Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
autoportret.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225675
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astazi 08.11 Perseide


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2012 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Astazi 08.11 Perseide
Raspunde cu citat (quote)

Am aflat de la stiri ca in aceasta seara Pamantul va trece printre ramasitele unei comete care se afla prin apropierea soarelui, deci, vom avea muulte stele cazatoare.

Acum, vremea depinde de asta. Pe aici prin Bucuresti sunt cam multi nori.
Poate altii au mai mult noroc.


Cer senin tuturor
Sus
trader
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2012
Mesaje: 28



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2012 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

a vazut cineva vreo perseida?
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 17 Aug 2012 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara! Smile

Eu am observat 15 perseide in noaptea de 14 august (din pacate nu a fost senin mai devreme).
Am facut observatiile timp de o ora si jumatate, incepand de la miezul noptii.
Alti membri de pe forum poate au fost mai norocosi Smile
Sus
trader
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2012
Mesaje: 28



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2012 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana in jurul carei date mai pot fi vazute?(cred ca m-am"trezit"prea tarziu...)Mai ies uneori noaptea pe terasa,dar in ultimii trei ani,doar vreo trei stele cazatoare am vazut...(bine ca am mai mult noroc la trading,nu le putem avea pe toate...)
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 20 Aug 2012 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

trader a scris:
Pana in jurul carei date mai pot fi vazute?(cred ca m-am"trezit"prea tarziu...)Mai ies uneori noaptea pe terasa,dar in ultimii trei ani,doar vreo trei stele cazatoare am vazut...(bine ca am mai mult noroc la trading,nu le putem avea pe toate...)


Perseidele sunt active intre 17 Iulie - 24 August, insa frecventa lor a scazut exraordinar de cand a fost maximul. Daca zaresti 1-2/ora e mult deja ...

Urmatorea ploaie de stele notabila vor fii asa zisele Geminids (nu stiu daca avem o denumire in lb romana pentru ele) cu maxim pe 13 Decembrie care este considerat chiar mai spectaculos decat Perseidele. Desigur mai sunt evenimente intre timp, insa nimic spectaculos. Uite, ai aici un calendar:

http://www.imo.net/calendar/2012

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
trader
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2012
Mesaje: 28



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2012 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns,mai am o singura rugaminte,in ce interval orar ar putea fi vazute aceste ultime perseide?As fi dispus sa pierd o ora,si chiar in noaptea asta,iar daca se poate,cam in ce directie sa imi indrept privirea?Multumesc anticipat!In Decembrie stim cu totii cam ce ceata ar putea fi...sau nori stratiformi,cer plumburiu...
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 20 Aug 2012 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In teorie oricand, in practica pe la orele in care constelatia Perseus este sus pe cer, asta inseamna ideal pe la ora 2-3 (se poate simula cu Stellarium). Insa daca nu vezi nimic eu nu sunt de vina Smile
_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
trader
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2012
Mesaje: 28



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2012 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intre 2 si 3 voi fi atent,desi nu stiu unde e constelatia aia.Poate aflu daca vad ceva.(pe scurt,caine surd la vanatoare,asa sunt eu in noaptea asta!)
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 21 Aug 2012 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

trader a scris:
Intre 2 si 3 voi fi atent,desi nu stiu unde e constelatia aia.Poate aflu daca vad ceva.(pe scurt,caine surd la vanatoare,asa sunt eu in noaptea asta!)


proabil stii constelatia Cassiopeia (are forma de W). Practic este aproape langa W la stanga Smile

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
Dimebag
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2012
Mesaje: 18



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2012 01:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu in peak(12-13) am avut cam 1.05 ore timp efectiv si am observat 38 de meteori, dintre care 5 au fost sporadici(probabil am avut si k-cygnide sau delta acvaride sud, dar nu prea stiam radiantul exact) si restu perseide. Poate fac raport imo la astia.

am fost si ieri in bucuresti la observatii si am vazut din greseala vreo 3-4 meteori si 2 au fost sigur din Perseu.
Sus
trader
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2012
Mesaje: 28



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2012 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intre 1 si 20 si 3 si 10 am vazut fix zero meteori.Desi iluminatul public s-a intrerupt toata noaptea pe strada mea(de parca am avut pile la enel)seeingul in Bucuresti este submediocru.Habar nu am de w-ul ala,am privit jumatatea de est-sud-est a cerului minim 90%din acel interval orar.Pai la mine la tara e un seeing...!!!Plus ca Luna nu era prezenta.Totusi,am petrecut meditand in sinea mea la imensitatea cosmosului.Am fost multumit totusi ca am incercat.Ramane pe 13 sau 14 decembrie 'revansa"
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 21 Aug 2012 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

trader a scris:
Intre 1 si 20 si 3 si 10 am vazut fix zero meteori.Desi iluminatul public s-a intrerupt toata noaptea pe strada mea(de parca am avut pile la enel)seeingul in Bucuresti este submediocru.Habar nu am de w-ul ala,am privit jumatatea de est-sud-est a cerului minim 90%din acel interval orar.Pai la mine la tara e un seeing...!!!Plus ca Luna nu era prezenta.Totusi,am petrecut meditand in sinea mea la imensitatea cosmosului.Am fost multumit totusi ca am incercat.Ramane pe 13 sau 14 decembrie 'revansa"


Instaleza programul Stellarium daca nu ai instalat pana acum. Este un planetariu virtual, si ai optiune sa-ti deseneze liniile pentru constelatii si numele acestora. Este important sa le inveti mai ales daca vrei sa faci observatii chiar si cu ochiul liber. Cassiopeia (W) este o constelatie prominenta si usor de observat.

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
trader
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Aug 2012
Mesaje: 28



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2012 08:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Norocul e totul.Si daca cunosteam si pe fiica Cassiopeei,stelele au fost bine tintite,(nici vantul nu a batut)si nu au vrut sa cada.Las' ca vor cadea in Decembrie cand va da inghetul!(numai sa nu privesc inspre alta directiune.)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact