Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter9_pipp.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225695
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractor Skywatcher 120/600


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2011 02:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. a scris:
Citat:
Teoretic toate sunt corecte. Practic insa e mai complicat.
O camera foto/video are o rezolutie (corect este dimensiune a senzorului) unica. N-o poti modifica decat schimband camera.

Camera mea foto, Canon A530, permite setarea rezolutiei la diverse valori, eu o folosesc pe cea mai fina. Dar ajustind-o la valoarea cea mai grosiera, am constatat ca, la aceeasi focala a obiectivului, poza imi cuprinde acelasi cimp in ambele situatii de fotografiere! Ce pot deduce pe cale logica (desi nu ma pricep la tainele senzorilor digitali)? Pai concluzionez ca cipul e format dintr-o structura primara de "celule" fotosensibile minuscule, intre care, pe cale electronica, se fac diverse conexiuni alcatuindu-se "pixelul" de marime "fizica" variabila in functie de rezolutia adoptata (ma rog, mai e problema asigurarii culorilor, dozarea RGB-ului, apropo de "celule"). Deci suprafata utila a senzorului se mentine constanta, insa pixelul variaza ca dimensiune. Nu e corecta deductia mea?
Implementarea ideii ar avea acelasi efect ca redimensionarea postcaptura.

Eu ma pricep putin la tainele senzorilor, iar deductia nu este corecta.
Pentru ~95% din camerele de pe piata, indiferent de format, captura este facuta la rezolutia/dimensiunea in mpixeli a senzorului iar reducerea 'postcaptura' este facuta soft/hard prin diversi algoritmi de reducere a acestei imagini, asa cum se intampla si in softurile de prelucrare foto. Cele mai bune aplicatii pentru asa ceva sunt cele care lucreaza direct cu fisiere RAW. De preferat cele realizate de producatorii de camere foto. Dar si acestea se supun problemelor de mai sus.
[url]De ce redimensionarea postcaptura e putin relevanta?[/url]
Pentru ca se folosesc diversi algoritmi de prelucrare si compresie in-camera, diferiti si modificabili - in anumite limite - de utilizator, si care altereaza informatia initiala, incercand o aproximare a acesteia.
Ideea, in discutia de fata, este de a avea o reproducere cat mai apropiata de informatia originala capturabila Smile de senzor. Inafara de fisierele RAW (dar si aici e cu cantec), aproape orice alt fisier de tip foto a suferit o post-prelucrare si/sau compresie care altereaza informatia respectiva.
Citat:
Eu am constatat repezeala de evaluare a pozelor (nivelul cromatismului obiectivului) de catre unii privitori. Prin masura pe care o propuneam, cea a egalizarii scarii de redare*, dispare eroarea grava mentionata.
Admit ca metoda e impractica deoarece pixelii devin prea mari raportati la discul Airy variabil direct proportional cu raportul focal. Pozele devin insensibile si ascund aberatiile, pastrind insa nivelul de acuratete al setup-ului fotografic bazat pe obiectivul "rapid". Solutii: 1. pixelii ar trebui sa fie mult mai mici decit cei intilniti la cipurile actuale, sau 2. marirea raportului F/D (prin amplificarea focalei)... evident ca doar a 2-a optiune e realizabila.
*a se observa ca propusesem micsorarea imaginii mari obtinuta pe cale optica, nu invers (caci atunci am fi avut pierderi de claritate)

Eu sunt unul din partizanii opririi cursei megapixelilor si o revenire la dimensiunile medii de acum 3-4 ani. Cel putin pentru camerele foto clasice, cresterea megapixelilor duce la reducerea sensibilitatii si latitudinii de expunere a unui 'pixel'. Mai bine zis sunt pentru dezvoltarea tehnologiei din spatele pixelilor si nu a cresterii numarului lor, care e ultrasuficient pentru obiectivele foto actuale. Cel putin pana acum Canon a fost singurul care a redus din numarul megapixelilor in modele mai nou aparute. Sper sa le revina mintea la cap si celorlalti.
Pixelii unei camere foto sunt ficsi si imuabili. Lasam de-o parte back-urile digitale de format mediu Smile
In plus, fiecare dintre ei au parte de cel putin o microlentila si - pentru marea majoritate a senzorilor 'de consum' - un filtru de culoare, componenta a mastii Bayer. Sau de alt tip, desi nu exista multe alternative. Un eventual binning al pixelilor poate duce - in functie de prelucrare - la rezultate putin diferite de rezultatul obtinut cu un pixel (fotosit) echivalent si mai mare, mai putin in cazul unui senzor monocromatic. Iar aici vorbim de observarea cat mai precisa a unor aberatii optice, in special a cromatismului.
Citat:
In definitiv, dorim aprecierea stricta a proprietatilor obiectivului? Sau era vorba despre reproducerea impresiilor vizuale (deci utilizarea de ansamblu a lunetei)? Asta spusesem... ca, la obiectivele cu focala scurta, sintem nevoiti sa folosim barlow-uri si oculare puternice (intre care cele cu "eye relief" mare au elementul Barlow incorporat in ele), daca dorim grosismente mari si comparatii juste cu acromatele mai "lente".
Eu n-am lentila Barlow, dar sint curios cum s-ar comporta testata efectiv in mediul ei de functionare.

IMO cea mai edificatoare evaluare ar trebui sa inceapa cu aprecierea stricta a proprietatilor obiectivului si care, in conditiile date, ar trebui sa insemna instrument (obiectiv) + senzor (DSLR si/sau webcam). Plecand mai departe de la aceasta se pot construi si experimenta diverse configuratii de 'echivalare' a diverselor caracteristici. Folosind echipamentele si accesoriile la indemana.
Citat:
Nu inteleg o atitudine pe care am resimtit-o in mai multe discutii.
De ce atunci cind eu vin cu sugestii practice de corectie a testelor, pentru ca acestea sa devina cit mai relevante cu putinta, incadrindu-ne in limitarile tehnice disponibile, mi se raspunde cu incercari de exploatare intensa a amanuntelor uneori insignifiante? Eu incerc sa prind esenta lucrurilor, prin mijloace accesibile, nu urmaresc teoretizarea excesiva.
Adica mergem pe sistemul neglijentei totale (caci oricum ne lipsesc niste chestiuni minore pentru a putea construi un model teoretic perfect fidel realitatii)?!

Sugestiile sunt laudabile, insa corectiile testarilor de care vorbesti sunt dificil de indeplinit inafara unui laborator dotat cu o gama larga de echipamente. De exemplu si in principal - mai multe camere digitale cu pixeli/fotositi de dimensiuni diferite.
Cel mai facil model ese acela de a-i prezenta celui interesat informatii in diverse moduri, si de a-l invata cum sa le interpreteze.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 08 Noi 2011 03:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o ultima pledoarie oarecum offtopic, dar legata de subiectul comparatiilor cromatismului.

Imaginile vorbesc de la sine, iar ultima reprezinta o dovada incontestabila a relevantei metodei (a) propuse de mine in scopul egalizarii amplificarii (aducerea imaginilor la aceeasi scara). Dupa cum era de asteptat, la marirea digitala a imaginii ce fusese micsorata si salvata astfel, se atenueaza detaliile, dar nu asta ne intereseaza, in schimb, proportiile halourilor cromatice cit si intensitatile culorilor (naturale si false) ramin practic neschimbate.

Daca ne gindim la "stacuiri" si prelucrari pentru evidentierea detaliilor latente captate, atunci devine mai important formatul si comprimarile imaginilor brute, insa pe primul loc sta focala rezultanta... La un raport F/D=5, in nici un caz nu ne vom astepta la stoarcerea celor mai fine detalii teoretic accesibile pupilei de intrare (vedem in astrofotografia planetara, se ajunge la ~F/30).

P.S.: Repet, varianta sanatoasa si sensibila in demascarea aberatiilor (sau macar a tulburarilor produse de acestea), existente inaintea ocularului, e cresterea raportului F/D prin marirea distantei focale rezultante.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 08 Noi 2011 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am rezolvat si eu cu problema expunerii in prime focus la luneta mica.

De aceasta data am putut face comparatia fotografica intre cele doua lunete, in prime focus.

Luneta de 120 mm/600 mm si cea de 120 mm/1000mm ambele Sky-Watcher.

Aparatul utilizat a fost Canon EOS 400 D.

Umbrele difuze ce apar in imagini sunt data de crengile si frunsele copacului aflat in fata ferestrei mele.

Pentru o mai buna calitate a pozelor, dati click pe ele pentru a face zoom.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Noi 2011 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, acum se vede clar diferenta intre cele doua lunete. Rezolutia e mai buna la cea de 1000mm, si aberatiile cromatice destul de evidente, mai ales in cea de-a doua serie de imagini la cea de 600mm Oricum, luneta 120/600 da o imagine destul de buna. Cel putin la aceasta marire, de 19,2x.
_________________
Dragos N
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 08 Noi 2011 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este. Very Happy

Ambele lunete se comporta destul de bine pentru diametrul si focalele lor. Chiar daca au obiective acromate si nu APO. Oricum, pentru "all-purpose telescope" sunt destul de reusite. Varianta lunga, evident putin mai performanta dar si cea scurta, mai ales pentru travel.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 08 Noi 2011 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit pe o pagina de net niste poze facute prin luneta de 120/600 la nebuloase.

Scoate niste imagini reusite. Acum nu stiu daca toate de pe pagina sunt luate prin aceeasi luneta sau si prin alte instrumente.
Imaginile se gasesc aici :

http://astropic.heimat.eu/deep_sky_bilder5.htm


Evident, e nevoie si de o camera buna si procesare de calitate, dar totusi imaginile arata foarte bine.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 13 Noi 2011 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In urma cu cateva zile am construit provizoriu, o diafragma din carton pentru luneta de 120/600 mm.
Aceasta diafragma ii micsoreaza apertura la 80 mm.
Prin urmare vom obtine o luneta de 80/600 mm cu un raport f/d= 7.5

Vreau sa va spun ca la planete ( Jupiter ) si Luna , situatia s-a imbunatatit enorm.
Am marit pana la 150 X cu un ocular Planetary de 4 mm focala si imaginile inca se pastrau clare iar cromatismul era aproape absent. Doar urme fine pe marginile craterelor.
La 150 X se vedeau bine cele doua benzi noroase principale de pe Jupiter precum si cei 4 sateliti galileeni.

In acest fel voi putea folosi luneta la planete si Luna iar pentru nebuloase si roiuri de stele o voi deschide la maxim, adica la 120 mm unde cu siguranta pe un cer negru va da niste imagini foarte bune.

Astept sa ii fac un test si pe Saturn. Mai intai fara diafragma, apoi cu diafragma de 80 mm.

Nu este greu ca aceasta diafragma sa o transform in una solida si sa o iau cu mine ca si accesoriu al lunetei in excursii. Practic va arata ca un capac de borcan, gaurit in centru.

Am facut proba si cu capacul original al lunetei, ce are o deschidere in centru de aprox. 5 cm.
Imaginile sunt lipsite de cromatism dar mult mai intunecoase de la 100 X.
Nu se merita sa lucrez cu ea doar la 5 cm apertura.
Oricum, consider experimentul cu diafragma de 8 cm unul reusit pentru planete si il recomand oricui are o astfel de luneta in dotare. Very Happy


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 13 Noi 2011 16:49, modificat de 1 data in total
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 13 Noi 2011 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti aici un blog al unui astronom amator spaniol, de la care mi-a venit ideea cu diafragma de 80 mm.
El este posesorul unei lunete identice cu a mea, adica Sky-Watcher 120/600 mm seria albastra.
A construit si el o astfel de diafragma de 80 mm si puteti citi la ce rezultate a ajuns.
Traducerea se poate face cu Google Translate introducand linkul acelui site in translator.

http://cosmosmysterium.blogspot.com/2009/0...20600.html


Iar aici aveti linkul de la Google translator :

http://translate.google.com/


Ultima modificare efectuata Teo la 13 Noi 2011 22:38, modificat de 2 ori in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9083

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Noi 2011 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo
este foarte bine ca te straduiesti sa optimizezi aceasta luneta si iti urez succes in continuare,eu cred ca esti pe calea cea buna.
Mi se pare insa incorect sa discutam despre aberatia cromatica a unui dublet clasic deschis la F/5.Acea luneta a fost construita pentru observatii de camp mare la grosismente mici.Ar putea sa fie executata de Astro Physics sau Zeiss si tot ar prezenta cromatism.
In schimb apertura de 5 cm prevazuta in capacul instrumentului este foarte corecta.Majoritatea lunetelor cu dublete clasice de 50mm au focal de 600mm deci F/12 si nu intamplator.
Ar trebui poate sa acorzi atentie acestui amanunt.Daca obiectivul este bine proiectat si executat, atunci luneta ta,diafragmata la 50mm ar trebui sa rezolve Epsilon Bootis.Aceasta afirmatie ne-a parvenit de pe vremea lui Admiral Smyth,a fost repetata de reverendul Webb iar eu sunt convins ca reflecta performantele lentilelor de calitate realizate in vremea lor.
Pe de alta parte ,diafragmarea la 80mm transforma luneta intr-un instrument de F/7.5.
Inca mult prea deschisa.Daca o optimizezi asa cum a descris zoth optimizarea/tunarea dubletelor aici:

http://blogs.fanbox.com/SinglePost.aspx?pb...1199286520

Atunci cu un Barlow de calitate de 2x ai ajunge la un sistem de 80mm F/15 cu care ai ''defila cu mandrie'' si l-ai depasi net pe ''maurul'' spre care ne-ai dat linkul.
Iar fara diafragma de 80mm si fara Barlow ai avea o excelenta luneta RFT.

Dar pentru asta la apertura de 50mm trebuie rezolvata Epsilon Bootis,o performanta nu tocmai usor de obtinut.

Dar acestea sunt doar niste opinii personale,niste aberatii de Duminica seara, deci nu trebuie luate prea in serios.
Un instrument este bun daca este folosit.
Iti urez sa-ti folosesti sanatos luneta la cat mai multe observatii interesante.Daca faci asta ,atunci luneta este foarte buna asa cum este.
S-a constatat prin teste optice ca si oglinzile lui Herschel aveau aberatii ,erau bune dar nu perfecte.Cu toate acestea,nici pana la el si nici de la el incoace,omenirea inca nu a vazut nici un astronom ca Herschel.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 13 Noi 2011 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, domnule Mircea .

Asa este. Un instrument este cu atat mai valoros cu cat il folosesti mai mult la observatii.

Luneta este una foarte buna si nu am de zis, decat lucruri bune despre ea. Very Happy
Aceste diafragmari le fac doar de dragul experimentului.
Voi incerca in viitor sa rezolv si cat mai multe stele duble, cu si fara diafragme atasate in fata obiectivului ei.
La tara, pe un cer negru, cu siguranta imi va fi un tovaras de nadejde care ma va purta prin Calea Lactee si dincolo de ea...

In ceea ce il priveste pe Herschel, in afara de flerul, ambitia si vazul deosebit, avea parte si de un cer mult mai curat decat avem noi in ziua de azi. Smile
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 19 Dec 2011 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece am inceput o caracterizare sau o urmarire a rezultatelor acestui instrument, aici pe acest topic, consider potrivit sa scriu in continuare tot la aceasta rubrica.

Nu stiu daca se poate incadra in rubrica nou infiintata de "review" datorita formatului divers pe care l-am abordat pana acum in acest topic.

Oricum, voi continua prezentarile pe masura ce se vor acumula date in special vizuale.

Daca pe parcurs, se considera ca acest topic merita sa fie mutat sau splitat in categoria " Review " , atunci nu am nimic impotriva.


Azinoapte pe la ora 8:30 am iesit cu luneta de 120/600 mm sa fac ceva observatii in fata blocului.

Montata pe un trepied usurel din lemn, cu montura azimutata ce a provenit din uzul fotografic, luneta este foarte usor de carat pe scari pana in vecinatatea blocului.

Am cantarit-o din curiozitate si impreuna cu un cautator de 6 X 30 are 4.9 Kg. Daca mai adaug si un ocular ajunge fix la 5 Kg.

Am indreptat-o spre Est, unde am putut observa nebuloasa M 42 din Orion foarte frumos si luminoasa, incepand de la 24 X. Pentru aceasta am folosit un ocular Super Plossl 25 mm ( gen cele cu care vin in dotare unele instrumente Sky-Watcher ).

Imaginea nebuloasei s-a conturat clar, dar stelele se vedeau foarte bine, punctiforme ca varful de ac. Stelele din trapez de abia se conturau la aceasta marire.
Am schimbat ocularul cu unul cu Zoom de la Sky- Watcher ( ED- APO ) si am variat focala lui de la 24 mm la 8 mm. Imaginile s-au pastrat in continuare foarte clare pana la 8 mm, adica pana la 75 X.

De la 10 mm ( 60 X ) stelele din trapez s-au vazut foarte bine, departate frumos una de cealalta iar in centrul nebuloasei se observa materie mai intunecata pe un fond albicios.
Am schimbat ocularul cu altul de 6 mm (Goldenline - tot Sky -Watcher ) cu pupila mare de iesire.

La 100 x am vezut nebuloasa mult mai bine definita dar ceva mai intunecoasa. Stelele s-au pastrat punctiforme si clare si la aceasta marire.
Peste acest grosisment nu am mers in acest caz.

Vazand ca erau pe cer stelele Castor si Pollux, am indreptat luneta spre Castor, stiind ca e dubla.

Am inceput sa intuiesc, dar foarte greu ca steaua ar fi dubla, de la 100 X, deci folosind ocularul de 6 mm. Ambele componente "fierbeau" tare in ocular datorita turbulentei, lucru care nu l-am constatat in trapezul din Orion.
Pentru a incerca sa separ si mai mult Castorul am fortat luneta pana la 150 X, folosind un ocular de 4 mm Planetary.
La aceasta putere, stelele pareau oarecum mai bine separate dar totul era foarte difuz, ca si cum ar fi fost doua pete de lumina care uneori se combinau, aruncau raza si fierbeau.
Mi-am dat seama ca nu luneta era de vina ci turbulenta urata.
Alta data am separat cele doua componente si le vedeam clare ca varful de ac ( prin alte instrumente ). Sunt sigur ca si cu aceasta luneta se vor vedea frumos, dar astept un cer mai bun si o voi testa si pe alte stele duble.

Am indreptat apoi luneta spre Hyade, unde am vazut foarte frumos stelele Tau 1 si Tau 2, iar culorile se puteau percepe usor. Una era putin spre portocaliu iar cealalta batea in albastrui.

Impreuna cu alte doua grupuri de stele formau o figura geometrica foarte frumoasa, ca o floare, sau ca baza unu tetraedru sectionat. Un fel de triunghi echilateral dar vara varfuri in ale carui "varfuri" se gasesc cate doua stele, si anume : Tau 1 cu Tau 2, apoi 81 Tau cu 80 Tau si in sfarsit de partea opusa stelele HIP 21029 cu HIP 21053. Le-am admirat de la 24 X pana la 60 X.

Am trecut apoi la Pleiade, unde cea mai frumoasa imagine mi-a oferit-o ocularul Super Plossl de 25 mm . Campul era mare iar stelele luminoase si bine definite. Aveam impresia ca privesc undeva in Calea Lactee...campul ocularului era plin de stele. Nu am facut o evaluare corecta a magnitudinilor deoarece nu aveam cu mine un atlas dar vedeam stele extrem de slabe.

Dupa aceste observatii am plecat in casa si am revenit mai taziu la Marte, dar de data aceasta cu telescopul Newton de 150 /750 mm si cu luneta lunga 120/1000 mm, care mi-au confirmat pe planeta Marte ce vazusem la Castor, si anume o turbulenta groaznica.

Oricum voi reveni cu noi observatii asupra stelelor duble prin aceasta luneta si in mod special voi face comparatii vizuale pe aceleasi stele si prin reflectorul de 150 sau prin luneta mai lunga.

Pana acum, aceasta nu m-a dezamagit si sunt foarte multumit de imaginile pe care le ofera.

Revin cu noi detalii cand vremea imi va permite.

Eventual poate o scot intr-o dimineata si la Saturn. Am mai iesit dar erau turbulente mari si Saturnul " fierbea" oribil.

Teo.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2701

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 21 Dec 2011 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am parcurs cu mare interes acest topic, eu fiind posesorul unui RFT 102\500 de la skywatcher.

Ce am constatat din capul locului , o curbura a campului destul de accentuata care iese in evidenta la grosismente mici, de 10-20x.

Imagini grozave ale Lunii chiar si la puteri de 200x . La puteri mici , chiar daca nu e luna plina , stralucirea te chioraste de-a dreptul , iar prin curtile vecinilor se vede ca pe inserat.

Pe Jupiter , am observat ceea ce mai tarziu mi sa spus ca era umbra Europei iar eu credeam ca e ROS.

La Saturn si Marte inca nu am avut onoarea si nici nu am cautat DSO-uri pentru ca inca nu am iesit inca din buricul targului cu acest obiectiv.
Chiar si asa , Marea Nebuloasa , cu trapezul ei cu tot , m-a lamurit pe deplin asupra destinatiei obiectivelor scurte.

In modul terestru , la un grosisment corespunzator , am putut deosebi o musca de un paianjen , aflate pe o piatra luminata de soarele asfintitului , la vreo 800 de metri. Din cauza maririi exagerate , blurr-ul era destul de evident si reflexiile luminoase punctiforme aratau ca discul lui Airy.

Inca nu stiu ce sa cred sigur despre RFT-uri. Luna se vede grozav chiar si la puteri mari . In schimb la planete , detalii kaput. Pentru imagini terestre , pare foarte bun la mariri intre 50 si 150 x. O fi redresorul de vina.

Astept sfarsitul iernii ca sa-l observ pe Marte la o ora si o ascensie mai rezonabile.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 21 Dec 2011 00:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am incercat luneta la 24 X si campul nu e distorsionat pe margine. E chiar plan pe toata suprafata.

La planete, evident, ca nu poti obtine multe detalii.

Lunetele rich-field, acromate nu sunt facute pentru asa ceva.

Totusi, la 100 X si 150 X am vazut frumos inelele lui Saturn si s-ar fi vazut si mai frumos daca nu ar fi fost turbulente intr-o dimineata cand acesta " fierbea" tare in ocular .

Am tras atunci si o poza afocala cu aparatul tinut in mana la ocular.

La Jupiter se vad destul de bine cele doua benzi SEB si NEB si cei 4 sateliti galileeni.
La Marte...evident mai mult de un guguloi portocaliu, nu poti vedea cu ea ( poate doar la marile opozitii sa se vada si calota de gheata de la pol).

Pe Venus inca nu am testat-o dar cu siguranta va arata frumos fazele lui, eventual prin martie sau aprilie anul care vine.

Atasez poza cu Saturn din acea dimineata. E cam o luna de cand am facut-o.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 13 Sep 2012 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi am reusit sa fac o noua daptare ( mai solida ) a aparatului foto ( Canon EOS 400 D ) direct in prime focus la luneta "rich-field" Sky-Watcher de 120/600 mm.

Am tras cateva cadre terestre iar imaginile sunt clare.

Evident ca acel cromatism violet caracteristic lunetelor cu apertura mare si focala scurta exista, mai ales ca vorbim despre un refractor acromat cu raportul f/d = 5.

Totusi, am dorit sa incerc si cum s-ar comporta la un f/12.

Pentru aceasta, am diafragmat obiectivul de 120 mm la doar 50 mm.

In aces caz a rezultat o luneta de 50 mm/600 mm .

Am tras cateva cadre si le-am selectat pe cele mai bune.

Postez mai jos o comparatie intre f/5 si f/12, poate va fi utila pentru iubitorii refractoarelor.

Evident ca aceasta comparatie nu este 100% relevanta deoarece nu am avut un obiectiv tot de 120 mm cu focala 1440 mm, dar cu ce am avut la indemana am realizat testele la f/5 si la f/12.

Una peste alta, luneta se comporta frumos si la f/d = 5 pentru ca este doar un rich-field si nu ii pot cere mai mult, dar da rezultate notabile si la f/ 12.

Concluzia demult stiuta se poate vedea in imaginile de mai jos .

Focalele lungi sunt cele mai bune la puteri mari sau la observati planetare, iar raportul de la f/12-f/13 in sus a devenit "o valoare de referinta pentru mine" mai ales la observatiile planetare ( cu exceptia telescoapelor "rich-field" unde sunt necesare instrumente cu focala scurta, fie ele doar acromate obisnuite, deoarece nu avem nevoie de puteri mari de marire ) .

Iata mai jos imaginile comparative care vorbesc de la sine :

Prima imagine este luata prin obiectivul de 120/600 mm iar a doua, prin obiectivul diafragmat la 50 mm/600 mm :


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 13 Sep 2012 21:10, modificat de 1 data in total
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Sep 2012 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelent!
Ai prins cromatismul in flagrant Very Happy

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact