Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
adc_110.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225653
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Saturn - prima incercare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4842

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Sep 2022 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Darius , mi se pare mie sau la tine poza este mai clara in partea dreapta decat in stanga ?
Sus
Darius M
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2016
Mesaje: 144



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2022 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Darius , mi se pare mie sau la tine poza este mai clara in partea dreapta decat in stanga ?

Este într-adevăr mai clară în dreapta. cred că din cauză că era camera în poziție incorectă pentru greutatea sa, așa cum și GunDALF a menționat mai devreme.

Data viitoare o să încerc să o montez în partea de sus.

Dar am și o întrebare:
Din numărul total de cadre, jumătate au fost clare pe dreapta și jumătate pe stânga, pentru că am folosit două clipuri în care am focalizat pentru fiecare jumătate separat.
E normal să nu se combine și focusul sau ar fi trebuit să se combine?
Consider că la planetare și lucky imaging cel mai important ar fi să se combine focusul...

Eu mă așteptam ca la stacking să fie suprapus și focusul selectiv, dar se pare că nu.
Cred că aș putea să o repar probabil dacă le procesez separat apoi le îmbin în Affinity. Poate o să-mi fac puțin timp să revin la asta.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Sep 2022 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoretizam si eu, fiindca asta mi s-a intamplat mie aici:

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=212770#212770

Partea de sus e blurata/miscata, cred exact din cauza ca tragea camera in jos intr-o parte. Fiind un stack de 50 RAW-uri, unde misca mai tare, a iesit blurat.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10710



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2022 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Focus stacking.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Sep 2022 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Darius M a scris:

Consider că la planetare și lucky imaging cel mai important ar fi să se combine focusul...

Pai, asa si lucreaza: algoritmii selecteaza portiunile cele mai clare/contrastate si le combina. Din acest punct de vedere nu trebuie sa-ti faci griji, ci cum alegi tu cadrele pe care sa le stackeze. Daca folosesti AS!, ai un grafic care iti arata cadrele care sunt peste calitate standard (0) si care sunt sub. Evident, vei alege cam 3/4 din cadrele care trec de linia standard, eu, cel putin, asa procedez.

PS: ce-i cu MOV-urile alea din linkul cu planetele? Ideal ar fi sa-l notezi pe cel original cu "original", celelalte editate sa descrii succint modul folosit.
PPS: hai ca am descarcat si eu Luna ta. Dar e prea mica sa speri sa imbunatatest ceva detalii si, in plus, nici faza Lunii nu e avantajoasa pentru acest aspect.
PPPS: "succesuri!" Mr. Green

EDIT: nu-i prea grozav Jupiterul tau, dar se vede o pata rosie pe-acolo.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Darius M
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2016
Mesaje: 144



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2022 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:

PS: ce-i cu MOV-urile alea din linkul cu planetele? Ideal ar fi sa-l notezi pe cel original cu "original", celelalte editate sa descrii succint modul folosit.
PPS: hai ca am descarcat si eu Luna ta. Dar e prea mica sa speri sa imbunatatest ceva detalii si, in plus, nici faza Lunii nu e avantajoasa pentru acest aspect.
PPPS: "succesuri!" Mr. Green

Mică în ce sens? ocupă cadrul întreg la dimensiune 4k, prin 1000mm plus Powermate 2x plus Barlow 2x.
Sau te referi la lungimea clipului? Apropo, cam ce lungime ar fi potrivită pentru asta?

Fisierele .braw sunt cele originale, din cameră
Neștiind dacă poți procesa formatul acesta, am exportat și în alte formate - avi necomprimat și mxf
La Lună într-adevăr n-am scris asta în numele fisierelor, o sa am mai multa grijă data viitoare.
La planete am pus doar avi necomprimat, h264.mp4 și dnxhr444.mov

Spune-mi te rog ce format poți procesa ca să nu mai export în toate formatele astea.
Opțiunile ar fi, pe scurt (format:codec), de la mărimea cea mai mare la cea mai mică:
- .braw: direct din cameră
- .avi: necomprimat sau gopro cineform (compresie intra-frame)
- .mov: dnxhr444 (compresie aproape lossless intra-frame)
- .mpg: h264 (compresie inter-frame, nerecomandat pentru asta)

GunDALF a scris:
EDIT: nu-i prea grozav Jupiterul tau, dar se vede o pata rosie pe-acolo.

Da, n-am așteptat să ajungă cu fața spre noi. E în stânga jos.
https://www.facebook.com/photo?fbid=219810...0559422350


Mulțumesc
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Sep 2022 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mica, adica vreau sa zic ca Luna trebuie tratata altfel, respectiv pe portiuni. Asta inseamna ca magnificatia trebuie ceva mai serioasa.
Nu reusesc cu braw-ul de pe MEGA, iar de dincolo (linkul initial), descarcarea merge atat de slab, incat am renuntat.
Ideal mi-ar fi avi necomprimat, daca tot ai cu ce converti braw-ul.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Darius M
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2016
Mesaje: 144



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2022 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Mica, adica vreau sa zic ca Luna trebuie tratata altfel, respectiv pe portiuni. Asta inseamna ca magnificatia trebuie ceva mai serioasa.

Aș mai pune 2 barlow dar n-am Very Happy . Eventual o cameră cu pixeli mai mici.

GunDALF a scris:

Nu reusesc cu braw-ul de pe MEGA, iar de dincolo (linkul initial), descarcarea merge atat de slab, incat am renuntat.
Ideal mi-ar fi avi necomprimat, daca tot ai cu ce converti braw-ul.


Am înțeles, pe viitor avi necomprimat. Eventual îl pun într-o arhivă, poate ocupă mai puțin.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 14 Sep 2022 08:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Urmareste daca prinzi pe undeva un Powermate 5x Image Amplifier, ala ar fi cireasa de pe tort.

https://www.amazon.com/Tele-Vue-Powermate-...B0001GJCJS

Camera planetara, musai. Mno, cam costisitoare pasiunea, stiu. Dar macar tu esti "alive". Eu le am pe unele si uite ca nu prea mai am nici timp, nici chef.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10710



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2022 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel putin la planete trebuie lucrat crop cat sa se incadreze doar planeta, rezolutiile astea mari, cel putin pentru mine, suna infiorator pentru procesor, RAM, stocare, desi am 1T spatiu, I7 si GPU Quattro.
Oricum trebuie insistat obsesiv pana prinzi minutul cu seeing bun, altfel dintr-o singura noapte nu iti dai seama ce anume nu merge pe acolo daca nu scoti detaliile dorite.
La Luna merge si intreg discul dintr-o singura captura dar pt. detalii iti trebuie seeing bun, camp corectat pentru intreg senzorul si rezolutie+spatiu de stocare pentru sute-mii de cadre. Sau mergi spre F30 si captezi detalii/cratere individuale. Cu ceva rabdare poti face stitching/mozaic si obtii intreg discul.
Cu oglinda ca a ta de 200mm F5 si lucrand la f25 se pot obtine detalii bune, daca ai seeing bun ... https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...=330#78679 . Cred ca am vazut detalii mai bune chiar si cu apertura mai mica, de ex. colegul cluci parca scotea niste imagini senzationale din balcon cu mak-ul de 150mm.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 14 Sep 2022 14:03, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 14 Sep 2022 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa e, la captura un ROI adecvat te ajuta la obtinerea unor fps la valoare ridicata, ceea ce este un deziderat printre astroplanetisti. Daca nu este posibil la captura, la editarea ulterioara se poate face crop cu Castrator sau PIPP fara probleme, astfel incat stack-uirea sa fie mai putin devoratoare de resurse (CPU, RAM etc.)
La Luna, insa, rezolutiile mari sunt un "must have".

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Darius M
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2016
Mesaje: 144



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Sep 2022 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Înțeleg că este bine ca discul să umple cadrul.
La lună configurația actuală îmi oferă asta. Acesta este cadrul întreg, fără crop: https://www.youtube.com/watch?v=BT_OY9t6gWo

La planete crop și Powermate acela 5x de care zicea GunDALF cred că ar fi extraordinar.
Resursele necesare procesării nu sunt neapărat o problemă, pot procesa 4k destul de ok. Doar alinierea în SiriL a durat puțin mai mult, cred că vreo 20-30 de minute pentru vreo 2000 de cadre dacă îmi amintesc eu bine.

Într-adevăr cropurile 2k cu Jupiter și Saturn au fost aliniate foarte rapid așadar e o diferență sesizabilă la 4k.

valy a scris:
trebuie insistat obsesiv pana prinzi minutul cu seeing bun

Da, pai eu am făcut doar vreo 10-20 de minute de captură în total iar ce am procesat au fost doar vreo cateva minute care mi s-au părut mie mai bune ochiometric. Încă încerc să mă familiarizez cu tot procedeul.

GunDALF a scris:

Camera planetara, musai. Mno, cam costisitoare pasiunea, stiu. Dar macar tu esti "alive"

Deocamdată am făcut upgrade la foto-video și bugetul e cam sub nivelul mării pentru o perioadă.
Sa vedem ce ne rezerva viitorul.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 14 Sep 2022 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Darius M a scris:
Înțeleg că este bine ca discul să umple cadrul.

Trebuie sa schimbi paradigma de cinefil intr-una de astrofotoplanetar. Mr. Green
Adica, sa creezi chestii de genul asta... din bucati. Rolling Eyes

https://i.postimg.cc/wzCprmFW/LUNA-9-clipuri-half.jpg

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4842

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Sep 2022 00:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as incerca sa vad care-i problema cu focalizarea (flexura/colimare). In mod normal ar trebui sa ai imagine clara pe centru si sa se degradeze (mai mult sau mai putin) spre margini. Un corector de coma de tip Paracorr indreapta si curbura de camp (totusi coma este dominanta), dar nu te ajuta la decolimare la fel cum nu prea te ajuta nici stacking-ul.

P.S. La Newton daca pui focuserul vertical, s-ar putea sa-ti vina curentii de tub fix peste focuser.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4842

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Sep 2022 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atasez si un scurt articol scris de cine altcineva, Damian Peach, in care atinge problemele discutate pe aici.

Citez:
Choosing Your Tools
- The first is an electric focuser. You don’t want to touch the telescope when focusing, as vibrations from your hand are greatly magnified, and you’ll simply be fighting with a jiggling image.

Cameras, Computers, and Control
- You can even use a DSLR camera with HD video capabilities, though they weigh much more than the video cameras shown above and require a very sturdy focuser.

At the Telescope
- First and foremost is making sure your telescope is in perfect collimation. Even a slight misalignment can noticeably degrade the image being recorded.
- Another consideration is ensuring your telescope has reached thermal equilibrium. If your scope is warmer than the outside air, it will radiate heat, producing a blurry image that is virtually impossible to focus.

Focus, Focus, Focus
- Focusing in good seeing is usually easy, but under poor seeing it can be extremely difficult, so don’t be discouraged ... Simply take your time and practice. The more you do it, the better you’ll get at it.
- When you start recording video, you’ll typically be operating your camera at about 30 to 80 frames per second or more, depending on the brightness of your target, capturing a minimum of 1,000 frames for a single image stack.

Video Reduction
- The number of usable frames you stack varies depending on the seeing conditions. Under good seeing you can stack a great many frames (maybe 75% or more), but in poor conditions this goes down to maybe about 30%. Stacking more frames taken under poor seeing simply produces a blurrier result, because more subpar frames are included in the final stack. That said, don’t be fooled into thinking just selecting the 100 best frames will work. It may well deliver a sharper result, but it will be extremely noisy when sharpened.



PlanetaryImaging_S&T_may2020_Damian_Peach.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  PlanetaryImaging_S&T_may2020_Damian_Peach.pdf
 Marime fisier:  264.65 kb
 Descarcat:  de 32 ori

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact