Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m57.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225358
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tavi F.


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 09 Noi 2006 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Tavi F.
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Ma numesc Octavian Florian si sint un astronom amator din Craiova, nascut la 17 Iulie 1979.
Am mai multe pasiuni dar principala este astronomia, descoperita in 1992 prin "reinventarea lunetei"- cu ocular divergent, e varianta care se obtine mai simplu experimental (cred ca si istoria a dovedit-o).
De la sfirsitul aceluiasi an am inceput construirea primului telescop, cu oglinda slefuita de mine (D=150mm). A urmat un drum lung si greu pentru a reusi realizarea unei oglinzi bune. Abia in 2002 folosind o noua tehnica de slefuire am obtinut o suprafata sferica si curata (fara puncte). Era a 9-a oglinda, avind diametrul de 150mm, ca majoritatea celor slefuite pina in prezent. Asfel in 2003 am privit astrele pentru prima data din observatorul construit tot de mine in 1998 prin telescopul newtonian.
Calificarea mea de baza ar fi inginer mecanic, dar am cu totul alte planuri in privinta viitorului profesional.

Multa Sanatate!

Tavi


Ultima modificare efectuata Tavi F. la 27 Dec 2006 12:35, modificat de 3 ori in total
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2006 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru oglinda si perseverenta. Slefuirea unei oglinzi a fost intotdeauna peste puterile mele. Noroc cu chinezii...
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 15 Noi 2006 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci, apropo de chinezi, am cumparat si eu in 1997 o luneta cu D=60mm. Am nimerit un obiectiv destul de bun la ea, cu unele ajutari la partea mecanica, o mai folosesc si acum, pt. verificarea turbulentei atmosferice, a sti de fapt daca merita sa deschid cupola.
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 15 Noi 2006 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa mi fie dor de Craiova. Frumos oras.
Bine ai venit.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 20 Dec 2006 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca am tot vorbit de telescoape si monturile acestora, ma simt nevoit sa expun aici, ceea ce am realizat eu, fara a avea acces la un strung. Imaginile nu le prezint pentru a-mi face vreun fel de reclama. Daca exista cineva pe care il pot ajuta cu sfaturi, o fac cu mare placere.
Mecanismul de orologerie nu l-am facut pina acum, insa cred ca puteti sa va faceti o impresie despre ce inseamna la mine "home made".



Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Dec 2006 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru constructia Observatorului ,esti printre primi romani astroamatori care au cupola. La noi in zona este asa ceva la Zadareni langa Arad (Nicolae Rainholz) cu telescop Newton 300mm, ecuatorial cu orologerie.
Eu si Dragon avem in proiect realizarea unei cupole dar inca nu stim exact
locul la tara sau oras (Timisoara). in oras nu se vede grozav dar esti la o deschidere de usa de observator, la tara se vede bine dar deplasarea ne omoara (120Km) mai ales iarna.
Ce locatie are observatorul?
Ce diametru ai la oglinda?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 20 Dec 2006 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelent mecanismul, Tavi. Cred că ai pus mult suflet, timp, bani, energie într-o asemenea realizare.
Ce zici, cu bagajul tău de cunoștințe din domeniul mecanicii, nu ne ajuți și la studiul precesiei Pământului?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2006 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super Tavi, imi place mult ce ai realizat. Te-ai gandit sa iti pui un tel mai mare pe motura?
Numai bine!
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 20 Dec 2006 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

esti tare,e super observatorul,mai arata-ne citeva poze si din exterior.Ce diametru are oglinda? este poluare luminoasa acolo unde e plasat?
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 21 Dec 2006 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc in primul rind pentru atitea aprecieri.

Observatorul l-am construit la mine acasa in Craiova.
Oglinda telescopului are diametrul de 150mm f/10, cea la care faceam referire, in prima interventie a topicului. Diametrul tubului e de 200mm.

Oglinda secundara si ocularele nu prea ma multumesc, dar o sa ajung eu sa-mi cumpar altele. Ca oglinda secundara am folosit-o pe cea de la telescopul de 76mm, are axa mica de 19 mm si imi asigura un diametru al cimpului focal de plina lumina de 8mm. Are puncte pe ea si de asta nu-mi place, dar sper sa remediez problema cit mai curind. Stiu ca au trecut citiva ani de cind am terminat telescopul dar am avut si multe probleme.

Cupola are 2m diametru am facut-o in 1997, atunci am optat pentru o valoare maxima realizabila.

Diametrul minim in interiorul observatorului e de 1,86m, asfel incit acum studiez problema de a-mi realiza un telescop Cassegrain-Nasmyth cu diametrul oglinzii de 250mm.

Montura suporta si mase mai mari, dar spatiul din observator imi limiteaza exploatarea ei. (daca vreau sa o tin sub aceeasi cupola)

La teorii cosmologice nu prea ma pricep, m-a pasionat in primul rind optica si slefuirea oglinzilor. Mecanica cereasca e mai diferita de cea auto si a utilajelor mecanice in general.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Dec 2006 01:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oginzi plane nu ai slefuit ?
Ar trebui sa incerci, e ceva mai greu decat la sferice,parabolice pt ca pe langa suprafata constanta fara ondulatii sau bord rabatut esti constrans de
conditia de lipsa totala a convexitatii sau concavitatii se permite eventual
focar foarte lung 100-500km.
Daca vrei proiect de Cass-Nasmyth iti pot optimiza pe Zemax depinde ce focar vrei dar incepand F/13 in sus.
Eu am facut asemenea telescop la focar echivalent de 4000mm. Lungimea tubului 900mm.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 21 Dec 2006 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Oginzi plane nu ai slefuit ?
Ar trebui sa incerci, e ceva mai greu decat la sferice,parabolice pt ca pe langa suprafata constanta fara ondulatii sau bord rabatut esti constrans de
conditia de lipsa totala a convexitatii sau concavitatii se permite eventual
focar foarte lung 100-500km.
Daca vrei proiect de Cass-Nasmyth iti pot optimiza pe Zemax depinde ce focar vrei dar incepand F/13 in sus.
Eu am facut asemenea telescop la focar echivalent de 4000mm. Lungimea tubului 900mm.

Oglinzi plane nu am slefuit de cind am reusit sa-mi pun la punct procesul slefuirii suprafelelor sferice. Mai demult nici abrazivii nu se separau bine la decantare.
Zilele trecute mi-am facut si eu un programel in mathcad pentru sistemul Cassegrain, inca nu am introdus si formulele pentru coeficientii de deformare a suprafetelor. Am gasit niste relatii foarte aplicabile in cartea lui Texereau scrisa in franceza (pt. mine e mai greu cu textul).

Daca aveti un pic de timp, mi-ar fi folositoare si o varianta scoasa de un program profesional.

Datele de intrare ar fi:
- D=250mm f/5 sau f/6, aici nu sint foarte sigur, as opta pentru varianta f/6 pentru o parabolizare "mai usoara"
- Fech=5000mm, deci f/20 in final
- cimp vizual de plina lumina 0,5deg

Date de iesire:
- f si d pt. oglinda convexa, urmaresc obtinerea unei obstructii cit mai mici cel mult 25% (preferabil 20%)
- distanta intre oglinzile principala si secundara (cea convexa)
- coeficientii de deformare

Pentru testul oglinzii convexe, am vazut la cuprinsul cartii (in engleza) a lui Texereau o modalitate de testare in ansamblu, si cu primara. Altfel de teste folosind calibre, pentru mine sint inaccesibile.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 21 Dec 2006 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru GM sau altii care vor sa vada observatorul si din exterior, mai atasez o imagine din 25.9.2001, realizata dupa finisarile facute cupolei si in general izolarea cu tabla a observatorului.



Aveam totusi 19 ani si un entuziasm foarte mare, cind am ridicat aceasta constructie, am facut si greseli, dar am invatat din ele (zic acum).


Ultima modificare efectuata de catre Tavi F. la 27 Dec 2006 12:37, modificat de 1 data in total
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 21 Dec 2006 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi_1979 a scris:
Pentru GM sau altii care vor sa vada observatorul si din exterior, mai atasez o imagine din 25.9.2001, realizata dupa finisarile facute cupolei si in general izolarea cu tabla a observatorului.
Avea totusi 19 ani si un entuziasm foarte mare, cind am ridicat aceasta constructie, am facut si greseli, dar am invatat din ele (zic acum).


wow.... super avand in vedere ca e self-made ....

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2006 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Respectele mele ! Si succes in realizarea telescopului de 250 !
Cum stati cu poluarea luminoasa ?

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Who's Who Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact