Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
WB_me.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225362
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

luneta


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 19 Mar 2009 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mentionez ca am facut pozele cu un fujifilm s5500 dar nu stiu cum sa il setez pentru astrofotografiere!


DSCF2225.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  861.25 kb
 Vizualizat:  de 6246 ori

DSCF2225.JPG


Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 19 Mar 2009 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seamana cu pozele pe care le facusem la eclipsa de soare din 2006 cu web-camul direct. Very Happy
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9503

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mar 2009 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru început, încearcă să fotografiezi cu el direct, fără să interpui luneta, folosind deschidere maximă la diafragmă, sensibilitatea ISO între 80 și 200, timp mediu de expunere (poți încerca de ordinul secundelor) și reglând manual toate astea, cu focus la infinit, zoom maxim. După ce ai obținut imagini satisfăcătoare notezi setările aparatului, diafragma, timp, sensibilitatea ISO folosite și încerci și prin lunetă, cu setări similare apoi le mai ajustezi din aproape în aproape. Până pe la 3-5 secunde rotația Pământului nu afectează foarte tare la rezoluția ta, la timp mai lung îți trebuie montură motorizată.

PS din poze se vede că nu sunt bine colimate obiectivul și ocularele, în afară de aberațiile celelalte. Te mai poți juca încercând să le aliniezi cât mai bine. Ești pe drumul cel bun! Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Mar 2009 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La rapoarte de F/12 ,iar luneta lui Horea nu-i departe,ocularul Kellner este foarte bun,un ocular Plossl ar fi si mai bun.Dar aici apare o problema,majoritatea ocularelor care circula acum prin lume,si mai ales ocularele de 20-30 Euro care-si zic Plossl ,sunt de fapt oculare simetrice.
Oculare Plossl adevarate au fost si sunt produse de foarte putine firme,standardul fiind stabilit foarte devreme de catre firma Clave,ceea care,la indemnul lui Texereau ,a si introdus in productia de serie acest tip de ocular.Intr-un ocular Plossl original,lentila de ochi este aproape identica cu cea de camp.Mircea
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 20 Mar 2009 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deci vreti sa imi spuneti ca acele oculare plossl de la alcor nu sunt chiar cea ce ar trebuii sa fie?....daca da...ar fi mai recomandabil sa imi cumpar un kellner?Stima!
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 20 Mar 2009 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin la ce spuneam mai inainte.Dar am fost contrazis de altii .
Daca iti iei un ocular Plossl de la ''Alcor'' sau un Kellner ,efectul este acelasi, se vede putin mai bine prin Plossl''.Incearca-le pe amandoua ,dupa mai stam de vb .Eu stiu cum se vede prin cele doua.
Poate se conving si altii.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mar 2009 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu doua ,si numai cu acele doua lentile,cu focal de 120mm,este imposibil sa obtii un ocular de 50mm distanta focala echivalenta.Indepartand lentilele,distanta focala rezultanta va creste.Cu lentilele in contact (aproape), iti rezulta un focal de aprox 60mm,inca utilizabil.Aici insa ai intrat in lumea ocularelor gigant,vei avea probleme cu un ''eye-relief'' foarte mare ,tot de vreo 60mm .Si tre sa montezi o diafragma de camp,cea mai mare posibila permisa de tubul exterior al ocularului,acela cromat la tine,si care va fi la vreo 60mm in fata grupului de lentile.Si pune-i o diafragma si spre ochi ,cu gaura nu mai mare de 10-15mm si montat la 50mm de lentila dinspre ochi .Asadar ocularul tau masoara vreo 150 mm lungime,acuma intelegi ce vrea sa zica denumirea de ocular gigant-nu o fi in diametru dar in rest...Campul vizual aparent n-o sa fie nici acela giagnt,nu am calculat dar, zic eu ,o fi pe la 25 grade in format de 1,25 inch.La o marire de 11x tot ai camp efectiv de 2 grade pe cer,conditia RFT.Fa-i o montura finala,ingrijita,putini din natie vor avea ocular ca al tau.Iar ceea ce ai obtinut se chiama fie ocular acromat simetric ,fie urmand moda,Plossl.Mircea
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 30 Mar 2009 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc de informatii!ce anume as putea observa cu respectivul ocular....sin inca ceva...un inteleg care e faza cu gradele....adica ati spus ca ocularul meu are in jur de 25 de grade...nu stiu ce reprezinta exact...cum pot afla cate grade de vizualizare are un ocular?Stima si toate cele bune!
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 30 Mar 2009 00:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

inca ceva....am achizitionat de curand un ocular kellner 4 mm de firma celestron .l-am luat de la o persoana dar este ca nou...trebuie sa astept sa il primesc...ocularul a facut 20ron deci isi merita banii?Stima!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Mar 2009 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Centrezi luneta pe o stea aflata in apropierea ecuatorului ceresc,masori in secunde timpul necesar unei stele ''sa-ti traveseze ocularul'',inmultesti cu 15 numarul total de secunde astfel obtinut.Si ai campul vizual efectiv al telescopului tau ,in secunde de arc.Regula:intr-o secunda de timp,deplasarea aparenta a unei stele din regiunea ecuatoriala este de 15 secunde de arc.Apoi transformi secundele de arc in minute,imparti la 60,apoi transformi si in grade-mai imparti odata la 60.
Apoi inmultesti grosismentul cu campul vizual efectiv si iti rezulta campul vizual aparent.
Un sfat:mai da-l incolo de PC,fa niste calcule pe hartie,simuleaza cateva exemple numerice si ai sa intelegi mai bine.
Un Kellner de 4mm merita 20 RON mai ales daca-i Celestron si mai ales daca-i mai vechi.Eu am Kellner Celestron de 18mm...de-ar fi cel putin asa toate ocularele,ce bine ar fi.
Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Mar 2009 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Horica
inca o chestiune.In Oradea exista un astroclub activ,se fac iesiri cu telescoapele in munti,se fac sedinte de observatii,prezentari de lucrari proprii.Daca nu-i secret,de ce nu te alaturi lor?Nu am nici-o legatura cu ei,numa'ntreb si io.Mircea
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 07 Apr 2009 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

as putea sa vad cu telescopul meu- diametru 60mm distanta focala de 700mm- M51?daca da cu ce ocular....cu distanta focala mai mare sau mai mica.....merge si cu 20 mm?Stima!
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 07 Apr 2009 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raspunsul este Nu.Eu am stat aproape 3 ore cu un Refractor de 70mm si nu am vazut nici macar o pata ,mai aveam si un binoclu 12x50 si degeaba ,plus ca aveam un cer cat se poate de curat si negru.In schimb se vedea M31,dar ca o pata.
Sus
Catalin M. T.
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2009
Mesaje: 374

Motto: Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris

Localitate: Turda, Romania

MesajTrimis: 07 Apr 2009 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horea_florin a scris:
as putea sa vad cu telescopul meu- diametru 60mm distanta focala de 700mm- M51?daca da cu ce ocular....cu distanta focala mai mare sau mai mica.....merge si cu 20 mm?Stima!


Poti sa observi M51 cu acea luneta daca ai un cer decent, eu am reusit sa vad M51 cu o luneta de 50mm la 25x si pe un cer curat, de munte cu un binoclu 7x40....cred ca iti va fi suficient acel oc. de 20mm. Wink

_________________
Refractor: TMB 6" f/15; SW 3.5" f/10, SW 2.7" f/13; Borg 50ED f/10
Catadioptric: Meade ETX90
Reflector: Tasco 4.5"f/4.5
Oculare: Baader: Hyp. 13/17/21;ES 20/68°; BCO 6/10/18; Fujiyama 7/25; SW:Pla. 4/9; VixenNPL 25;Binoclu:7x40 IOR; Nikon
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 07 Apr 2009 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa derutez pe nimeni .Eu unul spun pur si simplu ca nu se vede .Cei care considera ca au vazut ,cred ca priveau la altceva .Nu contest ca nu stiu de pe ce varf de munte nu se poate vedea dar in conditii medii de observatie cu o luneta de 50,60,nu se vede .Nu uitati are magnitudinea 9.60,o luneta de 60 dar de buna calitate ajunge pana la Mag 11,7.Cred ca luneta ta de 50 ,este la limita maxima .Si cred ca mai mult de Mag 9 ,nu merge.
Haideti baieti sa nu ne imbatam cu apa rece
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact