Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC6888a_3final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tasco Luminova - incepator


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
clujeanul
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2007
Mesaje: 4



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Iul 2007 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Tasco Luminova - incepator
Raspunde cu citat (quote)

Incep prin a spune ca sunt un incepator in cel mai bun sens al cuvantului intr-ale astronomiei. Mi-am achizitionat un telescop Tesco Luminova care arata cam asa si are caracteristicile din lista: http://www.shopmania.ro/magazin~online-ins...-1067.html
Cineva spunea tot pe acest forum ca in afara acest gen de telescoape sunt considerate jafuri, pe cand la noi, sunt acceptabile...
Acum as avea mai multe intrebari cunoscatorilor.
1. E o alegere buna?
2. Ce pot observa cu el? L-am folosit de vreo doua, trei ori, am vazut ceva stele, si luna foarte bine.
3. Pe unul din cele doua suporturi ale tubului, am un surub pentru aparatul foto. Am montat aparatul digital din dotare, dar nu se alineaza nicicum cu luneta de pe tub. Am reusit cumva cumva sa realizez niste poze, dar slabe de tot, avand in vedere si puterea lunetei. Intrebarea mea e, cum as putea realiza poze prin ocularul principal, ce fel de aparat mi-ar trebui...sau daca cumva exista vreun dispozitiv care sa imi permita legarea laptopului la telescop...
4. Ce soft imi recomandati pentru a identifica cat mai bine ceea ce observ prin telescop. Ma gandesc ca exista programe cu harta cerului online...vazuta din punctul in care te aflii? Intreb si eu ca incepator.

Astept niste raspunsuri...mersi fain!
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2007 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai are sens acum sa intrebi daca e bun. Trebuia inainte de a cumpara. Cred ca trebuie sa incerci sa observi cu el cat mai multe, din cate stiu e totusi o marca, nu "un jaf" cum spui tu. E adevarat ca nu-i dintre marii "Mari", dar sincer acum, crezi ca ai putea face diferenta ca incepator?

Lasa gandurile si bucura-te de el, e cel mai bun lucru. Experimenteaza, joaca-te. E bine sa o faci afara din oras, sa poti vedea ceva.

Sugestia mea ar fi sa lasi fotografia pentru mai tarziu, e mai complicat decat pare la prima vedere.

Softuri sunt, unul se cheama chiar stelarrium (nu am acum web-page-ul la indemana, dat cum il gasesc ti-l postez)- vezi si cu google si vezi ce-ti place. Mi-e teama ca in romaneste nu sunt (in engleza si italiana sunt).

Exista si harti, comode daca nu vrei sa-ti sticleasca ochii pe monitor.

"Clear sky!" si multa bafta in observatii!
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Iul 2007 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit pe forum.

1. La 1089 RON sigur se putea mai bine.
2. Poti incerca si planete. Saturn si Venus spre vest, dupa apusul soarelui, si Jupiter spre sud mai pe la miezul noptii.
3. Luneta aceea e doar pentru ghidaj, sa te orientezi mai usor pe cer, deci nu pentru poze. Poti incerca sa faci poze afocal (prin ocular) la luna sau daca montezi aparatul pe surub poti face poze la constelatii (in ideea ca aparatul poate expune mai lung, iar tu urmaresti miscarea cerului cu telescopul - depinde si cat de tare vibreaza montura).
4. Pentru inceput poti incerca Stellarium.

Succes. Smile
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Iul 2007 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul e acceptabil ... Depinde de gusturi ... Pretul insa nu prea e Sad Asa cum zice si stelaru, ai comis-o/ ai comis-o, acuma incearca sa scoti ce se poate din ce ai. Baga-l intr-o masina, ia-l in rucsac si urca pe dealul Feleacului. Uita-te la Luna si la Jupiter. Exista asa numite planetarii virtuale care pot fi folosite ca harti ba chiar pot si printa harti:
Cartes du Ciel http://www.astrosurf.com/astropc/cartes/
Stellarium http://www.stellarium.org/
Sus
clujeanul
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2007
Mesaje: 4



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Iul 2007 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru promptitudinea raspunsurilor. Chiar nu ma asteptam sa vina atat de repede. Pentru "red giant" si "dragonul", nu l-am cumparat la pretul acela. Pagina respectiva era doar pentru a va arata modelul pe care l-am cumparat cu caracteristicile lui. Pretul lui a fost in jur de 800 RON.
Inclin sa cred ca pentru un incepator e o alegere buna. Poate ar fi trebuit sa incep de mai jos: un binoclu puternic, un telescop mai putin performant. Dupa ce l-am luat, asteptam cu nerabdare noptine senine, de care am avut parte din belsug, ma culcam pe la 3-4 dimineata, stand toata noaptea cu ochii pe cer. Ce sa mai zic, e o nebunie curata daca te prinde pasiunea. Acum cu programele astea sper sa pot deslusi ceea ce vad.
As mai avea cateva intrebari daca nu deranjez Rolling Eyes
Prima ar fi: care e diferenta dintre cele trei oculare? Pe ele scrie H20mm, SR4mm, H12,5 mm. Care pentru ce foloseste? Daca as vrea sa ma uit la luna, la planete sau stele, pe care le folosesc? Si as vrea sa mai intreb o chestie. Dupa cum scrie si in detaliile telescopului, e inclus si un obiectiv Barlow 3x. Am vazut ca obiectivul asta se pune primul, peste el se prind unul din cele trei obiective mentionate mai sus. Ce rol are? Trebuie folosit tot timpul? Am observat ca merge sa pun unul din cele trei obiective si fara cel Barlow. Daca de ex. vreau sa ma uit doar la luna, sau doar la stele, trebuie schimbate obiectivele, sau sa detasez obiectivul Barlow?

Si ar mai fi ceva de ordinul intretinerii. Care credeti ca e cel mai bun loc de pastrare pe timp de noapte/zi al telescopului. Stau la casa, am garaj, beci, debara....sau chiar in casa?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 03 Iul 2007 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

clujeanul a scris:
Multumesc tuturor pentru promptitudinea raspunsurilor. Chiar nu ma asteptam sa vina atat de repede. Pentru "red giant" si "dragonul", nu l-am cumparat la pretul acela. Pagina respectiva era doar pentru a va arata modelul pe care l-am cumparat cu caracteristicile lui. Pretul lui a fost in jur de 800 RON.
Inclin sa cred ca pentru un incepator e o alegere buna. Poate ar fi trebuit sa incep de mai jos: un binoclu puternic, un telescop mai putin performant. Dupa ce l-am luat, asteptam cu nerabdare noptine senine, de care am avut parte din belsug, ma culcam pe la 3-4 dimineata, stand toata noaptea cu ochii pe cer. Ce sa mai zic, e o nebunie curata daca te prinde pasiunea. Acum cu programele astea sper sa pot deslusi ceea ce vad.
As mai avea cateva intrebari daca nu deranjez Rolling Eyes
Prima ar fi: care e diferenta dintre cele trei oculare? Pe ele scrie H20mm, SR4mm, H12,5 mm. Care pentru ce foloseste? Daca as vrea sa ma uit la luna, la planete sau stele, pe care le folosesc? Si as vrea sa mai intreb o chestie. Dupa cum scrie si in detaliile telescopului, e inclus si un obiectiv Barlow 3x. Am vazut ca obiectivul asta se pune primul, peste el se prind unul din cele trei obiective mentionate mai sus. Ce rol are? Trebuie folosit tot timpul? Am observat ca merge sa pun unul din cele trei obiective si fara cel Barlow. Daca de ex. vreau sa ma uit doar la luna, sau doar la stele, trebuie schimbate obiectivele, sau sa detasez obiectivul Barlow?

Si ar mai fi ceva de ordinul intretinerii. Care credeti ca e cel mai bun loc de pastrare pe timp de noapte/zi al telescopului. Stau la casa, am garaj, beci, debara....sau chiar in casa?


Salut si bine venit pe Forum.

Telescopul care l-ai cumparat este pentru inceput bun destul, treaba este sa fie cumva bine colimat (justat) ca sa poti sa vezi obiectele cumva clar.
Ocularii dati au functia, sa poti sa schimbi marirea obiectelor la observatie, este uzual sa incepi cu o marire mica (pui ocularul de H20 in focusar) si incerci sa gasesti obiectul de observat. Cand l-ai gasit, sa zicem te uiti la planeta Jupiter, poti sa schimbi ocularul si pui pe H 12,5 si o sa vezi, ca obiectul apare mai mare si detaliile se pot vedea mai bine.
Acum sa nu astepti prea mari minuni de la acest telescop, dar la jupiter o sa poti sa maresti imaginea cu ocularul de 12,5mm la o magnificare de 72x unde cam multe detalii nu poti sa astepti.
Acest telescop aratat este un Newton cu un diametru de 114mm si o lungime focala de 900mm.
Rau nu este si cu el poti pentru inceput observa multe obiecte. Ce ar trebuii intai este, sa schimbi oculari ca nu au o calitate prea mare. Pentru ca instrumentul are un focuser de 1,25" ai posibilitate a cumpara alti oculari unde si magnificarea o sa fie mai comfortabila si mai inutila.

Aici un link despre diferiti oculari
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=405

Poate ns scrii si cum te cheama? Smile

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Iul 2007 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate cea mai mare problema la tine sunt ocularii. Ai cumparat cei mai invechiti oculari de pe piata. Ma mir cum de nu le este rusine sa mai fabrice oculari cu design de 300 si ceva de ani.
In rest telescopul este bunicel, numai sa ai grija lo focuserul de plastic sa nu il strici. Si iti mai trebuie cer negru. Pe un cer negru de tara ai ce vedea cu el, sincer.
Sus
clujeanul
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2007
Mesaje: 4



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Iul 2007 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Numele meu este Bogdan, Bebe pentru toti cunoscutii. Probabil ar fi trebuit sa fac cum spunea si stelaru, sa intreb inainte de a-l lua. Asta e acum, pe moment ramane sa ma joc cu ce am. Mai astept raspunsuri si la celelalte intrebari adresate, si as mai intreba unde gasesc un magazin de specialitate pentru oculari, sau in general cu accesori pentru telescoape? Sunt si in Cluj cumva? De unde am cumparat telescopul, nu aveau nici un fel de accesoriu.
Multzam fain!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 04 Iul 2007 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai mai intrebat la ce e utila lentila Barlow. Respectivul dispozitiv actioneaza ca un dublor de focala. Practic iti transforma telescopul dintr-unul cu focala 900 intr-unul cu focala 1800. Asta e util atunci cand vrei sa obtii puteri mai mari. Puterea de marire a unui instrument astronomic se calculeaza impartind distanta focala a obiectivului instrumentului la distanta focala a ocularului. Cu siguranta barlow-ul primit odata cu cumpararea instrumentului nu e de calitate prea buna asa ca probabil nu iti va oferi imagini prea incantatoare. Sfatul meu e sa folosesti barlow-ul cat poti de putin. Folosind doar ocularele pe care le ai (desi, intr-adevar, niste Plossl-uri ar fi mult mai bune) telescopul te va tine ocupat o vreme buna
Pentru inceput e un telescop foarte bun. Daca ar fi fost pe montura dobson si nu ecuatoriala ar fi fost si mai potrivit unui incepator.

Si o observatie pentru tot forumul. Oameni, de ce folositi voi mai toti pe-aici pluralul oculari pentru ocular? Ocular este un substantiv neutru avand pluralul oculare. Ocular poate ajunge in forma oculari atunci cand este adjectiv (martori oculari, de exemplu). trebuie sa avem grija ca pe langa asistenta tehnica pe care o oferim incepatorilor sa le oferim si o asistenta lexicala. Multa lume e obisnuita cu termenii gasiti pe net sau cu traduceri aproximative, sau unele dispozitive habar n-au cum se numesc. Cred ca si educatia lexicala in astronomie e tot de datoria noastra, a astora care ne invartim prin astronomie de mai multa vreme. Si pe site-ul dat de Bogdan, era scris aiurea: obiectiv Barlow in loc de lentila Barlow.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iul 2007 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chestia cu "oculari" vine de la Robert. A zis el asa si ... asa a ramas. Smile
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 04 Iul 2007 13:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Chestia cu "oculari" vine de la Robert. A zis el asa si ... asa a ramas. Smile


Smile da, scuze, dar stiti ca eu stau in germania si de 34 de ani nu am mai vorbit bine romaneste Cool
In alt fel aveti dreptate, daca este posibil sa scriem corect, atunci sa scriem. Dar si important este, ca ne putem intelege, eu corespund de ex. si cu un forum olandez, unde jur ca nu stiu limba olandeza. Si acolo tot nu se intreaba nimeni de ce scriu ceva gresit, daca nu m-a inteleg, ei ma intreaba inca o data.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iul 2007 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-ti fa nici o problema, Robert. Limba romana pe care o folosesti e suficienta pentru ca sa te intelegem. Exista aici in Romania unele persoane care locuiesc aici si care vorbesc mult mai prost decat tine.
Sus
clujeanul
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2007
Mesaje: 4



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Iul 2007 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Datorita faptului ca am pus o gramada de intrebari in doua-trei mesaje, ati ramas "restantieri" la unele raspunsuri Cool
Prima ar fi legata de faptul ca detin un laptop si as vrea sa stiu prin ce modalitate pot lega laptopul de telescop pentru niste capturi a imaginilor privite. Din cate am citit pe forum, exista ceva ocular cu iesire cu mufa care vine legat prin laptop prin USB. Asa o fi? Sau exista si alte variante?
A doua ar fi legata de magazine in care as putea gasi accesori pentru telescoape. Daca exista in Cluj sau altundeva in tara? Sau doar de pe net se pot comada? Si, daca sunteti draguti, sa imi recomandati vreun model mai profesionist, si daca e compatibil cu ce telescop detin.
Si ultima chestiune e legata de intretinerea telescopului. Unde ar fi cel mai propice mediu pentru pastrarea lui. Dupa cum v-am zis, am pe langa casa, beci, atelier, debarale, etc, sau poate chiar inauntru?

Multzam fain!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 06 Iul 2007 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

clujeanul a scris:
Datorita faptului ca am pus o gramada de intrebari in doua-trei mesaje, ati ramas "restantieri" la unele raspunsuri Cool
Prima ar fi legata de faptul ca detin un laptop si as vrea sa stiu prin ce modalitate pot lega laptopul de telescop pentru niste capturi a imaginilor privite. Din cate am citit pe forum, exista ceva ocular cu iesire cu mufa care vine legat prin laptop prin USB. Asa o fi? Sau exista si alte variante?
A doua ar fi legata de magazine in care as putea gasi accesori pentru telescoape. Daca exista in Cluj sau altundeva in tara? Sau doar de pe net se pot comada? Si, daca sunteti draguti, sa imi recomandati vreun model mai profesionist, si daca e compatibil cu ce telescop detin.
Si ultima chestiune e legata de intretinerea telescopului. Unde ar fi cel mai propice mediu pentru pastrarea lui. Dupa cum v-am zis, am pe langa casa, beci, atelier, debarale, etc, sau poate chiar inauntru?

Multzam fain!


Ocularul mentionat pentru telescop nu este de recomandat, imaginea nu este foarte buna si costa prea mult. Daca vrei sa castigi poze cu telescop, se recomanda o Web-Cam (ToU 740 k sau 840k) sau daca nu gasesti alta, merge si "noua" Philips SPC.
Acolo se pot obtine adaptoare a pune camera in focusar unde poti lega Laptop cu telescopul.
Metoda asta iti permite sa faci avi (film format) al lunii, planetelor si cu filtru solar si soarele.
Pastrarea telescopului este bine in casa, acolo sa fie acoperit tubul sa nu intra praf pe optica si gata.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iul 2007 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce-am cetit eu pe net, lumea prefera un webcam bun (Philips ToUCam, Logitech Fusion) ocularelor "electronice" ieftine. Pe de alta parte nu e neaparat sa folosesti laptopul cand faci poze, poti folosi o camera foto, iar apoi pui pozele pe laptop. Depinde si ce vrei sa fotografiezi. Pentru unele subiecte se recomanda webcamuri, pentru altele camere foto. Cel mai bine studiezi un pic problema pe diverse forumuri de discutii inainte de a lua o decizie.
Magazine sunt doar cateva in Romania, si n-am fost impresionat de oferta prea variata sau de preturi prea mici (telescop-expert.ro, instrumenteoptice.ro, skywatcher.ro).
Telescopul e bine sa-l tii ferit de praf si poate de umezeala.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact