Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GTT_JPG_150_TXT__COLOR.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225635
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SISTEM OPTIC PTR OBSERVAREA PLANETELOR


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 24 Apr 2008 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului: SISTEM OPTIC PTR OBSERVAREA PLANETELOR
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

as fi foarte curios si chiar va rog frumos pe cei care va vindeti instrumentele aici pe forum, sa faceti niste recomandari cu explicatiile de rigoare ptr alegerea facuta, pentru un astfel de sistem optic.
tip constructiv, apertura, raport focal.


Va multumesc anticipat!
Catalin

P.S. bineinteles ca astept parerea tuturor insa ma intereseaza in principal parerea domnilor comercianti.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Apr 2008 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce se poate vedea cu un telescop noaptea pe cer?
1. Pai stelele! Ce sa vezi la ele? Din cauza distantelor foarte mari oricat de tare telescop ai avea nu o sa vezi nimic interesant.
2. Luna. Aia se vede si cu ochiul liber. Cu un binoclu se vad deja cratere. Acuma depinde cat de multe detalii vrei sa vezi. Sunt unii carora le place "sa se plimbe" pe Luna Laughing
3. Deepsky. Obiectele deepsky nu necesita deobicei mariri mari ba chiar unele au nevoie de camp mare (deci marire mica). Obiectele deepsky nu sunt prea pretentioase la calitate. In general sunt obiecte difuze, norisori care daca se vad mai clar sau mai putin clar ... cam tot aia e.
4. Asteroizi, sateliti etc. Despre astea ... altadata Very Happy
5. PLANETE. E... aici e ... Planetele sunt obiecte apropiate de Pamant, destul de mari si ... fascinante. Din cauza asta asteptarile sunt mari si dezamagirile pe masura. Planetele necesita marire mare si calitate (claritate) foarte buna altfel nu se vad detalii si omul ramane dezamagit. Eu as recomanda un telescop foarte bun cu focar lung (cassegrain daca nu vrei sa te uiti cu scara), oculare TeleVue si o montura foarte teapana (stabila) atasata de un ... munte Laughing
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 25 Apr 2008 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea este corect pusa - fiecare instrument poate sa obtina o imagine planetara mai buna sau mai proasta.
Optica ideala este si ea supusa atmosferei - (muntele despre care spuneati). Studiul planetar serios este cel CCD (sau in cazuri notabile vizual, dar mai greu de comparat) si in aceste conditii ocularele sunt mai putin importante. Altfel ortoscopicele au reputatia cea mai buna de zeci de ani in teorie si practica.
Sunt de asemenea interesat de recomandarile de setup ceva mai concrete cu atentie asupra raportului dintre calitatea optica si apertura.
(adica se recomanda un refractor apocromat - deci mic, sau un sistem Klevstov deci mediu, sau un reflector de tip SN sau MN cu deschidere mare)..
Presupunind ca am vrea sa analizam astfel oferta disponibila in RO.
Multumesc si sper ca nu am intervenit gratuit.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 25 Apr 2008 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
referitor la sistemele SN sau MN pot spune ca sunt instrumente in general (experienta proprie pe SN) dedicate mai ales deep-sky asa cum banuiesc si MN-urile (aici buna ar fi si parerea lui Hans). Sunt sisteme corectate cu tub inchis si tocmai acest lucru face colimarea acestor sisteme ceva mai dificila. Este vorba de alinierea elementelor optice (oglinda principala si secundara) si corelarea elementului corector la pozitia acestor oglinzi altfel acest corector nu va lucra la randament maxim.
Pentru planete recomand si eu un SC deoarece astfel se dispune de o contructie compacta si de o pozitie mai comoda de observare atunci cand se foloseste o prisma.
De asemenea montura trebuie sa fie stabila si capabila sa mentina obiectul in campul vizual si la puteri mari de marire.

Numai bine
Emil
Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 25 Apr 2008 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maknewtonul este bun pentru planete(al meu este modificat
pentru fotografie) deoarece original are obstructie mica(sub 20%)
si consta numai din suprafete sferice.Aceste suprafete sferice sint
mai usor de realizat la calitate buna si MN-urile rusesti au suprafete
foarte bine slefuite.Inca un motiv este lipsa paianjenului pentru
oglinda secundara(lipsa spicuriilor) care este montata pe menisc.
De fapt la F6 acest MN este universal.


Clear sky Hans
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 26 Apr 2008 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

in mod normal, toate instrumentele pot fi folosite ptr planete...asa cum spunea si Claudiu insa eu as vrea sa ne limitam la un sistem dedicat.

Pina acum am prins o idee :

un cassegrain cu focala lunga. are obstructie mica (cam 25 % de obicei), nu necesita amplificare ptr a obtine puteri de marire de ordinul 200x-300x cu oculare de focala medie care au si eye-relief bun...nu e pretentios la ocularele folosite din cauza focalei lungi...etc...

@Doru

depinde ce oculare TeleVue folosim ptr planete....doar Plossl sint de recomandat si acelea ptr Marte, Jupiter si globul lui Saturn deoarece au o imagine ...mai calda sa spunem asa si influenteaza un pic.
Nagler, Panoptic, Radian.....nu sint ptr asa ceva.

Daca tot fac atita galagie ....sa va spun si parerea mea.

Eu as merge pe o apertura intre 12-16 tzoli (30-40cm) , un telescop de tip reflector cu focala lunga ( Cass F/20 ; Dall - Kirkham F/25 sau reflector la F/Cool , oculare RK si Plossl ptr ca ortho adevarate de la Zeiss sint muuult pre scumpe ( 650 euro/bucata) si un binoviewer.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 26 Apr 2008 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru observatii on-axis Dall Kirkham 14-20" f/15 f/20, montura ParamountME sau GM4000 sau AP El Capitan (cand va aparea) sau Kronos Robotic. Un Cassegrain clasic, SCT au performante mai slabe decat un Dall. Oculare Zeiss orto, binoviewer Baader Mark V.
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Apr 2008 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ar fi bine să se facă recomandări pe paliere de preț, altfel pierdem contactul cu realitatea. Smile
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 26 Apr 2008 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

@red giant

dupa cum observi e vorba doar de design-ul optic vorba in topic.
skywatcher vad ca a scris si montura.....Smile

Pretul opticii poate varia enorm in functie de calitate, producator...etc si nu era scopul acestui topic.

@skywatcher
dall-kirkham sub f/18 nu e de recomandat deloc din cauza comei si a obstructiei mari (30%). Stiu ca ai specificat on-axis insa e o variabila cu destule capcane.

in cazul meu, la reflector , raportul focal era 8...vad ca a aparut Dl cu okelarii pe acolo din vina mea probabil Smile.
Apropo, la binoviewer cea mai buna recomandare este unul cu oglinzi in fata unuia cu prisme. Se gaseste mai greu dar nu e imposibil.

Catalin
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 26 Apr 2008 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ti-am recomandat produse comerciale, care se gasesc "pe raft. Cu obstructie 29% face Takahashi si nu are f/18 raport, ci doar f/12, deci se poate. Pentru planete campul vizual nu trebuie sa fie iluminat complet si coma la margine nu conteaza si poate fi corectata. Deci on-axis pentru planete, exact cum e titlul topicului, ce ti-am recomandat e ok.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 27 Apr 2008 00:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vin si eu cu un top 3, al design-urilor de telescoape cele mai potrivite (in viziunea mea) pt. grosismente medii-mari, in principal la observatiile planetare.
Ma refer doar la reflectoare, judecind dpdv al posibilitatilor de realizare practica a lor.

1. Simplul dar eficientul newtonian, f/10, (oglinda parabolica), obstructie centrala diametrala mica (vreo 15%), dar prezinta dezavantajul tubului lung cu ocular la partea superioara.

Sistemele cu doua oglinzi (planele excluse). M-au preocupat in urma cu ceva timp, si pe acestea ma voi baza si in viitor.

2. Varianta Dall-Kirkham a cassegrainului (primara eliptica, secundara sferica), f/25, ofera posibilitatea si probabilitatea cele mai mari, de obtinere a unor suprafete optice excelente.
Obstructia centrala ar putea fi de ~24%, dar pentru a avea un disc focal de 25mm (la telescoape de 150..200mm diametru), fara lumina parazita directa, aceasta obstructie creste la 30%, prin introducerea tubului tronconic la oglinda secundara (de la 15 la 30 procente e o diferenta, dar trecerea de la 24 la 30% practic e aproape insesizabila).

3. Telescopul Gregory (primara parabolica, secundara concava eliptica) , f/30, obstructie centrala 30%, tot 25mm cimp fara lumina parazita (valorile astea le-am obtinut cu niste programe realizate). Lungimea tubului e putin mai mare decit dist. focala a oglinzii principale, dar la f/5, nu e o problema prea mare, in plus imaginea dreapta poate fi un avantaj pt. alte aplicatii. Recent am terminat slefuirea unui set de oglinzi pt. un gregorian, si urmeaza DK.
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 27 Apr 2008 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

Hristos a Inviat!...in primul rind Smile

@skywatcher : in afara de DK de la Takahashi care sint f/12 si astea

http://www.planewaveinstruments.com/index....;Itemid=27

eu nu stiu de alta serie comerciala a acestui tip in aperturile descrise de tine
14''-20'', astept si eu exemple te rog frumos.
Recomanzi chiar cele de la PlaneWave ptr asemenea observatii?

@Tavi F.

astept si eu mai multe informatii de la tine , eventual pe privat, daca nu doresti aici , referitoare la setul de oglinzi slefuite de tine.



Mersi frumos!
Catalin
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mai 2008 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Pentru observatii on-axis Dall Kirkham 14-20" f/15 f/20, montura ParamountME sau GM4000 sau AP El Capitan (cand va aparea) sau Kronos Robotic. Un Cassegrain clasic, SCT au performante mai slabe decat un Dall. Oculare Zeiss orto, binoviewer Baader Mark V.


De unde ai scos ca un Cassegrain are performante mai slabe decat Dall?
Hai sa vorbim pe baze stiintifice nu pe legende sau interesele unor firme care sigur le este mai usor sa faca o sfera convexa buna decat o hiperbola proasta.

uite jos in poza acelasi telescop 300mm diametru f/20 . daca mai sunt necesare alte diagrame mai pun. MTF.PSF,Interferograma.

A sigur poate cu corector se obtin rezultate dupa ce lumina mai trece prin 2-3 sticle.



Cass,Dall.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  79 kb
 Vizualizat:  de 8917 ori

Cass,Dall.jpg


Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 01 Mai 2008 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o intrebare legata oarecum de topic -
Care dintre urmatoarele instrumente (practic vorbind) este mai "bun" pentru observarea vizuala (si fotografica CCD) a planetelor :

1. Maksutov de 180 mm focala 2700 (Synta PRO) care este un instrument destul de ieftin si considerat f bun. In plus are avantajul dimensiunilor foarte reduse (si este mai performat decit un SC pentru planete) si poate sa rezide pe o montura de la HEQ5 in sus.

2. Newton Dobson de 12" de la producatorii clasici, Meade, Celeston, Skyw, GSO cu focala aprox de 1200, folosit cu un barlow apocromat sau un powermate 4x, 5x.. Aici este nevoie de o platforma ecuatoriala pentru observatii comode la puteri mari. Este probabil cea mai ieftina varianta si are aplicabilitate si la DSO (spre deosebire de Mak). Pentru portabilitate (ca sa concureze cit de cit cu Mak) designul este truss.

Ma intereseaza inclusiv diagrame, daca au vreo utilitate in acest caz.
Multumesc.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 01 Mai 2008 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

@ Tavi

pai daca sisteme cassegrain clasice nu prea sint de vinzare => sint proaste

si eu am cerut exemple de citeva zile.....si NIK!!!

@ Claudiu

tot ceea ce trebuie sa inteleaga TOATA lumea pe care o intereseaza un sistem optic de genul asta, este ca in primul rind calitatea conteaza.

regulile de aur sint :

1. calitatea sistemului
2. apertura (cit mai mare....dar nu peste 16'' de preferat)
3. obstructia centrala ( cit mai mica)


cu cit sint mai multe sticle pina la ocular cu atit mai rau...deasemenea daca ai o obstructie centrala f mare ( de obicei calculata la peste 30% ) incepi sa pierzi din detaliile fine ale planetelor datorita imprastierii luminii de catre aceasta obstructie in discul airy si detaliile devin 'sterse'

Ca si sistem la aceeasi apertura, un Mak de calitate e de preferat datorita contrastului mai bun si a portabilitatii instrumentului.
Un newton cu oglinda f buna si obstructie mica pus pe o platf eq poate da rezultate excelente ptr planete Smile mai ales la aperturi mai mari de 6-7 tzoli unde Makurile de calitate sar brusc la pret.

Ca si amplificare Powermate e cea mai buna alegere. Iti spun din proprie exeperienta deoarece mi-au trecut ceva Barlow-uri prin mina iar cel la care m-am oprit e un Powermate de 2'' de 4x. Acum incerc sa imi cumpar si unul de 2'' 2x...


Catalin
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact