Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC7380LRBGfwffkleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225609
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Povestea spatiului finit


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 08 Aug 2006 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Povestea spatiului finit
Raspunde cu citat (quote)

Miscarea in camp fizic (in spatiu real) nu este nici pe departe o simpla actiune, gata oricand sa fie explicitata in totalitate cu ajutorul unor banale functii (functii olonome).

Asimetria spatiului fizic face ca miscarea sa se afle permanent intr-un regim de accelerare.

Pe de alta parte, asimetria spatiului fizic ne asigura de existenta neconditionata a unui centru de greutate aflat in permanenta lateral oricarei directii de inaintare.

In aceste conditii, orice asa-zisa miscare libera va inregistra o curbura a traiectoriei sale.

Cand ne indreptam spre zone ale spatiului in care concentrarile de materie par sa creasca, raza de curbura a traiectoriei in camp gravitational tinde sa se micsoreze. Indepartarea de aceste locatii conduce in mod automat la marirea corespunzatoare razei de curbura.

Asimetria spatiului ne spune ca :
- Universul are o distributie neuniforma a cantitatii sale de materie ;
- Exista o singura zona limita in care materia pare sa fie concentrata in mod excesiv ;
- Aceasta zona aglomerata este acceptata ca si centru imaginar al Universului (datorita razelor mici de curbura imprimate oricarei tendinte de evadare din preajma sa) ;
- Cu cat ne indepartam de acest perimetru, razele de curbura specifice tendintelor de evadare vor fi tot mai mari.
- Cu toate acestea, o indepartare excesiva de asa-zisul centru al Universului nu poate anula conditia de mediu asimetric si implicit de valoare finita a razei naturale de curbura (atentie, decizia de a considera raza de curbura ca avand o valoare infinita anuleaza nefondat singura solutie de existenta a spatiului fizic).

Chiar daca miscarea libera pare sa fie victima sigura a spatiului finit, multi vor cauta sa argumenteze infinitatea spatiului cu ajutorul asa-zisei ”miscari deliberate”. In acest caz, cutezatorul navigator, pentru asi mentine o directie dreapta de inaintare, va trebui sa execute miscari succesive de anulare totala si permanenta a efectelor produse de prezenta inerenta a campului gravitational.

Considerand ca nava sa il asculta perfect, mai ramane sa observam faptul ca, prin deciziile sale deliberate, navigatorul nu poate contracara efectul unui camp ce nu admite existenta preciziei maxime in determinare. Deriva garantata a asa-zisei actiuni deliberate de respectare a traiectoriei rectilinii ne asigura de existenta unei raze de curbura.

Considerand ca raza de curbura are in acest caz o valoare infinita, navigatorul va inceta sa mai compenseze actiunea campului gravitational. Odata incetata actiunea de ghidare artificiala, nava va intra in starea de “deriva naturala” si implicit de plutire inocenta intr-un spatiu finit.

In aceasta situatie, claustrofobii vor trebui sa se consoleze cu iluzoriile nemarginiri.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2006 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

domnule Iacob sunt foarte multumit de raspunsul dumneavoastra cu atat mai mult cu cat este primul rationament ce va apartine pe care il inteleg in totalitate.
exemplul dat insa nu mi se pare prea concludent. imaginand spatiul fizic ca pe o imensa plasa deformata de concentrarile de masa, presupusul navigator nici nu are posibilitatea reala de a-si calcula o traiectorie dreapta, ar trebui sa iasa din spatiul fizic pentru asta.
concluzia e ca domnul Abel nu va putea vedea niciodata la orizont infinitul si cu atat mai putin sa paseasca "dincolo".
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 09 Aug 2006 07:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti perfecta dreptate domnule Zircon, navigatorul nu are posibilitatea reala de asi calcula traiectoria dreapta. Am insistat totusi pe aceasta idee deoarece el avea posibilitatea sa isi micsoreze abaterea de la traiectoria dreapta. Dar dupa cum ati vazut si aceasta facilitate isi are limitele ei.

Ma bucur pentru faptul ca m-am putut face inteles prin acest demers teoretic.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Aug 2006 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in conditiile date ale unui spatiu finit mai faceti afirmatiile:
Citat:
- Exista o singura zona limita in care materia pare sa fie concentrata in mod excesiv ;
- Aceasta zona aglomerata este acceptata ca si centru imaginar al Universului

este oare firesc sa cautam o origine a timpului in asemenea conjunctura sau putem considera acest spatiu ca pe o perpetua transformare a asimetriei?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 09 Aug 2006 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur ca este vorba de o perpetua transformare a asimetriei.

Atat timp cat vom avea actiuni de preschimbare perpetua nici nu se poate pune problema unui inceput sau a unui sfarsit istoric.

Cu toate acestea nu trebuie sa uitam faptul ca spatiul fiind finit si numarul de actiuni ipotetic elementare este finit (acest numar de evenimente este legat strict de ceea ce numim noi masa a intregului univers, atata vreme cat fiecare eveniment contribuie la o actiune de rotatie sau abatere de la liniaritate si implicit la perceperea materiei si a masei sale).

Faptul ca materia este dispersata coerent in integ Universul ne da dreptul sa vedem (sa resimtim) o parte a trecutului sau (ca si cand acest trecut ar fi memorat).

Daca vom privi istoria memorata a Universului ca pe o baza de date, atunci vom putea observa ca aceast numar de informatii este limitatat de finitatea suportului material pe care il are la dispozitie.

Cum informatiile sunt memorate in ordinea succesiunii lor istorice, rezulta ca :

- perioada de memorare a unui eveniment este limitata ;
- axa timpului descris de istoria memorata a universului este de fapt un segment de dreapta deschis la ambele capete ;

In aceste conditii vom avea intotdeauna senzatia ca exista un inceput al istoriei memorate a universului (nu unul extrem de exact, dar oricum cat de cat estimabil).
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 09 Aug 2006 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului: asimetrii
Raspunde cu citat (quote)

buna ziua.

pot sa am o interventie micuta?

Domnule Iacob, ceea ce ati expus mai sus (primul mesaj) este perfect utilizabil pentru a explica recent observata "accelerare" a expansiunii universului.
Exact aceeasi discutie se duce (de numai cateva luni la modul serios, desi sugestii au existat din 2002) in cercurile cosmologilor. Numai ca ei folosesc termanul de "neomogenitati" si leaga totul de concentrarile de masa (folosind modele neomogene de tip Lemaitre-Tolman) evitand sa atinga explicit problema asimetriei spatiului. Teoria respectiva face ca ipoteza energiei intunecate sa fie ridicola.
iata cateva link-uri:
http://arxiv.org/abs/astro-ph/0512103
http://arXiv.org/abs/astro-ph/0506449
spre lucrari (foarte recente) care sustin (primul. al doilea construieste doar un cadru, in prima parte) teoria dumneavoastra.
Trebuie sa spun ca explicatia Dvs e cea mai clara (pentru mine).
Dar: Nu este o problema faptul ca e necesara alegerea particulara a unui punct in univers? Cum se impaca chestia asta cu principiul cosmologic?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 10 Aug 2006 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoria mea arata ca punctul nu are o solutie teoretica.
In aceste conditii eu imi aleg drept repere omniprezentele stari fizice (volumice).

Asimetria spatiului fizic imi permite sa trag concluzia ca nu pot exista doua stari perfect identice (existenta identica a doua astfel de stari contrazice principiul asimetriei fizice).

Faptul ca doua stari fizice nu pot fi identice ma face sa inteleg ca spatiul imi ofera elementele unei scari naturale de valori (imi etaleaza unitati de masura gen stare fizica intr-o ordine coerenta).

Starea de aglomeratie maxima este o un reper garantat al acestui model de expunere al valorilor.

Faptul ca nu se poate atinge o valoare infinita sau o valoare zero in privinta densitatilor de materie ma ajuta sa observ ca, mai devreme sau mai tarziu, inedita scara de valori a universului se va opri la aceste limite.

Tot atat de adevarat este ca starea de continua transformare a universului imi ofera imaginea unui reper de minim si maxim aflat intr-o permanenta miscare.

Sa imaginam pentru o clipa planul care imi oferea imaginea nemuririi asimetriei fizice. In acest plan se poate remarca profilul unui nemarginit trecut si evident, a unui nemarginit viitor.

In aceste conditii va las pe dumneavoastra sa calculati varsta Universului fizic.

Adevarul este ca, Universul este asa de batran incat, sistematic isi cam uita o parte din amintiri.
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti despre posibilitatea ca aglomerarile de materie sa se imprastie la un moment dat prin transformarea lor in radiatii?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 11 Aug 2006 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate aglomerările de materie nu se vor împrăștia niciodată complet. Într-o parte a Universului se vor împrăștia, în alta se vor crea. Se va păstra mereu același echilibru care există dintotdeauna.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Aug 2006 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Toate aglomerările de materie nu se vor împrăștia niciodată complet. Într-o parte a Universului se vor împrăștia, în alta se vor crea. Se va păstra mereu același echilibru care există dintotdeauna.

DIXIT!?!? Hai ma, mai las-o jos ca macane! De unde atata siguranta pe tine? Ai vorbit tu cu sefu'? Ti-a zis el asta? Ti-a dat vreo asigurare? Very Happy
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Aug 2006 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Cris, chiar in acest moment spatiul (in al doillea plan al observatiei) este definit 100% de o ”baie” de radiatii.

Problema dumneavoastra este, sa intelegeti :

- Cum si de ce, pe fondul acestor radiatii, apar in planul al treile al observatiei sarcinile electrice (si asa mai departe in celelalte planuri existente ale informatiei).

Este in avantajul dumneavoastra sa va straduiti sa lecturati intreaga serie de articole ”Armonia universului fizic”.

Abel, fac o scurta rectificare la ceea ce ai spus:

Se va pastra acelasi desechilibru care exista dintotdeauna.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Aug 2006 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este in avantajul dumneavoastra d-le Iacob sa incercati sa rescrieti articolele din seria Armonia Universului Fizica in "lumina" indicatiilor lui Abel. Asta daca vreti ca cineva sa va urmeze desele recomandari si sa va citeasca numitele articole. Si sa mai si inteleaga ceva.

Altfel ceea ce i-ati spus lui Abel in legatura cu echilibru/dezechilibru arata ca sunteti pe pozitii complet diferite. Filozofice. Nu mai vorbim de fizica.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2463

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Aug 2006 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Dragon, intr-un fel aveti dreptate, dar ma tem ca articolele mele vor trebui mai intai citite si rascitite pana vor fi invatate. Asta este cel mai mare defect al lor.

In alta ordine de idei, intre mine si Abel nu sunt diferente chiar asa de mari de opinie pe cat par la prima vedere.

Eu sunt de acord cu ideea sa privind impulsul volumic (si sunt sigur ca a muncit mult la ea). Chiar eu ma folosesc de aceasta idee atunci cand incerc sa explic compotamentul primar al sarcinii electrice (extrapolarile sunt intotdeauna bine venite).

Si din partea lui Abel am vazut o deschidere spre ideile mele, chiar daca nu a afirmat acest lucru in mod direct.

Amintitiva de cei trei ani in care teoria lui Einstein a fost marginalizata.
Amintitiva de premiul de 5000 de dolari acordat pe vremuri celui ce ar fi reusit sa explice in 3000 de cuvinte teoria relativitatii.

Acum ti-o explica toata lumea, desi nu o intelege multa lume cu adevarat.

Credeti ca eu, prin modesta mea contributie, ma astept la mai mult?

Si eu am probleme de adaptabilitate cu aceste idei, chiar daca calculul hartiei le recomanda. Sunt convins totusi ca, oameni ca Lucia (lipsiti de aportul prejudecatilor) imi vor explica intr-un viitor nu prea indepartat, cu mai multa naturalete, propriile-mi idei.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 11 Aug 2006 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E o placere deosebita pentru mine...
sa va spun>
articolele d-lui Iacob sunt un fel de scrieri ale Trismegistrului (Cel de trei ori Intelept).
Numai cei initiati au acces. Si mi se pare normal.
Daca orice tragator din maimuta ar intelege totul, unde ar mai fi spiritul de casta?
Nici spatiul nu s-ar mai inchide...


d-le Iacob, se pare ca stiti ca numai cei nascuti din foc inteleg albastrul

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?


Ultima modificare efectuata de catre lucia lucia la 11 Aug 2006 18:49, modificat de 1 data in total
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 11 Aug 2006 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PS. Daca la lipsa de prejudecati va gandeati cand faceati referire la personaliatea mea, sa stiti ca m-am suparat rau. Speram sa-mi spuneti ca sunt labila psihic sau asa ceva, la fel de simpatic.
... din pacate sunt plina de prejudecati. Dar nu incatusata, si asa-i o chestie pe care-am mai gasit-o la unii de aici de pe forum.
Si fiti sigur ca n-am sa ma ostenesc sa va preiau teoriile.
Imi ajunge mersul la strand, ca divertisment.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact