Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lagx11mic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225373
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primele observari cu un binoclu 10x50


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 28 Iun 2006 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Robert. Sa va spun acum ce am putut observa. Cerul a fost destul de bun, decat la orizont erau nori. Am vazut o gramada de stele. Fata de primul binoclu, acesta vede stelele punctiforme, fara razele pe care le vezi si atunci cand te uiti cu ochiul liber. Am vazut multe stele de aceeasi stralucire aflate una langa alta. Sa fie oare stele duble ? Steaua Mizar din Carul Mare (steluta aceea mica, care abia se vede, de langa a 2-a stea din coada) se vedea la o departare de vreo 2 cm de steaua cea mare. Distanta dintre ultimile stele din coada e cam de 2 obiective (1 obiectiv insemnand ce se vede la un moment dat prin binoclu). Am vazut vreo 2 sateliti si cu ochiul liber o stea cazatoare. Din pacate nu am putut sa vad nici o nebuloasa. Se pot vedea astfel de obiecte cosmice cu binoclul ? Andromeda rasarea pe la ora 1-2 si nu am stat pana atunci. As fi vazut ceva ? Sau s-ar fi vazut ca o stea ? Prima stea care apare zilele astea spre nord ce este ? Venus sau Jupiter ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2006 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo, felicitari! Doua stele care se vad foarte aproape una de alta printr-un binoclu sunt stele duble. Acuma stelele duble sunt si ele de mai multe feluri. Nu vreau sa-ti rapesc placerea de a descoperi tu singur de cate feluri sunt cautand intr-o carte sau chiar pe internet. Nici Venus nici Jupiter nu sunt stele. Evident stiai si tu asta, e doar o problema de exprimare. Atunci cand vrei sa fii sigur ca nu gresesti, foloseste denumirea de "obiecte". Venus e destul de aproape de Soare si din cauza asta apare ori la vest, dupa apusul Soarelui ori la est inainte de rasaritul Soarelui. Jupiter se vede intr-adevar ca o "stea" mare dar nici el nu e pe la nord. Ce puteai tu sa vezi luminos undeva cam spre zenit este Vega. Pacat ca nu ai asteptat sa apara M32 (Andromeda). Pe un cer bun, la tara se vede si cu ochiul liber. Nu se vede in nici un caz ca o stea ci ca un puf (ceata, nebuloasa) elipsoidal. Fa rost neaparat de un atlas sau foloseste un planetariu pe calculator si fa o minima pregatire inainte de a iesi la observatii.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 28 Iun 2006 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refeream fireste la stele duble fizice, ca astea mi se par mai interesante. Ca cele optice sunt multe. Andromeda eu stiu ca se numeste M31. Cat despre Jupiter cand am spus nord, m-am referit spre polul nord al Pamantului. Pe bolta cereasca are o inaltime cam de 30 de grade. Banuiesc ca e Jupiter deparece pe o harta cereasca el apare intre Balanta si Fecioara, si pe deasupra respectiva "stea" era portocalie. Sigur nu era Jupiter ? Din pacate am uitat sa ma uit la Vega. Dintre stele cel mai mult mi-a placut Antares din Scorpion. Prin culoarea sa portocalie se deosebeste de majoritatea stelelor. Pe unde mai sunt stele portocalii sau rosii (din clase spectrale K, M, S si parca si R si N tot de culoarea asta sunt Very Happy) ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2006 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, intre Balanta si Fecioara ai vazut Jupiter. Si da, M31 e asa zisa nebuloasa din Andromeda (de fapt o galaxie). Nu ca M32 nu ar fi tot acolo. Le tot incurc.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 29 Iun 2006 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum 2 seri cand am fost la marginea orasului, am mai fost cu un prieten. Ne uitam noi la Jupiter (crezand ca e Venus) si am vazut o steluta in stanga, si am glumit eu ca am descoperit noi satelitul lui Venus. Afland ca e defapt Jupiter, am iesit din nou aseara. Se pare ca acea steluta chiar un satelit era. Stiu sigur pentru ca am vazut 3 in total. 2 in stanga, unul in dreapta. Jupiter se vedea ca un punct gros galben, iar satelitii ca niste punctulete abia vizibile. Care dintre cei 4 sateliti galileeni erau acestia ?
Nu credeam ca se pot vedea astfel de lucruri cu binoclul.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 29 Iun 2006 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Acum 2 seri cand am fost la marginea orasului, am mai fost cu un prieten. Ne uitam noi la Jupiter (crezand ca e Venus) si am vazut o steluta in stanga, si am glumit eu ca am descoperit noi satelitul lui Venus. Afland ca e defapt Jupiter, am iesit din nou aseara. Se pare ca acea steluta chiar un satelit era. Stiu sigur pentru ca am vazut 3 in total. 2 in stanga, unul in dreapta. Jupiter se vedea ca un punct gros galben, iar satelitii ca niste punctulete abia vizibile. Care dintre cei 4 sateliti galileeni erau acestia ?
Nu credeam ca se pot vedea astfel de lucruri cu binoclul.


Cel mai aporoape satelit lui Jupiter este IO. Cu binoclu el nu se vede, daca sta in apropiere la planeta, asa ca acele 3 puncte care s-au vazut erau Ganimed, Callisto si Europa.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Iun 2006 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In mod normal e asa cum zice Robert dar ieri (miercuri) seara dupa ora 21 cand presupun ca ai facut observatiile Europa era mai aproape de Jupiter decat Io. Daca toti erau intr-o singura parte (dreapta), atunci ai vazut pe Europa Io, Ganimede si ti-a "scapat" Calisto care era mult in stanga. Vezi http://www.cpac.org.uk/ unde au un applet Java foarte bun cu satelitii lui Jupiter.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Iun 2006 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andromeda Galaxy este unul din obiectele cel mai usor de gasit si recunoscut fie ca te uiti cu un binoclu, luneta sau telescop. Suprapusa peste aceasta galaxie se afla o alta galaxie si anume M32 iar deasupra galaxiei M31 se afla o alta galaxie si anume M110, deci daca ai sa fii atent ai sa vezi 3 galaxii in campul ocularului, destul de impresionant zic eu.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 01 Iul 2006 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit aseara sa vad Galaxia Andromeda. Se vedea destul de mare, mai mare decat luna privita cu ochiul liber. Dar alte galaxii nu am vazut. Am fost mai multi, iar 2 dintre ei spuneau ca mai vad o galaxie in stanga Andromedei. Au vazut bine ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 04 Iul 2006 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce saptamana buna a fost pentru astronomie. Aseara am fost la tara la un prieten si am mai cautat niste obiecte deep-sky. Primul pe care l-am vazut a fost roiul globular M13 din Hercule. Ma asteptam sa se vada mai mare, dar se vedea mai putin decat 20% din Luna vazuta cu ochiul liber. Se vedea ca o stea mai mare cetoasa, cam la fel cum se vede si Andromeda. Cu ochiul liber se vedea cat de cat Calea Lactee (insa nici nu se compara cum se vedea la Liceul militar din Campulung Moldovenesc, unde ocupa jumatate din cer) Apoi cred ca am vazut M6 si M7, dar nu sunt siugur pentru ca eu le-am vazut una deasupra celeilalte si pe harta sunt pe diagonala.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Iul 2006 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Esti pe drumul cel bun. Continua tot asa. Daca te-ai uitat spre sud in Sagitarius si ai avut un orizont bun atunci erau M6 si M7 (erau destul de jos pe la ora 12 noaptea abia ajungeau pe la 10 grade). "Desupra" si "in diagonala" sunt exprimari relative. Daca te-ai uitat inainte de ora 12 atunci erau una "deasupra" celeilalte. Foloseste un planetariu pe computer mai degraba decat o harta de atlas.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Iul 2006 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce ar trebui sa foloseasca o harta pe computer si nu una pe hartie???
Sa stii ca nu toti au posibilitatea sa mearga pe camp cu un laptop.
Daca va ganditi ca ar fi erori pe hartile de hartie atunci eu va spun ca ele sunt nesemnificative avand in vedere ca se folosesc dooar pentru identificarea constelatiilor.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Iul 2006 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie neaparat sa cari un laptop dupa tine ci e suficient sa printezi o harta pentru seara respectiva. Un printer inkjet e pe la 200 RON. Sau poti folosi printerul de la scoala sau de la servici. In felul asta o sa ai o harta "personalizata" pentru locul si ora observatiei care o sa-ti arate orizontul locului si pozitia exacta a constelatiilor (directie, inaltime).
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2006 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E f bun sistemul cu printarea personalizata. Si eu fac asa. Plus ca pe hartie mai mazgalesti cate ceva ... nu e problema. Cu laptopul daca ma duc stau cu frica ca se termina baterie ... plus ca lumineaza destul de puternic.
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Aug 2006 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am intors de la munte (de la Voineasa). Speram sa prind mai multe nopti de observatii, dar din pacate doar una a fost foarte buna. In celelalte a fost ori inorat, ori a fost luna plina. Orisicat, in aceea noapte am vazut lucruri la care nici nu ma asteptam. Andromeda am vazut-o de vreo 5 ori mai mare decat in Calarasi, deoarece i-am putut observa bratele. Intra aproape in tot obiectivul binoclului. Cu adevarat frumoasa. Deasemenea se vedea si cu ochiul liber. Am observat si M33, care si ea e destul de mare (apoape jumatate din M31), dar nu i se vedea centrul. Am mai vazut Pleiadele, si vreo 3 roiuri prin Vizitiu. Imi pregatisem de acasa 4 harti, care acopereau intreaga suprafata a cerului, si am cautat si alte galaxii dar nu am gasit nici una. Ce galaxii se mai pot vedea cu binoclul pe un cer de munte, aproape fara poluare luminoasa ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact