Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
15_02_2011_schiller.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225362
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiectiv 123mm f430/3.5


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 01 Iun 2008 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectiv 123mm f430/3.5
Raspunde cu citat (quote)

Salutare.
Tocmai am intrat in posesia unui obiectiv D=123mm, pe obiectiv scrie
EPICLAR f=430/3.5 Mai este inscriptionat si o serie Sr.1013
Banuiesc ca este produs de IOR.
As vrea sa-mi construiesc un refractor din el, si daca stie careva mai multe despre acest obiectiv este binevenita informatia. (parca nu l-as desface)



IMG_0378.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  512.85 kb
 Vizualizat:  de 10113 ori

IMG_0378.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Iun 2008 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut si eu in mana doua asemenea obiective dar nu de IOR. Dupa teste simple pe imagini terestre concluzia: sunt foarte deparete de calitatea necesara pt astro, nici terestru nu aveau rezultate , imaginea la marire 70x cetoasa si cu aberatii cromatice.
Dar incearca ,pune un ocular si vezi rezultatele.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 01 Iun 2008 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un obiectiv de proiecție I.O.R., triplet, cel mai mare din gamă: 1:2,8/85 , 1:4,5/210 , 1:3,5/430.
Are următoarele lentile: plan-convexă, biconcavă, biconvexă.
Calitatea este cea menționată.
Este făcut din sticle rezistente la temperaturi înalte, condensorul formând imaginea filamentului în pupila de intrare a obiectivului.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Iun 2008 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant Very Happy .
Anul trecut am cautat si eu tot felul de obiective, inclusiv acest triplet Cooke, fabricat de IOR.
Fiind un obiectiv de proiectie, e subcorectat pentru infinit. In regim de luneta ar trebui sa produca cele mai bune imagini, pt. obiectele aflate la o distanta de 11*F, adica ~4.7m, considerind prezumtiv ca a fost proiectat sa realizeze o marire medie de 10x. Nu te astepta la grosismente prea mari, max. 50..60x.
Dupa ce-l verifici sa ne mai spui ceva concluzii.

Avind un cimp plat, ar mai merge testat ca obiectiv fotografic, pe formate mari, la montaj pastrind aceeasi orientare, lentila frontala spre exterior (spre obiect in cazul asta).
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iun 2008 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un obiectiv identic.Sunt trecut de faza dezideratelor,am montura reglabila push-pull a obiectivului , tubul PVC cu diafragmele,montura oglinzii plane -realizate.Vreau sa cotesc fasciculul cu o oglinda plana si am dat gaura in peretele tubului in pozitie gresita.Intentionez sa-l folosesc doar cu un ocular Erfle de 2 inch dia. ,d.f= 30mm,la un grosisment de 14x,camp efectiv pe cer de 5 grade,deci ca instrument RFT.Sunt de acord cu Tavi,am facut teste si deja la mariri de 30x ,imaginea este nashpa.Parerea mea,uita de maririle mari ,ca RFT poate obtinem ceva.

Pe situl Astroclubului Galaxis il poti vedea pe regretatul prof. Tony Pintea din Vaslui cu un asemenea refractor.Succes si pastram legatura pe tema acestui instrument.Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iun 2008 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimate Cristi M.

Pentru a te convinge ca nu suntem singurii ''botanisti'' din Univers,iata si un link la un instrument similar:

http://www.angelfire.com/tx4/mccartyp/tele...escope.htm

Proiectul unui asemenea refractor eu nu de aici l-am luat ci l-am gasit sugerat in unul din cele cateva numere din revista ''Telescope Making'',pe care le-am primit de la Gavril Beches.Mircea
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 03 Iun 2008 06:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru informatii. Intradevar intentionez sa-l utilizez ca instrument RFT, marire in jur de 15x. Momentan am facut doar cosmetizarea obiectivului, urmand ca in week-end sa realizez ansamblul. Este un obiectiv foarte greu, corpul fiind din metal, cantarind in jur de 3-4 kg.
Dl. Tavi, incercati duminica in targul de vechituri (trebuie sa fie unul in Craiova), si o sa gasiti mereu cate ceva interesant de achizitionat (la optica ma refer). De exemplu, pe acest obiectiv am dat doar 25 lei. Gasesti si aparate foto mai vechi dar cu optica f buna la pret de nimic 5-10 lei si tot felul de ansamble optice (lupe cum zic vanzatorii Wink ) 0.5-3 lei.
Succes.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Iun 2008 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O luneta construita de Jeff Duntemann si nepotul sau, folosind un obiectiv maricel de aparat de marit foto.
La Luna functioneaza bine,in jurul stelelor stralucitoare se vad franje colorate.
In poze se vad detalii ale monturii ,inclusiv a prismei.
Si ce daca instrumentul nu e grozav ?Se poate face Astronomie si la grosismente mici,eu spun doar ca ''un instrument oricat de prost este mai bun decat niciunul''.Apoi ,pentru perfectionisti este loc ,de aici si pana la stele.Mircea



junk 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  57 kb
 Vizualizat:  de 9766 ori

junk 1.jpg



junk2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  60.48 kb
 Vizualizat:  de 9766 ori

junk2.jpg



junk3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  55.35 kb
 Vizualizat:  de 9766 ori

junk3.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Iun 2008 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un telescop construit din acest obiectiv, de 123mm. Pentru a obtine o imagine buna a trebuit sa diafragmez tubul focuserului. Obtin astfel mariri bune pana la 40-50x, si acceptabile pana la 100x. Probabil ca si raportul f/d de 3,5 afecteaza cumva, dar si calitatea opticii. Comparativ am un alt telescop dintr-un obiectiv, Zeiss de 73x300mm din 5 lentile in 3 grupuri - probabil tot pentru proiectie - care da mariri bune pana la 120x, fara sa diafragmez tubul.

Sfatul meu: incearca sa montezi o diafragma de la un obiectiv foto in fata portocularului, astfel incat sa poti schimba deschiderea. Va fi insa mai greu sa gasesti o diafragma suficient de mare. Eu am construit una, iar cand a trebuit sa schimb focuserul am renuntat la ea, ca nu se potrivea, si am pus una fixa de 18mm.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Iun 2008 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesante precizarile lui Dragos.n.Folosesti prisma zenitala pentru a coti fasciculul din motive ergonomice?Ai calculat cumva,tinand cont de distanta dintre diafragma fixa de 18 mm si planul focal,care este apertura efectiva la care folosesti luneta?Ai cumva poze cu cele doua lunete?

Adaug doua poze de pe situl lui Galaxis ,poze in care il vedem pe regretatul profesor Anton (Tony) Pintea din Vaslui si luneta sa construita cu un obiectiv Epiclar D=123mm F=430mm.Tony a fost un foarte pasionat astronom amator,initial indrumat in hobby de Virgil Scurtu ,de care l-a legat apoi o stransa prietenie,interesul sau acoperind constructia de telescoape ,observarea variabilelor , observarea meteorilor.Ultima sa scrisoare ,inainte de a pleca in USA continea o poza in care se vedea montura unui telescop de 60cm la care lucra folosind o tehnologie noua de confectionare a oglinzilor de telescop.Tony nu mi-a dezvaluit esenta acestei noi tehnologii dar eu deduc din corespondenta noastra ca era vorba de o masa de sticla solubila pusa in miscare de revolutie controlata si supusa concomitent unui proces de solidificare.
Apoi am aflat recent ca Tony a trecut la cele vesnice.Dumnezeu sa-l odihneasca.

Mircea



a3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  181.48 kb
 Vizualizat:  de 9560 ori

a3.jpg



a5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  120.26 kb
 Vizualizat:  de 9560 ori

a5.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Iun 2008 04:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu calculelele... mai usor, ca nu sunt inginer, iar optica telescoapelor de abia acum incerc sa o invat. Ce am construit, a fost mai mult dupa ureche. Nu am net decat de vreo 3 luni si din cartile romanesti de optica pe care le aveam cand am facut instrumentele nu prea am inteles nimic - multe ecuatii si putine explicatii-

Am sa fac maine cateva fotografii.

Nu stiu la ce prisma zenitala te referi. Eu am pus diagonale simple, cu oglinzi, de 1''25.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iun 2008 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

chiar daca aceste instrumente construite in regim de amator nu asigura intotdeauna cele mai inalte performante, ele au o importanta majora pentru intelegerea unor fenomene din optica si asigura terenul pentru viitoarea "performanta".
pentru dragos o parere/idee in legatura cu aceasta luneta.
daca diafragma folosita de tine nu se afla in planul focal atunci cred ca cel mai util ar fi de montat aceasta diafragma chiar pe obiectiv. poti construi un set de diafragme interschimbabile pe care sa notezi grosismentul maxim ce se poate obtine cu fiecare. in felul asta nu trebuie sa desfaci luneta pentru schimbarea diafragmei si ce e mai important, elimini din start lumina care intra in instrument si nu e folosita dar care poate sa produca reflexii interne nedorite.
in general prin diafragmarea obiectivului (cresterea raportului focal) se obtin avantaje dar si dezavantaje.
in prima clasa intra limitarea sfericitatii responsabila in mare masura pentru imaginea neclara/cetoasa si limitarea cromatismului.
ca dezavantaj major ar fi pierderea de lumina dar si de rezolutie care sunt foarte importante in astro.
ideia lui Mircea mi se pare foarte buna: un RFT, dar atentie Mircea, nu la 14x. pentru acest grosisment obtii un transfer subunitar de lumina catre ochi (pupila iesire 8,8 mm) si in consecinta o diafragmare indirecta a obiectivului.
eu ti-as recomanda un 20-24x daca obiectivul permite sau daca nu, diafagmarea acestuia si scaderea grosismentului.
sa aveti spor! Smile
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 15 Iun 2008 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In urma efectuarii mai multor teste, incepute mai demult si terminate acum, pe un obiectiv triplet anastigmat Taylor (tot IOR de proiectie) 3.2/75mm, am ajuns la concluzia ca imaginea poate fi mult imbunatatita.

In forma exacta in care se prezenta obiectivul, nu prea dadea o imagine satisfacatoare, studiata cu un ocular puternic (f=6mm), indiferent de pozitia obiectului (de la 1m, la "infinit").
Atit verificarile in regim de luneta (imaginile intra/extra focale), cit si un test simplu Ronchi, cu sursa de lumina plasata la ~3m (suficient pt. imitarea "infinitului" la focala asta de 75mm), imi indicau o zona centrala cu focala mai lunga, iar testul de laborator si o margine rabatuta, deci o aberatie majora de sfericitate.

Dupa ajustari fine ale distantelor dintre lentile, am reusit sa corectez zona centrala, chiar daca amplitudinea defectului marginii a crescut mult. Prin diafragmarea frontala (corect e dupa a doua lentila) ulterioara de la deschiderea maxima 23.5mm, la 19.5mm am eliminat acea margine, iar calitatea imaginii la ocular s-a ameliorat considerabil, a disparut haloul din jurul obiectelor luminoase. Diametrul procentual utilizabil in cazul dat fiind de ~83%.

La link-ul urmator gasiti cam ce pot in modul foto, niste obiective Cooke, bine calculate si executate pe la inceputul secolului trecut !
http://galactinus.net/vilva/retro/index.html#cooke
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Iun 2008 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci cand am construit acest telescop -123- adica in 2004, timp de cateva luni am incercat diafragme de carton negru de toate dimensiunile pusibile, puse oriunde, atat intre lentile cat si in fata sau in spatele lor la diferite distante. Am incercat si modificarea distantelor dintre cele trei lentile, dar am observat repede ca imi apare cromatism, asa ca le-am lasat in pozitia initiala. Pana la urma am constatat ca cea mai buna solutie este o diafragma montata cit mai aproape de ocular. Aici a trebuit sa fac un compromis, pentru ca cea mai clara imagine, pe timp de zi, o obtineam la o deschidere de 6mm, dar noaptea constatam ca imi mananca multa lumina. Am avut si un mare handicap, ca pe vremea aia nu aveam nici un ocular de fabrica, ci doar oculare facute din lentile luate de la obiective si oculare de microscop sau aparate foto vechi. La fel cu diagonalele.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Iun 2008 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut poze ale telescoapelor, dar nu reusesc sa le trec din harddisk in atasamente. Poate ca imi explica cineva cum se face, asa, ca pentru incepatori in computere
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact