Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
WB_valy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225674
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cigar Galaxy


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
degea
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2012
Mesaje: 50



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2022 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Cigar Galaxy
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, este una din primele mele incercari de astrofotografie, am incercat sa prind Bode's Galaxy dar nu prea mi-a iesit. Am observat ca Cigar este mai detaliata, asa ca am abordat-o singular.
Detin un Celestron SLT 127, din pacate montura este alt-az, asa ca incerc ca ma mentin in 20 secunde timpul de expunere.
Folosesc dslr-uri, un crop, 200D si un full 6D si ca aplicatii, DSS si Photoshop
Prima incercare a fost facuta cu 6D, iso 6400 cu 20' expunere, 55 light-uri si 30 bias (Bode's Galaxy)
A doua incercare a fost facuta cu 200D, iso 3200 cu 20' expunere, 248 light-uri si 30 bias. (Cigar Galaxy)
Ca sa invat, am ales o varianta mai accesibila, cadrele au fost trase in Bucuresti, in parcul Herastrau.
Va rog sa dati cu pietre, vreau sa invat, imi place maxim astrofotografia, incerc sa adun informatia din toate sursele, dar din pacate nu este structurata, deci este un amalgam in capul meu.
Ce obiecte ceresti imi recomandati acum, in aceasta perioada, si din Bucuresti sa le pot aborda??

Mersi grozav si cer senin va doresc.



Bode02.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  255.1 kb
 Vizualizat:  de 3851 ori

Bode02.jpg



Cigar_3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  593.46 kb
 Vizualizat:  de 3851 ori

Cigar_3.jpg


Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2513



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 26 Apr 2022 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i rau deloc. La M82 se vad si ceva detalii interne. Focala mare te ajuta la galaxiile mici, dar, dupa cum ai vazut, iti limiteaza expunerea daca folosesti montura azimutala.
Daca faci poze din zone cu poluare luminoasa, poate ca ar trebui sa iei in considerare achizitionarea unui filtru, cum ar fi IDAS LPS D1/D2 sau alte echivalente. De asemenea iti va fi de ajutor si un add-on pentru PS care ve reduce gradientul (neunifirmitatea fundalului), cum este GradientXterminator. Se poate si fara add-on, dar este mai mult de munca (facuse cineva un tutorial).
Tinte recomandate. Acum suntem in sezonul galaxiilor, deci asta iti recomand. Telescopul tau fiind "lent/intunecat" (F 11,8 ) nu prea se preteaza la DSO, unde sunt necesare expuneri lungi si telescop rapid. Ar fi bun un reducator de focala. (Vezi cum se aduna accesoriile in acest hobby?). Mai esti si limitat de montura.
Deci ar trebui ca tintele sa fie mai luminoase: M51, M63, M64, NGC4565, NGC4631, Tripleta din Leu (cred ca trebuie sa le abordezi separat), M106, etc. ( poti cauta in Stellarium galaxii dupa marime si magnitudine). De asemenea poti incerca si roiuri globulare/ deschise si nebuloase planetare (M97).

_________________
Marius
Sus
degea
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2012
Mesaje: 50



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2022 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy multumesc grozav de info, stiu ca este scumpa astrofotografia, din pacate cand mi-am luat telescopul, nu m-am gandit la astrofotografie, dar nu este nici o problema, am sa trag de ce am cat pot, si cand simt ca am trecut de nivelul de incepator, si pot mai mult, am sa investesc serios Smile
Sus
degea
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2012
Mesaje: 50



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2022 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o MARE rugaminte, abia acum m-am prins cum sta treaba cu reducatorul. Deoarece telescopul este limitat in ceea ce priveste astrofotografia, nu am de gand sa bag bani multi in el.
Am gasit 2 reducatoare la care m-am gandit, decente ca pret.
https://www.astroshop.ro/flattener-corecto...ie/p,33219
La acest Omegon, m-am gandit ca daca vine in fata T-ului, gen Telescop->Reducator->Prisma->Adaptorul T cu Camera foto
sau
https://www.astroshop.ro/flattener-corecto...5-/p,33416
cu extensia
https://www.astroshop.ro/tuburi-de-prelung...r_0_select
Ceva idei?
Multumesc grozav.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10713



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2022 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand vorbim de flattener-reducer mare atentie la distanta pana la senzor. Mai trebuie cercetat si campul oferit, ca daca nu acopera tot senzorul tau sau vigneteaza nu ai mare castig.


Dece folosesti prisma la astrofoto?
Sus
degea
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2012
Mesaje: 50



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2022 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deobicei nu o folosesc, am gandit-o acum, ca sa pot pune acel reducer ieftin Smile fara prisma nu cred ca pot baga T-ul, loveste reducer-ul.
Tot ce zic, poate fi gresit, este doar gandirea mea logica, ma poate insela.
Ma gandesc la o varianta ieftina sa pot folosi reducer-ul.
Toata gandirea asta, nu este ca nu am sa dau pe un reducer bun, dar e ca si cum ai baga 10.000 euro intr-un trabant. Smile
Celestron-ul 127 slt, imi place mult de tot, pentru un incepator, care nu vrea astrofotografie, este genial.
Dar intre timp planurile s-au schimbat, si as vrea sa trag de el la maxim.
Cand voi invata astrofotografia, si telescopul va fi o piedica in calea unei fotografii mai bune, atunci il schimb, pana atunci.... Razz
Cer senin.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10713



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2022 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este relativ ieftin, dar acolo spun ca nu prea rezolva senzorii mari. In plus trebuie sa il setezi la o anumita distanta fata de senzor, are filet de filtru 1,25", deci va trebui sa vezi cum il fixezi undeva in interiorul adaptorului T2, putin in fata lui, tinand cont ca la un EOS ai backfocus de aprox 44 mm.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2513



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Mai 2022 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca folosesti DSLR-ul, reducatorul de 1,25" este prea mic (vei avea o vignetare mare). Calitatea acestor reducatoare (de 0,5x, fara corectii dee camp) nu este grozava, trebuie sa te astepti la coma, nu stiu cat de mult, ca nu am avut un SLT.
Folosirea unui reducator muta planul focal spre interior. Ai destula plaja la focuser pentru asta? (de exemplu, la newton nu pot folosi un reducator de acest tip).
Daca iei un TS FR de 2" (distanta de lucru pana la senzor de max. 65mm) vei avea 44mm (backfocus camera)+10mm (inel T2)+ max 11mm adaptare M48 (2") la T2. Adaptoarele M48/T2 au 5mm, deci iti mai trebuie un inel T2 de 5mm (fara el vei avea o reducere mai mica, poate 0,6x).

_________________
Marius
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Mai 2022 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici unul din reducatoarele vehiculate aici nu este adecvat pentru un maksutov! Au prea multe aberatii induse si un camp utilizabil prea mic. Nu exista nici un reducator de focala pentru maksutov-uri disponibil in prezent. Singurul testat care functioneaza bine, fara efecte artistice speciale introduse, e reducatorul de focala pentru de SCT-uri Celestron f/6.3, adica acesta: https://www.skywatcher.ro/reducatoare-de-f...stron.html

Si pentru dilema originala: telescopul Maksutov de 127 nu este prost pentru astrofotografie, e un telescop foarte bine corectat si cu camp vizual relativ plat, desi nu foarte mare, dar suficient pentru un cip de 20mm. Singurul lui neajuns e raportul focal mare, ceea ce necesita timpi de expunere mai lungi. Ce e inadecvat in cazul de fata e montura, NexStar SLT e o montura altazimutala usoara, ce a fost gandita pentru observatii vizuale. Pus pe o montura ecuatoriala buna minim Advanced VX, HEQ5 sau mai mare, cu automatizare si o luneta de ghidaj sau adaptor de ghidaj off-axis, telescopul poate fi folosit cu succes la fotografii, in special obiecte mici gen galaxii pitice, nebuloase planetare, in limitele aperturii lui.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2513



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Mai 2022 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat acum la descrierea SLT-ului. Focuserul este pe 1,25" ?! Asta limiteaza accesoriile ce pot fi folosite. Oare cum se folodeste reducatorul 0,63x de la Celestron cu acest focuser? Se poate schimba focuserul?
Eu n-am zis ca n-ar fi bun la astrofotografie, ci ca nu se prea preteaza la DSO. Chiar si pe site-urile unde se vinde se specifica ce tip de astrofotografie (Luna si planete). Fata de un telescop "astrograph" de F4 este de peste 8 ori mai intunecat ( deci expuneri necesare de 8 ori mai lungi pentru a avea acelasi nivel al semnalului). Si totusi, se poate, dupa cum a demonstrat cu captura la M82. Vorba aia: "Daca vrei, poti!" Very Happy

_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2513



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Mai 2022 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum se adapteaza 0,63x la SLT: https://www.cloudynights.com/topic/149128-127mm-mak-063x-reducer/
_________________
Marius
Sus
degea
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2012
Mesaje: 50



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2022 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am gasit asta
https://youtu.be/w3ozm4Ktg6U
dar nu stiu daca gasesc in romania acel adaptor, intre telescop si reducator
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Mai 2022 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Modelele actuale de maksutov-uri de la SkyWatcher/Celestron au filet 2” pe exterior. Cele vechi au un alt filet pentru care trebuie adaptor la 2”. Se desfileteaza adaptorul de 1,25” și e liber filetul de 2”. Pe acesta se infileteaza direct reducatorul de focala Celestron. Ca sa fie totul corect, mai e nevoie apoi de adaptorul T pentru SC tot de la Celestron și un inel T, combinatia aceasta punand cipul la dslr-uri la distanta aproximativ corecta fata de reducator. Pentru camere dedicate, mai trebuie 1-2 inele T2 de prelungire ca sa le aduca la distanta de 105mm fata de cip.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2513



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Mai 2022 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda. Am cautat acel adaptor la noi si la TS dar nu l-am gasit. Doar daca ai un strungar priceput sa ti-l faca. Poti comanda la TS adaptoare speciale, dar sunt scumpe si dureaza pana il fac.
_________________
Marius
Sus
degea
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2012
Mesaje: 50



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2022 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa am eu, sa fie direct filet de 2 inch?


20220501_174408.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  995 kb
 Vizualizat:  de 3637 ori

20220501_174408.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact