Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m57.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225295
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alegerea opticii - saracie sau lipsa de informare?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mar 2008 02:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Dane. Din pacate cele doua oculare pe care le-as pastra nu se mai gasesc in Romania (am dat acum o tura a magazinelor). Este vorba de oculare similare seriei WA de la Telescope Service din Germania - sa nu le confunzi cu cele seria SWM sau Blue Line, sau Gold Line. In plus ar trebuii sa stiu ce telescop ai sau intentionezi sa iei (daca te-ai hotarat). Dar pot sa spun altceva. Aproape indiferent de varsta, primul criteriu este al comoditatii observatiei. Asa ca trebuie sa cauti un ocular cu relief de ochi (distanta la care poti tine ochiul pt a vedea intreg campul vizual) mai mare de 10 chiar 14 mm. Cum la noi putine magazine se obosesc sa dea detalii exacte despre toata marfa pe care o vind poti sa iti faci o ideea aproximativa privind marimea lentilei de ochii. Chiar daca nu este o proportionalitate exacta, in general o lentila de ochi mare (20mm sau mai mult, in diametru evident) iti spune ca ai acolo un relief de ochi mare. Sau mai bine intri pe doua site-uri care sunt f. bine facute, galileo.cc, si telescope-service.com. Acolo gasesti date detaliate pt toata marfa care se gaseste in Romania.
Legat tot de comoditatea observatiei este si unghiul aparent de vedere (FOV). Un unghi de 60-68 de grade este foarte bun, dar nici un ocular plossl bine facut cu52 de grade nu-i de aruncat atat ca la plossl de focale scurte, deci care iti dau mariri mari, lentila de ochi ajunge la 4mm, si trebuie sa stai cu el lipit de ochi. Deci poti utiliza usor un plossl cu focala de20mm si peste, pentru ca ele au o calitate care lipseste in general ocularelor Wide ieftine (adica sub 100 euro), si anume, nu fac asa usor "genunchi". Adica nu pierzi imaginea sau nu iti apare o mare pata neagra pe ea imediat ce ai miscat foarte usor capul, iar ochiul nu mai este exact pe axa optica. Dar cu acest fenomen in timp te obisnuiesti, mai greu e daca vrei sa arati un obiect mai slab luminos unei persoane nefamiliarizata cu observatiile astronomice. E posibil sa iti ia chiar cateva minute pana vei reusii.
Daca vrei sa iti fac o recomandare clara atunci sa o iau metodic:
1. prima achizitie, o lentila barlow 2x, cat mai buna, apocromata sau macar acromata. Daca port-ocularul telescopului este de 2" iar buzunarul te tine ia un Barlow ED de 2". Atentie, un barlow de 1,25" cu un ocular wide va avea ca efect fie ingustarea cu cateva grade a FOV, fie accentuarea efectului de genunchi sau in functie de ocular, amandoua. Ce mai trebuie spus aici este ca unele Barlow de 2x pot deveni de 1,5x.
2. in functie de focala telescopului. alegi oculare care sa iti dea in combinatie si cu lentila barlow o plaja cat mai larga de mariri -intre 30-50x si marirea maxima permisa de telescop- cu puncte obligatorii, incadrarea buna a lunii , adica un camp rezultant de 40-45 minute de arc, si incadrarea unui camp cat mai larg, pentru roiuri deschise gen Pleiade, roiul dublu din Perseu, M44. Mi-ar venii mult mai usor daca mi-ai da tipul telescopului pe care l-ai luat, sau daca nu ai luat, doua trei optiuni pe care le ai in vedere. As putea sa iti spun exact ce combinatie poti face -evident in functie si de bani. Atentie la campul cel mai larg: nu poti pune un ocular cu o focala mai mare decat Fx5 unde F este raportul dintre focala telescopului si diametrul lui.
3. un filtru Contrast Booster (preferabil Baader) face toti banii.
4.ocularele Hyperion au pe langa calitate un micut avantaj. Partea din fata se desface si se pot introduce unul sau doua inele distantiere care modifica focala. Poti obtine astfel patru distante focale cu un singur ocular. Din pacate aceste inele care costa cam 10 euro nu se gasesc de cumparat decat in Germania la TS dar cred ca un strungar bun poate face asta. Nu stiu daca la Stratus merge chestia asta, dar cred ca da. Daca poti sa iti iei asa ceva.
5.e bine sa fie pe un ocular mai putine lentile, dar ... cel mai bine ar fi cu o singura lentila daca s-ar putea.
Ar mai fii multe de spus dar trebuie sa inchei.
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2008 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului: alegerea opticii
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pt. sfaturi.
Eu intentionez sa-mi cumpar( in 2 luni) un refractor ED102/714. Ma mai tenta si un reflector VC 200L dar, avad in vedere ca locuiesc intr-o zona poluata luminos-Bucuresti, si majoritatea observatiilor le fac de acasa ( am un balcon spre E si un balcon spre V), cred ca o sa iau refractorul. Lunar merg intr-o zona mai buna (la 15 km de Turnu Magurele) si deci portabilitatea e f. importanta pt. mine. Care spuneti ca ar fi ocularele potrivite?
Dan
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mar 2008 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa iti dau o veste nu foarte buna. daca vrei sa faci observatii din balcon trebuie sa masori latimea balconului. Un VC200 pus pe montura la inclinatie de 45 grade si perpendicular pe balcon va avea ocularul situat la circa 60cm de marginea balconului iar luneta ED100/714 va avea ocularul la vreo 75cm. Si trebuie sa mai ai si tu loc sa te misti. S-ar putea sa constati privind datele tehnice, ca desi e mai greu cu 2,6kg si mai gros cu vreo 9cm VISAC-ul este mai usor de folosit pt ca are cam 62cm lungime, in timp ce luneta ED are, cu parasolarul extins- ii spun parasolar ca imi e mai usor, nu gasesc acum numele - are peste 90cm lumgime, si cu el pliat ca 70cm, dar nu poti sa folosesti luneta bine fara parasolar. In plus punctul de prindere la VISAC este mai spre spate in timp ce la luneta este relativ central. VISAC mai are si alte avantaje: colecteaza de 4 ori mai multa lumina-f. important-, permite mariri de 2 ori mai mari, iar aceiasi putere de marire, sa zicem 200x este obtinuta la VISAC cu un ocular relativ comun, de 9mm, in timp ce la luneta se obtine cu un ocular de 3,5mm, adica mai scump si fabricat de mai putini producatori. Are insa si un mare dezavantaj: pretul. Din experienta mea insa pot sa iti spun ca daca iti vei cumpara luneta, intr-un timp relativ scurt - un an, doi maxim - te vei lovii de limitarile aperturii de 100mm a lunetei si iti vei dorii ceva mai mare. Azi nu mai am timp dar maine voi face o lista de oculare pt ambele telescoape. Oricum, recomandarile lui zircon sunt valabile, evident daca ai banii necesari.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Apr 2008 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ED 100/714 ar fiurmatoarele:
1. un ocular de camp larg, ceva gen 32mm/70grade UWA
2. un ocular pt luna care poate fi un Plossl planetar de 9mm sau un Baader Hyperion (sau Orion Stratus) de 8mm.
Combinand cu Barlow cu al doilea obtii aproape marirea maxima.
Pentru Vixen ar fi necesar in primul rand un reductor de focala Se gasesc unele 0.5x la 130 ron sau Vixen original la - tine-te bine - 160 euro. Un reductor iti permite sa obtii campuri ceva mai largi cu oculare ceva mai mici.
Daca nu iei reductor atunci poti lua asa:
1.pt camp larg un 38mm/70grade UWA
2.pt luna un 20mm/70grade.
Din cate am inteles nu pot sa iti dau detalii pe forum despre magazinele unde gasesti astea, dar poti sa intri acolounde scrie ''pm'' in josul mesajului meu si imi poti trimite adresa ta de mess ca sa vorbim direct.
Oricum sfatul meu este sa iei din prima ceva bun chiar daca asta inseamna
sa cumperi un ocular la 6 luni.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Mai 2008 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca tot facem glume despre dinozauri...Aseara m-am uitat la o televiziune maghiara la episodul 2 din Jurasic Park.Acuma,dupa ce am intrat din nou pe forum, stau si ma uit la bautura din halba mea si vad cateodata acea unduire ...pe aici bantuie vreo cativa Tyranozauruz Rex ai Opticii,dintre care eu nu fac parte.Citind insa acest fir inteleg mai bine de ce m-am intors pe forum.Intai a fost faptul ,foarte important pentru mine, ca vechiul meu prieten Dragonul (tot un fel de dinozaur,asa ...mai legendar),m-a certat rau si s-a suparat pe mine.Apoi filmul de aseara m-a facut sa inteleg ca ,fata in fata cu provocarile numeroase cu care se confrunta un astronom amator,in lumea dinozaurilor sunt un velociraptor.Care rapune singur destule dificultati dar care in haita devine cu adevarat eficient si fioros,iata al doilea motiv.Gata cu glumele...
Ce facem cu propunerile lui dragos.n?
Eu as adauga,deocamdata, link-ul de mai jos.Recomand din toata inima,nu numai incepatorilor,pagina de ''Optical Standards''.Nu are rost sa fac o lista a lecturilor mele din domeniu,insa acest site ''vorbeste o limba '' pe care o inteleg cel mai bine.Nu am mai intalnit in ultimii 30 de ani o abordare atat de clara,realista,ponderata a problemei calitatii oglinzilor astronomice.Mircea

PS:de ce nu am adauga printre motivele pentru care romanii dau banii pe tampenii si faptul,constatat stiintific ,ca sunt snobi?!Tot respectul meu merge spre exceptii,dintre acestea multe sunt pe acest forum!



http://www.oldham-optical.co.uk/
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Mai 2008 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E imposibil ca doi oameni sa gandeasca la fel. Intotdeauna daca vrei sa mentii un grup de oameni toata lumea trebuie sa stie si sa vrea sa faca compromisuri. Am tras de tine, Mircea, pentru ca am ajuns la concluzia ca grupul asta de oameni e cel mai aproape de pasiunile noastre comune si e apropiat si ca mod de gandire. Chiar daca unii sunt adeptii refractoarelor iar altii a reflectoarelor, unii isi cumpara instrumente ieftine, altii scumpe iar altii si le construiesc singuri Smile Nu exista insa nici un alt loc (dupa stiinta mea) unde sa se discute despre optica instrumentelor astronomice in limba romana la nivelul asta.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Mai 2008 01:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, sunt o gramada de pagini Optical Standards. Poti sa dai adresa completa?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Mai 2008 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dorule

Am pus linkul in partea de jos a mesajului precedent.Il pun din nou aici,dupa ce l-am verificat ,functioneaza:

http://www.oldham-optical.co.uk/


Intri si cauti ''Optical standards'' la Index,in stanga.Te rog ,ca pe un bun si vechi prieten sa ai rabdare si incredere,sa tiparesti acest capitol,sa-l citesti cu adevarat ,nu citire rapida pe diagonala ''Internet style'',daca ai rabdare ,de mai multe ori,lasandu-ti timp de meditatie.Si apoi sa te pronunti.
Printre amatorii din ATM WebbRing,Oldham Optical are o faima foarte buna,alaturi de Royce,Zambutto, si ,de ce sa nu speram ,poate in viitor si Stanesco Mirrors.
Mircea
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mai 2008 04:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astro-profesional, Astro-tech, GSO adica Guan Sheng Optical, Sky Watcher, Sky Optic, Orion, Celestron, Meade, toate apartin in mod direct sau indirect aceleiasi firme, Synta, chiar daca initial ultimele trei erau firme americane. Este un nou mod de marketing care are si el o filosofie. Nu stiu ce poate sticla aia cu 61 in coada dar stiu ca FPL 53 este un pic departe de toate celelalte. Takahashi o foloseste la noul FSQ 106 ED si da rezultate mai bune decat floritul.
Ce spui despre Vixen, ... peste acea oglinda e un strat de dioxid de titan, daca nu ma insel, ce e garantat pentru un timp un pic mai lung - pe viata - decat obisnuitul dioxid de siliciu care tine in medie 10 ani. Este insa problema pretului mai mare si a necesitatii - sau mai bine zis a dorintei pe care o vei resimtii - de a cumpara alte accesorii, de asemenea scumpe, dar asta e valabil pt ambele instrumente. Daca as fi in locul tau eu as alege clar Vixen dintr-un motv esential: apertura. Tu esti insa la butoane. Vezi si alte pareri.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mai 2008 04:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca ceva. Daca, Doamne fereste, ai o ciobitura sau o zgirietura in oglinda o acoperi cu ceva negru si o poti folosii cu rezultate rezonabile. Daca ai ciobit o lentila e mai complicat.
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mai 2008 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e deloc usoara alegerea opticii, fratilor!
Mai ales atunci cand poti cumpara un singur instrument ( plus un binoclu), asa cum e cazul meu( din motiv de nevasta...). Asa cum stiti cu totii, instrumentul ideal pentru amatorul in astronomie nu s-a inventat inca! Partea buna e ca nu traim pe la 1600 si ceva.... vedeam noi atunci posibilitati de alegere a opticii!
Lasand gluma, in cazul meu de amator in general urban, fara curte in spatele casei( traitor la bloc), un instrument compact se impune. Urmatoarea limitare o reprezinta pretul, in cazul meu pe la 2000 euro cu tot cu montura si accesorii. Avand in vedere acestea, dupa parerea mea, se califica in finala:
1) luneta ED 102/714
avantaje- calitate buna, contrast bun, camp larg, plaja de mariri 20X....180X, greutate mica, fara probleme importante de aclimatizare, putin sensibila la turbulenta atmosferica, nu necesita colimare, portabila;
dezavantaje- diametru obiectiv 102 mm, probabil ceva aberatie cromatica la grosismente mari, lungime tub la limita max. din punctul meu de vedere.
2) Vixen VC 200
av.- diametru obiectiv, aclimatizare mai rapida decat telescoapele cu tub inchis, calitate japoneza, corectie f. buna, portabil, suficient de usor;
dez.- contrast mai scazut( cat o fi obstructia centrala? 40%?), sensibil la turbulenta atmosferica si cea a propriului tub( tub deschis), camp mai mic chiar si cu reducator de focala, necesita colimare( oare cat de des?);
3) Vixen VMC 200L, Intes MK 603
cam aceleasi probleme ca la VC 200, cu unele variatii-la MK av. -contrast mai bun, turbulenta in tub scazuta, tip Rumak, dez.- diametru mai mic ca al japonezelor, aclimatizare mai lenta.
4) Celestron C9.25 - cam mare tubul, ar tebui sa mai strang bani,...dar stiu si eu?

Voi ce ziceti?
Dan
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mai 2008 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai pune pe lista un instrument foarte bun. Tal-Klevtzov. Cu 1500 euro iei un telescop similar in caracteristici si calitate unui VMC 200, plus montura motorizata si picior. Acest picior va fi foarte bun pentru balconul tau. Eu de mult ma chinuiesc sa construiesc unul, caci pe spatii mici un trepied e foarte greu de folosit. Partea proasta e ca momentan nu cunosc sa fie posibila upgradarea la GoTo pentru aceasta montura. poate doar cu un set Boxdoerfer. Intreba-l pe Robert de la HooGermany.
In alta ordine de idei am vazut recent la Telescope-Service un test comparativ intre mai multe lunete Apo, inclusiv cea care iti place tie. Concluzia: Nu toate Apo-urile sau nascut egale. Unele, vei vedea tu care, sunt chiar saracute bine, mai ales la capitolul Strehl, care e si cel mai iimportant. Ca de obicei si aici pretul face diferenta.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Mai 2008 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orice luneta/telescop ati cumpara utilizat din balcon nu va produce imaginile de care e capabil. Deci daca va ganditi la balcon ca loc principal de observatii o luneta pana in 100mm e maxim ce recomand a fi utilizat. Problemele balconului sunt: blocul emana caldura care telescopul o amplifica si toata imaginea fierbe; spatiu ingust, nu permite accesul decat la o parte din cer. Dar toate astea sunt discutate deja pe forum, trebuie doar sa cautati.

O luneta de 100mm e mai putin sensibila la aclimatizare, desi are nevoie si ea.

Apoi:Fiecare brand isi face instrumentele la mai mult de 1 fabrica. Synta furnizeaza in principal pentru Sky-Watcher, Celestron, Orion. Meade isi ia de la GuangSheng, HiOptic, Jinghua etc.

Referitor la Ed102/714, luneta are cam multa aberatie cromatica. Are tubul stralucitor, focalizator cu microfocuser (care nu e chiar asa de bun, e cam dura cursa la o analiza atenta), dar cam atat, optica e slabuta. Recomand un ED100 sau un Equinox 100 de la Sky-Watcher sau Celestron in locul ei.

Un VC200L nu recomand datorita modului in care este figurata oglinda (ce a spus si zircon). E interesant instrumentul, dar pana la urma tot se va degrada oglinda si va trebui realuminizata si trebuie trimis in Japonia pentru asta.

O alta solutie ar fi un Celestron C8: e suficient de mare, tub mic, nu e greu, merge fara probleme pe o montura EQ5 / CG5 si relativ ieftin comparativ cu Vixen, Tal, Intes.

Dar, inca o data, pentru observatii din balcon o luneta de 100mm e maxim, peste e pierdere de vreme si bani din cauza blocului.
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 18 Mai 2008 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

un telescop de 200mm nu vede totusi mai bine ca unul de 100mm chiar si din balcon?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Mai 2008 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Serban a scris:
un telescop de 200mm nu vede totusi mai bine ca unul de 100mm chiar si din balcon?


Ba da, dar fierbe mai bine imaginea in unul de 200. Balconul si blocul nu sunt locuri de astronomie. Sunt rare noptile in care un telescop pe balcon ajunge sa se aclimatizeze si cu cat e mai mare, cu atat se aclimatizeaza mai greu. Dar orice se poate incerca, inclusiv astronomie de balcon, cu performate diferite. Un instrument mic se aclimatizeaza mai usor si nu amplifica la fel de mult turbulenta atmosferica si cea a telescopului. Iesiti afara daca vreti sa vedeti ceva cum trebuie.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact