Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225653
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare telescop pentru ASI 533 MC-PRO


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 09 Feb 2023 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai, daca schimbi senzorul, se schimba si calimera... Wink
Posibil alta marime, alt pixel, alta senzitivitate... complique! Rationamentul functioneaza cum l-am expus eu.

----------------------------------------------------

Concluziile ajutatoare ale discutiei pentru initiatorul topicului sunt doua, pentru abordarea astrofotografica a DSO:
- trebuie telescop cat mai luminos, adica numar focal cat mai mic,
- trebuie apertura in masura in care tintele vizate sunt mai mici, pentru a putea mari focala, cu pastrarea unui numar focal cat mai mic.
La acestea se mai adauga si faptul ca trebuie sa tina seama de caracteristicile camerei pe care deja o poseda, care combinatie camera-telescop ii ofera rezultatele dorite.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 206



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 09 Feb 2023 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, in concluzie revenim de unde am plecat:

a) Newton de f/4, focala 800mm, apertura 200
La acesta se poate pune un corector care nu modifica focala (x1)

sau

b) Newton de f/5, focala 1000mm, apertura de 200
La acesta se poate pune tot un corector x1 (daca vreau sa pastrez focala si sa pot incadra mai bine tinte mici) sau un corector x0.95 / x0.75 (daca vreau sa micsorez putin focala si sa transform telescopul din f/5 =>f/4.75 sau respectiv f/3.75. In acest ultim caz, costul este cam piperat.

- In ambele cazuri, ar fi indicat, daca bugetul permite, un tub de carbon.

c) varianta cu refractor apochromat (dublet/triplet) la vreo 975mm este interesanta in continuare, dar bugetul nu stiu daca-mi va permite in viitorul mediu/indepartat ...


Momentan, dupa toate sfaturile utile primite de la voi, inclin spre varianta "b)", desi stiu ca o focala de 1000mm la un Newton inseamna un tub mai lung si mai greu de transportat/manevrat. Voi putea sa-i pun diverse corectoare (care pot fi cumparate in timp...), avand astfel la dispozitie mai multe focale (1000mm la f/5 cu rezolutie 0.77 arcsec/px , 950mm la f/4.75 cu rez de 0.82 arcsec/px sau chiar si 750mm la f/3.75 cu rezolutie de 1 arc/px).

La varianta a), mi-e teama sa nu regret focala de 800mm care este destul de apropiata de cei 600mm pe care-i am. O focala mare o pot reduce, insa o focala mica, din cate inteleg, nu prea merge s-o maresc si sa pastrez calitatea pt. DSO (de ex. printr-un Barlow)


Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 09 Feb 2023 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu Barlow de 2x la 1000 mm focala (f/10) deja tinzi spre planetare, nu prea mai esti pe teritoriul DSO.
Eu zic ca tot un f/4 de calitate e indicat. Strict pentru astrofoto. Va trebui sa ai in vedere sa corectezi aberatiile optice.

Dar vad ca esti chitit pe newtonian...
Ceva de genul:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...-Tube.html

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 206



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 09 Feb 2023 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc la newtonian doar din perspectiva costului ceva mai mic si a raportului f/ mai rapid...gen f/4 sau f/5. Un Refractor APO e de obicei pe la f/7.

Cand ziceam de barlow, nu ma gandeam la planete, ci ma gandeam ca teoretic as putea folosi un barlow mic de x1.3 pe un newton de f/4 si 800mm si sa-l transform astfel in 1040mm cu f/5.2. Insa am inteles (nu stiu daca e corect ce spun acum??) ca un astfel de barlow pus pe un newton rapid nu ofera aceeasi calitate a imaginii ca un f/5 si 1000mm nativ.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 09 Feb 2023 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tu trebuie sa stii ce tip de tinte abordezi. Mai mare nu e mai bun in toate cazurile.
Nu sunt in masura sa stiu cat de mici sunt anumite tinte DSO, fiindca nu am lucrat pe asa ceva. Colegii ca dmtr69 te pot lamuri.
Calitatea imaginii printr-un newtonian f/4 optimizat pentru foto e excelenta. Va trebuie, totusi, sa-i corectezi aberatiile optice inerente designului. E valabil si pentru f/5. Asta in masura in care vei dori sa ai rezultate de APOD.

Uite un soi de astrografe si refractoare. Exista si cu numere focale sub f/7. La preturi adaptate la ce ofera. Mr. Green
https://www.teleskop-express.de/shop/index...skope.html

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4842

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Feb 2023 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.stanmooreastro.com/f_ratio_myth.htm


image002.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  51.26 kb
 Vizualizat:  de 1023 ori

image002.jpg



_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 09 Feb 2023 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceva nu pușcă acolo. Vad aceeasi imagine facuta cu acelasi telescop la doua rapoarte focale diferite, dar avand aceeasi marime...
A redimensionat imaginea? A folosit senzori diferiti? A diafragmat telescopul? A facut binning?

Daca a folosit acelasi telescop si camera, inseamna ca a avut expuneri diferite. Timpul (total) o fi fost de 10 minute, dar gain-ul nu cred.
Deasemenea, nu stim nimic despre editarile ulterioare.

https://skyandtelescope.org/astronomy-blog...ro-images/

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4842

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Feb 2023 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i cu smecheri de prost gust de genul gain diferit ... e demonstrat si matematic.

Luminozitatea pe arcsecunda de cer depinde de apertura, nu de raportul focal.
Principiile din fotografia clasica difera un pic de astro.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 09 Feb 2023 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inseamna ca am facut o mare prostie ca am luat SCT-ul de 6". Puteam sa raman cu Mak-ul de 5" sau cu obiectivul foto.
Sau de ce or fi producand astia astrografe rapide, cand s-ar putea fotografia si cu celelalte?

https://cloudbreakoptics.com/blogs/news/as...xel-part-2

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10710



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2023 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Claudiu a scris:
Ok, in concluzie ...

Treburile sunt mai nuantate.
In primul rand senzorul nu e mic dar nici mare, impactul coma sau curbura campului are un efect mai mic dar poate sa fie destul de vizibil.
Daca la newton ai nevoie (sau nu) de comacorrector asta depinde de raportul focal si de impactul pe senzor sau de dimensiunea pixelului.
La fel si la refractor, e posibil sa nu scapi de un field flattener deci costul se va adauga la costul telescopului, nici APO-urile nu sunt chiar perfecte.
In ambele cazuri poti face teste cu instrumentul cumparat si vezi daca ai nevoie de corectoare sau nu.

Pana la urma, indiferent de discutii, vei ajunge sa cumperi ceea ce este pe stoc sau disponibil la rubrica Vanzari Smile


GunDALF a scris:
Inseamna ca am facut o mare prostie ca am luat SCT-ul de 6". Puteam sa raman cu Mak-ul de 5" sau cu obiectivul foto.
Aperture rules, 6>5! Indiferent ce ai zis tu mai devreme ca "lumina e aceeasi" si la gaurica din telefon si la un 50 f2.8 de FF.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 09 Feb 2023 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Aperture rules, 6>5! Indiferent ce ai zis tu mai devreme ca "lumina e aceeasi" si la gaurica din telefon si la un 50 f2.8 de FF.


Rules, in acest caz, cand vorbim de un f/10 vs un ~ f/13 (SCT 6" vs Mak 5"). Wink
In rest, ce i-ai recomandat colegului, e corect si subscriu. La APO poate sa se uite la cele din linkul de mai sus, cu corector integrat, la preturi pe masura. Mr. Green Cum ziceam, cel mai bine ma pricep sa cheltuiesc banii altora. Laughing
Dar cred ca alegerea finala va tine cont si de buget si va fi un newtonian cu tub carbon, optimizat pentru foto. Ca va fi un 6" sau un 8", asta depinde de ce anume vrea dumnealui sa pozeze.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 09 Feb 2023 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Recomandare telescop pentru ASI 533 MC-PRO
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Daca nu e un secret, care este cheia? Rolling Eyes
Urmeaza reduceri de 70% la FSQ 106?![/quote]


Daca ar fi dupa mine ar primi fiecare reduceri pentru instrumentele dorite.
E vorba de altceva, un apocromat ce pare a corespunde cerintelor lui Alexandru o sa fie disponibil in 3 luni. De aici rugamintea pentru rabdare, si in acelasi timp apare si perioada necesara pentru fortificarea bugetului.

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...uszug.html

Sunt si cateva fotografii acolo cu ceea ce poate aceasta luneta.
In caz ca e pe placul lui Alexandru pot ajuta si la achizitionarea directa din depozitul firmei. Cu transportul ne descurcam noi cumva. Dar macar ati luat un instrument ,,pe viata "!
Si e un apocromat SD!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10710



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2023 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e un 100mm f11! Pai are deja 100 f6, dece si-ar dori altceva mult mai problematic la astrofoto, in plus si cu o gaura in buget de 1.5k? Nu zic ca nu poti face DSO cu f11 dar trebuie sa fi putin masochist, mai ales ca la f11 ai varianta mak/sc cu apertura mai mare si mult mai mic, usor, ieftin.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 09 Feb 2023 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Asta e un 100mm f11! Pai are deja 100 f6, dece si-ar dori altceva mult mai problematic la astrofoto, in plus si cu o gaura in buget de 1.5k? Nu zic ca nu poti face DSO cu f11 dar trebuie sa fi putin masochist, mai ales ca la f11 ai varianta mak/sc cu apertura mai mare si mult mai mic, usor, ieftin.


M-am bazat pe aceasta afirmatie:

,,Deoarece am deja acoperite focalele mici pana spre 500-600 mm, as vrea ca focala telescopului sa fie mai mare. M-am gandit la 1000 mm. (800 mm ar fi cam putin fata de cei 500/600 mm pe care deja ii am la teleobiectiv)...."
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4842

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Feb 2023 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Inseamna ca am facut o mare prostie ca am luat SCT-ul de 6". Puteam sa raman cu Mak-ul de 5" sau cu obiectivul foto.
Sau de ce or fi producand astia astrografe rapide, cand s-ar putea fotografia si cu celelalte?


De ce zici asta ? N-ai trecut la aperturi mai mari ?

Ce ziceam eu era ca nu obtii mai multa lumina daca doar schimbi raportul focal fara aport de apertura.
De ex. daca folosesti un focal reducer, pe acelasi telescop, aceeasi camera, obtii un raport focal mai mic, aparent galaxia in cauza apare mai stralucitoare, dar este mai mica ca dimensiuni. Nu ai informatie captata in plus. Obiectul ala are tot atatia fotoni captati, doar ca pe o suprafata mai mica. Acelasi efect il obtii prin binning. Nu obtii exact aceeasi imagine dar mai luminoara (la aceeasi scara/dimensiune/detalii).
Got it ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact