Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
calea_lactee_pano_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225362
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Raport marire X


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 31 Aug 2009 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Raport marire X
Raspunde cu citat (quote)

Ce formula se foloseste pentru a calcula rata de marire a unui telescop ?obiectiv / distanta focala / ocular ... etc [50x 125x etc]

Multumesc. Gabriel
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4012



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 31 Aug 2009 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai mai intrebat parca intr-un topic ceva despre care sigur s-a mai vorbit prin forum. Nu e un repros, ci doar un indemn la oleaca de efort din partea ta pentru a cauta daca nu cumva deja s-a discutat pe forum... Wink

La fel si cu intrebarea de acum. Cred ca vei gasi raspunsul si multe altele in plus daca te vei uita la Relatii utile tot din categoria Optica.
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 31 Aug 2009 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu. N-am mai intrebam intrebarea asta, poate alta, se poate dar nu asta:) . am cautat dar nu am gasit. is foarte multe posturi, desi, mi-ai dat un link la un topic posibil pe unde nu am calcat. Mersi mult. Raman dator. Gabriel
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 31 Aug 2009 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[Sper sa postez in topicul potrivit acuma]

Am mai vazut la mai multe telescoape acest lucru:

30x cu ocularul SUPER 25mm (pentru observatii deep-sky)
- 75x cu ocularul SUPER 10mm (pentru Luna si planete)

de ce se foloseste 30x pt deepsky si 75x pt planete si luna ?? nu ar trebui sa fie invers?
Sus
Valentin
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2006
Mesaje: 85



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 31 Aug 2009 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raportul de marire sau grosismentul este egal cu distanta focala a obiectivului/oglinzii impartita la distanta focala a ocularului.
_________________
Traim sub acelasi cer dar nu avem aceleasi orizonturi
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Aug 2009 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Grosismentul , sau marirea X f simplu : focarul og primare / focarul ocularului.
La mariri mici 20-50x campul vazut este mai larg , exact ce avem nevoie la multe Deep sky. Pt planete , luna avem nevoie de marire mai mare . (80- 300x)
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 31 Aug 2009 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deci pe scurt daca as folosi un 200x pe Andromeda as putea sa vad doar partial din galaxie nu ? nicidecum intreaga. Inteleg ! Dar pt long deep space. Alte galaxi si nebuloase f. indepartate se recomanda un zoom mai mare ? Dar pt observatii solare [cu filtru normal]. Multumesc. Gabriel.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Sep 2009 07:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca ai luat-o la deal injos Smile Incearca sa pui frana. Mai stai olecuta si cujeta Very Happy Pe planete vrei sa vezi relief, nori, poate niscai omuleti verzi Laughing dar pe extraordinary long deepspace Shocked ce detalii vrei sa vezi Confused Rolling Eyes
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 01 Sep 2009 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai sa se observe frumos si clar gen clusterul Hercule, nebuloasa ring, crescent nebula, la fel de mult detalii fine pe california / america de nord nebula, ceva galaxi etc Smile [scuze de pretentii dar is un fan al nebuloaselor Razz ]
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10674



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2009 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M.Gabriel a scris:
Pai sa se observe frumos si clar gen clusterul Hercule, nebuloasa ring, crescent nebula, la fel de mult detalii fine pe california / america de nord nebula, ceva galaxi etc Smile [scuze de pretentii dar is un fan al nebuloaselor Razz ]

Iti cumperi frumusel un hubble si te-ai scos ieftin. Daca mai ai rabdare il scot din uz si il vand ca fier vechi. Sau daca ai destula rabdare o iei la pas spre nebuloasa respectiva, de aproape se vede mai bine. Rolling Eyes

Vizual mai greu cu ce vrei pt. ca sunt foarte palide. Fotografic da...cu timpi mari de expunere... Nu ocularul rezolva problema ci cantitatea mai mare de lumina (oglinda/lentila cat mai mare sau timpi de expunere mai mari).
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4012



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 01 Sep 2009 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M.Gabriel a scris:
... scuze de pretentii dar is un fan al nebuloaselor...

Daca esti fan al nebuloaselor, atunci iti trebuie in primul rand apertura cat mai mare, eu zic minim 200 mm. Apoi, cel putin la fel de important este calitatea cerului de unde vei observa. Sa fie cat mai negru posibil, un cer de žara cred ca este minim.

Dup-aia poti jongla cu grosismentul: mai mic pentru un camp vizual real cat mai mare pentru nebuloase intinse, gen nebuloase difuze (M42, Vela, Rosetta etc.), galaxii mari (M31, M33). Un grosisment mai mare, 100-150x, te va ajuta la nebuloasele planetare, care au dimensiuni aparente mici, cu unele exceptii ca nebuloasa Helix.

Important, mai ales daca observatiile le faci pe un cer mai putin negru, este folosirea unui filtru care reduce din poluarea luminoasa si lasa sa treaca lumina specifica nebuloaselor: UHC-S, OIII etc.
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 01 Sep 2009 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zona in care sunt acuma are o poluare luminoasa minima. Sa fac un pic de offtopic. M-am gandit sa imi iau un dobson 203/1200 cu oglinda Pyrex. Un barlow 3x m-ar ajuta ? dobsonul are 2 oculare in dotare, super 25mm respectiv super10mm 1,25". Focuseru e de 2" dar are adaptor [daca nu s-or zgarci aia sa imi trimita si adaptoru]
Revenind la topicul nostru, daca m-ar ajuta deplin un barlow 3x cu ocularu de 10mm am calculat ar duce cam 360x. Cu oglinda de 203mm ar fi suficient si pentru nebuloasele planetare. spun eu. Merita cam toate astea in jur de 1750 ron? [+livrarea sau ma duc la Tg. Mures si iau direct de acol]
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 01 Sep 2009 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dar daca as mai face rost de un ocular de 4mm. atunci o sa am cam 300x zoom. si daca mai adaug si un barlow 3x... e clar . din cate am inteles eu 203mm*2=406x zoom maxim ca sa nu isi piarda din claritate. Deci nu merita si inca un ocular de 4mm nu ?
Sus
Ionut Dohotariu
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Noi 2008
Mesaje: 310

Motto: Ad augusta per angusta

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Sep 2009 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1)M.Gabriel esti constient ca nu o sa vezi nebuloasele, galaxiiile, roiurile..... ca cele din fotografii!??! Fotografiile au fost expuse... si prelucrate pe deasupra...
2)Nu cred ca o sa urci pana la 400x imaginea isi pierde foarte mult din claritate, Barlow-ul intuneca imaginea, de turbulentele atmosferice nu mai vorbim.
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 01 Sep 2009 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IonutD sunt foarte constient ca nu o sa se vada ca cele din fotografi !! cand vorbeam un pic de claritate nu ma refeream sa se vada ... ca in poze... Adik sa nu se vada in ceata, sa pot vedea forma mai clara, iar la roiuri sa se vada ca is ceva stele acolo nu sa fie o pata cetoasa care se intensifica in lumina spre centru.
Si ca barlow, un 3x pe ocularu de 25mm ar mere fin ma gandesc. si pe ala de 10mm pt unele observatii lunare / planetare, chiar daca ma axez mai mult pe deepspace.
Oricum, conteaza parerile tuturor.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact