Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP6765.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiective 102 f/d 8.8 si 127 f/d 9.4 de la SurplusShed


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Iun 2008 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma supar deloc! Doar de asta sintem pe forumul asta, ca se schimbam opinii si sugestii. Exemplele de firme de care ziceam se gasesc pe siteul Stellafane. Iaca linkul:

http://stellafane.org/misc/links.html#Suppliers

Acolo sunt si firmele mentionate de Dv. de altfel.Precum am mai zis, firmele de care am amintit sunt cu caracter orientativ, nu am spus nici ca sunt cele mai tari de pe fata planetei, nici nu le fac reclama. Normal ca mai sunt si altele, nu era sa trec toata lista Smile. Cat despre oglinzi mari (galeti de lumina Laughing cred ca are legatura cu BigEye), firma respectiva face oglinzi de la 150mm in sus si de f. buna calitate din ce am gasit prin reviewuri. Astrotelescope e firma frantuzeasca si se ocupa atat de oglinzi noi cat si de refigurarea oglinzilor altor producatori de serie ( parca Skywatcher din ce-am vazut), au acolo si niste articole interesante despre polisare si superpolisare. Bineinteles asta nu inseamna ca sunt singurii de pe mapamond, Doamne fereste.

Ca venii vorba de firme de optica fondate de ATM-sti:cand o sa vedem si pe la noi o astfel de firma oare?....ar fi frumos!

Sper ca nu am mai zapacit pe nimeni Smile
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Iun 2008 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi Stanescu este propriul sau angajat la propria lui firma Smile si are in obiectul de activitate trecut (cred) si lucrari de optica. Din pacate in Romania nu se poate trai din asta asa ca painea si-o castiga ocupandu-se cu copiatoarele Very Happy
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 20 Iun 2008 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am am avut ocazia sa-l cunosc pe d-l Stanescu, dar din ce am vazut aici pe forum, cateva din realizarile sale inclusiv schmidt-cassegrain-ul de 250, trebuie sa spun ca jos palaria, toate respectele mele. Mai rar am avut ocazia sa vad astfel de amatori (amatori in sensul ca o face din placere nu pentru bani) desavarsiti chiar si prin tarile cele cu nasul pe sus Smile. Daca ar participa pe la vreun targ international de optica/telescoape si alte cele gen Stellafane ( sper ca nu m-am facut de ras; poate d-lui o fi participat si eu nu stiu) cred ca ar face de rusine pe multi altii cu bani si posibilitati tehnice de pe acolo. Mult succces in viitoarele proiecte !
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9078

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Iun 2008 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu va stirbi din respectul nostru pentru Tavi,pentru ambii Tavi de pe acest forum,precizarea ca Stellafane nu este un targ .Stellafane este Mecca ATM -ului,initiat acolo cam cu o suta de ani in urma de catre Russel Porter,explorator polar ,pictor si inventator,pasionat de telescoape si un grup de angajati ai fabricii de masini-unelte din Springfield.De acum,iluminatul public va tot creste,reclamele luminoase si hologramele comerciale vor cuprinde in curand vazduhul,stelele vor pali,planeta oamenilor se va ineca in fumul propriu,dat ATM-ul nu va dispare.Uneori ,Luna va rasari de dupa coltul oraselor piramidale de multi km inaltime,de multe ori Soarele va fi privit, fara filtru ,prin smogul gros,cerul noptii va fi brazdat de orasele spatiale-Astronomia in forma ei de azi va dispare dar ''magia privitului departe'' ,motorul miscarii ATM ,va supravietui. Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Iul 2008 07:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot veni vorba despre Stellafane si Tavi Stanescu, trebuie spus ca sunt foarte slabe sperante ca cineva de pe-aici sa ajunga pe-acolo. In primul rand drumul e foarte lung si costisitor. In al doilea rand nivelul amatorilor europeni e mai scazut decat al celor americani iar al celor romani e destul de slabut fata de Europa. Prin niste imprejurari favorabile (aproape de miracol), Tavi Stanescu a ajuns la informatii, la know-how Smile la materiale, la unelte etc. si a avut si ambitia si forta sa ajunga destul de departe in constructia de telescoape. Ar mai trebui ca pe langa el sa mai apara vreo 2-3-4 asemenea amatori si ar mai trebui ca acestia sa se si intalneasca macar o data pe an si sa faca schimb de experienta. Ar trebui infiintat un mic Stellafane al nostru ca, inca odata, la ala de acolo slabe sperante sa ajunga careva prea curand Sad La un moment dat Aradul parea ca tinde sa devina un mic Stellafane dar ... cineva s-a lasat pe o ureche Smile
Sus
Valentin
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2006
Mesaje: 85



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 06 Iul 2008 02:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Neox ti-am trimis un pm.
_________________
Traim sub acelasi cer dar nu avem aceleasi orizonturi
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Iul 2008 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am raspuns la pm Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact