Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-2017-05-05-22h52m31s86.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225609
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

M3 din Bucuresti


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2012 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului: M3 din Bucuresti
Raspunde cu citat (quote)

Va salut din nou,


Avand in vedere ca azi dimineata a fost un pic mai limpede cerul (insa nu prea clar si mai putin poluat luminos) am avut ocazia sa localizez si sa observ (cu ajutorul scalei/gradatiilor monturii EQ3-2) roiul globular M3 - NGC 5272 in jurul orei 3:15-3:20. Very Happy

Ceea ce m-a surprins (placut de altfel) este ca cu toate ca aveam conditiile de observare astronomice nu doar precare (poluarea luminoasa accentuata, probabil si praf, etc.) ci aproape imposibile, am reusit sa localizez corect si precis acest roi cu magnitudinea de 6.4 (fiind primul de altfel cu acest telescop).

Recunosc ca m-a ajutat la localizare ocularul (din pachetul telescopului) de 25mm, de altfel destul de luminos si wide angle. Nu stiu daca si cu alte oculare s-ar fi vazut mai bine sau mai luminos, granulat si clar. Oricum, acel conglomerat de stele eu il vedeam ca o pata in mijlocul ocularului, nereusind sa identific vre-o anume stea mai luminoasa din interiorul acestui roi. NOTA: Sigur nu era vre-o pata pe oglinda telescopului. M-am asigurat de asta, mai ales cand am identificat corect cu aplicatia Stellarium. Totul a corespuns exact, mai ales datorita sub-gradatiilor RA (1-10 minute).

Ce imi pare rau este ca ocularul de 10mm, nu doar ca reduce mai mult decat trebuie cantitatea de lumina, insa sunt mai mult ca sigur ca luminozitatea ocularului este un fapt determinat si de calitatea acestuia (cred eu precara).

In orice caz pentru mine este un fapt de bucurie, putand localiza, indetifica si observa ceea ce imi propusesem.

Ca o mica deviatie de la subiect, intreb: credeti ca efectul de reducere semnificativa a cantitatii luminii va fi la fel si daca as folosi un Barlow 2x (sau 2,5x si dece nu 3x) impreuna cu ocularul 25mm Wide? Oricum ma tenteaza sa cumpar un Barlow 2x sau 3x pentru foto.

Pana la noi informatii, va urez cer super-senin si spor.
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2012 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu cat grosismentul creste cu atat scade luminozitatea.
Chiar daca ai avea oculare TeleVue, la trecerea de la un grosisment mic la unul mare tot o sa ai o scadere a luminozitati.
Ti-ai raspuns singur la intrebarea cu Barlow fara sa-ti dai seama... calitate mai buna, imagini mai bune! un ansamblu optic ocular+barlow se vede mai slab decat un ocular cu focala rezultanta echivalenta, totusi nu strica unul la casa omului.

Felicitari!

A.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2012 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului: RE: M3 din Bucuresti
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Alexandru, pentru raspuns.

Maine am de gand sa plec spre Urziceni (cam la 10km de oras), sa vedem si acolo cum va fi vremea. Ideea ca am de gand sa iau telescopul cu mine, DSLR-ul (chiar daca nu am motor RA) sa vad daca pot sa fac ceva observatii astronomice, poate si ceva astro-foto, insa nu prea cred am eu multe sanse la calitate foarte buna la poze, avand in vedere sa nu am Barlow. Prin DSLR se vede "vignetarea" produsa de tubul optic. Clar as avea nevoie de un barlow in acest caz.

In plus, pot spune ca am facut rost de o camera cu senzor CMOS (UI-1226LE-C): http://www.phase1tech.com/images/product_full/UI-1226LEM.jpg
NU am cumparat-o, am primit-o. Ea vine dotata deja cu o lentila 3.6mm IR Mega (habar n-am ce inseamna "IR Mega"). Lentila arata cam asa: http://ecx.images-amazon.com/images/I/21ch...AA300_.jpg.
Specificatii Camera:
- 1/3" CMOS image sensor
- Global Shutter
- 752 (H) x 480 (V), WVGA
- 87 fps, full resolution Freerun Mode
- Color
- S-Mount, M12 Housing Model
- USB2.0 Interface

Destul de interesanta camera, insa evident nu stiu cum o sa o pot folosi fara Barlow (ca sa filmez sau sa fac astro-poze), pentru ca din lipsa grosismentului apare, mai sus mentionata "vignetare". Pe mine ma bate gandul sa o folosesc atasand-o intr-un fel de ocularele de 25mm sau 10mm. Ceva idei? A mai incercat cineva asa ceva cu o camera CCTV?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4841

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Apr 2012 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luminozitatea obiectelor difuze se reduce patratic cu grosismentul.
Este vorba de fapt de iluminarea unei suprafete.
La un grosisment de 2 ori mai mare vei avea o suprafata (unghiulara) de 4 ori mai mare dar acceasi cantitate de lumina ...

La sursele punctiforme (stele) luminozitatea nu se reduce. Asta pana ajungi la limitele difractiei, sau a aberatiilor optice. De acolo stelele nu mai raman punctiforme ci incep sa se "intinda" pe o suprafata din ce in ce mai mare. http://www.telescope-optics.net/telescope_resolution.htm
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 27 Apr 2012 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cauza principala pentru care vezi roiurile globulare doar ca un aspect cetos si slab, este poluarea din Bucuresti.

A doua cauza este diametrul mic al instrumentului, de 127 mm la care se aduga si obstructia centrala data de oglinda secundara.

Singura sansa sa vezi mai bine obiectele deep-sky cu el, este sa iesi din Bucuresti, intr-o zona cu un cer negru si sa utilizezi oculare cu focala mai lunga, de 32 sau 40 mm, spre ex. Super Plossl.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2012 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tare. Multumesc de sfat. O sa trebuiasca sa imi iau ceva oculare. Nu prea sunt asa de impresionat de optica celor standard. Acum, chiar ma omoara curiozitatea sa vad cum s-ar vedea cu altfel de oculare de calitate. Eventual, in noptile in care se fac intalniri pentru observatii astronimice (eventual pe langa Bucuresti - 10,20km departare) sa vin si eu sa imi dau seama cum si in ce fel s-ar vedea, la acest tub cu alte oculare, apoi sa ma decid ce sa cumpar mai departe.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2012 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

P.S.: Teo esti cumva si YO3IJB? Daca da sa sti ca suntem vecini, in acelasi cartier.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 05 Mai 2012 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. YO3ITD, 73 de YO3IJB !

Cer senin si fara turbulente iti doresc si eventual cat mai multe QSO-uri si DX-uri reusite !
Sus
galex
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Apr 2012
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2012 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Da. YO3ITD, 73 de YO3IJB !

Cer senin si fara turbulente iti doresc si eventual cat mai multe QSO-uri si DX-uri reusite !


Si cam ce inseamna YO... astea? Ca ma macina curiozitatea!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2012 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[Offtopic]
YO2/YO3 este indicativul de țară al României alocat radioamatorilor. Fiecare are un grup de 3 litere, cum vin la rând ca la auto, predefinite fiind cele cu K alocate radiocluburilor, de pildă Radioclubul din Timișoara avea (când eram înscris) YO2KAB. Eu am avut doar indicativ de recepție, notat cu cifre, din cauză că am picat examenul de telegrafie, pe urmă am renunțat din lipsă de timp.

73=Salutări.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2012 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

73 si de la YO3GEK (inactiv) Smile Ce de radioamatori pe forum...
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2012 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Chiar. 73 de YO3ITD.
_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
pisoiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mai 2012
Mesaje: 15



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Mai 2012 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, se pare ca exista un sincronism intre pasiunile astea.

73,
YO5CFL
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 11 Mai 2012 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pisoiu a scris:
Mda, se pare ca exista un sincronism intre pasiunile astea.

73,
YO5CFL

Tot un mic offtpic
Ti-ai schimbat coarda si cablurile la arc.
Mission Riot -ul tau este salutat de 82nd Airborne-ul meu, ca sa vezi cum se intilnesc hobby-urile. Laughing

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2012 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca l-as numi "tandem"
_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact