Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_3.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225658
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Celestron CG5-GT


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 21 Iul 2012 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu prima ocazie am să decuplez cablul care merge la DEC îi am să repet expunerea de 30 sec. Bănuiesc că nu se va schimba nimic.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 23 Iul 2012 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În weekend m-am jucat cu PECtool de la Celestron. Deși în mod oficial montura CG-5 nu are funcționalitatea necesară corecțiilor periodice, cei de la Celestron spun cu o jumătate de gură că "funcționalitatea este acolo". Cu alte cuvinte, asta înseamnă că funcționalitatea există, dar nu este expusă în meniu.
Am instalat PECtool, l-am conectat la montură și am descărcat din montură curba PE, care, așa cum mă așteptam, este o dreaptă, adică by default nu se face nici un fel de corecție.
Pentru a genera o curbă de corecție, montura trebuie ghidată. Am făcut o sesiune special pentru acest lucru. Am ales pentru ghidaj o stea cît mai luminoasă și cît mai apropiată de ecuatorul ceresc, respectiv Altair. După ce ghidajul a început să funcționeze, am apăsat butonul Seek Index. Pe diverse forumuri de pe net erau discuții aprinse despre faptul că CG-5 nu memorează indexul și că, din cauza aceasta, pentru fiecare sesiune trebuie refăcută curba PE de la zero. N-a fost așa, PECTool a găsit indexul din prima, semn că funcționalitatea PEC din CG-5 este completă. Apoi am început sesiunea de training. Pentru asta este nevoie de 8 minute de ghidaj continuu. La final am obținut curba de mai jos, pe care am încărcat-o în montură și asta a fost tot.
În noaptea următoare am încercat opțiunea Batch Training, care iterează ciclul de 5 ori și apoi mediază curbele obținute. Operațiunea durează 5x8 minute și bineînțeles că a trebuit să o reiau, deoarece exact în mijlocul sesiunii a apărut, de nicăieri, un nor minuscul care s-a pus exact peste Altair.
Pînă la urmă am finalizat operația și am început să fac teste de expunere neghidată.

Concluzia1:
Fără PEC, expunerea maximă cu montura neghidată era de 30sec, cu o rată de succes de aprox. 70%.
Cu PEC, am obținut un număr asemănător de cadre utilizabile la expunerea de 60sec.

Concluzia2: acea roată pătrată de care pomeneam, se pare că este în montura mea, deoarece văd un grafic tare zbuciumat. Sau, poate, are un început de Parkinson.



PEC.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  36.7 kb
 Vizualizat:  de 3159 ori

PEC.jpg



_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 29 Aug 2012 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece este evident că am unele probleme legate de mecanica monturii, care trebuie neapărat rezolvate, m-am pregătit pentru o intervenție detaliată.
Parte din pregătiri este și documentarea. Atașez 3 linkuri în acest sens, în speranța că sînt utile și altora:
http://www.astronomyboy.com/cg5/
http://sc-astro.com/dossiers/ameliorationcg5.htm (oare mai există printre noi francofoni?)
http://nightskyforums.com/viewtopic.php?f=17&t=259
Scopul pe care mi l-am propus este să obțin stele rotunde la expuneri de 2 minute, neghidate. Sau, măcar, alungite curat, fără alte tremurături și bîțîieli.

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Aug 2012 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bien sure mon ami,nous somme ici!
Eu frecventez gallica de unde am descarcat ''tone'' de carti vechi de Astronomie:Flammarion,Gelion,Pioger,Cherubin d'Orleans,Arago,Andre si multi altii.

Foarte interesanta actiunea ta ,iti urez succes maxim!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 29 Aug 2012 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 24 Sep 2012 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am finalizat revizia monturii. Am schimbat rulmenții cu unii ceramici și am reglat cu mare atenție jocul melc-roată melcată, pe RA și DEC. Pînă la urmă am constatat că salturile din imaginea de la mesajul din 20 iulie se datorau angrenajului prea strîns. De data aceasta am aplicat principiul "cînd nu mai simt joc, este prea strîns". Pe RA am reglat angrenajul în așa fel încît jocul să existe dar să fie cel mai mic pe care îl pot obține înainte de a-l anula. Cu toate acestea, după ce am asamblat totul și am încărcat montura cu toate acareturile, am constatat că jocul a dispărut, probabil din cauza tensiunilor și presiunilor date de încărcare. Am obținut din nou acei dinți în imaginea neghidată, dar mult mai mici ca amplitudine. Va trebui să desfac din nou montura și să mai măresc puțin jocul în angrenaje. "Mai puțin" înseamnă extrem de puțin, reglajele făcîndu-se cu un imbus rotit mm cu mm.
Puse toate una peste alta, am reușit prima imagine ghidată de 30 de minute. Anterior, ghidajul era atît de bezmetic încît nu puteam ghida nici măcar 2-3 minute.



NEghidat-30min.jpg
 Descriere:
30 de minute, NEghidat. Se observă că driftul încă nu este perfect uniform.
 Marime fisier:  41.06 kb
 Vizualizat:  de 2997 ori

NEghidat-30min.jpg



ghidat-30min.jpg
 Descriere:
30 de minute ghidat. Steaua cea mai luminoasă este Mizar, așa că este dublă din construcție, nu neapărat din erori de ghidaj.
 Marime fisier:  41.05 kb
 Vizualizat:  de 2997 ori

ghidat-30min.jpg



_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2012 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos rezultat ai obtinut. Dar, nu mari nici un joc daca motoarele nu dau vreun semn ca ar fi supraincarcate. "Dintii" sunt pe DEC, deci ai putea tocmai sa incerci sa mai reduci din joc acolo - uite orientarea axelor.

EDIT: desi, daca ghidat ti-au iesit stele rotunde... if it aint' broke, don't fix it.



mizar.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.26 kb
 Vizualizat:  de 2969 ori

mizar.jpg


Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 24 Sep 2012 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cmatei a scris:
Dar, nu mari nici un joc daca motoarele nu dau vreun semn ca ar fi supraincarcate.
Ceea ce am remarcat imediat după ultimul tuning este faptul că zgomotul scos de montură, cînd face slewing, s-a schimbat. Înainte, cînd aveam zimți pe imagine, zgomotul scos de motoare nu era constant, ci varia ciclic. Acum, acea variație este mult redusă, dar încă este acolo, cînd acționez motrul pe RA.Tind să cred că acest sunet îmi indică poticnirile date de angrenajul melc - roată melcată.

Merită să verific această ipoteză, deoarece, dacă este adevărată, aș putea să îmi imaginez un sistem de diagnosticare prin înregistrarea cu un microfon obișnuit, fixat pe montură, a sunetului scos de motor și o analiză a semnalului cules.

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact