Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25078589301_d9428e00dc_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225363
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

(re) constructie telescop Newton


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2008 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva imagini noi cu lipirea bariletului pe oglinda cu silicon RTV.


_DSC96482008-12-03_2x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  123.32 kb
 Vizualizat:  de 7846 ori

_DSC96482008-12-03_2x.jpg



_DSC96552008-12-03_2x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  189.77 kb
 Vizualizat:  de 7846 ori

_DSC96552008-12-03_2x.jpg



_DSC96562008-12-03_2x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  135.02 kb
 Vizualizat:  de 7846 ori

_DSC96562008-12-03_2x.jpg



_DSC96592008-12-03_2x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  135.57 kb
 Vizualizat:  de 7846 ori

_DSC96592008-12-03_2x.jpg



_DSC96612008-12-03_2x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  98.78 kb
 Vizualizat:  de 7846 ori

_DSC96612008-12-03_2x.jpg



_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Dec 2008 06:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Laurentiu

Nu am reusit sa citesc toate paginile post-ului, dar, pt ca te preocupa rezistenta la umezeala a unui tub de carton pot sa iti spun ca newtonul meu are tubul din carton, si rezista bine de 3 ani, timp in care a facut cunostinta cu umezeala de pe litoral aproape 6 luni, seara de seara. toata treaba e sa dai un strat de aracet de lemn peste carton, sa il lasi sa se usuce bine, apoi sa il vopsesti.

Problema este alta. Pe parcursul unei nopti, partea superioara a tubului, cea care e mai expusa spre cer se va racii mult mai accentuat decat cea dinspre pamant. Un tub neprotejat si la exterior se va curba, mai ales daca e din plastic. Eu am acoperit tubul in aceasta vara cu autocolant auriu, care contine un strat de plastic subtire, apoi 2 straturi metalice, si dupa un strat de plastic mai gros. Nu stiu daca e cea mai buna idee, si nici nu stiu daca e un bun izolant, eu am facut-o la "inspiratie". Ce stiu este ca partea superioara a tubului se umplea de apa, in timp ce partea opusa, si interiorul tubului erau uscate. E adevarat ca am si trei ventilatoare montate pe tub.

_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Dec 2008 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tubul meu este din otel inox. Ceea ce ar trebui sa inseamne ca nu are probleme cu absorbtia umezelii din aer (va avea, in schimb, probleme cu condensul - e previzibil Cool ).

Fiind din metal, transferul de caldura se va produce mai rapid si va ajunge mai repede la echilibru termic.

Am avut tub din PVC si nu s-a curbat niciodata (cineva care lucra in domeniul lucrarilor de canalizare si apa m-a avertizat, pe deasupra, ca tubul ar putea deveni casant la temperaturi joase - nu stiu ce a inteles prin "temperaturi joase"... eu am folosit telescopul la minus 20 grade Celsius si nu a crapat Laughing ). Motivul principal pentru care am ales sa scap de PVC este greutatea tubului - dublu fata de cel din inox (care este mult mai subtire) si nu as fi putut sa-l sustin pe montura "clona eq5".

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Dec 2008 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Curbura nu e niciodata atat de mare cat sa se vada in alta parte decat la colimare
_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Dec 2008 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reconstructia a ajuns la final.

Atasat, 2 imagini cu "bebelusul" re-botezat "Starcruiser" (fost "Darkmatter" - de negru ce era Twisted Evil)

Rog observati dispunerea mai "neortodoxa" a cautatorului.



_DSC96942008-12-16_2x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  273.92 kb
 Vizualizat:  de 7650 ori

_DSC96942008-12-16_2x.jpg



_DSC96962008-12-16_2x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  285.75 kb
 Vizualizat:  de 7650 ori

_DSC96962008-12-16_2x.jpg



_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Dec 2008 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari. E mult mai frumos decat "originalul".
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Dec 2008 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Very Happy

Evident, ca intotdeauna cand cumperi sau construiesti un nou telescop, e vreme nasoala. Cu cat telescopul e mai mare, cu atat va dura mai mult. Pentru ca al meu de de "numai" 200 mm, estimez ca vremea rea va dura cam 2 saptamani. Adica exact atat cat sa se incheie concediul meu de odihna.

Pe forum putem injura? Embarassed ca tare mai simt nevoia...

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Dec 2008 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos. Sa il folosesti mult timp.O sa te rog sa imi spui si mie cat a costat foaia de atel, si ce greutate are tubul.

Ca sa nu injuri, dar totusi sa te racoresti intra pe sockandawe.com

_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Dec 2008 00:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am zis deja pe topicul constructiei dar... iata: teava otel inox, 0,6 mm grosime, 1250 mm lungime, 220 mm diametru; pret 130 lei.

Tubul complet echipat, inclusiv inelele de prindere pe montura, are 9 kg.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 25 Ian 2009 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna Laurentiu,
sper ca acum,la aproape o luna,de la finalizarea telescopului sa fii multumit de ceea ce ai facut.
As avea citeva intrebari si te rog,daca esti bun,sa raspunzi :

Asadar cit a costat la final,presupunind ca piesele nu erau luate de celalalt ci eru cumparate acum ?

Este dificil pt. un necunoscator,dar cu dorinta mare de a invata sa faca unul identic,cunoscind "reteta" ?

Telescopul tau ce valoare are fata de unul similar,fabricat evident la o companie ?

Ai putea sa publici aici,fie si in serial ,constructia realizata de tine.Ca un manual ?

Iti multumesc anticipat !
Rolling Eyes
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Ian 2009 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate imi este imposibil sa spun exact cat anume m-a costat transformarea. Motivul este destul de simplu: nu am tinut nici o evidenta a cheltuielilor (iar materialele le-am achizitionat treptat, in functie de etapa constructiva in care s-a aflat). In al doilea rand, nu stiu cat ar fi costat azi componentele cumparate acum 6 ani pentru ca firma care le-a comercializat (Orion Telescopes din SUA) se pare ca nu mai vinde componente optice - asa ca, in aceasta privinta, tot ce-ti pot spune este ca la vremea respectiva oglinzile si focuserul m-au costat in jur de 260 USD.

In ce priveste partea mecanica, am incercat sa nu fac compromisuri in ce priveste calitatea - adica am achizitionat materialele cele mai bune (si care s-au gasit pe piata). Si astea nu au fost tocmai ieftine (o aproximatie "ochiometrica": in jur de 300 lei in total).

Oricum, atunci cand m-am apucat de treaba nu pretul a fost factorul determinant in alegerile mele ci greutatea finala a instrumentului (l-am mutat de pe montura Dobson, care duce multe kg, pe cea ecuatoriala - cea pe care o am e limitata teoretic la 9 kg si probabil ca functioneaza optim la o greutate si mai mica). Oricum, am depasit greutatea dorita (8 kg) cu vreo 2 kg.

Nu pot preciza daca telescopul meu e "mai bun" sau "mai rau" decat unul comercial. Cert este un singur lucru: desi in linii mari principiile constructive sunt aceleasi, unele detalii sunt usor diferite (de ex. tubul din otel inox nu-l vei gasi la telescoapele comerciale, inelele de sustinere, inelul "anti-alunecare" etc.).

Mie imi place sa construiesc tot felul de lucruri. Dar, chiar si asa, nu pot zice ca e foarte simplu sa faci chiar si numai partea mecanica a unui telescop - mai ales cand nu ai la dispozitie decat unelte simple (bomfaier, masina de gaurit, creion, rigla Smile), "atelierul" este in baia apartamentului de la bloc si, nu in ultimul rand, timpul liber pe care l-am avut la dispozitie (in conditiile in care ajung acasa de la munca dupa ora 19-20 - iar dupa ora 21 nu-i prea frumos sa dai gauri cu borhmasina sau sa tai cu bomfaierul decat daca vrei sa te dea in judecata vecinii Shocked ).

Nu-i usor sa faci un telescop. Trebuie sa fii motivat (iar sotia ta sa fie o femeie toleranta cu mizeria si zgomotul pe care le faci in casa Very Happy ) si sa ai o oarecare indemanare tehnica.

Imi pare rau dar mai mult decat am scris aici pe forum la acest topic nu are rost sa scriu si nici nu am timpul necesar asa ceva. Exista pe internet tot felul de locuri unde poti gasi o gramada informatii foarte utile despre "ce si cum" trebuie sa faci daca te apuci de constructia unui telescop.

Iar eu nu am "reinventat roata" - in nici un caz. Mai degraba am "furat" idei de la unul si altul iar ceea ce am facut eu "original" cu siguranta se putea face si altfel si chiar mai bine.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 26 Ian 2009 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pt. raspunsurile detailate,dar...judecind global,grosier,privind din avion,chestii de astea...telescopul facut de tine cu cit este mai ieftin cu unul similar facut de marele popor chinez ?
Parerea ta in procente !
Presupunind ca se obtin aceleasi rezultate .
Rolling Eyes
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Ian 2009 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai daca ai aduna sumele pe care le-am dat eu mai sus ai obtine in jur de 360 dolari.

Acum fa tu comparatie cu telescoapele comerciale de aceleasi dimensiuni Very Happy

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 27 Ian 2009 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pt. raspunsuri.
Cifra,chiar daca este in us-dolars...spune mai mult decit este necesar.
Rolling Eyes
Sus
MadeinTech
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 1



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 04 Mar 2009 02:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Tuburile telescoapelor - solutii tehnice
Raspunde cu citat (quote)

Mult mai bun decat TEXTOLITUL va recomandam tuburile din Sticlotextolit sau Isocomp (un material relativ nou ca descoperire tehnica) cu bune calitati termoizolante si mecanice.

Peretele tuburilor din sticlotextolit sau isocomp poate fi de ordinul milimetrilor la o lungime de maxim 2000 mm. Densitatea acestor materiale este de 1,7 Kg/dm3.

Nu absorbe apa si nu capata dilatatii si retractii in intervalul de temperatura -80 oC - +300 oC.
Metoda de fabricare a acestor laminate este prin rularea succesiva a straturilor si impregnarea cu rasini epoxidice modificate in functie de aplicatia respectiva. Unele rasini sunt antistatice.
Fibra de carbon, desi foarte scumpa, este o alta solutie tehnica pentru aplicatiile voastre.

In speranta ca MadeinTech Romania v-a fost de ajutor, urarea noastra este "Lasa si alte lumi sa priveasca prin ochii nostri!"

Cu simpatie pentru un forum de pasionati,
Echipa MadeinTech Romania SRL

depozit@textolit.ro



marca_sigla_slogan.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  694.33 kb
 Vizualizat:  de 6862 ori

marca_sigla_slogan.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact