Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v3_0_epc.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224692
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cel mai mare telescop astronomic privat ? Zadareni- Arad


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 20 Mar 2013 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Cel mai mare telescop astronomic privat ? Zadareni- Arad
Raspunde cu citat (quote)

Va salut !

Azi am ascultat intamplator o stire foarte interesanta la radio.

Fiind pe faza cu recorderul am si inregistrat instantaneu tot ce am auzit la Radio Romania Actualitati.

Este vorba despre un astronom amator pe nume Nicolae Reinholz din localitatea Zadareni, judetul Arad.

Aveti aici inregistrarea stirii de la radio, iar daca cineva mai are informatii despre acest subiect sau despre domnul Nicolaie Reinholz ne poate scrie aici.
Ar fi interesant de citit astfel de realizari frumoase.


Toata admiratia mea !

Iata stirea audio :

http://www.trilulilu.ro/muzica-electronica...a-observat


P.S : Poate domnul Mircea Pteancu ne va lamuri mai bine.

Am gasit si aici cateva informatii conexe :

http://old.banateanul.ro/articol/ziar/timi...ers/17252/
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Mar 2013 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da noi cativa pe aici in vest il cunoastem pe N. Reinholz . am avut cu dansul cateva intalniri acasa la Zadareni dar si la Timisoara . Oglinda primara de 300mm a fost finalizata la Timisoara de regretatul Beches Gavril si metalizata tot aici la vechea fabrica IOT.
din pacate nu toata lumea agreaza PC si Net la fel si domnul Reinholz. ultima data am fost acum 4 ani in vizita la observatorul din Zadareni poate caut si poze ...
Proiectele noului Observatorcu oglinda de 0.8 -1m le-am vazut dar era deja resemnat omul cu imposibilitatea de a demara lucrarile .
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 20 Mar 2013 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru precizari.
Asteptam si poze daca aveti.

Din fericire calculatorul a devenit o unealta utila omului, si daca unii nu il agreeaza imi pare rau pentru ei. E pacat sa nu arate si celorlalti pasionati de astronomie prin intermediul calculatoruluiu, ceea ce a izbutit sa realizeze acolo sau ceea ce doreste sa construiasca pe viitor .

De altfel, cei de pe forum intelegem aceste lucruri dar cu generatiile mai vechi e mai greu sa ii convingi ca si computerul e folositor daca il utilizezi intr-un mod placut sau instructiv.

Nu ar strica niste poze sau noi informatii daca mai faceti rost sau daca mai are cineva dintre colegii nostri.

Oricum, online sau nu, ii uram mult succes !
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Mar 2013 00:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo
Cu placere.
Nicolae (Nicu) Reinholz din Zadareni,Arad apare de multe ori in pozele de aici:

http://galaxis.1colony.com/istoric.html

Si de aici:

http://galaxis.1colony.com/fotografii.html

In postarile mele pe acest forum l-am mentionat pe Nicu de mai multe ori.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10652



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2013 01:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Printre pozele din ultimul link vad si un 450mm interesant.
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2013 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Da noi cativa pe aici in vest il cunoastem pe N. Reinholz . am avut cu dansul cateva intalniri acasa la Zadareni dar si la Timisoara . Oglinda primara de 300mm a fost finalizata la Timisoara de regretatul Beches Gavril si metalizata tot aici la vechea fabrica IOT.
din pacate nu toata lumea agreaza PC si Net la fel si domnul Reinholz. ultima data am fost acum 4 ani in vizita la observatorul din Zadareni poate caut si poze ...
Proiectele noului Observatorcu oglinda de 0.8 -1m le-am vazut dar era deja resemnat omul cu imposibilitatea de a demara lucrarile .
OGLINZI MARI,PESTE 1 M DIAMETRU,NU STIU UNDE AR PUTEA FI DEPUS STRATUL REFLECTANT.POATE DEPUS CHIMIC CA OGLINDA BUNICII.CAT DESPRE PRECIZIA DE EXECUTIE IN REGIM DE AMATOR REFUZ SA CRED CA SE POATE ,DACA VREM UN TELESCOP "NU DE JUCARIE " IN OPTICA ABERATIILE SUNT DATE VARIATIA INDICELUI DE REFRACTIE FUNCTIE DE LUNGIMEA DE UNDA,DISPERSIA MEDIE SI PRECIZIA DE EXECUTIE A PIESELOR OPTICE SAU MECANICE.IN REGIMDE AMATOR NE MAI JUCAM DAR PENTRU LUCRURI SERIOASE....MAI VEDEM.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Dec 2013 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate in regim de amator fabrica si 1M diam oglinda depunerea se face in Vid si la oglinzi de 8-10m sunt niste farfurii pe sine cu multe puncte de evaporare . Chiar si in Romania se poate depune la og de 1-1.5 m daca e cazul Wink eu pot depune in vid( instalatie Balzers.) pe diam de 700mm am depus pe og 550mm dar cel mai greu e de urcat sticla in cupola fara sa atingi suprafata.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Dec 2013 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa te intreb draga Andrei cate oglinzi ai facu tu ca sa sti ce se poate face in regim de amator?
Asa, pentru informarea ta, oglinzile facute in regim de amator bat la fund in mod curent oglinzile facute industrial, la norma. Asta, evident, daca sunt facute de cineva priceput si care respecta regulile artei.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Dec 2013 01:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy

Telescopul de 450mm care apare pe situl Galaxis este un telescop Nasmyth de 450mm construit de catre Ion Zaidel din Pitesti ,pionier al ATM-ului romanesc.
Nu stiu daca acest telescop, sau un altul similar , a ajuns intr-o vreme la Observatorul Urseanu in Bucuresti.Se pare ca acolo nu a dus-o prea bine.Tubul gigant a fost montat pe o montura Zeiss ,mult subdimensionata pentru un asemenea monstru.
Poate stiu membrii Astroclubului Bucuresti ce s-a mai intamplat cu dupa aceea.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10652



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Dec 2013 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.


Andrei Ion a scris:
OGLINZI MARI,PESTE 1 M DIAMETRU,...
Se poate http://www.dailymail.co.uk/news/article-24...scope.html
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2013 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22 a scris:
As vrea sa te intreb draga Andrei cate oglinzi ai facu tu ca sa sti ce se poate face in regim de amator?
Asa, pentru informarea ta, oglinzile facute in regim de amator bat la fund in mod curent oglinzile facute industrial, la norma. Asta, evident, daca sunt facute de cineva priceput si care respecta regulile artei.
cati dintre dumneavoastra sunteti opticieni ,ca profesie?ati trecut macar o data pe la poarta IOR? eu am lucrat acolo vreo 17 ani,ca oprician.p.s. cu ce masurati dumneavoastra precizia curburii la o oglinda?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Dec 2013 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Auleu aici avem probleme ...probabil nu vei crede ca amatorii ce fac oglinzi stiu mai bine sa masoare precizia unei suprafete optice decat cei mai buni opticieni de la IOR.
au auzit opticienii de la IOR si au lucrat cu metoda Foucault si Ronchi din centru de curbura a concavitatii? sunt multe de citit pt cei profesionisti din Romania pana sa poata ei face oglinda concava functionabila .
sigur exista prin Bucuresti ceva interferometru dar nu merge peste 10cm diam .
opticienii profesionisti stiu si folosesc calibre si se uita la inele circulare asta nu e suficient ca precizie si nu merge la 30cm diam nu face si nu are nimeni calibru asa mare .
Cu simpla metoda a egalizarii fotometrice cu Couder screens + lama amatorii fac acasa in bucatarie oglinda parabolica . din cate stiu nicio fabrica din Romania nu poate face oglinda parabolica functionabila .
Dar in prezent amatorii folosesc si interferometria pt a face control la oglinzi si de 1m daca e cazul (bath interferometer) eu folosesc Twyman–Green interferometer cu referinta sferica. dar si dublu pass cu referinta plana.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Dec 2013 02:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...si uneori, noi, amatorii, masuram curbura oglinzii si cu pasul.
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 25 Dec 2013 05:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IOR,IOT ...erau crema tehnici Romanesti toti stim ca aveau utilaje valabile pentru acei ani si ca lucrau pentru armata , export... dar nu aveau tinta fabricarea de telescoape faceau cel mult lunete terestre militare care nu se pot compara cu cele astronomice . Dar din prea multa stiinta , hotie , in loc sa se reprofileze (mai faceau si ei o scoala) aveau o optica proasta de a vedea lucrurile s-au dus dra... cu tot cu optica . Mr. Green
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Dec 2013 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Bucuresti inca functioneaza IOR si Pro Optica si au experianta si pricepere pt productie de serie la lentile ,obiective ,prisme dar pentru diametre si grosismente mici ca asa e cererea la lunete de ochire si binocluri . IOR face inca si microscoape . La piese masive pentru astronomie 200-600mm nu au dotari si experienta si nici nu au dorit sa se apuce de asa ceva .
IOR a avut o tentativa de telescop scolar de 200-250mm diam . Dar nu au facut in mod temeinic , Oglinda primara de la asa ceva a ajuns la mine si era un mare mare dezastru au lipit trei sticle suptiri de geam de fereastra ca sa rezulte un blank mai gros dar nu au slefuit deloc fetele ce au abateri de la plan .in final dupa slefuirea concavitatii a rezultat un complex de abateri astigmatism si coma celular pe zone . dar cum au testat ei cu un mic calibru ce plimbau aratau aproape la fel inelele lui Newton si parea ca e bine Laughing Despre oglinda Zeiss de la observatorul din Timisoara ce au reusit sa o crape la realuminizare nici nu mai vorbesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact