Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10936761_915632125136851_1835141665_o.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225362
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

EQ3<->EQ8 made in Romania


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9503

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2012 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subiect desprins din EQ3<->EQ8
moderator Oliver Dragan

Canis Extramajoris a scris:
Dear all, cam in 2 luni voi incepe sa produc monturi equatoriale la cerere raport 1:1 poate chiar mult mai strong decat cele de la SW incepand de la EQ3 la EQ8 ,as putea spune,ce vor putea sustine pana la 50kg.
As dori pt cei interesati sa ma contacteze sa discutam in prealabil ,dar rugamintea este ca in 2 saptamani ,deoarece inca fac studiu de preturi pt materiale ,motoare, etc..., pana atunci as vrea sa stiu feedback-ul vostru fata de acest proiect, iar daca cererile vor fi destule vom produce mai multe bucati.
Se va incepe cam in 2 saptamani constructia primei EQ8. Pt detalii voi reveni cu poze,respectiv preturi.
Cer senin.



Interesant. Aș fi fost curios, ca și alții de pe-aici, să vedem întâi proiectul la ATM și apoi eventual la vânzări... Clonezi la scară un EQ6 sau e ceva original, cu copyright? Cum faci angrenajele? Ai tehnologia necesară? Sau le comanzi din afară? Ești sigur că știi care sunt toleranțele necesare?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Canis Extramajoris
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2011
Mesaje: 630

Motto: Hok'tar

Localitate: Bukres

MesajTrimis: 23 Iun 2012 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului: EQ
Raspunde cu citat (quote)

Salutare Erwin, dispun de toata tehnologia necesara, am planurile unei monturi momentan ce poate sustine vreo 20 kg pt astrofotografie Model SW, calitatea va fi fireste super ok, motorase made in Eu nu China, si sper sa pot rezolva acele probleme care mai apar la anumite monturi de sacadare la rotire,eu zic ca aceste monturi vor fi clonate la scara,si sper sa fie mai solide decat cele de la SW.
Momnetan studiez piata pt costuri de productie sa spun asa, dar in scurt timp ma voi ocupa de producerea lor.
Referitor la angrenaje, acestea vor fi fabricate de asmenea la scara 1:1 dar pt o mai buna fiabilitate orice sfat este bine venit (referitor la numar de dinti,pas...), eu sincer as vrea sa fie realizate cu un numar mare de dinti pentru o miscare cat mai fina,absolut acest aspect corelat cu miscarea aferenta a motorului respectiv.
Prima montura realizata va fi cea EQ8 (nu la scara deoarece de-abia a aparut) dar va fi un EQ 6 mult mai mare ca idee si va putea sustine aproape 50 kg, ca idee, bine eu am nevoie doar sa-mi sustina 12".
Cum va fi gata voi posta fireste n poze pt a se putea observa calitatea constructiei.
Pentru orice detalii sau propuneri imi puteti scrie oricand,merci.
CEM
Sus
Jabba the Hutt
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Aug 2011
Mesaje: 145

Motto: Lex et ordo

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 23 Iun 2012 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura EQ8 Skywatcher seamana foarte tare cu montura eucuatoriala germana de la Meade si cu monturile Astrophisics care sunt destul de vechi. Oricum pana la montura scoasa de Skywatcher nu am mai auzit de terminologia de EQ8, in ciuda afirmatiei mele anterioare.
Apropo, poti sa estimezi cu ce pret ai vinde o montura de la EQ3 la EQ8( cati bani o sa economisim daca luam de la tine)?
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 23 Iun 2012 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Iun 2012 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai intai sa vedem un prototip functional. Nu e lucru usor dar nici imposibil daca dispui de scule profesionale si materiale.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Iun 2012 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: EQ
Raspunde cu citat (quote)

Canis Extramajoris a scris:

Referitor la angrenaje, acestea vor fi fabricate de asmenea la scara 1:1 dar pt o mai buna fiabilitate orice sfat este bine venit (referitor la numar de dinti,pas...), eu sincer as vrea sa fie realizate cu un numar mare de dinti pentru o miscare cat mai fina,absolut acest aspect corelat cu miscarea aferenta a motorului respectiv.


Singurele imbunatatiri ale angrenajului cu roti dintate pe care le poti face nu rezulta din marirea numarului de dinti (care scade portanta monturii) ci din introducerea unor angrenaje cu roti dintate cu dinti inclinati (1) sau in V (2). Prima varinata iti introduce forte axiale pe axele rotilor si functie de cum va fi conceput sistemul, poate sa aiba sau nu importanta. Rotile inclinate in V sunt greu de facut dar jocurile sunt zero iar forta axiala se reduce la zero de asemenea. Nefiind o solutie ieftina, cred ca d-aia nu a fost introdusa de SW in monturile lor. Nu stiu cum sunt monturile superioare inauntru ca sa-mi fac o parere.
Solutia ieftina si probata este cea cu curele dintate, pe care eu am implementat-o in montura mea. Practic jocurile sunt acum zero si iti spun asta fiindca fac sincronizarea pe stele cu camera si cea mai mica comanda pe care o dau monturii se reflecta imediat in modificarea pozitiei stelei pe ecran.
Daca chiar vei face ceva, fa-o macar cu ceva in plus fata de ce se gaseste pe piata.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Iun 2012 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O montura nu e greu de facut, ci greu e sa o faci buna. Doar copiind un EQ6 sau EQ8 (care e o variatiune de CGE PRO) nu faci nimic, pentru ca nu o poti realiza la fel de ieftin si bine ca si cum se fac in China. Mai mult, cel putin la un EQ8/CGE PRO pe care vrei sa il clonezi nu vei putea obtine o eroare totala periodica garantata de 3 arcsec. mecanic, fara PEC, din prima, asa cum are acum aceasta montura, folosind piese de pe raft, decat cu costuri mai mari. Doar daca cumva ai CNC-ul tau de ultra precizie la care te costa doar curentul si sculele, schitele CAD, niste roti dintate si melci pe care i-ai primit gratis de calitate excelenta garantata si niste bucati de dural in care sa experimentezi. Cei care fac monturi nu copiaza monturile chinezesti, pentru ca nu le pot face la fel de ieftin la cel putin aceasi calitate, si atunci fac monturi diferite pe care le pot vinde mai scump celor care apreciaza diferenta de calitate. Monturile chinezesti sunt din ce in ce mai bune si modelele superioare sunt deja la aceeasi precizie cu monturile profesionale traditionale. Insa in Romania nu vei avea succes, garantat. De abia isi permit foarte putini un EQ6.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 23 Iun 2012 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@CEM

In locul tau as sonda prima data piata "locala" cu niste monturi alt-azimutale sanatoase (sarcina suportata > 15Kg) care sa concureze actualele AZ4, Giro sau in furca la un pret ceva mai mic decat al concurentei si cu servicii post-vanzare corespunzatoare (asistenta tehnica, garantie, de ce nu si buy-back Smile ).
La observatiile vizuale unde monturile alt-azim sunt dedicate se pot testa in prima faza performantele de stabilitate si rigiditate menite a castiga increderea clientilor.
E greu de dat de la bun inceput 1200 RON sa zicem pe un echivalent EQ5 de al carui producator nu s-a auzit nimic in afara de intentiile sale bune si care nu a oferit inca nici mostre ATM din capabilitatile sale tehnice. Daca cele azimutale se vor dovedi bune, atunci zic eu ca ar merita sa treci la ecuatoriale, in primul rand din punct de vedere al experientei dobandite si apoi considerand ca si avantaj si clientela castigata cu aceasta ocazie. De asemenea trebuie sa fii constient ca acesta este un proces de durata. Oricum personal salut initiativa ta si iti doresc mult succes !
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Iun 2012 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O initiativa foarte buna, daca, ...

Daca iti iese bine.

Daca e accesibila ca pret.

Parerea mea este ca inainte de a cauta eventualii clienti, ar fi fost esential sa-ti faci cel putin calculul de costuri, si un desen macar in 2D, astfel ca potentialii clienti sa isi faca o idee.

Pe de alta parte, asa cum s-a spus mai sus, cumparatorii unei monturi mari, gen EQ8 sunt foarte putini in Romania. Eu as fi incercat mai degraba ceva la nivelul HEQ5, incercand sa fac ceva mai bun calitativ, cu mai multe facilitati, la un pret cat mai apropiat.

Oricum, iti urez succes, si sper sa reusesti.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10674



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2012 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: EQ
Raspunde cu citat (quote)

As avea o idee: sa faci upgrade la EQ-urile existente (EQ5 in cazul meu), asa ca de inceput, rotile, motoarele, rulmenti. Ar fi interesant o astfel de posibilitate.
Evident n-ar suna deloc rau un EQ made in romania la pret bun si de calitate. E greu sa bati preturile chinezesti insa calitateacred ca e mai usor de batut.

Canis Extramajoris a scris:
..50 kg..

Cati romani au scule de 50kg? Poate daca se urca si ei pe montura? Pe de alta parte poate fi mai ieftin de facut un telescop mai usor decat de luat o montura mai mare.

Spor.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 23 Iun 2012 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: EQ
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Canis Extramajoris
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2011
Mesaje: 630

Motto: Hok'tar

Localitate: Bukres

MesajTrimis: 23 Iun 2012 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului: salutare
Raspunde cu citat (quote)

Aparatura necesara o am, , de aceea am si spus ca e un proces de durata fiind la inceput, iar prima montura mi-o voi face eu,pt Dobsonul de 12".
Eu inclin sa cred ca piesele componente ale monturilor care le voi scoate la vanzare vor fi superioare calitativ, omul cu care voi colabora este un profesionnist,asta face de 20 ani iar masinaria cu care lucreaza este noua de 2 ani de zile...extrem de performanta (deci doar curent aluminiu T6, si timp Razz)
Am in momentul de fata desenele cotate pt echivalentul unui EQ6 cred ceva care poate sustine 20 kg pt foto.
Imediat cum termin montura propusa echivalenta EQ8,adica ceva strong, voi posta poze "cat cuprinde" sa va faceti toti o idee.
Ca si pret dupa cum am spus fac niste sondaje de pret caci lucrez in constructii ... si poate asta ma va ajuta.

Cer senin all !
(pt orice sfaturi,propuneri sau idei, astept cu mare placere)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9503

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2012 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă meseriașul tău are un CNC de precizie poate ieși ceva bun. Nu te sfătuiesc să clonezi monturi chinezești. Cheltuiala pentru a executa pe CNC o piesă din aliaj de aluminiu pe care chinezii o toarnă în matriță sub presiune este mai mare, se aruncă mult material. Nu cred că îți permiți să fabrici matrițe și să torni piesele necesare, investiția s-ar merita doar dacă ai avea serie mare.

Pentru telescoape mari soluția cea mai bună este montura în furcă, nu ecuatoriala germană. La unul cu focala mai lungă nu mai ajungi la ocular dacă îl cocoțezi pe un EQ cu trepiedul aferent, doar dacă e un cassegrain sau RC.

Așteptăm cu interes primele imagini sau schițe pentru a comenta pe concret soluțiile tehnice, altfel punem carul înaintea boilor... Cool

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob


Ultima modificare efectuata de catre Erwin la 24 Iun 2012 00:55, modificat de 1 data in total
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 23 Iun 2012 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Canis Extramajoris
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2011
Mesaje: 630

Motto: Hok'tar

Localitate: Bukres

MesajTrimis: 23 Iun 2012 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Monturi complete
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact