Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC281klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225671
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfaturi ocular 20 mm


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 11 Mai 2012 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfaturi ocular 20 mm
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Mai 2012 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieftin si bun nu este. Dar totusi ti-as recomanda un plossl bun TV sau un ortoscopic Baader sau un X-Cel LX.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Mai 2012 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper sa nu se supere Horatius pe mine, dar am si eu o recomandare din ce am si am probat.
Are dl. Costescu niste EXPLORE SCIENTIFIC exact in banii aia, camp vizual 70 de grade, 10, 15 si 20 mm. Se vede senzational prin el. Eu il am pe cel de 15 mm ca-mi lipsea ceva de genul asta dar imi curge din gura dupa unul de 20 si unul de 10, la cum se vede prin ele.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Mai 2012 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum sa ma supar. Tocmai ce am spionat sa vad care sunt aceste explore scientific, din pacate nu sunt cele cu care a dat lovitura Explore scientific, ci niste erfle simple 5-6 lentile gso care se gasesc si sub alte denumiri. Din pacate calitatea imaginii este sub un X-Cel LX si sub Hyperion fata de care am testat cele de 10, 15mm si 30mm. In SCT-uri sunt acceptabile, dar in newtonuri mai jos de f/6 se distruge campul. Intr-un dobson 254mm skywatcher cam jumatate campul vizual pe centru mai era necomatic, restul plin de coma si blur. Rezolutia sub un Hyperion la stele duble.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10712



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2012 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=91211#91211
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 12 Mai 2012 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Mai 2012 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

X-Cel LX: camp mai mic, mai plat, transmisie de lumina putin mai mica decat la Hyperion de la antireflexul neoptimizat pentru fiecare sticla, specific la mai tot ce se face in China. Pe axa aceeasi rezolutie. In newton f/5 campul bun pana la margine. Comparat cu ocularele planetare (PWA) de la SkyWatcher, X-Cel LX are transmisie mai buna, camp mai plat si putin mai mare vizibil pe foaie de test, corectie mai buna la margine, rezolutie mai buna la margine.

Daca nu ti-a placut Hyperion inseamna ca l-ai folosit cu newton rapid. Hyperion in telescoape f/4,7-5 arata in ultimii 20-25% coma telescopului. Hyperion are un camp perfect pentru telescoape de la f/6 in sus. La f/5 langa margine incepe sa se vada coma, care nu e un defect al ocularului, ci aberatia telescopului. Ca si transmisie de lumina Hyperion are cea mai buna transmisie din toate ocularele de camp larg testate pana acum (inclusiv naglere, panoptic, ethos, uwan, axiom lx). Doar Pentax XW este mai bun la transmisie. La 5-600 lei alt ocular de camp larg nou mai bun nu cunosc acum. Pentru newtonuri rapide f/4 doar nagler, ethos, axiom lx si clonele nu arata atat de mult coma, dar totusi la margine in newton f/4,7 se poate vedea si in acestea. Pentax XW in acest newton are si el 25% coma la margine si totusi e cel mai bun si laudat ocular cu camp de 70 grade. Motivul e ca fiecare ocular e un compromis, ca si telescopul, si trebuie alese dupa telescopul in care se foloseste si obiectele vizate.

Inclusiv la planete Hyperion face fata cu brio comparativ cu ortoscopicele Baader. Doar in serile cu seeing bun ortoscopicele au un avantaj vizibil.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4847

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Mai 2012 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot vorbiti de coma la oculare. Dar despre astigmatism ?
Astigmatismul este aberatia dominanta la oculare ... sau nu ?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Mai 2012 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa e, dar astigmatismul e bine controlat si nu asa vizibil in ocularele bune si depinde de raportul focal al telescopului. La hyperion de exemplu astigmatismul e foarte mic, cu exceptia celui de 24mm care in telescoape rapide f/5 are cam 25% la margine. Oricum putini pot identifica astigmatismul pentru ca in general alte aberatii ce tin de telescop si atmosfera sunt mai vizibile. Mai e si redarea culorilor, multe oculare dau o tenta cafenie, iar unele sunt neutre, de ex. hyperion... etc. etc. Deja nu mai tine de solicitarea initiala a initiatorului topicului, asa ca ma opresc. De altfel toata teoria se gaseste pe internet, cine vrea sa studieze.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 12 Mai 2012 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10712



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2012 02:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
valy, probabil că diferența între acela și un alt Plossl bun (care cred că nu trece de 200 lei nou), nu justifică prețul dublu. Mă înșel?

Am avut ocazia sa iau TV 32mm si 20mm pe la 200 lei (second) deci dilema ta nu mi s-a aplicat. E drept ca le folosesc cu aceeasi placere ca si plossl-ul de 25mm cu care a venit skywatcherul, nu acelasi lucru pot spune insa si despre plossl 10mm din acelasi kit skywatcher.
Mai deunazi se vindeau o groaza de hyperion, si ele sunt bune, au campul mai mare, ce nu-mi place e ca sunt cam mari, ce imi place e ca au filet sa pui diverse adaptoare pt. poze afocal.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 13 Mai 2012 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Mai 2012 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Plossurile TV sunt mai bune decat plossurile SkyWatcher: corectie mai buna la margine, camp clar 95% pana la margine, rezolutie mai buna pe axa, transmisie mai buna, reflexii interne mult mai scazute, stop de camp taiat perfect (la cele mai multe plossuri chinezesti multe oculare au un stop de camp fie pozitionat prost, fie taiat din topor distorsionand marginea). Am facut teste in paralel in 2010 cand am avut un set complet de plossuri TV si dintre toate plossurile pe care le-am avut la indemana TV erau cele mai normale, nu le puteai reprosa mare lucru, desi nu sunt perfecte nici ele, sunt asa cum trebuie sa fie un ocular bun de 50 grade camp. Singurul lucru ce m-a deranjat la TV e tenta cafenie pe care o da la planete si relieful ocular inconfortabil la modelele sub 10mm, care tine de designul plossl care are relief mic. De aceea ortoscopicele Baader imi plac mai mult, fiind neutre coloristic si avand relief mai mare la focale asemanatoare.

Pana acum singurele plossuri non-TV care mi-au placut sunt cele de la Celestron din seria Omni, care cel putin au transmisie mai buna, reflexii interne mai scazute decat la plossurile gso si skywatcher, stop de camp taiat perfect ce nu distorsioneaza marginea. La focalele mici marginea e in continuare nu asa de sharp. Per ansamblu sunt mai bune.

O sa scriu zilele urmatoare un material cu cateva modele de oculare pe campul vizuale care mi s-au parut mie cele mai bune. Cand e gata o sa pun si link la el.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 13 Mai 2012 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10712



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2012 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
Cu 300 lei îți iei două noi oculare bunicele cu același design.

Pai ia-le, ce mai stai pe ganduri. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact