Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
protuberante.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225361
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice in Bucuresti


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
al_pacino
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Feb 2011
Mesaje: 54



Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Feb 2013 00:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii astronomice in Bucuresti
Raspunde cu citat (quote)

Eu stau la casa, in zona centrului vechi, si as vrea sa-mi iau primul meu telescop. As vrea sa stiu daca il pot exploata la maxim fara ca sa ies cu el afara. Am vreo sansa? Din cate am mai citit, lumina artificiala din marile orase impiedica sau ingreuneaza observatiile astronomice. In acest caz, ce locuri din Bucuresti mi-ati recomanda pentru observatii? As prefera sa nu car telescopul dupa mine pe distante prea mari, dar na, astept sfaturile voastre. Si nu radeti prea mult, sunt incepator... Multumesc.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 19 Feb 2013 01:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

al_pacino a scris:
As vrea sa stiu daca il pot exploata la maxim fara ca sa ies cu el afara.


Il poti utiliza din propria curte sau de pe balcon.

Evident, observatiile sa le faci in aer liber si nu prin geam.

De asemenea daca observatiile le efectuezi din balcon, sa ai grija ca usa sa fie inchisa in spatele tau sa nu iasa aerul cald din casa si sa iti creeze turbulente.

Daca ai si o terasa, e cu atat mai bine.

Telescopul trebuie scos la aer liber, nu pe fereastra.

Ideal ar fi sa ai vizibilitate spre Sud, dar si spre Est si Vest.

Succes !
Sus
al_pacino
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Feb 2011
Mesaje: 54



Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Feb 2013 02:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci ar trebui practic vizibilitate la 360 de grade? Am mai vazut pe un site care comercializeaza telescoape, niste cupole de diferite diametre. Unde se monteaza si la ce folosesc? E vreo alta zona in oras cu vizibilitate mai buna? Ca banuiesc ca in centrul vechi e lumina prea multa pentru a putea face observatii astronomice, sau ma insel?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 19 Feb 2013 03:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta numai tu poti sti, cata lumina parazita ai acolo precum si ce deschidere (FOV) ai catre punctele cardinale.

Sigur ca ideal ar fi sa avem deschidere la 360 de grade, dar asta e mai greu in marile orase unde suntem inconjurati de cladiri sau obstacole inalte.

Spuneam ca Sudul este cel mai valoros in situatia in care ar fi sa alegi una din zone.

La Sud culmineaza toate planetele si Luna/Soarele. De asemenea multi alti astri. Spuneam ca ar fi de dorit sa ai deschidere si catre Est sau Vest pentru a prinde rasaritul sau apusul unor astri.

Dupa cum am spus si mai sus, ideal este sa ai deschidere de 360 de grade dar asta nu ne-o putem alege daca locuinta este plasata intr-o pozitie defavorabila.

In Bucuresti cerul este cam la fel peste tot. Sigur ca in vecinatatea marilor bulevarde sau intersectii poluarea luminoasa este mai puternica dar per total, luminile parazite din tot orasul se proiecteaza pe cer si dau un fond portocaliu.

Totusi la planete se pot face observatii in limite acceptabile chiar de acasa daca nu ai cladiri in fata care sa te obstrueze.

Descarca Stellarium si compara ce vezi pe ecran, cu ceea ce vezi pe cer din locatia ta. In acest fel iti vei putea face o idee referitoare la ce poti vedea de acolo si iti vei putea determina FOV (campul vizual) catre toate directiile accesibile din locatia ta.
Sus
al_pacino
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Feb 2011
Mesaje: 54



Localitate: Romania

MesajTrimis: 20 Feb 2013 01:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa-mi iau un telescop mai scump, si nu as vrea sa arunc banii pe geam, daca isi pierde mult din putere cu un cer prea luminos cum e in oras. Cineva din Bucuresti e pe-aici sa-mi dea o parere?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9503

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2013 01:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai putea încerca în Parcul Tineretului sau lângă, în Văcărești. E și Palatul Copiilor acolo și are o cupolă cu o lunetă Coude unde se mai fac observații din când în când. La Lună, Soare (numai cu filtru adecvat - folie Baader ND5) și planete poți face observații nestingherit de lumina parazită. Va fi însă ceva mai dificil de găsit obiecte DSO și în general e mai greu să te orientezi pe cer cu ochiul liber pentru că nu se văd suficiente stele din constelații, doar cele de magnitudini <4 când e senin. Din păcate Piedone s-a întrecut pe sine cu Orășelul copiilor care e acum plin de fel de fel de lampioane și lumini. Este bine să iei în considerare ieșiri ocazionale din oraș la 30-40 Km minim, preferabil la munte, departe de orașe sau localități, mai nou toate cătunele sunt luminate... :p
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2013 01:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti incerca o luneta relativ mica, e destul de portabila, o poti scoate repede pe geam, in parc sau unde vrei tu sa faci observatii.
Daca stai la curte (adica sa nu fii nevoit sa faci observatii pe geam sau din balcon) ai putea incerca un telescop ceva mai mare (dobson de exemplu).
Problema la observatii ale obiectelor mai slab luminoase (DSO) din bucuresti e ca ai poluare luminoasa si nu numai. Problema observatiilor planetare (de detaliu) din balcon sau pe gean, dintre blocuri, e ca te afecteaza turbulentele aerului din imprejurimi. Asa ca nu prea ramane mare lucru de observat, dar o mica luneta probabil nu va fi asa de mult afectata de toate astea.
Dar depinde de locatia ta, de fonduri disponibile, de cea nume vrei sa vezi, de cat de dispus esti sa iesi in afara orasului pe un cer mai bun.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 20 Feb 2013 02:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Vacaresti e cam periculos. Se perinda pe acolo tot felul de borfasi.

Eu fiind pescar amator si infocat inca din frageda copilarie si pana in prezent, mi-am cam facut veacul si pe acolo.

Am auzit destule patanii despre acea zona incat nu m-as incumeta sa ma apropii noaptea de ea.

Nici parcurile din Bucuresti nu sunt o solutie buna noaptea si pot fi uneori periculoase.

Cea mai buna treaba este sa iti iei un telescop atat cat iti permite bugetul si sa observi cat se poate din curtea casei tale ( ori de pe balcon ) daca ai deschidere suficienta.

Succes !
Sus
al_pacino
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Feb 2011
Mesaje: 54



Localitate: Romania

MesajTrimis: 20 Feb 2013 02:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam sa-mi iau un telescop ghidat prin GPS, deci identificarea pe cer nu ar fi o problema. De asemenea, mi-as lua ceva mai mare de 10 inch, chiar si asa as avea probleme cu poluarea de lumina?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 20 Feb 2013 02:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La deepsky in Bucuresti esti "terminat" sa zic asa, din cauza poluarii luminoase.

In afara de cateva DSO ( M 42, M 31( cu greu), M 13 ( cu greu), Pleiade, Hyade, roi dublu Perseu), nu prea ai ce vedea.

Planetele in schimb se pot observa in conditii acceptabile (nu excelente).

Parerea mea dupa ce am avut telescoape de 150 mm, 200mm, 300 mm si am privit prin ele din Bucuresti ( mai putin cu cel de 300 mm pe care inca nu l-am scos prea des) este ca cel mai potrivit instrument ar fi un Dobson de 200 mm daca locuiesti la curte sau un Newton tot de 200 mm daca ai un balcon cu vedere cel putin la Sud.

Sigur ca merge si un Newton la 150 mm dar spuneam de cel de 200 mm pentru ca iti va oferi mai multe detalii si ceva mai multa lumina ( facand abstractie de poluarea luminoasa).

Nu aduc in discutie lunetele care sunt foarte bune dar e bine sa le lasi pentru mai tarziu.

Sigur ca mai exista si varianta catadioptricelor ( Mak-Cass; Schmidt-Cass) de 150-200 mm....la fel de bune ca si newtonienele, dar mult mai scumpe.

O solutie buna pentru un bucurestean ar fi si un Maksutov-Cass de 127 mm sau unul de 150 mm in functie de buget.
Pana la urma tu alegi.
Sus
al_pacino
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Feb 2011
Mesaje: 54



Localitate: Romania

MesajTrimis: 20 Feb 2013 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si atunci aia de la Observatorul astronomic cum de-si fac treaba, cu toata lumina din oras?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 20 Feb 2013 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

al_pacino a scris:
Si atunci aia de la Observatorul astronomic cum de-si fac treaba, cu toata lumina din oras?


Le poti face o vizita si vei vedea la fata locului cum isi fac treaba.

In acest fel vei capata cel mai precis raspuns si vei observa cu ochii tai realitatea.

http://www.astro-urseanu.ro/
Sus
al_pacino
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Feb 2011
Mesaje: 54



Localitate: Romania

MesajTrimis: 26 Feb 2013 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Momentan nu am nici timpul necesar, si nici ei cred ca nu s-ar obosi cu explicatiile...de aceea am si apelat la voi, aici, pe forum, in speranta ca ma puteti ajuta. Deci nelamuririle mele, dupa ce am citit ce scria la ei pe site ar fi doua:

- cum reusesc cei de la observatorul astronomic (daca reusesc) sa combata poluarea luminoasa a cerului, din locul unde e amplasat observatorul?

- pe site scrie ca ei ar avea in utilizare al doilea telescop ca marime din tara, unul de 14'' parca, in aceste conditii, care ar fi cel mai mare din Romania si cui apartine?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2013 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

al_pacino a scris:

- cum reusesc cei de la observatorul astronomic (daca reusesc) sa combata poluarea luminoasa a cerului, din locul unde e amplasat observatorul?
Poate cu filtre de banda ingusta, poate cu filtre care taie zona din spectru specifica iluminatului, poate nu-i afecteaza, poate nici nu fac observatii, cine stie.




al_pacino a scris:

- pe site scrie ca ei ar avea in utilizare al doilea telescop ca marime din tara, unul de 14'' parca, in aceste conditii, care ar fi cel mai mare din Romania si cui apartine?

Aici? Aici? Aici?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Feb 2013 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poluarea luminoasa afecteaza putin observatiile planetare, ceva mai mult a roiurilor de stele, si mai mult observarea nebuloaselor, si galaxiilor.

Ca remediu, exista diverse filtre, care filtreaza lumina parazita intr-o masura mai mica sau mai mare. E adevarat ca majoritatea sunt pentru utilizare fotografica, dar exista si dedicate pentru vizual. Nu sunt niste solutii perfecte, dar sunt utilizabile.

http://www.skywatcher.ro/filtre_baa.htm

Evident ca niciodata o observatie facuta intr-un loc bun, sus pe munte nu va putea fi egalata de una din Bucuresti. Cu conditia sa fie senin.

Si aici intervine problema pentru care toti astronomii care stau la bloc ii invidiaza pe cei care stau la casa, si au posibilitatea sa-si puna un telescop mare in propria curte. Un telescop mare obtine rezultate bune, dar e greu de carat, si sa vezi ca se face senin noaptea la zece, sa te apuci sa strangi echipamentul, sa-l cari, sa te duci cu el cine stie unde, sa-l montezi, ca sa vezi ca in acea ora sau doua cat ti-a luat toata treaba, cerul s-a acoperit...

Pe de alta parte, chiar daca exista diferente intre centrul oricarui oras, si periferie, in ce priveste poluarea luminoasa, diferente mari obtii daca iesi din oras cel putin 20 de km.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact