Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
TRK1_Mk2_a.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225358
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Harta cerului


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Iul 2006 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Harta cerului
Raspunde cu citat (quote)

Un baiat de la olimpiada de astronomie avea o harta a cerului mare pe care erau trecute multe obiecte deep-sky. Spunea ca o cumparase de la SARM acum 1-2 ani. As vrea si eu o astfel de harta. Domnule Alexconu, stiu ca sunteti membru SARM. Cum as putea sa cumpar si eu o astfel de harta ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Iul 2006 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hic! ... Parerea mea ... Hic! Nu mai umbla dupa harti, majoritatea, daca nu cumva toate planetariile pe calculator scot harti la imprimanta cu ce nivel de detailii iti alegi tu (pana la ce magnitudine vrei). In seara in care iti propui sa iesi la observatii te pui la calculator, dai drumul la programul preferat, vizualizezi cerul pentru intervalul de timp in care iti propui sa observi, iti alegi obiectele preferate si tragi o listare a hartii.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Iul 2006 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, dar la imprimanta poti sa scoti pe o foaie A4. Harta aceea era cam A2 sau poate chiar mai mare.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Iul 2006 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vrei o foaie "format A2 sau mai mare" cand mergi pe teren, preferabil vreo 2-3 foi format A4 care sa cuprinda zonele de interes iar acasa pe monitor poti sa te plimbi pe orice format, oricat de mare facand zoom.
E adevarat ca o harta mare pe care sa o despaturesti si sa o intinzi cat e de mare arata cool dar nu e practica. Adevaratii cunoscatori nu mai folosesc asa ceva Laughing
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 29 Aug 2006 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Foarte adevarat ce zice dl Dragon atat cu planetariile cat si cu utilitatea unei harti foarte mari pe campul de obervatie. As mai aduga ca si faptul ca harta e facuta pe fond albastru o face greoi de utilizat la observatii (personal prefer hartile inverse cu cerul deschis la culoare si scrisul negru) Totusi o planisfera de genul asta poate fi utila nu la observatii ci cand vrei sa ai o privire de ansablu asupra a ceea ce se poate vedea intr-o anumita perioada sau la o orientare la modul general. Evident poti face acelasi lucru cu un soft planetariu...
Revenind la intrebarea ta, daca totusi iti doresti un exemplar cred ca poti procura harta prin posta de la Valentin Grigore (Targoviste) . Il poti contacta la adresa <vali_sarm@yahoo.com>. De asemenea cred ca intr-o vreme se putea lua si de la Observatorul Urseanu(asta daca esti din Bucuresti) dar nu sunt sigur.

Luci
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2006 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un soi de... glob stelar mititel - la-m luat din germania mai demult (a costat cativa euro)- mi-e foarte util acum cand sunt incepator, ca e comod de utilizat si.... simpatic.... foc!

Conteaza, vreaa sa spun si estetica, si felul in care te simti tu bine invatind ceva.

Fiecare are felul lui de a invata (am fost profesor mai demult....). Dac iti place cu harta- cauta o harta. Alb pe albastru, negru pe alb - cum iti cade tie bine. Gandeste-te si la pacerea de a invata, nu numai la cantitea de informatie etc. Pentru ca una e sa inveti si alta e sa utilizezi.

Daca vrei un A2, propbabil ca o vei tine lipita de perete (cand eram mic aveam si eu o harta a ROamaniei mare de tot, lipita in camerea mea- ma distra sa invat riurile si muntii... dar NU am dezlipit-o niciodata de acolo- era imposibil sa te uiti pe ea din mana, mai ales cafiind de hartie, se mototlea rau). Maxim ce poti manevra e cam A3, dar aici sunt de acord cu dragon care recomadna A4 (nu stiu exact cum e cu harta stelara pe teren, dar clar ca nu as lua cu mine nimic mai mare decit A3, idnfierent de scop...).

Nu stiu de unde esti, dar poate ca o simpla discutie cu vinzataorea de la librarie te-ar lamuri ce harti exista.

Daca am drum zilelele astea intreb aici in bucuresti si-ti spun.

Distreaza-te! ("have fun"!- asta numai ca sa-i necajesc pe fainii lui Pruteanu... Wink )
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 29 Aug 2006 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate planisfera de care pomeneste Forever_Man nu se poate gasi la librarie. Este realizata acum mai multi ani de SARM si s-a vandut doar prin intermediul SARM-ului (in special prin posta). De curand a fost reeditata, editia a 2-a a hartii avand mici adaugiri, texte bilingve (romana si engleza) si fiind tiparita in conditii grafice mai bune. In plus editia a 2-a a fost editata atat pe suport de hartie cat si pe carton. Din cate imi amintesc (am fost implicat si eu in partea de elaborare a hartii) s-a pus la acel moment si problema distributiei prin librarii sau chioscuri dar cred ca pana la urma nu s-a concretizat in final. Motivul nu mi-l amintesc exact. Din cate stiu eu(poate ma insel), din pacate nu se poate gasi nici o alta harta analoaga la librarie. Singura planisfera disponibila din cate stiu eu in afara de cea mentionata mai sus este cea din Anuarul Astronomic.
Cat priveste utilitatea didactica a planisferei sunt perfect de acord.. cred ca asta a fost si scopul pentru care a fost realizata (mai putin utilizarea pe campul de observatii).

Luci
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2006 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>>> cluci

E o aiureala chastia aia cu libraria... Comapnia respectiva e ... comunista pina in maduva oaselor... Ma rog, sa nu divagam.

Cate exemplare ati scos?

Ce intelegi prin "conditii grafice mai bune"?

Adica- poti sa-mi dai cateva info tehnice despre harta aia?

Poate gasim o solutie de distributie, nu stiu, ma gandesc si eu... Rolling Eyes Question Idea
Sus
cluci
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Oct 2005
Mesaje: 300



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 04 Sep 2006 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Nu pot sa-ti dau momentan detalii foarte exacte. Eu am lucrat la partea de elaborare a hartii (mai exact la creearea hartii in format electronic). Valentin Grigore s-a ocupat de partea cu editura , finantare, distributie chestii de genul asta. Din cate stiu atat in prima cat si in a doua editie a fost vorba in total de aproximativ cateva mii de exemplare.
Prin conditii grafice mai bune ma refeream la calitatea tipariturii... Banui ca e vorba de rezolutia si alte calitati ale masinii de tiparit. Harta per ansambu arata mai bine, detaliile parca sunt ceva mai clare, culoarea de fond omogena - la o parte din exemplarele din editia I au fost ceva mici probleme cu culoarea de fond. caracterele pareau ok si acolo dar in noua editie - daca privesti comparativ cele doua harti - definitia detaliilor pare mai buna.
Daca ai o solutie de distributie pentru harta ar fi excelent. Pentru asta ar trebui insa sa iei legatura direct cu Valentin Grigore(vali_sarm@yahoo.com). Sunt sigur ca va primii sugestiile sau solutiile cu bucurie. Cred ca el iti poate oferi si mai multe detalii exacte relativ la tirajul in care a fost editata harta si eventual alte detalii tehnice de genul asta.

Luci
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 04 Sep 2006 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit eu astazi harta. E foarte buna ca e mare si are multe detalii pe ea. Daca iti iei iti recomand sa iti iei varianta pe carton. Mie mi-a trimis-o Alex Conu.


Sky-Map-SARM.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  156.12 kb
 Vizualizat:  de 21693 ori

Sky-Map-SARM.gif



_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Oct 2006 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Harta editata de Sarm in formatul acela mare e facuta doar cu scop practic si anume de invatare a constelatiilor unde foarte usor poti sa faci analogii intre stele si grupari de stele si cred ca o utilizare mai buna ar avea la trasarea meteorilor pe harta, evident in acest caz harta ar trebui sa fie plastifiata, dar in ziua de azi nu e nici o problema, mai mult de 2 lei nu costa plastifierea.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 09 Oct 2006 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca s-ar trasa meteori pe respectiva harta nu am ajunge la nici un rezultat. Meteorii se traseaza numai pe harti in proiectie gnomonica pentru a putea fi utilizate in determinarea pozitiei radiantilor.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Oct 2006 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai exact cum se traseaza in proiectie gnomonica???
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 09 Oct 2006 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu e nimic deosebit in trasare. Pur si simplu se identifica pe harta stelele pe langa care a trecut si de traseaza.
Jmekeria e in cum e proiectata sfera cereasca in plan. Sa-ti descriu exact cum se face proiectia gnomonica mi-e greu. Teoretic stiu care e faza, dar mi-e destul de greu sa explic Very Happy In proiectie gnomonica proiectam o sfera raportandu-ne la centrul ei pe un plan tangent cu ea. Distorsiunea minima va fi in punctul de tangenta intre plan si sfera. Doar cercurile mari ale unei sfere apar ca linii.
Ca fapt divers se mai foloseste proiectia gnomonica in seismologie.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Oct 2006 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt mai mult decat suficiente detaliile oferite. Multam

cer senin
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact