Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter0001_10-10-11_23-33-59_st3700_realigned_cut.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225295
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

fabricarea matritei pt polizare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 22 Aug 2008 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului: fabricarea matritei pt polizare
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare pt cei cu experienta in slefuirea oglinzilor. Care e cea mai buna metoda pt fabricarea matritei de smoala. Metoda clasica de la Texereau lasata, sau metoda americanilor prin turnarea directa a smoalei pe sticla. Care asigura cele mai bune rezultate? Sau toata treaba e doar o chestie de preferinta, sau ergonomie? Daca nu prea conteaza ar fi mai simplu de turnat o data totul mai ales ca am vazut ca acum se gasesc si matrite in forma patratelor. Doar o pui peste sticla si torni smoala iar dupa racire ai patratele gata facute.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Aug 2008 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu torn smoala apoi dupa ce prinde consistenta presez oglinda in apa fierbite cu sampon. apoi cat e inca calduta tai patratele fara a ajunge la baza (sticla,otel). dupa care urmeaza iarasi presare in apa calda unde sta cu greutate mare ore si ore in apa ce se raceste.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 23 Aug 2008 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, dar credeti ca influenteaza in vre-un fel calitatea polisarii modul in care faci matrita sau dupa Texereau ai doar mai multa migaleala ca faci patrat dupa patrat si le lipesti dupa ?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Aug 2008 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E riscanta desprinderea , sau daca treaba nu merge ok banuiesti ca poate s-a desprins vreun colt.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Aug 2008 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Calitatea matritei (sculei) pentru polisare e influentata doar de modul in care aceasta ia forma cat mai apropiata de cea a oglinzii pe care o polisezi iar lucrul acesta e asigurat de compozitia smoalei (care poate fi inmuiata cu ceara de albine sau intarita cu sacaz) si de presarile la cald de care ti-a vorbit Tavi Stanescu.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Aug 2008 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, Ok am inteles deci pana la urma e vechea poveste de diferenta de moda dintre francezi si americani Smile ca si tubul patrat cu montura in furca la primii si modelul Dobson la ceilalti.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Aug 2008 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu ai inteles ,moda nu are ce cauta aici. nici nu ai cum decat dupa ce lucrezi cateva oglinzi.
E vorba de alegere intre siguranta reusitei si comoditatea obtinerii unei matrite. Cea cu patrate prefabricate e mai usor de facut (mai ales la oglinzi peste250mm) dar nesigura.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Aug 2008 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok scuze, trebuia sa pun ghilimele Smile la moda Smile. Stiu si pare logic ca o matrita turnata e mai sigura ca una cu patrate lipite. Eu ma intrebam doar daca rezultatul e acelasi din punct de vedere al suprafetei optice. Si am inteles ( sper ca am inteles bine de data asta), nu are influenta metoda in sine in care pui smoala.
A iesit glumita cu "moda" pt ca practic pe toate siturile americane despre slefuire de oglinzi nu am gasit nici unul care sa pomeneasca macar de metoda cu lipirea patratelor.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Aug 2008 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Francezii au fost foarte avansati in constructia de telescoape pana prin anii de dupa razboi. De atunci americanii au avansat foarte mult. Am mai spus asta, lentilele telescopului Yerkes au fost facute din sticla comandata la Saint Gobain. In zilele noastre, Corning e unul din cei mai mari producatori de sticla. Miscarea de astronomi amatori din America este cea mai puternica din lume atat ca numar de membri cat si ca realizari. Astfel incat trebuie luat in seama cam tot ce se spune pe acolo Smile
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Aug 2008 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa e. Doar ca citind din ambele surse nu am gasit nicaieri pe cineva care sa spuna clar ca "metoda A e mai buna ca metoda B pt ca... ".Mereu era ( de fapt este si in prezent) prezentata o singura metoda ca si cum era singura infailibila ( daca gresesc cu afirmatia asta, asta e, nu am cautat unde trebuie sau cat trebuie Embarassed ). De asta eram nedumerit.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Noi 2008 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am citit un mesaj care m-a intrigat.Raspunzand si sfatuind un ATM-ist indian (sarmanii oameni, acuma ei sunt in vizorul teroristilor) care si-a stricat polisorul,Mel Bartels a marturisit ca, de fapt ,de o buna bucata de vreme,el nu mai face de loc canale/patratele in polisor.neox ,dragule,ai ramas fara ''obiectul muncii'' la acest topic('Shocked').A spus cam asa :daca acele canale sunt atat de bune si necesare ...(au urmat motivele) ...atunci de ce sa nu merg mai departe si sa fac mai multe ,mult mai multe.Care de fapt inseamna microfatetare,el numai atata face.Merita sa urmarim subiectul.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Noi 2008 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mel Bartels, care e unul din cei mai "tari" ATM-isti, poate face tot felul de experimente. Oamenii simpli, astronomii amatori care vreau sa obtina niste rezultate trebuie sa mearga pe cai deja batatorite.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Noi 2008 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maestre Dorule
tocmai aici e problema,ca ''dansii'' au rasine pentru polisoare de n-spe tipuri,Gugolz,BVC etc.Eu in Arad mai ''imprumut'' de la drumarii care repara soseaua o bucata de smoala si ,cu asta, am epuizat oferta.
Dar in continuarea firului,Mel a spus ca in trecut a lucrat si el cu smoala /asfalt de drumari,si a obtinut rezultate.A mai dat niste detalii despre cum procedeaza,eu i-am pus intrebari specifice situatiei mele,astept raspuns,va tin la curent.Exista in randurile lui Mel o expresie care revine constant ,si anume ''daca ai un bun contact''...Pare simplu dar nu este,cursele de slefuire nu sunt clar si bine explicate in literatura noastra ATM saraca.Cine se ia numai dupa sursele romanesti nu cred ca obtine ''un bun contact'' deoarece va obtine, cel mai probabil ,o frumoasa hiperbola.Care finisata cum trebuie ar putea servi la unul din acele teribile telescoape fotografice cu oglinda hiperbolica si lentila corector a carui schema originala o am intr-o revista ''l'Astronomie''.Dar ATM-istul mediu altceva isi doreste,eu am patit-o si am fost doar unul din ''botanisti''.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Dec 2008 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unul din rosturile canalelor polisorului este tocmai "obtinerea unui bun contact". Este foarte greu (spre imposibil) sa faci o suprafata continua care sa aiba "un bun contact" iar daca cumva reusesti sa o faci te paste griparea. Smoala este ... smoala Smile Se poate totusi "jongla" cu ea prin topire (fluidizare), filtrare, amestecare in diferite proportii cu ceara, parafina, sacaz etc. Cool Daca cauti gugolz pe net o sa vezi ca foarte putini stiu ce e aceea. Nu prea exista multe materiale de ales nici macar in tara ATM-istilor, America. Exista in schimb tot felul de retete. Retete pe care Opticenii de cele mai multe ori le duc cu ei in mormant Confused
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Dec 2008 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De vorbit pe tema asta e in vant ,nu ai pentru cine . cati slefuitori sunt ? si cei care sunt cu ceva experienta au metodele lor deja formate am vorbit cu unii si doar aflu cum fac eu le spun cum fac dar suntem incapatanati fiecre e convins ca metoda lui e buna.
Fara patrate e o prostie. cine a lucrat isi da seama de ce. santurile patratelor tin si circula rezerva de Cerox.Si cu patrate prea mari apar probleme daca faci curse mai mici ca dim patratului.
Se depune uneori mai ales daca intarziem improspatarea cu Cerox o pelicula fina galbuie lunecoasa ce stopeaza polizarea . a patit cineva?
de bunul contact le spun si eu la cei ce incep slefuiri. nu e usor de obtinut mai ales la sticle suptiri si cu coeficien mare de dilatare. (cu sitalul gros e boerie ) . bunul contact daca initial e prost vine in timp prin erodare mecanica dar cu mult Cerox (marmelada). dar se strica rapid dupa spalare prin racirea sticlei. pentru evitarea incalzirii sticlei cu mana e bine de facut o caseta de poliamida ,textolit in care sticla sa stea liber dar cu joc f mic.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact