Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
3_08_14.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225616
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu de calitate 8x56


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2023 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un binoclu interesant 8x56 este si acest Saga:
https://www.aliexpress.com/item/4000107396...9lo1wniZ9P
are field flattner si sticla ED Nikon, 5 lentile in ocular, diametre mari si generoase, etc .... la un pret ceva mai mic, fabricat de "lupii tineri" din China.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 20 Feb 2023 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu arata rau insa asa se poate merge direct pe Nikon Monarch 5, care are aprecieri destul de bune.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2833

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Feb 2023 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Strict in categoria 8x cu obiective de 56/54mm eu as alege tot Steiner Nighthunter 8x56 cum a zis si Daniel. Este singurul binoclu marca Steiner pe care am curajul sa il recomand.
8x56 de la Zeiss si Swarovski sunt de tip roof, astfel avand o tridimensionalitate mai retinuta in comparatie cu cea a unui porro. Pe timp de noapte, in observatii terestre (intr-o marja de pana la 100m) aceasta tridimensionalitate iti da o informatie spatiala in plus foarte folositoare dar si spectaculoasa estetic.
Apoi acest Nighthunter 8x56 este unul ce da imagini dintre cele mai luminoase, lucru important pentru un binoclu de noapte.
Singura hiba este ca e cam uratel, zici ca este in faza de prototip nefinisat. Deci recomand sa ne uitam mai mult prin el decat la el 😄

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 20 Feb 2023 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos Teo, experienta ta e importanta pentru noi!
Vad ca sunt doua cu aproximativ acelasi nume si au in acest moment si o reducere destul de importanta.

https://www.frankonia.de/p/steiner/ferngla...x56/192479

https://www.frankonia.de/p/steiner/ferngla...x56/192829

Chiar si Nikon Monarch 5 ar intra in discutie, arata bine si Are si el reducere.

https://www.frankonia.de/p/nikon/fernglas-monarch-5-8x56/177796

Pe de alta parte am descoperit ca DDoptics ofera la produsele sale garantie pe viata. Cred ca asta spune totusi ceva.
Insa deoarece in Germania (firma e 100% germana, e undeva in apropiere de Dresden) ,,garantia pe viata " e reglementata politic , s-a ajuns la compromisul ca garantia pe viata inseamna de fapt 30 de ani. Inca un lucru interesant pe care l-am gasit despre DDoptics e faptul ca ,,sticlaria" provine din Japonia. Pe forumurile din strainatate aceasta firma e foarte bine cotata. Se pare ca printre noi nu are nimeni un binoclu de la ei.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 422



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2023 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie la modelul Steiner Nighthunter 8x56. Unul din link-urile tale este pentru modelul mult mai slab, adica Nighthunter Extreme. Cel pe care il recomandam noi este modelul fabricat dupa 2016, adica Nighthunter simplu sau, pe piata americana, Steiner Shadowquest 8x56.

Acesta este modelul slab: https://www.frankonia.de/p/steiner/ferngla...x56/192829

Acesta este modelul bun: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPat...SKU%202310

Si la Steiner este tot 30 de ani garantia.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 04 Mar 2023 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A sosit si martisorul meu! Pana la urma am mers pe varianta DDoptics, la Steiner am renuntat in momentul cand am citit pe un alt forum ca acesta nu detine un sistem de focusare propriu. In cazul acestui model de Steiner focusarea e facuta de propriile noastre organe ce contribuie la perceperea unei imagini. Asa ca o imagine buna depinde de capacitatea vizuala a fiecaruia. Ce sa zic, acum nu am probleme in acest sens, insa un forumist s-a plans de faptul ca dupa ceva timp de privit prin acest binoclu incepea sa simta ameteli.
Si deoarece ambele modele sunt foarte renumite pentru luminozitatea lor excelenta am mers totusi pe primul amintit.
Pana acum sunt placut surprins de tot ceea ce este in pachet.
Nu au facut nici un rabat la calitate, totul este robust si de ce sa nu spun, conteaza si asta, totul este si frumos lucrat. Insa doar toate acestea luate la un loc nu inseamna ca e si un binoclu bun.
Optica decide pana la urma. Cu 2-3 saptama iin urma am probat ultimul model 8x56 din clasa mijlocie a celor de la Meopta . Am fost dezamagit de imagine dar si de mecanica acestuia cu toate ca e mai scump decat DDoptics 8x56 . Insa are si Meopta modele foarte bune.
Am facut acum cateva teste cu binoclul Ddoptics 8x56 si impresia generala mai mult decat buna. Pana acum am folosit doar doua binocluri care de la bun inceput starnesc bucurie si incantare in momentul observatiilor,unul e cel de acum, celalalt un Kowa. Dar nu ar fi mare lucru ca optica de la Ddoptics sa fie chiar de la Kowa, undeva pe site-ul lor am gasit ca isi produc sticlaria prin Japan.
Vor urma si alte teste si deasemenea hotararea daca ramane sau nu. Pe langa garantia generoasa de 30 de ani DDoptics ofera si un termen generos de 30 de zile in care poti returna produsul. Toti ceilalti comercianti cu care am mai colaborat ofereau maxim 14 zile, conform legii. Se pare ca DDoptics nu se teme de nici o proba!🙂
Pe langa toate acestea au pus in pachet si o biblioteca foarte interesanta.



Screenshot_20230304-094242-257.png
 Descriere:
 Marime fisier:  1.48 MB
 Vizualizat:  de 1292 ori

Screenshot_20230304-094242-257.png



Screenshot_20230304-094154-513.png
 Descriere:
 Marime fisier:  962.11 kb
 Vizualizat:  de 1292 ori

Screenshot_20230304-094154-513.png



Screenshot_20230304-094138-001.png
 Descriere:
 Marime fisier:  975.54 kb
 Vizualizat:  de 1292 ori

Screenshot_20230304-094138-001.png



Screenshot_20230304-094117-559.png
 Descriere:
 Marime fisier:  633.59 kb
 Vizualizat:  de 1292 ori

Screenshot_20230304-094117-559.png



Screenshot_20230304-094012-410.png
 Descriere:
 Marime fisier:  1.37 MB
 Vizualizat:  de 1292 ori

Screenshot_20230304-094012-410.png


Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 422



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2023 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

“Pana la urma am mers pe varianta DDoptics, la Steiner am renuntat in momentul cand am citit pe un alt forum ca acesta nu detine un sistem de focusare propriu. In cazul acestui model de Steiner focusarea e facuta de propriile noastre organe ce contribuie la perceperea unei imagini.”

Ai inteles gresit sau respectivul de pe forum nu stia sa il foloseasca. Steiner-ul are focalizare individuala pe fiecare ocular.

Sa folosesti cu placere ce ti-ai cumparat si sa ne spui si noua cum este. Stii ca suntem curiosi. Very Happy
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 04 Mar 2023 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu scrie pe nici un site de focalizare individuala. In afara de cel de mai sus. Dar cred ca e o greseala acolo.
Are cineva acest binoclu si ne poate lamuri?
Fabrica da urmatoarele detalii:

,, Sport-Auto-Focus Singurul binoclu de noapte porro de această calitate cu avantajul clarității „infinite” (de la 20 m la infinit). Imagini întotdeauna precise și clare, fără re-focalizare pentru contururi clare, chiar și atunci când se instalează întunericul.''
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 422



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2023 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa se intampla cand lasi marketingul sa explice chestiuni tehnice. L-am avut eu si iti pot spune cu siguranta ca are focusare individuala pe fiecare ocular.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 04 Mar 2023 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si da si nu!
,,
O caracteristică specială a noului Steiner Nighthunter 8×56 este lipsa unei unități centrale așa cum o cunoaștem de la binoclul clasic. Concentrarea asupra noului Nighthunter se face folosind sistemul Sports Auto Focus.

Aici focalizarea individuală asupra ocularului este setată pentru fiecare ochi. Pentru a face acest lucru, căutați un obiect la o distanță de aproximativ 200-300m și reglați claritatea pe inelele de reglare a ocularului până când obiectul este ascuțit. Inelele de reglare a ocularului rulează cu mare efort, astfel încât setarea selectată să nu fie schimbată accidental.
Odată făcut acest lucru, totul între 20m și infinit poate fi văzut clar cu binoclul. Acomodarea naturală a ochiului este responsabilă pentru acest lucru. Pentru a spune simplu: ochiul se adaptează automat la diferitele distanțe.

Rotitele alea seamana cu cele ce regleaza dioptriile.



Steiner-6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  103.05 kb
 Vizualizat:  de 1265 ori

Steiner-6.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2023 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Cristi,
Cum îl simți la mana, e greu, se pot face observații mai lungute cu el sau trebuie pus pe trepied?
Să-l folosești sănătos în caz că te hotărăști să-l păstrezi Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 04 Mar 2023 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Silviu! Dupa cum spuneam e foarte robust, lucru care imi place, singurele piese din plastic sunt capacele pentru oculare + protectia de deasupra carcasei. Restul e metal + sticla . Are conform specificatiilor 1150 g. Se simte grelut la observatii insa asta nu e o problema, din contra, mi se pare ca imaginea e mai stabila..
Dar o hiba tot am gasit! 🙂
Dupa cum spuneam imaginea oferita e super dar... marginile acoperisurilor de exemplu sunt toate albastre, si nu numai.
La Luna vad ca are aceeasi imagine extra dar marginea e albastra sau galbena, in functie de pozitie.
Din specificatii rezulta clar ca nu are lentile ED, deci oamenii au fost cinstiti si aici, dar se lauda cu asa-zisele obiective CT:
,,Obiectivele CT sunt un tip de sticlă de înaltă calitate, cu putere de refracție extremă pentru reproducerea imaginilor de înaltă rezoluție.

CT = transmisie clară (valori foarte mari de transmisie a luminii)'' CT = clear transmission
Nici nu stiu ce sa zic, sa fie acest lucru un motiv de retur?
Trebuie sa recunosc ca recomandarea pentru acest model am gasit-o pe un site al vanatorilor, mai ales a celora ce vaneaza pe timp de noapte. Asta datorita luminozitatii ce o ofera. Totul corect pana aici, dar cum facem cu observatiile astro?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10703



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2023 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce-i drept recomandarile colegilor de pe aici nu au fost catre acest model.
Pana la urma ramane la latitudinea ta personala, depinde cat de sensibil/insensibil esti la aberatiile cromatice. Sigur ai focalizat corect? In zonele out-of-focus aberatia cromatica este mai mare.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 04 Mar 2023 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E drept ca recomandarile colegilor nu au fost pentru acest model, insa asta deoarece nimeni nu a mai avut un astfel de binoclu. Incercarea....stim proverbul!
La fel de adevarata e si partea cu focalizarea, ieri seara Luna se putea observa printr-o perdea de nori si culorile erau ceva mai pronuntate pe margine, acum cerul e clar ca si cristalul, galben nu am mai obsevat oricat am incercat, dar ceva albastru tot era pe marginea Lunii.
Pe de o parte l-as pastra pentru ca per total lasa o impresie foarte buna, pe de alta parte l-as returna pentru ca imi asigura o treime din 8x56 de la vecina. Vom vedea!
Am facut observatii paralele si comparatii cu binoclul APM 11x70 ED la aceleasi obiecte si culmea, asta ieftinu (teoretic) si aproape No Name in comparatie cu granzii din domeniu nu are absolut deloc aberatii cromatice. ED ramane ED !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10703



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2023 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

APM au si ei un 8x56, este ED: https://www.teleskop-express.de/shop/produ...lling.html
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact