Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
6888.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225298
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SARM-Gorj pentru incepatori


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Noi 2009 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius78, acum esti multumit ???
In afara de INSTIGARE LA SCANDAL, stii sa faci altceva ???

De ce scoti cuvantul "prost" din context ?
"Doar cei mai prosti ca tine vor sa faca sa pari prost ca ei si transforma critica in tema de scandal."
Va rog sa-mi spuneti cine se simte jignit de aceasta afirmatie.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Noi 2009 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu m-am referit pentru viitor.
Cred ca ar fi mai bine sa punem punct pentru ca nu ajungem nicaieri in modul asta. Poate ca ar trebui sters tot topicul si reformulat intr-o maniera mai constructiva si politicoasa din partea celor care vor sa cotribuie la discutie. Stiu ca suna dur si nedrept dar ne facem numai rau unul altuia.

Cateva cerinte de conduita pe forum aplicate pe CN, sper sa ne fie drept inspiratie:

"Posts with the intent of “creating a reaction” are not welcome here (no “trolling”).

Posts that are not respectful of other individuals (be they members or not) are not welcome here.

Treat others as you would like to be treated. Personal attacks will not be tolerated, nor will other behavior deemed to be antisocial.

Think before you post. Once posted, things generally get left in perpetuity. Please ensure that you are comfortable with how your post reflects on you as a person. "

Sursa: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Noi 2009 01:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Perfect de acord cu stersul tuturor discutiilor si a replicilor incepand de unde au deviat de la subiect. Adica tot topicul de la prima postare. "Discutia" a ajuns in "no man's land" Laughing

Eu mi-am mai sters unele replici cand s-a ajuns la duritate nejustificata sau gresit inteleasa si care s-a lamurit ulterior fara prea multe epitete.

Cred ca ar face bine sa fie si niste reguli de bun simt si obiectivitate. Mai ales in sectiunile pentru incepatori. Cele SF pot sa ramina mai libertine. Este loc pentru toata lumea Smile

Pentru aceasta moderatorii ar trebui sa fie mai putin toleranti la incalcarea regulilor chiar de la inceputul devierii pentru a evita scandalurile de care forumul a fost plin inainte sa-mi pierd timpul pe aici.

Si cred ca incalcarile grave si repetate ar trebui solutionate undeva in alta parte.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 24 Noi 2009 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel Muranca a scris:
Marius78, acum esti multumit ???
In afara de INSTIGARE LA SCANDAL, stii sa faci altceva ???

De ce scoti cuvantul "prost" din context ?
"Doar cei mai prosti ca tine vor sa faca sa pari prost ca ei si transforma critica in tema de scandal."
Va rog sa-mi spuneti cine se simte jignit de aceasta afirmatie.



Nu scot nimic din context ,ati spus prosti ,dar nu ati nominalizat ,deci unii sunt prosti altii mai putin prosti si altii destepti, asta am inteles eu .Nu cred ca se simte nimeni jignit odata ce nu ati nominalizat dar de ce ii faceti prosti ?.

Eu nu fac instigare la scandal ,dupa cum se vede nu am deschis eu topicul mi se pare irational ca voi cei cu ''experienta'' sa folositi cuvintele pe care le doriti la adresa incepatorilor .

Stiu ca se mai umple paharul si la voi vazand ca tot apar persoane ''ce telescop sa cumpar 10,15 topicuri sa decolimat telescopul iar 10 topicuri s.a.m.d ,nu va obliga nimeni sa raspundeti ,totusi ei gresesc ,ar putea sa rasfoiasca forumul si are sa gaseasca toate cele de trebuinta.

Am trimis PM-uri la mai multe persoane de pe forum dorind o formula de calcul pentru cassengrain ,ce se gaseste pe net este un amalgam de cunostinte si trebuie stiut ce sa alegi ,nimeni nu sa deranjat sa raspunda .

Eu unu nu accept ca prin stiinta voastra (cei ce se simt lezati) sa veniti cu ironii la adresa incepatorilor ,ganditi bine inainte de orice afirmatie ,foarte multi dintre voi sunteti niste persoane plafonate ca dotare materiala si nu mai aveti timp si bani pentru investitii serioase (constructi) viitorul miscari de amatori din romania sta in bratele incepatorilor pe care ii ridiculizati.

_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 24 Noi 2009 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

marius78 a scris:

Stiu ca se mai umple paharul si la voi vazand ca tot apar persoane ''ce telescop sa cumpar 10,15 topicuri sa decolimat telescopul iar 10 topicuri s.a.m.d ,nu va obliga nimeni sa raspundeti ,totusi ei gresesc ,ar putea sa rasfoiasca forumul si are sa gaseasca toate cele de trebuinta.

Am trimis PM-uri la mai multe persoane de pe forum dorind o formula de calcul pentru cassengrain ,ce se gaseste pe net este un amalgam de cunostinte si trebuie stiut ce sa alegi ,nimeni nu sa deranjat sa raspunda .

Marius, marius… ce ma faci sa-mi para rau ca ti-am raspuns in pm (chiar de doua ori, parca), oricum a fost pt. ultima data. Intre persoanele alea multe, cel mult 3, sint si eu. Iti raspund pentru ca ma simt oarecum lezat.
Ti-am explicat detaliat ca nu-ti pot returna o formula, sint necesare scheme (chiar ti-am recomandat link-uri practice, nu teorii sterile), insa in primul rind notiunile fundamentale (si elementare) de optica geometrica, pt. a intelege ceea ce vrei sa obtii.
Mai multe referiri la pm-uri nu o sa fac, oricum m-ar apuca migrenele.

Uite, la o rasfoire a forumului dupa cuvintele "formule cassegrain", cineva a scris ceva pe tema asta:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...cassegrain
Si in cartea lui Texereau, incarcata sub forma de pdf cu link pe forum, gasesti formulele.
Ai incercat sa calculezi ceva? Trebuia ca si TU sa-ti fi dorit intelegerea / realizarea a ceva… apoi puteai sa ma fi intrebat daca e bine!
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Noi 2009 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Of, a reinceput "balcaniada"...

Parca am fi la "stiinte alternative" si nu pe o sectiune dedicata astronomiei. Care sectiune parca asa se cheama: Observatii astronomice pentru incepatori. Adica pentru oameni care au nevoie de ajutor si indrumare.

Moderatorul acestei sectiuni ar trebui sa intervina in acest topic pana nu se ajunge la sange pe pereti Evil or Very Mad

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 24 Noi 2009 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti dreptate dl. Laurentiu ...
Se pare ca in toata balacaniada asta eu sunt la mijloc, eu sunt subiectul de discutie si dezbatere din partea unui alt membru al forumului caruia nu i-a convent nu stiu ce, probabil ca nu am folosit la un topic cuvinte stintiifice cum ar fi preferat dansul. Ca referinta, unii dintre acesti membrii ai forumului, se stiu ei care, se pare ca se considera mai destepti decat altii, decat noi incepatorii, si la propriu si la figurat. De ce sa nu constate altii acest lucru; chiar daca au vechime si cunostiinte mai bogate decat noua generatie, pentru asta nu trebuie sa fim 'dati la o parte'. In loc sa fim ajutati suntem criticati. Eu zic ca acest topic nu sa fie inchis, ci sa fie sters. Totul a depasit aici limita bunului simt. Din categoria ''Observatii astronomice pentru incepatori'' am ajuns la ''Critice aduse incepatorilor''. Si aici nu este vorba numai de mine. Rog moderatorii sa ieie masuri.

_________________
Ts Voyager 70mm /25-75x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Noi 2009 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimati camarazi, ganditi-va putin cat de frumoasa e astronomia observationala, cat de frumoasa e optica si cat de frumoasa e limba romana...
Si atunci pentru ce ne certam?
Nu cumva orgoliile noastre isi baga coada si inflameaza atmosfera?
In mod normal ar trebui sa avem cu totii loc pe acest forum: avansatii ar trebui sa sprijine, sa incurajeze si sa ajute pe incepatori intr-un mod cat mai bland posibil sau daca nu, macar neutru.
Incepatorii ar trebui sa se aplece cu mai multa sarguinta asupra studiului individual, sa se feresca de a introduce fraze prea libertine sau prea departate de subiectul aflat in discutie.
Tot acestia trebuie sa stie ca prin astfel de actiuni nivelul forumului se trage foarte usor in jos in timp ce altii au muncit mult ca sa posteze materiale importante pentru noi toti si sa-l faca mai interesant si mai util.
Pentru a cere respect trebuie mai intai sa-l acorzi Smile
Sus
FlorinbB
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Noi 2009
Mesaje: 86

Motto: "Doar două lucruri sunt infinite: universul și prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul." Albert Einstein

Localitate: Tg-Jiu

MesajTrimis: 24 Noi 2009 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O intrebare simpla... sau doua intrebari: toate astea au vreun rost? Ne ajuta pe vreunul dintre noi cu ceva? (si cu "noi" ma refer la noi toti iubitorii de astronomie - incepatori sau avansati, fie chiar si numai curiosi). Hai mai bine sa ne bucuram de zilele si noptile senine!
_________________
"Doar două lucruri sunt infinite: universul și prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul." Albert Einstein
____________________________
BINOCLU: Celestron SkyMaster 15x70
____________________________
http://florinbadea8.blogspot.com/
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Noi 2009 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

FlorinbB a scris:
O intrebare simpla... sau doua intrebari: toate astea au vreun rost? Ne ajuta pe vreunul dintre noi cu ceva?


Ne plac telenovelele. Si daca nu este ne facem noi una Laughing Laughing

Eu zic sa mai deschidem o sectiune de "teatru" langa cea de *diverse* Cool

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Noi 2009 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marcel Jinca (cel care acum vad ca nu mai zice nimic Confused) nu s-a legat de M.Gabriel in special. L-a dat doar ca un exemplu. Si nu l-a dat exemplu ca persoana ci s-a referit la un post (care intre timp a fost sters) in care M.Gabriel a fost chiar neinspirat. Cu doar cateva postari mai inainte acelasi M.Gabriel facea o prezentare a unei nopti de observatii mult mai inspirata, mai serioasa si mai consistenta. Marcel Jinca a folosit si el un ton cam brutal iar eu m-am varat (ca musca-n lapte) sa-l explic Smile. Asta e. Acum catava vreme si eu am criticat un incepator (nu mai stiu cine era) care facuse niste poze neclare in care nu se vedea nimic si care pe deasupra erau si multe. Marcel Jinca nu e singurul nemultumit de scaderea nivelului discutiilor de asta am incercat sa lamuresc lucrurile. Au intrat pe forum destul de multi incepatori iar unii din ei (nu spui cine) au tendinta de a vorbi vrute si nevrute. De aceea le-am cerut sa faca efortul sa se controleze. Nu am zis sa taca. Nu le-am zis sa nu mai intrebe nimic. Am cerut un pic mai mult autocontrol.
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 405



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 24 Noi 2009 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

D-le Doru, n-am mai spus nimic, pentru ca mai rau as fi atatat si nu am vrut asta. Va multumesc pentru felul in care ati incercat si dvs. sa-i faceti sa inteleaga ca nu am facut referire la persoana, ci doar am citat dintr-un post. Le-am raspuns cu bun simt in PM, pentru ca si asa s-a deviat mult. Multumesc tuturor celor care au intervenit pentru nevoia de calitate a posturilor. CER SENIN !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact