Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31-04-10-11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225354
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

(re) constructie telescop Newton


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2008 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului: (re) constructie telescop Newton
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Intentionez sa incerc un redesign la telescopul meu newton cu apertura de 200 mm, f/6. Mai precis, il voi transforma din dobsonian in newtonian pe montura ecuatoriala motorizata. Motivele sunt diverse (in principal, tubul telescopului in configuratia actuala, din teava PVC -asa cum l-am facut acum 5 ani, este prea greu pentru montura ecuatoriala eq5 pe care o voi avea in curand).

M-am gandit sa refac atat tubul (din tabla de aluminiu sau inox) cat si bariletul principalei (integral din aluminiu, constructie "aerisita"). Tinta mea este ca noul tub al telescopului sa aiba, la final, maxim 5-6 kg, cu toate componentele instalate (inclusiv focuser, ocular, barlow, cautator).

Pentru asta as dori sa stiu, de la cei mai instruiti decat mine in domeniu - care ar fi parerea voastra cu privire la constructia tubului. Adica:

- ce fel de tabla sa folosesc (material, grosime etc.) ?

- in functie de grosimea materialului din care va fi facut tubul, sa-l ranforsez sau nu cu cateva inele pentru rigidizare ?

In fine, orice alt sfat/informatie este binevenit(a). Mentionez ca nu voi construi eu tubul ci, luand in calcul sfaturile voastre, voi apela la un tinichigiu.


Va multumesc anticipat,

Laurentiu Alimpie
Timisoara
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2008 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tabla de aluminiu e destul de accesibila, ieftina si usoara. In principiu 2 mm grosime cred ca ar fi deajuns dar trebuie sa vezi cam ce grosimi se gasesc si in functie de asta sa iei o hotarare. Ranforsari vor fi la spider si barilet si nu cred ca ar mai trebui altceva la lungimea asta. La truss nu te-ai gandit?
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Aug 2008 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Personal nu prea cred ca tabla e cea mai buna solutie pt telescop. De obicei se foloseste un material cat mai neutru termic, ca sa zic asa, adica sa se incalzeasca cat mai putin, altfel se creeaza curenti de aer in interior foarte distructivi pt imagine la un Newton care si asa e sensibil la colimare mai ales. Turbulenta instrumentala s-ar mari cu atat ai mult cu cat ai face observatii solare, ziua, pt ca s-ar incalzi puternic, vara mai ales. Ar mai putea fi o metoda pe care vreau s-o incerc si eu si care asigura si o greutate mica. Poti folosi vechiul tub de PVC la confectionarea unuia din carton, de fapt hartie rulata, pe post de "matrita". Invelesti pe PVC o coala mare, sau eventual doua daca nu ai de lungimea potrivita, de carton subtire sau hartie mai tare de ambalaj, taiata exact la diametrul tubului de PVC dar toutusi cu o mica toleranta sa poti scoate tubul final de pe "matrita". Imbinarea o asiguri cu o banda Scotch sa nu se desfaca. Acest prim strat il lasi sa fie putin mai lung peste margini decat "matrita", la final o sa ajustezi exact lungimea. Apoi din hartie de ambalaj tai fasii de vreo 10-15 cm care e bine sa fie unite cap la cap intr-o banda mai lunga. Banda asta incepi s-o infasori oblic pe "matrita" de la un capat la celalt in ambele sensuri. Daca aplici banda oblic creste rezistenta tubului pt ca un strat de hartie o sa fie urmat de alt strat dispus incrucisat. Repeti toata tarasenia Smile pana obtii un tub de vreo 4-5 mm. N-are importanta daca capetele arata aiurea, pt ca acum le poti taia exact la dimensiunea tubului dorita; de asta lasi centimetrii in plus fata de "matrita" de PVC.
Pt lipici e bun aracetul sau cel pt tapet. Ideea e sa ungi mereu banda de hartie pe masura ce inaintezi si sa presezi bine cu o rola sa nu faca bule. Practic e un tub multistrat.
Sper ca nu te-am ametit Smile , e mai laborioasa metoda dar tub mai usor de atat... poate din fibra de carbon... Shocked .Dupa ce s-a uscat lipiciul poti ajusta capetele dupa care tubul ar trebui ranforsat fie cu inele subtiri de placaj fie din profil tubular patrat de 10mm de aluminiu indoit la rece. Ca sa indoi aluminiu iti trebuie doua sectoare de cerc facute din lemn, una cu raza interioara viitorului inel si cealalta cu raza exterioara. Pui cele doua "matrite" de lemn in menghina cu bucata de aluminiu intre ele si strangi pana se curbeaza. Repeti procedura din aproape in aproape pana faci toata circumferinta inelului, ca in poza de mai jos.
Ranforsarea trebuie si in interiorul tubului nu numai la capete. 4-5 inele ar fi numai bune. Si daca tot te "murdaresti pe maini" Smile poti sa finalizezi treaba pana la capat si sa instalezi si diafragme pt lumina parazita acelasi tip de diafragme folosite la lunete. Le poti face din carton tare sau plastic daca gasesti. Pozitia lor e calculata de un programel Newt ( cauta pe google). Nu stiu de ce amatorii de telecoape uita mereu de detaliul asta pt ca ajuta la un contrast in imagine cat mai bun mai ales pe planete. Am mai jos o poza cu telescopul meu in constructie unde se vede distributia diafragmelor.
Sper ca nu te-am zapacit de tot Smile . Spor la treaba si cer senin!



biegen_gr.jpg
 Descriere:
Indoirea profilelor de aluminiu
 Marime fisier:  45.23 kb
 Vizualizat:  de 10401 ori

biegen_gr.jpg



100_2998_268.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  302.75 kb
 Vizualizat:  de 10402 ori

100_2998_268.jpg


Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2008 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am incredere in carton. In primul rand, ma gandesc la condensul care se formeaza in timpul noptii. Sunt sigur ca oricat m-as chinui sa vopsesc tubul din carton, umezeala tot va gasi o cale de a se infiltra.

De asemenea, slaba rezistenta si durabilitate ar fi o probleme cu care nu imi propun sa am de a face pe viitor (si nu ma gandesc la 1 an sau 2 ci mai mult - chiar de ar fi sa vand la un moment dat telescopul in ideea de a face un upgrade, nu cred ca ar cumpara nimeni unul facut din... hartie).

Prin urmare, voi folosi, totusi tabla (fie de aluminiu, fie de inox).

Asa cum zice dl. Dragan, si mie 2 mm mi se pare in regula pentru aluminiu (dar aprecierea mea este... "ochiometrica"). Oricum, o sa-i cer parerea si meseriasului care il va face.

Designul truss nu ma atrage pentru varianta de telescop care va sta in carca unei monturi germane. Ma gandesc ca se poate imagina un astfel de sistem, dar mie pur si simplu nu imi place ideea de optica prea expusa la intemperii, praf s.a.m.d.

Domnilor, va multumesc pentru opinii si va raman dator.

Daca mai sunt si alte idei, va rog, exprimati-le.

Cu stima,

Laurentiu Alimpie

PS la treaba cu instalarea inelelor in interiorul telescopului m-am gandit si eu cand l-am construit in varianta cu tub PVC. Am renuntat intrucat am inteles de la alti ATM-isti ca ar genera turbulenta in tub si, chiar daca, intr-adevar, imbunatateste contrastul imaginii pe de o parte, pe de alta parte strica ( la refractoarele de calitate se foloseste pe scara larga dar e lesne de inteles de ce - au tub inchis si turbulenta instrumentala aproape zero).

In schimb, am retinut ideea cu indoirea profilelor din aluminiu - s-ar putea sa folosesc metoda aceasta la confectionarea unor inele de montaj al tubului pe montura ecuatoriala (si, eventual, a unor inele de ghidaj pentru o luneta de ghidaj pe care intentionez sa o folosesc in astrofotografie la un moment dat).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)


Ultima modificare efectuata de catre Laurentiu la 21 Aug 2008 16:29, modificat de 1 data in total
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Aug 2008 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite aici un link cu tuburi facute de firma, din hartie tare http://www.fpi-protostar.com/blite.htm . Impotriva umezelii poti sa vopsesti cu lac special pt iahturi gasesti sigur prin Dedeman, Practiker, dupa care poti invelii tot tubul cu folie autocolanta care e impermeabila.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2008 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi vin cateva idei:
1. poti incerca o abordare gen http://www.astroshop.ro/prd240_Selfmade_Set-Dobson-8-ATM.php dar zici ca nu iti convine.
2. nu exista pvc mai subtire decat ai tu?
3. am vazut placi de plastic, ceva gen fagure in sectiune, folosite pt. geamuri semistransparente, solarii, etc. Nu se pot indoi la cald in forma cilindrica? Inchis cu ceva gen capse, ramforsat putin cu inele de aluminiu...

Inoxul e greu din cate stiu. Aluminiul e usor si rezistent dar nu se dilata cu temperatura? Mai ramane colimat? Fiind un bun conducator termic s-ar putea sa il contrazic putin pe neox si sa zic ca se adapteaza mai repede temperaturii ambiante si se creeaza echilibrul termic mai rapid. Daca nu, il poti captusi la interior cu ceva izolator (hartie, carpa, vopsea antitermica de la avioanele stealth, etc.)


Ultima modificare efectuata de catre valy la 21 Aug 2008 16:34, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2008 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neox a scris:
Uite aici un link cu tuburi facute de firma, din hartie tare http://www.fpi-protostar.com/blite.htm . Impotriva umezelii poti sa vopsesti cu lac special pt iahturi gasesti sigur prin Dedeman, Practiker, dupa care poti invelii tot tubul cu folie autocolanta care e impermeabila.


Dar daca in loc de aracet folosesti lac? Ar iesi ceva gen fibra de sticla. O patentam ca fibra de hartie. Si impusti 2 iepuri: impermeabil si usor. Am impresia ca aracetul daca nu e pus foarte fin si subtire tot o sa atarne la cantar.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2008 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea cu constructia tubului din plastic nu imi mai place deloc, la modul principial. De ce ? Daca tubul e subtire, va crapa, se va flexa si - probabil - se va dilata urat la caldura. Daca e gros (cum e cel de 4-5 mm cat e cel din care mi-am facut initial telescopul) atunci e prea greu pentru instalare pe ecuatoriala (si, sincer sa fiu, si Dobson de ar fi, astazi mai degraba l-as face un fel de truss tube - ar fi ce putin de 2 ori mai usor).

Cartonul lipit cu aracet cred ca devine aproape la fel de greu ca PVC-ul. Inca un motiv sa nu fac asa ceva.

Impregnarea cu lac poate fi o idee buna dpdv al rezistentei la umezela. Dar nu si din pdv al durabilitatii (s-ar putea ca in timp sa inceapa sa se exfolieze si sa arate urat). In plus, ma gandesc ca, la final, va fi tot mai greu decat un tub de aluminiu. Mai mult, melalul indoit (in caz de lovire accidentala) se poate indrepta. Cartonul, plasticul si alte asemenea se vor crapa/rupe (faceti putina analogie cu automobilele Very Happy )

Cred ca raman la aluminiu. Insa subiectul nu e nici pe departe inchis, raman pe receptie la idei noi Wink .

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2008 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din lemn: placaj de cativa mm din cel stratificat cum era odata cel de traforaj. Din ce am citit prin cartile cu pirati si ce am vazut la "how is made": in baie de abur il tii pana se inmoaie si il indoi pe tubul existent. Cred ca mai rezistent si mai usor nu se poate...poate fibra de sticla.

Laurentiu a scris:
Mai mult, melalul indoit (in caz de lovire accidentala) se poate indrepta. Cartonul, plasticul si alte asemenea se vor crapa/rupe (faceti putina analogie cu automobilele Very Happy )

Fa un test: ia un ciocan si du-te la praktiker si da una intr-o placa daia de plastic sau ce o fi. Cred ca nu se crapa asa de usor. E drept ca odata crapat s-a cam dus rezistenta. Dar totusi am impresia ca nu e asa de casant pe cat crezi. Plus ca se modeleaza usor si e foarte usor. Eventual poti pune 2 straturi pentru extrastrength.

Cartonul nu prea e afectat de lovire: se indoaie, eventual face o gaura dar structura de rezistenta nu e afectata. Plasticul la fel, daca nu e foarte casant nu pateste nimic, in plus e si flexibil. Daca e geam gen fagure, desi e usor si rezistent pana la un punt, dupa acest punt se poate crapa urat si ii este afectata si structura de rezistenta. Dar depinde cum il lovesti.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Aug 2008 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dar daca in loc de aracet folosesti lac? Ar iesi ceva gen fibra de sticla. O patentam ca fibra de hartie. Si impusti 2 iepuri: impermeabil si usor. Am impresia ca aracetul daca nu e pus foarte fin si subtire tot o sa atarne la cantar.



Da, ar fi o idee cu lacul. Normal ar trebui o rasina anume cum e cea folosita la fibra de sticla care cristalizeaza si e impermeabila, oricum posibilitati de imbunatatire exista. Lacul nu cred ca s-ar exfolia pt ca se imbiba in hartie. Practic se obtine un fel e material compozit chiar daca nu din materiale exotice ca fibra de sticla sau carbon. La faza cu temperatura cred ca sunt mai multe sanse sa apara condens pe tub de aluminiu pt ca nu e izolator termic se incalzeste mai repede sau se raceste mai repede deact celelate componente. O analogie ar fi geamurile cu profil de aluminiu care aburesc rapid sticla fata de cele din PVC.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2008 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neox a scris:
Da, ar fi o idee cu lacul. Normal ar trebui o rasina anume cum e cea folosita la fibra de sticla care cristalizeaza si e impermeabila, oricum posibilitati de imbunatatire exista. Lacul nu cred ca s-ar exfolia pt ca se imbiba in hartie. Practic se obtine un fel e material compozit chiar daca nu din materiale exotice ca fibra de sticla sau carbon.


Eu am zis-o primul, e patentul meu...TM, Tm, (C).
Dar totusi ar fi o problema: nu se exfoliaza, dar cel putin lacul asta banal de-l dam pe usa din baie se crapa. Nu se exfoliaza dar se crapa. Impregnat in hartie nu stiu cum se comporta. Cu cristalizarea si cu impermeabilizarea nu e o problema, cred ca orice lac e impermeabil. La cat abur se face in baie parca nu s-a dizolvat lacul de pe use inca.

Dar pana la urma lui Laurentiu ii e frica de materialele astea exotice gen lemn, hatie, etc. zicand ca nu rezista ani. Insa dece sa nu privesti tubul ca un consumabil. Il faci repede, il folosesti bine ca-i usor si-l arunci dupaia. Daca dupa un an-doi se strica mai faci unul mai strasnic...si tot asa. Daca vrei sa-l vinzi pui la loc tubul actual de plastic si gata. Sau poate cel ce il ia vrea tot unul usor, de hartie....
Iccchhh, ce naspa suna "vand telescop de carton..." Confused Confused. Dar poti face reengineering la anunt "vand telescop ultralite super stealth"
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2008 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema cu caldura nu e cum sa o inlaturi, pentru ca nu se poate, ci cum sa o imprastii cat mai repede. Din punctul asta de vedere tuburile de plastic sau carton lacuit am impresia ca sunt izolatori care tin caldura mai mult in interiorul tubului Sad Tabla de aluminiu e un reflector destul de bun si disipa caldura destul de bine. Numai trus-ul e mai bun de asa Smile
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Aug 2008 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut niste cercetari pe net ( aici e o discutie interesnata pe Cloudy Nights http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...art/1/vc/1 ). Problema cu materialele pt tuburi se pare ca e un subiect foarte controversat. Trebuie un compromis intre rigiditate si echilibru termic, iar daca ar fi sa se analizeze toata fizica tuburilor de telescop ar trebui o carte intreaga. S-ar parea ca o idee buna ar fi totusi tub din alminiu subtire, dar ( mai este un dar Smile ) trebuie aplicat in interior un strat de pluta pt izolare termica ca altfel intervine condensul raid pe secundara mai ales. De asemenea vopseaua folosita poate face diferenta dintre succes si esec total. Vopseaua in general aplicata pe aluminu ii creste foarte mult emisivitatea termica. Salvarea ar fi vopsea pe baza de pudra de titan sau cel putin daca e vopsea obisnuita, la exterior sa fie neaparat alba.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10673



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2008 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Neox dar ce zici tu e invers la ce zice dl Doru: tubul trebuie izolat termic sau nu? Tubul trebuie sa conduca caldura cat mai bine sau nu? Nu ma pricep dar sunt curios care este recomandarea in acest caz. Si daca e din aluminiu ca sa conduca caldura, dece pluta ca sa izoleze termic?
Si o alta intrebare: dece sa vopsesti un tub de aluminiu? Care este rostul vopselei?
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Aug 2008 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu, m-a cam naucit si pe mine dupa ce am citi pe Cloudy Nights. Poblema e ca desi aluminiul simplu e bun pt ca are emisivitate scazuta, viteza de racire, fiind metal, poate favoriza aparitia condensului pe suprafetele optice. De asta se acopera la interior cu pluta, asta fiind ca o bariera termica caldura radiindu-se la exterior. Chiar daca emisivitatea e buna, de exemplu daca pui mana pe tub, local se creaza o amprenta termica care apoi poate radia in interior. Aici la fel ajuta pluta. Pana la urma aluminul e acel compromis dintre eficienta termica si durablitate, duritate etc. De fapt cele mai ideale materiale ar fi cele compozite dar si alea trebuie sa respecte o anumita tehnologie altfel dand rezultate mai proaste decat aluminiul.
Cat despre vopsea, evident e vorba de aspect ( la exterior). Vopseaua obisnuita face ca aluminiul sa radieze mult mai multa calura deci in principiu inmagazineaza mai multa caldura. Exceptie e vopseaua alba pe baza de titan, care de fapt e recomandata si la interior intre aluminiu si pluta, Evident fata plutei dinspre interiorul tubului e vopsita negru mat.
Deci pana la urma ideea e sa fie un material care sa inmagazineze cat mai putina caldura si sa radieze la fel de putina, dar sa fie si suficient de solid si durabil in timp. In cazul aluminiului un alt factor important e grosimea, cu cat e mai subtire cu atat radiaza mai putin. Si Da, interiorul tubului trebuie izolat termic. Din teorie orice corp preia din caldura altuia cu temperatura mai mare ( mana, aer,soare etc.) Cu cat corpul intai (telescopul) preia mai putina caldura cu atat mai bine.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact