Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
protuberante.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

M81 si M82 prin Mak 127


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2012 02:09 Download mesaj
Titlul subiectului: M81 si M82 prin Mak 127
Raspunde cu citat (quote)

Buna dimineata,


Cam "cu noaptea in cap", pentru o mica relatare petrecuta in weekend-ul anterior. In dimineata zilei de 03.06.2012, pe la ora 0:45-1:15 am avut minunata ocazie sa mai bifez ceva pe lista de DSO si anume M81 (Cigar Galaxy) si M82 (Bode's Galaxy).

Observatiile au avut loc la tara (la aproape 80Km de Bucuresti), pe un cel foarte clar insa foarte frustant. De ce? Pai din cauza ca luna era aproape plina (asa cum se pare ca am avut parte de fiecare data cand apuc sa fiu acolo) si evident mai uitasem si hartile stelare acasa, dar aveam lanterna cu lumina rosie, ce mai Laughing.

Initial am incercat sa vad daca am sansa sa observ iar M51, insa ioc. Decat foarte vag distingeam ceva...din cauza poluarii lunii. Mari belele cu luna asta cand incerci sa observi DSOs. Ma degraba remarcasem M3-ul, parand un pic mai intens in conditiile date.

Ce m-a bucurat insa, este faptul ca indreptand cautatorul "red dot" catre cer, formand practic un triunghi (nu prea echilateral) cu Dubhe, Giausar si punctul rosu al cautatorului, mare mi-a fost mirarea cand nimerisem in campul vizual "ambele" galaxii. Very Happy Nu-mi venea sa cred ca se vedeau atat de clare (pentru un Mak 127mm, nu ca as sti cum se vede cu alte tuburi mai luminoase sau contrastante). Tinand cont ca M51 are magnitudinea de 8.4 (iar cu luna cu tot, cred ca ajungeam la mag. 9 poate chiar 10) iar M82 tot 8.4, mintii mele nu imi venea sa creada ca se vede ceea ce vede.

Prin ocularul wide de 25mm puteam vedea lejer cele doua galaxii (M81 si M82), incadrate la periferia campului vizual. Recunosc ca din cauza entuziasmului, la momentul respectiv n-am remarcat diferenta de magnitudini ale celor doua galaxii, insa se puteam deosebi extrem de bine tipologia Irr (M82) si Sb (M81) al celor doua galaxii .

Abia astept urmatoarea iesire, sper eu fara luna, insa cu....


Cer senin!

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.


Ultima modificare efectuata iuli72an la 06 Iun 2012 09:23, modificat de 2 ori in total
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Iun 2012 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: M81 si M82 prin Mak 127
Raspunde cu citat (quote)

iuli72an a scris:

... insa se puteam deosebi extrem de bine tipologia E7 (M82) si E3 (M81) al celor doua galaxii.



Salut Iulian si felicitari pentru observarea celor doua galaxii ! Very Happy

De abia astept sa ajung si eu pe la tara cu luneta de 120/600 mm sa vad ce pot observa cu ea.


O mica mentiune as avea de facut.

Galaxiile M 82 si M 81 nu intra la categoria " eliptice " ( E ) .

Prin urmare M 82 nu poate fi de tipul E 7, iar M 81 nu apartine tipului E 3.

Galaxia M 82 este o galaxie neregulata ( Irregular sau Irr ) dupa clasificarea lui Edwin Hubble.
Galaxia M 81 este o spirala barata de tip Sb, conform aceleiasi clasificari.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2012 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Galaxia M 82 este o galaxie neregulata ( Irregular sau Irr ) dupa clasificarea lui Edwin Hubble.
Galaxia M 81 este o spirala barata de tip Sb, conform aceleiasi clasificari.


Cool...nice to mention. Merci mult Teo.

Pai spor la observatii, daca pleci la tara cu telescopul, dar uite si tu ce vreme. Eu am luat telescopul asa la plesneala, gandindu-ma ca o sa am parte ce ceva spectacol, nefiind 100% sigur.

Acum ma gandesc daca sa il iau cu mine la mare sau nu...Sad Nevasta zice sa nu, eu ma gandesc ca probabil are dreptate. Insa cu siguranta o sa iau telescopul cu mine la Belis (Parcul National Apuseni). Belis e in Cluj, pe langa lacul de acumulare Fantanele. Locatia este cam la cota 1100m altitudine si nu prea este poluare luminoasa, mai ales in zona in care ma bate pe mine gandul sa fac observatiile nocturne. E superb...sper ca in August, cand am sa merg sa am parte de mai mult spectacol astronomic si cer senin.

Multa sanatate.

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Iun 2012 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi !

Eu cred ca ar fi bine sa iei si telescopul cu tine daca mai e loc .
Nu strica sa fie acolo, indiferent de locatia aleasa in concediu.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2012 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai si tu dreptate. Insa partea neplacuta vine cu lasatul telescopului in masina sau lasatul in camera de hotel. Sad

Aici ne ingrijoreaza pe amandoi.

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact