri am schimbat doar montura (Porta de data asta) si diagonala care a fost una pe 2".
Prima constatare a fost aceea ca instrumentul are nevoie de o perioada de aclimatizare, diferenta de temperatura intre cea de depozitare si cea de lucru fiind de 21 grade.
De abia dupa 25 minute a intrat in regim termic normal sa zic asa.
Fiind un caracter generos i-am mai acordat inca 5 minute in plus.
Imaginile incepand cu ocularul de 12,5mm au fost frumoase, mai luminoase decat cele de ieri dar si putin mai "colorate". Nu am detectat urme de aberatie de sfericitate nici in primul ocular, nici in cel de 9mm la un grosisment de 111x.
Culmea, imaginea a inceput sa-mi placa pe masura ce cresteam grosismentul (cromatismul transversal semnificativ mai putin vizibil).
Ocularul meu preferat, orto de 7mm nu mi-a relevat nici o surpriza, din contra in orto de 6mm la 166x, imaginea arata ca are inca rezerve de potential.
Focus facil si ferm la acest grosisment iar imaginea fara urme de sfericitate.
Am urcat la 200x cu orto de 5mm fara surprize neplacute si cu imagine frumoasa si ferma.
Detaliile erau prezente in toata splendoarea lor.
Luminozitatea imaginii inca buna in conditiile in care tinta este luminata de soare.
La 250x cu orto de 4mm imagine buna dar luminozitatea in scadere libera.
Am stat sa analizez nivelul de detaliu prezent fata de grosismentul anterior si nu am constatat scaderi. Nu am detectat nici la acest grosisment urme de sfericitate.
Din fericire pentru mine nu am reusit sa ingenunchez nici acest obiectiv.
Un test lunar facut cu ceva timp in urma pe acest instrument imi arata o imagine buna, contrast normal la 285x (orto 7mm + barlow 2x) si o imagine usor soft cu ceva pierderi de detalii la 333x (orto 6mm + barlow 2x).
Pot concluziona asadar pentru ziua de azi ca lunetica merge fara probleme pana la 2,5D si mai are si ceva rezerve pe deasupra.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 04 Mar 2012 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intervin si eu cu un scurt raport de observatii Lunare, realizat in ultimele doua nopti.

Privind prin luneta cu obiectiv Carton de 60/800 mm, am putut observa detalii fine pana la 240 X.
La acest grosisment imaginea nu devenise "soft" dar se inunecase destul de tare incat nu mai era comod pentru ochi sa maresc in continuare puterea.

Cele mai odihnitoare imagini pentru ochi si de asemenea cele mai pline de detalii sharp, le obtin folosind ocularele de 6 mm ( 133 X ) si 4 mm ( 200 X ).

La 133 X am putut observa cu usurinta ca niste varfuri muntoase in interiorul craterului Copernic.
Puterea de 200 X nu a adus detalii suplimentare dar a marit detaliile initiale facandu-le mai usor de observat.

Deja la 240 X nu mai apar alte detalii iar imaginea se intuneca mult. Deci nu se justica sa utilzez un grosisment mai mare de 200 X la vizual.
Poate daca as atasa o camera sensibila de genul X sau Y atunci ar merge pana spre 400 X, cum bine am vazut la testele terestre.
Asa cum spune si domnul Zoth, aceleasi detalii le urmaresc si eu, cum ar fi aschiile de rugina, suruburile ori firele de la antene.
Nu exagerez cand spun ca am vazut in bataia soarelui amanunte la 400 X pe o antena !
Totusi la observatii astronomice vizuale nu se merita sa trec de 200-240 X cel mult.

Atasez mai jos si o poza cu mica luneta. Smile

Teo


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 05 Mar 2012 00:57, modificat de 1 data in total
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Mar 2012 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un test, mai putin subiectiv, referitor la rezolutie, se poate face prin rezolvarea unor stele duble cu separatia unghiulara cunoscuta.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2012 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa-i, ai dreptate, dar parca si astea subiective au farmecul lor ...
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2012 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam in aceleasi conditii aratate mai sus, doar ca pe o vreme mai calda, am testat ieri ultima captura facuta in domeniul acromatelor.
Este vorba de luneta de 102 mm, raport focal 11, fabricata de United Optics si vanduta de TS sub brand propriu.
Luneta are un aspect solid si un finisaj semnificativ mai bun decat al suratelor fabricate in China continentala. Parasolarul are o lungime generoasa si este retractabil, celula obiectivului are suruburi de reglaj si centrare pentru fiecare din cele doua lentile iar focuserul este un Crayford 2" foarte solid cu sina suplimetara de contact, cursa activa de 85 mm si demultiplicator 1/11. Tubul optic este prevazut cu inele CNC la fel de solide.
Din cauza lenii care ma domina ieri nu am respectat a treia conditie amintita in primul post si anume aceea de a monta luneta pe o montura corespunzatoare cu greutatea si lungimea ei, asadar am avut parte de vibratii destul de consistente pe imagine dar cu asteptare pe masura am scapat si de ele.
Am avut bafta sa nimeresc un exemplar bun daca nu cumva toate sunt cam la fel, imagine excelenta din toate punctele de vedere la toate grosismentele pana la 275x inclusiv (ortoscopic 4 mm). Producatorul United Optics spune ca polisarea si corectia finala a obiectivelor se face in regim manual iar acest lucru se vede la ocular.
Nu am folosit barlow deoarece nu am vrut sa denaturez raspunsul instrumentului si sa detectez eventualele urme de sfericitate prezente. Ei bine, nu am detectat nimic in neregula.
Trebuie sa adaug o nota suplimentara insa: cromatismul este mai mic decat al unui SW 102/1000 iar tonul imaginii este semnificativ mai rece/neutru comparat cu acelasi instrument amintit mai devreme.
Concluzia finala este o nota foarte buna din partea mea.
Fiind o luneta mai scumpisoara nu o recomand zgarciobilor Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact