Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_225820_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225363
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

10 Micron 1000 HPS


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 31 Mai 2014 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bag si eu in discutie desi nu stiu prea multe despre 10 micron 1000 HPS. Din mica experienta pe care o am cu o montura similara ca pret si performanta (ASA DDM60), pot spune ca nu am observat strecuranduse neadavaruri in discutia aceasta.

Intr-adevar trebuie sa fi nebun sa dai o avere pe o montura. Mai ales daca o cumperi si o folosesti la o facala sub 1000mm asa cum fac si eu (690mm) . Este clar ca la aceste focale monturile decente ca pret se descurca foarte bine... Seeingul slab... etc

De aici as avea si eu cateva completari:
Primul avantaj al acestestor monturi este eroarea periodica foarte mica (in general mai mica decat seeingul montan) si prezenta encoderelor pe axe e elimina si ultimele urme de eroare periodica. Rezolutia encoderelor DDM60 este de 0,05 secunde de arc. Banuiesc ca 10micron este tot acolo.

In afara de posibilitatea de a poza neghidat (deci tracking pe ambele axe) monturile astea pot face un model dinamic de tracking si pot compensa si flexura. Ok, Ok dar se pot obtine aceleasi rezultate si cu montura ghidata cu OAG. Insa datorita preciziei in tracking corectile pe care le face PHd sunt 1/minut. Asta inseamna ca putem avea expuneri foarte lungi pe camera de ghidaj, pentru a compensa seeingul... (peste 5 secunde).
Se poate incerca aceeasi atitudine si cu eq6 insa la expuneri foarte lungi de ghidaj, nu vom putea compensa erorile periodice cu o frecventa foarte mica (5- 10 secunde).
Encoderele pe axe asigura posibilitatea utilizarii monturii si pe vant. Camera poate fi rotita pentru a centra mai bine obiectul de pozat si steau de centrare astrometrica ramane tot pe reticul oricat de neatent am lucrat.
Intr-o noapte m-am impiedicat de un cablu si am plesnit telescopul foarte tare (s-a miscat vizibil) ... nu am intrerupt expunerea si ... surpriza dupa 10 minute expunerea avea toate stelele rotunde... (chiar si cele foarte mari nu prezentau nici o urma de ovalizare)

Comparand performantele mele cu 2 monturi eq6 si ddm60 -acelasi telescop, corector, camera,etc:
Cu montura eq6 am pozat de la altitudini montane 1700-1800m (seeing exceptional) si am obtinut rezultate foarte bune in general un fwhm mai mic cu 0,5 pixel decat acasa. Cu ASA DDM 60 rezultatele acasa (inca nu am ajuns pe munte la un seeing foarte bun) sunt cu 0,8 pixeli mai bune ca EQ6 in aceleasi conditii acasa, respectiv cu 0,3 pix mai bune decat cel mai bun rezultat obtinut cu eq6 pe munte.
Ca si Marian am stele rotunde la fiecare expunere insa sortez imaginile dupa scorul obtinut de ele in DSS. Astfel acum fwhm maxim aceeptat = fwhm minim obtinut in trecut cu eq6.

Pana acum numai despre performanta bruta a monturii: cat de bine merge si cate kg cara. La nivel subiectiv, pot spune ca sunt mai linistit atunci cand fac expuneri cu DDM60: dupa terminarea calibrarilor inchid ecranul stiind ca nu mai trebuie sa reglez decat focusul din cand in cand, si ca totul depinde doar de seeing... nici macar de vant - (eventual rafale mari).

Pretul creste exponential iar performanta logaritmic in raport cu eq6.
In cateva luni se implineste un an de cand am cumparat montura si am cam inceput sa uit durerea simtita atunci cand am dat banii. Laughing


Ultima modificare efectuata de catre psemil la 01 Iun 2014 05:44, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10674



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2014 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum functioneaz encoderele la astfel de monturi?
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 01 Iun 2014 06:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cum functioneaza encoderele la astfel de monturi?


La nivel hardware?
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 01 Iun 2014 07:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident ca si eu sortez pozele in functie de scor. Adica, desi am o rata de succes de 100% (stele perfect rotunde), dupa triajul facut in functie de FWHM mai pierd pe drum destule cadre.
_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2014 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Cum functioneaz encoderele la astfel de monturi?


Optic, cu interpolare. De exemplu. Costa o groaza, in special varianta asta pe inel de montare. Ideea e sa scoti ~10 pasi/arcsec, la un diametru rezonabil.
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 01 Iun 2014 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Achy1978 a scris:
Citat:
Evident ca si eu sortez pozele in functie de scor. Adica, desi am o rata de succes de 100% (stele perfect rotunde), dupa triajul facut in functie de FWHM mai pierd pe drum destule cadre.

Nu am vrut sa "insinuez" ca nu ai face asta Very Happy Scuze.
Stiam deja din postul tau anterior ca esti foarte restrictiv.
Citat:
Eu acum pozez in mod constant cu EQ6-le meu la o focala de 720mm, cu 30 min expunere si am o rata de succes de 100% (adica toate pozele mele au stele perfect rotunde, insa nu folosesc decat cadrele cele mai bune - in functie de scorul obtinut de fiecare cardru) ... deci EQ6-le poate fi folosit cu rezultate foarte,

In acel post am vrut sa subliniez ca desi pozez la o focala sub 1000mm,cu ddm60 am obtinut scor-uri mai bune la achizitie permitandu-mi sa fiu mult mai restrictiv in selectia cadrelor.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4829

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Iun 2014 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci are efecte observabile. Nu ?
Cred ar trebui sa ramana la latitudinea fiecaruia daca i se merita sau nu.

@valy:
Encoderele sunt absolut necesare pe acele monturi deoarece folosesc motoare "direct drive". Adica fara angrenaje, reductii, pasi si fara erorile/reglajele/uzurile aferente, dar cu dezavantajul ca nu stii exact in ce pozitie e rotorul/axul la un moment dat.

Vezi aici un prototip experimental: http://www.astrosurf.com/cavadore/technical/Directdrives/
Si o prezentare: http://planewave.com/technology/mechanical-design/
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10674



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2014 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Encoderele pe axe asigura posibilitatea utilizarii monturii si pe vant
De unde stie encoderul ca se bataie tubul, inelele, placa de montura?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4829

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Iun 2014 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Simte imediat miscarea pe ax si o compenseaza usor deoarece nu mai are backlash-ul de la roti+melc. Desigur, se presupune ca nu ai jocuri intre placa si tub.
Flexura este in mare parte predictibila in functie de orientarea tubului si se compenseaza din soft, in mod similar cu refractia atmosferica.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10674



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2014 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
..Desigur, se presupune ca nu ai jocuri intre placa si tub...
Aha, ok, m-am lamurit, multumesc Smile.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Iun 2014 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelente interventii.

Poate o sa am si eu ocazia sa o testez la un asteroid rapid.
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 02 Iun 2014 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A aparut si pe site-ul Baader si l-au publicat integral fara coafari.

http://10micron.de/informations/customer_r...2/?lang=en

_________________
http://sabinfota.ro
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 28 Apr 2015 07:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe canalul The Astro Imaging Channel de pe https://www.youtube.com/, va fi o prezentare a monturilor 10Micron, luni, 04.mai la ora 04:30.
Prezentarea va fi facută de Per Frejvall: http://astro.frejvall.se/, cel care s-a implicat în dezvoltarea unor softuri care pun mai bine in evidenta capabilitatile acestor monturi, inclusiv drivere ASCOM independente de firma mama.
https://www.youtube.com/watch?v=WfkQnZTFXzo

_________________
http://sabinfota.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact