Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
California_nebula_final_background_correction_reprocessed.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225361
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce cautatoare optice folositi si cu ce instrument?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Sep 2008 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai simplu si eficient cautator recent descoperit de mine e laserul tinut cu grija cu mana in ocular , lumina trece invers decat vine de la stele aratand cu precizie unde ne uitam. Pt amatorii de astrofoto : merge prin si prin canon 300D montat pe telescop laserul tinut in vizorul ap foto iarasi face spot pe cer Very Happy
Sus
Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2007
Mesaje: 205



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Sep 2008 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar eu am folosit recent pentru M57, care e spre zenit, laserul tinut in cautatorul dobsonului, bineinteles sprijinit cu degetele si tinut cat mai centrat cu axa optica (longitudinala) a cautatorului. Si am picat exact pe tinta- pe la 70X era in campul ocularului (68grd. aparent)
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 07 Sep 2008 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Cel mai simplu si eficient cautator recent descoperit de mine e laserul tinut cu grija cu mana in ocular , lumina trece invers decat vine de la stele aratand cu precizie unde ne uitam. Pt amatorii de astrofoto : merge prin si prin canon 300D montat pe telescop laserul tinut in vizorul ap foto iarasi face spot pe cer Very Happy


Eu tineam cu mana laserul pe finder... Dar metoda sugerata de tine pare mult mai buna. Trebuie sa incercam Wink
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 08 Sep 2008 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Obiectivele de cautatoare serioase incep de la 30mm. De la 30 la 50 cistigul este important si pentru cei care folosesc finderul pentru localizarea obiectelor de cer profund, acea diferenta de magnitudine conteaza enorm.
Totusi, daca avem mai mult de un ocular ( Smile ) atunci cea mai simpla metoda, dupa parerea mea este folosirea unui sistem tip Telrad sau Red dot finder (de calitate superioara) pentru ca permite o orientare perfecta pe cer (magnificatie zero) si - culmea - este centrabil foarte bine. Odata gasit obiectul in cimpul larg al telescopului, cautatorul si-a terminat treaba.
Spre exemplu - rdf-ul meu vixen se poate suci in 4 feluri si initial am crezut ca este o chestie exagerata. Insa acum la aliniere folosesc fiecare reglaj pina ce aduc sistemul spot-on si imi permite o ghidare simpla si confortabila. (cu led-ul la putere minima)
Totusi, cu un finder 9x50 iluminat se poate ghida foto

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2008 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Portocularul cautatorului este bine sa fie standard astfel incat sa accepte accesorii ca si telescopul principal.Daca ne construim singuri cautatorul ,atunci sa-l facem cu portocular de 1,25 inch si sa prevedem posibilitatea sa-i adaptam prisma/oglinda diagonala.Daca nu suntem zgarie-branza si folosim obiective mai maricele si de calitate cat mai buna,prin introducerea prismei/oglinzii diagonale ,putem folosi cautatorul ca pe un mic telescop RFT.Una din lentilele ''war surplus'' pe care vreau sa le folosesc la cautatorul telescopului meu de 16cm -reconstruit-are un diametru de 45mm,un focal de 30cm si accepta mariri de 60x fara probleme.Dupa ce voi gasi obiectul in T16cm,voi introduce prisma diagonala si ocularul Erfle de 20mm/60 grade la cautator si voi vedea pe langa obiectele din T16cm si o panorama RFT la 15x cu un camp de 4 grade in cautator.Iar cand voi cauta obiecte fitzoase gen nebuloase planetare,stele duble sau planete precum Uranus sau Neptun,dupa ce gasesc campul in cautator,introduc un ocular puternic sau Barlow+ocular si cautatorul devine ''pointer'' si ma duce la prada cautata la marirea deja testata de 60x.
Alte doua amanunte:din dorinta de a face telescopul cat mai ''aerodinamic'' exista tendinta de a construi suportul cautatorului cu picioarele prea scurte,atunci tubul cautatorului vine prea aproape de tub si devine incomod la utilizare.Asadar daca tot iti pui cautator pe telescop,acorda-ti singur sansa de a-l folosi si lasa-ti spatiu suficient ca sa poti privi prin el.Minutele,uneori zecile de minute de cautare sunt stresante,cu un cautator montat ''prea strans'' vei ajunge sa injuri ca un manelist.
Apoi:la un telescop azimutal/Dobson studiaza bine pe ce parte montezi ocularul.Pentru ocularul instrumentului principal nexam importanta dar pentru cautator are.Mai concret:la dobsonianul meu de 125mm,am pus portocularul telescopului pe dreapta ca sa caut cu ochiul stang ,ziceam eu mai odihnit ,si sa observ cu cel drept.Acum insa cu ochiul stang abia mai vad ceva iar cu dreptul nu pot privi prin cautator pentru ca nu are picioarele asa de inalte.Deci va trebui sa mut portocularul pe stanga ca sa pot privi cu dreptul prin cautator.Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact