Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_mures_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225362
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Eq6, Pier mount + 12" Orion Dobson ? Sau baza ecuatoria


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2007 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Referitor la instrument, eu zic sa incerci sa completezi montura lui cu ce lipseste si sa pui instrumentul pe ea. asa a fost gandit si cred ca asa da cele mai bune rezultate.
Citeste foarte bine ce a zis Robert, pentru a fi bine echilibrat tubul trebuie prins foarte aproape de oglinda iar daca il mai urci si pe un pilon ai toate sansele sa folosesti o scara pentru a ajunge la ocular.
In plus de asta la bratul pe care il formeaza vei avea mai mult ca sigur vibratii la atingerea tubului pentru orice ecuatoriala germana ai folosi.
Telescopul il vei putea folosi vizual in montura Dobson iar pentru poze poti folosi SN-ul de 6" sau APO de 102 in functie de ce vrei sa fotografiezi.
E doar o parere...


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 31 Ian 2007 09:58, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 30 Ian 2007 00:27 Download mesaj
Titlul subiectului: re
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Referitor la instrument, eu zic sa incerci sa completezi montura lui cu ce lipseste si sa pui instrumentul pe ea. asa a fost gandit si cred ca asa da cele mai bune rezultate.
Citeste foarte bine ce a zis Robert, pentru a fi bine echilibrat tubul trebuie prins foarte aproape de oglinda iar daca il mai urci si pe un pilon ai toate sansele sa folosesti o scara pentru a ajunge la ocular.
In plus de asta la bratul pe care il formeaza vei avea mai mult ca sigur vibratii la atingerea tubului pentru orice ecuatoriala ai folosi.
Telescopul il vei putea folosi vizual in montura Dobson iar pentru poze poti folosi SN-ul de 6" sau APO de 102 in functie de ce vrei sa fotografiezi.
E doar o parere...

Era doar o Idee sa montez instrumentul optic pe o Montura Equatoriala, dar m-am linistit la vederea pretzului unei monturi care sa faca fatza la 20 Kg .... a tubului optic + etc....

Ideea mi-a venit in cazul in care nu am avut toate piesele pt Dobson Base chiar daca am encoder-ele, si telecomanda .... etc, dar s-a rezolvat.

Cei de la ORION Europe... au trimis 2 colete cu acelasi produs la 2 destinatii din RO cu adrese diferite, la care au trimis piesele lipsa .... de 2 ori.... fiecaruia....
Mie mi-au trimis nishte piese de care nu aveam nevoie, iar celuilalt, ia-u trimis piesele de care aveam nevoie eu. .....
Noroc , ca ne-am intalnit pe acest forum si facem schimb de piese intre noi.
Se pare ca firmele Mari din UE mai fac shi ele greseli, ca la noi in tzara.


Sper sa-l pot monta inainte de a pleca ... din tzara , pt 1 luna, ca deja i-l tzin in plastic de mai bine de o luna... si mor de ciuda ca nu-l pot folosi, mai ales ca citesc Reviwew-uri pe net despre el, si-mi fac numai sange rau ... la ideea ca sta degeaba.

Oricum mi-ar surade ideea , poate in viitor sa-mi cumpar o montura EQ - GOTO, care sa faca fata unei asemenea greutati, mai ales ca nu numai greutatea este un factor de luat in seama, dar mai ales lungimea tubului optic, care da greu la echilibrul intr-o montura equatoriala.

In rest, am sa incerc sa-l folosesc vizual, .... pana plec,.... iar dupa aia doar pt expuneri scurte , datorita lipsei unui disp GOTO adecvat monturii dobson ....Sad .

Asta doar daca ajung piesele pana plec in UK.

Altfel, va voi impartasi primele impresii si va voi cere sfaturi pt colimarea si reglarea tubului optic, dupa 25 . 03. 2007. cand voi veni acasa si voi avea timp de el.....



Cum am mai spus inainte in alte mesaje..... Timpul nu-mi ajunge pt ce vreau sa intreprind ..... 24 H < dacat ce vreau eu sa fac zilnic...

Pt mine Ziua ar trebui sa aibe 24 de ore iar noaptea sa fie de inca 10 ... deci 34 de ore ar fi super !!!

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
Luk
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2006
Mesaje: 39



Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 30 Ian 2007 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: re
Raspunde cu citat (quote)

Mircea_Albu a scris:
Cei de la ORION Europe... au trimis 2 colete cu acelasi produs la 2 destinatii din RO cu adrese diferite, la care au trimis piesele lipsa .... de 2 ori.... fiecaruia....
Mie mi-au trimis nishte piese de care nu aveam nevoie, iar celuilalt, ia-u trimis piesele de care aveam nevoie eu. .....
Noroc , ca ne-am intalnit pe acest forum si facem schimb de piese intre noi.
Se pare ca firmele Mari din UE mai fac shi ele greseli, ca la noi in tzara.


Ce e mai interesant e ca pe vremea cind tu aveai deja telescopul in casa, eu nici macar nu ma gindeam ca-mi voi cumpara asa ceva. Deci nu au fost trimise deodata in Ro. Al meu putea sa ajunga in Congo si atunci ar fi fost ceva mai dificil de facut schimbul.

Bine ca s-a rezolvat.

Solutia cred ca ar fi doar o montura home-made.
Sa nu te lasi de ideea unei monturi eq ca daca iti reuseste, vreau si eu una.

_________________
Luci
www.redsky.ro
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2007 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Solutia cred ca ar fi doar o montura home-made.
Sa nu te lasi de ideea unei monturi eq ca daca iti reuseste, vreau si eu una.


Da, o montura home-made ar fi o solutie buna si mai ieftina, dar in nici un caz o ecuatoriala germana.
V-a spus si dragon, a insistat si Robert si mai insist si eu, telescoapele mari si grele NU se pun pe ecuatoriala germana.
Telescoapele mari si grele se pun pe ecuatoriala engleza sau pe variante ale acesteia (vezi yoke, recomandata de dragon).
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 31 Ian 2007 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a conduce un Dob cumva paralactic, se poate construii o platforma paralactica, pe unde se pune dobs-ul pe ea. Aceasta platforma cum se vede aici
http://astronomy-mall.com/regular/products...index.html
lucreaza ca o montura paralactica. Cu asa ceva, s-ar putea conduce un telescop mare ca un Dobson foarte bine, si fotografii sant posibile.

Aici un link, "how to make self" asa o platforma
http://www.astronomie-im-chiemgau.de/beric...tform.html

aici se arata mai detaliat cum se construeste
http://www.biophysik.uni-freiburg.de/Reine...tform.html
si jos are mai multe link-uri (engleze, franceze, nemtesti) despre construcita asa unui aparat.


mai departe plan de constructie
http://www.binodob.de/plattform_ger.html
si interesanta Site in general pentru selfmade
http://www.binodob.de/index_ger.html
rob

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2007 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca instrumentul lui Mircea are baza Dobson, o platforma ecuatoriala ar reprezenta o solutie posibila.
Mie insa nu-mi place limitarea in cursa pe care o introduce o astfel de platforma, tot o ecuatoriala engleza modificata imi pare solutia cea mai eleganta.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 31 Ian 2007 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

treaba este, ce este disponibil si ce se poate face selfmade?
O platforma se poate construii cu piese care se pot cumpara undeva la un Praktiker sau alte magazine cu piese de selfmade. Dar o potcoava sa gasesti, sau sa o lasi sa faci, nu este cam usor.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact