Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Taur-Pleiade-Marte_19-02-2006.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225682
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Energia Universului


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2006 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, daca tot sunteti majoritatea mai tineri Smile, nu mai suferiti de sindromul "dupa noi potopul", si va inchipuiti ca nimic nu se mai poate cunoaste in afara de ce se cunoaste acum. <br/>Bineinteles ca ceva care nu poate fi cunoscut in acest moment poate exista, si va exista chiar daca nu il vom putea cunoaste niciodata. Cunoasterea umana nu "creaza". <br/>
Ontologiile de genu asta, desi probabil iti intaresc egoul, nu duc la cunoastere ci la dogma.<br/>
Daca tot va pasioneaza astrofizica si cosmologia, tineti minte ca sunt STIINTE si nu religii, nici teorii filosofice. Asadar, inainte sa faceti orice afirmatie ganditi-va: exista un suport observational/experimental pt ideea asta a mea? nu stiu? caut pe google, nu exista? o postez la categoria SF! <br/>
Altfel va puteti certa oricat daca Universul are sau nu centru, dar e doar o barfa care nu va va aduce nici cunoastere si nici altceva.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 27 Iul 2006 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

No comment domnule Dragon, dar trebuie sa-l ajutam pe Abel ceva mai mult.

Bariera este una imaginata de tine Abel. Tu crezi ca spatiul iti ofera posibilitatea de a te deplasa unde vrei tu. In cazul acesta tu spui ca doresti sa te deplasezi spre un asa-zis “in afara” (un unic sens al traiectoriei tale imaginare).

Nu uita ca tu te deplasezi doar cu gandul, iar gandul te duce acolo unde rationamentul tau mecanicist te indeamna.

Daca totusi vrei sa te asiguri ca deplasarea ta are loc cu adevarat, va trebui sa incerci o calatorie intr-un spatiu real. In acest voiaj va trebui sa elimini efectul curburilor (determinate de campurile de atractie ale diferitelor corpuri intalnite pe parcurs). Te asigur ca daca tu consideri ca nu mai intalnesti nici un corp se ia in consideratie sensul ultimei curburi intalnite.

Indiferent de marimea acestei curburi, pentru a te deplasa in linie dreapta (perfect) va trebui sa imprimi navei tale o miscare accelerata. Aceasta acceleratie nu este uniforma. Graficul campului grafitational pe care il ai de anulat cu atata strictete iti indica in imaginatia ta o curba (perfect filara). Deplasarea ta liniara in spatiu este practic dependenta de posibilitatea de a deplasa un punct imaginar pe aceasta curba.

Te rog sa deplasezi in imaginatia ta un punct pe aceasta curba, fara a iesi in afara ei. Odata iesit, te poti considera deja abatut de la traiectoria (perfect dreapta) propusa de tine.

Incearca te rog acest exercitiu de imaginatie si daca nu ajungi la concluzia ca spatiu este un labirint care te arunca mereu spre interiorul sau, atunci mai comentam problema finitatii sau infinitatii sale.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Iul 2006 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon! Îți mulțumesc pentru compliment: aș vrea eu să fiu atât de "purificat", încât să pot fi NUMAI mecanicist și NUMAI raționalist. Dar acesta rămâne numai un vis de-al meu. De exemplu, visez să pot reduce electromagnetismul la mecanică. Teorema lui Godel NU ESTE un contraargument la ideea spațiului infinit, ci dimpotrivă. Principiul nedeterminării (foarte rușinos pentru Fizică) nici atât. Eu sper să vă aduc pe voi într-o lume unde Fizica revine cu picioarele pe Pământ. Voi aveți de pierdut dacă nu veți veni!

Bakunin99! Dacă subiectele pe care le găsim (sau nu le găsim) pe Google sau wiki SUNT DISCUTABILE, atunci lumea vine aici și LE DISCUTĂ. Și mai cred că NU TOATE SUBIECTELE DISCUTABILE trebuie să apară doar la SF! Atunci care ar mai fi utilitatea unui forum? Care ar mai fi utilitatea dialogului? Tu despre ce ai vrea să se discute pe acest forum? Doar despre SF? Gândește-te la următoarea întrebare: de ce are atâta succes acest forum de astronomie? Și ce înțelegi tu prin Știință? Ceva încheiat, ceva care nu mai poate progresa?

Iacob! Am ajuns demult la concluzia că "spațiul te aruncă mereu spre interiorul său", tocmai de aceea cred că NU PUTEM IEȘI DIN SPAȚIU.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2006 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Abel, ca sa-ti raspund si pe acest topic, de fapt sa-ti pun o intrebare...:
Daca tot stii tot si toate teoriile si descoperirile nu sunt cum spun oamenii de stiinta si nu au valoare, si nimic altceva nu te intereseaza... ce cauti pe acest forum?

Si-ti dam si-un Nobel pentru dezlegarea tuturor misterelor.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Iul 2006 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oau Abel ... ti-a zis-o. Asta-i mai rea ca mine! Eu cred ca-mi iau jucariile de aici ca incepe sa devina periculos Very Happy
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Iul 2006 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragă Ella! Dacă începi așa de dur s-ar putea să-ți epuizezi energia sau, mai rău, SĂ REGREȚI. Eu știu asta din proprie experiență.

Faptul că mă implic în mai multe subiecte nu înseamnă că știu tot, ci înseamnă că AȘ VREA să știu tot. În plus eu pun mare preț pe marile descoperiri, dar asta nu mă obligă să accept totul, ci am dreptul să pun întrebări și să-mi dau cu părerea, mai ales într-un forum care este special destinat pentru aceasta. Tu ce ai vrea să se întâmple pe un forum? Ai vrea să fie o înșiruire de cunoștințe copiate din enciclopedii? Confused

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 06 Aug 2006 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bakunin a scris> [quote]Oameni buni, daca tot sunteti majoritatea mai tineri , nu mai suferiti de sindromul "dupa noi potopul", si va inchipuiti ca nimic nu se mai poate cunoaste in afara de ce se cunoaste acum. <br/>Bineinteles ca ceva care nu poate fi cunoscut in acest moment poate exista, si va exista chiar daca nu il vom putea cunoaste niciodata. Cunoasterea umana nu "creaza". <br/>
Ontologiile de genu asta, desi probabil iti intaresc egoul, nu duc la cunoastere ci la dogma.<br/>
Daca tot va pasioneaza astrofizica si cosmologia, tineti minte ca sunt STIINTE si nu religii, nici teorii filosofice. Asadar, inainte sa faceti orice afirmatie ganditi-va: exista un suport observational/experimental pt ideea asta a mea? nu stiu? caut pe google, nu exista? o postez la categoria SF! <br/>
Altfel va puteti certa oricat daca Universul are sau nu centru, dar e doar o barfa care nu va va aduce nici cunoastere si nici altceva.[/quote]


Imi pare sincer rau, dar trebuie sa fiu de acord.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5566

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2006 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Bineinteles ca ceva care nu poate fi cunoscut in acest moment poate exista, si va exista chiar daca nu il vom putea cunoaste niciodata. Cunoasterea umana nu "creaza".


este foarte adevarat ceea ce spui aici bakunin, ca si modelele matematice si rationamentele de orice natura ar fi ele nu incearca altceva decat sa se "plieze" cat mai fidel pe realitate, din acest motiv "armonia" (cautata de multi), nu va ramane decat o iluzie.
dar in acelasi timp nu poti spune ca o idee inexistenta pe google sau prin carti este nereala din start, altfel te contrazici singur.
consider ca orice om are libertatea totala de a-si interpreta lumea in care traieste prin constiinta proprie si cunostintele acumulate, numai sa vrea sa o faca.

Abel, demersurile tale de a introduce notiuni noi in fizica mi se par pozitive si parca mi-as dori sa nu renunti indiferent cate replici dure ai primi, dar nu cred ca poti face lucrurile astea in mod distructiv, afirmatiile tale despre Hawking mi se par deplasate, ce sa mai spun despre principiul nedeterminarii....
Hawking are multe rationamente de valoare si cred ca esti si tu constient de lucrul asta, iar principiul nedeterminarii il poti considera ca pe o realitate momentana macar.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 06 Aug 2006 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zircon, mulțumesc mult pentru încurajări! Pun mare preț pe ele și AM NEVOIE de asemenea încurajări ca să-mi pot continua cercetările. Dacă nu ar exista oameni pe Pământ, cercetările mele ar fi inutile.

Chiar dacă afirmațiile mele despre Hawking ți se par deplasate, eu cred în ele, în virtutea libertății de care vorbești. Dar asta nu înseamnă că Hawking nu ar avea mari realizări. Eu am ridicat problema ca să subliniez că Hawking este avantajat de handicapul său fiind mai interesant, iar lumea îl ascultă cu mai multă atenție, ceea ce NU ESTE DREPT.

Cel mai palpitant subiect pe care mi l-ai adus în urechi este principiul nedeterminării. Acest principiu vine în contradicție cu un principiu filosofic mult mai important (principiile filosofice sunt mai prioritare decât orice alt tip de principii): principiul cognoscibilității lumii. Acest principiu filosofic spune că TOT CEEA CE EXISTĂ POATE FI CUNOSCUT, pe când principiul lui Heisenberg ne impune cu nerușinare să renunțăm la această evidență. Nefiind locul potrivit aici, vei vedea, probabil, cu alte ocazii, că teoria conservării impulsului volumic rezolvă foarte elegant și această dilemă. Asta dacă intervii și tu mai des…

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 06 Aug 2006 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici as vrea sa va contrazic, domnule Abel. Principiul lui Heisenberg este de nedeterminare in Fizica, dupa cate stiu, si are un substrat foarte important (pe care l-ati punctat de altfel foarte frumos mai sus) si anume faptul ca de la o limita incolo insusi procesul de observare a unui fenomen modifica modul de desfasurare. Adica duce la o concluzie subiectiva, dintr-un oarece punct de vedere. Exemplul il cunoaste toata lumea probabil, cel cu electronul observat la microscop. In momentul in care pozitia lui e determinata, impulsul deja nu mai este acelasi, din cauza interactiunii cu fotonii care permit observarea. Subiectivitatea vine de la aceea ca aparatul/dispozitivul/tehnica de observare sunt construite de noi. Chiar daca observarea e abstracta, cum fac teoreticienii> oricat de liberali ar fi, tot urmeaza niste tipare. Motiv pentru care cuantica vorbeste in termeni de probabilitati.
Toate chestiile astea nu afirma insa ca bu poate fi dezvoltata o alta teorie, mai buna. Dimpotriva.

----------------------------------------------------------------
the standard model has now become almost too standard
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 06 Aug 2006 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o chestie, cam meschina din partea mea:
desigur ca tot ce exista poate fi cunoscut. Inclusiv imposibilitatea de a determina cu orice precizie doua marimi care nu comuta. Very Happy
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5566

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2006 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt de acord ca nu e locul potrivit sa discutam aici despre principiul nedeterminarii dar cred ca faci o confuzie. daca in fizica clasica prezenta unei particule intr-un punct al spatiului este definita prin da sau nu, cuantica inlocuieste aceasta certitudine cu posibilitatea evaluata prin probabilitate. si asta din cauza naturii ondulatorii a materiei.
iata ce zice si Calin Besliu :" semnele de intrebare nu stabilesc valoarea cognitiva a mecanicii cuantice, determinismul ei fiind reflectarea proprietatilor speciale ale materiei microscopice si nu dovada incapacitatii noastre de cunoastere."
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 06 Aug 2006 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cool m-am trezit pe mirc... dar ma bucur ca dl. Zircon e de acord cu ce am scris mai sus.
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 07 Aug 2006 08:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca formula energie-masa e buna ar fi interesant de stiut ce masa a avut gaura neagra inainte de a face bum.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Aug 2006 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"TOT CEEA CE EXISTĂ POATE FI CUNOSCUT"
Nu stiu de pe ce maneca ai scos principiul asta "filozofic" dar sunt gata sa ti-l accept (azi sunt din nou in toane bune Very Happy ). Vreau doar sa-ti atrag atentia ca principiul asta nu spune si de catre cine. NU DE CATRE TINE!!! Very Happy Nu spune CUM. FOARTE GREU, APROAPE IMPOSIBIL. NU spune CAND. LA CALENDELE GRECESTI.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact