Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180913_193723_113x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225362
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Investitie intr-o montura sau focalizator


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3181

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Oct 2020 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici femeile nu (mai) cauta cantitate, cauta calitate. Laughing Laughing Laughing
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10674



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2020 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
..Si eu totdeauna am subscris zicalei "Telescopul cel mai bun e ala pe care il folosesti cel mai des"...Si eu de ani de zile daca ma uit in fisele mele de observatii cel mai mult am folosit datorita versatilitatii lunete mici si binoclurile si foarte putin dobsonul de 200mm sau chiar mai micul newton 130mm. ...
Da-mi voie sa te contrazic Smile
Adica daca folosesti un binoclu de 100 de ori si un doson doar odata inseamna ca preferi binoclul? Nu cred ca e ok, adica si dobsonul are rolul lui incontestatbil si nu poate fi inlocuit de un binoclu. De aceea am zis la un mom. dat sa facem o intreprindere in care punem un intrument mare, ca sa fie utilizat la comun, asa ai ocazia sa pui la treaba mai des un intrument mare. Faptul ca nu folosim intrumente mari este cauzat in general de utilizarea "improprie", si nu este un defect inerent al instrumentului mare. Adica nu iti cumperi un instrument mare dupa care il "acuzi" ca este mare, nu e vina lui. In cazul multora este un fapt ca locuim la bloc si ca dorim instrumente mari, daca ai locui la tara, pe camp si ai avea observator cu toate deja pregatite, oare binoclu 100 vs. dobson 1, in cat s-ar transforma, 50:50, 10:90?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2832

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Oct 2020 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am vorbit de o preferinta ci doar de o rata de folosire a unui instrument care se poate confunda in mod eronat cu preferinta. Eu am zis tot timpul ca instrumentele pe care le achizitionam trebuiesc sa fie complementare intre ele adica sa ai si instrumente portabile si instrumente puternice, fiecare potrivit pentru momente si stari diferite. Intradevar instrumentele mici, chiar daca te scot mai des la observatii printr-o utilizare mai rapida, nu inseamna ca sunt mai performante/preferate decat cele mari ci doar ca sunt mai des folosite (atat)...este cat se poate de simplu. Lucrurile simple poate sunt mai greu de explicat Smile Eu am instrument mare pentru iesiri de grup planificate sau la tara. Si am si instrumente mici pentru iesiri rapide, neprevazute, sau in concedii unde ai si alte bagaje cu tine. Este pace intre binoclul meu si dobsonul meu, nu este razboi Smile pentru ca nu-si are logica un astfel de raport de conflict intre doua instrumente care te servesc la situatii diferite de observatii...ele sunt complementare/se completeaza reciproc

E foarte buna ideea ta cu instrumentul mare la comun! Dar ajungem tot la "cereri", programari, sincronizari ale programului fiecaruia, logistica deplasarii etc Toate astea impreuna nu se intrunesc asa usor...si pana sa ne intalnim o data pe luna impreuna in jurul marelui telescop, tot instrumentele fiecaruia mai versatile ne astampara setea de astronomie, fiecare in parte cum poate si cu ce are Smile

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10674



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2020 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu m-am referit tot la rata de utilizare. Daca am un instrument mare si il folosesc odata pe an pot sa il consider un succes, asta nu inseamna neaparat ca telescopul cel mai bun este binoclul pentru ca il folosesc aproape zilnic. Intr-adevar o problema ar putea fi sa nu il folosesc deloc ca nu il pot misca, sau ca nu se aclimatizeaza in balcon, etc.., dar aici e o problema de "proiectare".
Dar din punct de vedere observational/performanta/rezolutie un binoclu nu poate inlocui sau fi complementar cu un C14 de exemplu, doar e o varianta ca sa vezi stelele/campuri largi cand te plimbi lejer, aici functioneaza complemenaritatea. Punctual, pe anumite domenii se aplica "no replacement for displacement", deci nu exista complementaritati aici. Ma refer strict la sinagma "Telescopul cel mai bun e ala pe care il folosesti cel mai des", as rezona mai degraba cu "Telescopul scuza mijloacele", nu mai stiu cine zicea asta... cineva cunoscut Smile
Micile diferente de perceptie sau abordare se manifesta si in functie de specificul fiecaruia, aici este clar ca fiecare are propriile idei, perceptii, bugete, conditii, asteptari, pasiuni, de aceea nici nu poti ajunge la un numitor comun.

tudor a scris:
.....si pana sa ne intalnim o data pe luna impreuna in jurul marelui telescop,..
Remote! Desigur asta exclude vizualul.

Ultima modificare efectuata valy la 13 Oct 2020 13:02, modificat de 6 ori in total
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 13 Oct 2020 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici femeile nu (mai) cauta cantitate, cauta calitate. Laughing Laughing Laughing

Gresesti profund. Daca ai o CANTITATE mare de bani ai sa vezi ca femeile te prefera in ciuda unor minusuri in CALITATE Very Happy Very Happy Very Happy
Putem discuta la nesfarsit pentru ca toate opiniile sunt intr-un fel sau altul indreptatite.

_________________
mihai
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2832

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Oct 2020 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uneltele noastre sunt create sa lucreze pentru noi si nu trebuie sa le punem in raport de conflict intre ele. Pentru ca binoclul si dobsonul sunt pentru mine doar niste unelte diferite, in conseciinta utile in aplicatii diferite. Daca cineva vrea sa se descotoroseasca de una dintre aceste unelte spunand ca ii ajunge doar una e treaba lui. Eu insa prefer sa le am pe amandoua, pentru ca realitatea cotidiana de zi cu zi este mult mai complexa decat planurile noastre ideatice pe hartie, intrand in ecuatie multe situati diferite, personale ale fiecaruia in parte si care ne impun restrictii reale.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3181

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Oct 2020 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Uneltele noastre sunt create sa lucreze pentru noi si nu trebuie sa le punem in raport de conflict intre ele.

Nu le-am pus in conflict, dar e un fapt ca unele sunt mai des folosite decat altele. Si "intamplarea" face ca cel mai des folosite sa fie cele portabile.

theogon a scris:
Gresesti profund. Daca ai o CANTITATE mare de bani ai sa vezi ca femeile te prefera in ciuda unor minusuri in CALITATE Very Happy Very Happy Very Happy

Banii n-aduc fericirea, oricum. Wink Iar pitipoanca aia (sa n-o confundam cu o femeie) te va prefera strict pentru bani. Pentru calitate va apela la... un "furnizor de calitate". Laughing Laughing Laughing Femeile adevarate intotdeauna prefera calitatea cantitatii. Very Happy

Apropo de calitate (vs. cantitate... de apertura), am cam inceput sa-mi schimb parerea despre apocromate (mici-medii) vs. restul lumii. Zoth, ma primesti in sindicat? Bine, asta nu inseamna ca voi deveni un fanboy. Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x


Ultima modificare efectuata GunDALF la 13 Oct 2020 17:56, modificat de 3 ori in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2832

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Oct 2020 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gundalf,
Nu tie iti era adresat ultimul raspuns al meu, ci la afirmatia lui Valy ca un binoclu nu poate fi complementar unui dobson mare

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3181

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Oct 2020 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei, m-am bagat si eu in seama. Embarassed Laughing Laughing Laughing
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10674



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2020 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Instrumente complementare inseamna instrumente achizitionate si folosite pentru scopuri diferite apriori definite, nimic de obiectat aici. Instrument mai mic folosit in locul unui instrument mai mare nu inseamna ca e complementar, ci doar ca nu vreau sa folosesc instrumentul mai mare sau ca imi impun (zic eu artificial) sa il folosesc pe cel mai mic.

tudor a scris:
.. ci la afirmatia lui Valy ca un binoclu nu poate fi complementar unui dobson mare
N-am zis ca nu e complementar, ba din contra este, insa folosirea unui binoclu in locul unui dobson mare nu cred ca se incadreaza in contextul "Telescopul cel mai bun e ala pe care il folosesti cel mai des", atata tot Smile. Daca nu asta ai zis inseamna ca suntem de acord, iar daca asta s-a inteles zic doar ca nu cred ca e asa. Dar cateodata se poate trage concluzia (gresita!) ca o simpla sarma de legat baloti este lafel de audiofila ca un cablu de aur de 1000$/m.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 13 Oct 2020 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astronomia profesionista a transat de mult (cel putin de doua secole) aceasta dilema ca cantitatii, dar mai vartos in ultimul secol (Mount Wilson, Palomar, Subaru Keck, VLT s.am.m.d.) Noi amatorii observam cu ce avem si cateodata rezultatele sunt notabile, dar nu datorita instrumentelor pe care le avem ,( desi si acestea conteaza) ci daorita pasiunii si cumostintelor noastre. De aceea cel mai important lucru este de fapt omul din spatele ocularului sau daca vreti din spatele camerei.
_________________
mihai
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3181

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Oct 2020 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
De aceea cel mai important lucru este de fapt omul din spatele ocularului sau daca vreti din spatele camerei.

Nu pot decat sa fiu de acord cu asta, chiar ma pregateam s-o scriu si eu. Degeaba ai instrument capabil daca nu stii sa-l folosesti. Ma uit pe fotografiile diversilor pe diverse site-uri si remarc ca sunt putini cei care stiu sa editeze foto/clipuri. Au instrumente mari si camere de sute de dolari, iar rezultatele sunt submediocre din cauza ca nu se pricep la editare, poate nici la achizitie. Asa e, experienta se castiga in timp. Dar unii n-o fac niciodata... Pe forumul acesta am vazut cateva evolutii frumoase, ceea ce ma bucura.

Pe de alta parte astronomia profesionista se bazeaza pe puncte de statie FIXE, mai mult, in zone aproape perfecte dpdv al conditiilor de observare, dar si greu accesibile.
E valabil si pentru amatorii mai cu dare de mana si care isi permit un Observator in curtea propire: si-l pot dota cu instrumente foarte mari. Asta nu exclude avantajele portabilitatii. Laughing Ies cu telescopul meu de 5"-6" si mi-l asez la Mount Palomar (sau in muntii Macinului) si s-ar putea sa vad mai bine decat unul cu observator in curte, cu 10" si cer poluat luminos. Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10674



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2020 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
..Asta nu exclude avantajele portabilitatii. Laughing Ies cu telescopul meu de 5"-6" si mi-l asez la Mount Palomar (sau in muntii Macinului) si s-ar putea sa vad mai bine decat unul cu observator in curte, cu 10" si cer poluat luminos. Mr. Green
Io stiu ce sa zic... Uite aici portabilitate cu 350mm. Parca mai devreme se zicea ca nu poti pune telescoape mari pe monturi EQ5/6, ca trebuie sa ne limitam la instrumente mici, iar aperturile mari stau acasa nefolosite, ca sunt netransportabile. Nu stiu cate kilograme are dar sigur nu sunt multe si le poti cara fara mare efort, trebuie doar putin curaj ca sa le folosesti, putin curaj ca sa bagi flexul in trepied si sa ii cresti stabilitatea, putin curaj ca sa lipesti secundara cu scoci in capul unei tevi incat sa nu cada cand filmezi Marte:
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...2%A3199656
Ce recomandare i-ai fi dat lui Max: "stai cuminte, ia un newton de 150mm ca e mai simplu de transportat si sta bine pe EQ6, dobsonul de 350 va sta mai mult acasa si va prinde praf"? Smile

Eu daca as merge macar si odata in viata la Mount Palomar as lua cea mai mare oglinda posibila si as vedea eu cum o duc acolo, inchiriez o furgoneta.


GunDALF a scris:
..si s-ar putea sa vad mai bine decat unul cu observator in curte, cu 10" si cer poluat luminos. Mr. Green
Io stiu ce sa zic...Mak filmeaza din curte din oras cu 10":
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...=15#199642

La DSO/obiecte difuze important este si cerul, nu doar instrumentul, dar daca tot ajungi acolo ai putea lua cel mai bun instrument posibil ca sa profiti de el.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3181

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Oct 2020 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Planete... Mak stie bine ce face, doar ce-am vorbit de omul din spatele ocularului/camerei.
Apreciez mai mult ce face dmtr69 la DSO, fara a-i stirbi meritele lui Mak.
PS: nu eu am zis de tuburi mici pe monturi heavy, check again. Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10674



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2020 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, dmtr69 a ajuns la un nivel impresionant. Are si cateva ingrediente care de multe ori sunt suficiente la DSO: observator/locatie permanenta fixa, cer bun aflat la inaltime, camera buna, timp si dedicatie. Si cum s-a mai aratat in experimentul cu comparatia de acum ceva timp, un instrument mic poate acumula lumina ca si un instrument mare, dar intr-un timp mai lung. Iar DSO e mai iertator cu aperturile mici, la fel si vizualul Wink
Iar Mak cand s-a dus in varf de munte nu a luat nici Takul care e misto si foarte portabil, nici makul, ci casul cel mare si greu. Cu toata stiinta lui, detaliile le scoti din apertura nu din portabilitate.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact