Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-2017-05-05-22h53m19s56.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Aliniere polara, ne-ortogonalitate


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Referinte documentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 20 Mar 2011 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Aliniere polara, ne-ortogonalitate
Raspunde cu citat (quote)

Efectele ne-ortogonalitatii asupra alinierii polare.

Ceea ce dorim noi prin procesul de aliniere polara este atingerea unei precizii care sa permita monturii sa urmareasca un obiect pe firmament fara a prezenta drift. Tocmai din aceasta cauza alinierea polara se face fata de axele monturii si nu fata de axa optica a telescopului.
Daca avem o ne-ortogonalitate pe axele monturii atunci nu este posibila o pozitionare corecta in apropierea PNC. De exemplu eroarea de ortogonalitate este de circa 1 grad, aceasta va duce la o eroare de pozitionare de circa 4 minute pe axa RA in apropierea ecuatorului cerest, de circa 8 minute pe axa RA la DEC de 80 grade. Tocmai din acest motiv intr-un asemenea caz este inutila folosirea stelei Polare sau a unei stele din apropierea PNC pentru alinierea polara.

Alinierea polara in cazul unui telescop ne-ortogonal (elimiarea acestui factor)
In acest caz se recomanda foosirea a doua stele care au o valoarea apropiata pe axa RA insa astfel pozitionate incat la procesul de aliniere montura sa nu faca un meridian flip. Vara putem folosi de exemplu perechea Vega si Nunki (aSag), in decursul procesului de aliniere folosim una dintre stele ca stea pivot iar cea de a doua pentru a efectua reglajele in axa azimutala. Reglajele implica o serie de pasi:
1. Go-to Vega (considerand ca plecam cu telescopul din pozitia parcata)
2. Centrare in ocular si sync
3. Go-to Nunki
4. Reglarea azim pana cand este centrata
5. Go-to Vega
6. Centrare si sync
7. Go-to Nunki
acesti pasi se repeta pana la disparitia erorii.

Pentru reglarea axei alt se foloseste o a treia stea diferita ca valori in RA si DEC de exemplu Enif (ePegasus) si se repeta pasii 1-8 intre Enif si Nunki
Pentru marirea preciziei in axa alt puteti obliga un meridian flip astfel puteti face o compensarea a erorii inca prezente pe axa alt. Astfel vor fi evitate erorile intre valorile RA si DEC.

Un telescop este orthogonal atunci cand axa optica este exact la 90 grade fata de axa declinatiei. Pentru aceata trebuie satisfacutre doua conditii:
1. Cele doua axe sa fie in prealabil orientate in prealabil in pozitia corecta
2. Axa optica sa fie paralela cu axa RA (sau polara)

Sper ca sa va ajute la ceva.
Emil

P.S. Ca surse de informatii pe langa experienta proprie am adaugat si informatia existenta pe net (Astro Physics)
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2011 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Emil,

In cazul unei monturi ne stationare, montata pe trepied si mutata tot timpul din balcon,cu un camp vizual SE-S-SV si 65 de grade altitudine maxima (cazul meu) cand fac alinierea pe 2 stele controlerul SynScan afiseaza un numar de stele din care nu prea gasesc doua pe aceiasi parte a meridianului, la care sa am acces (Repet din pozitia de observare a mea)
Intrebare: care ar fi problema daca se face flip peste meridian pt a doua stea ?


Gabi.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 21 Mar 2011 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Gabi
nu confunda alinierea polara cu alinierea din controler sunt doua procese diferite.
alinierea polara implica corectii mecanice aplicate asupr celor doua axe iar aliniamentul din controler calculeaza offsetul pentru asiguarea unui goto cat de cat corect.
Pentru controler nu folosesti aliniamentul ci o serie de comenzi goto objects -->stars insa inainte de aliniament
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2011 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Emil,

Nu am confundat cele doua proceduri,cred ca nu m-am exprimat eu clar, alinierea polara o fac prin metoda drift aliniament .(si ca o paranteza la drift, cand se monitorizeaza steaua si se fac corectiile mecanice la cele doua axe,cum crezi ca este mai bine, cu rata siderala din controler activata sau nu?)
Deci sa inteleg ca pot alege doua stele in zona spre care am vizibilitate si aplic procedura descrisa de tine fara sa trec peste meridian si dupa aceea trec la alinierea pe 2 stele din controler?

Gabi.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 21 Mar 2011 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru drift trebuie sa mergi la viteza siderala folosesti ceva software pentru a accelera procesul?
Da poti cred eu folosi si doar dupa accea faci un aliniament din controler.
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2011 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

NU folosesc niciun soft pntru accelerarea procesului,alinierea prin metoda drift o fac manual ca in linkul de mai jos si nu foarte des chiar daca montura cu trepiedul le mut am facut niste semne unde vin picioarele trepiedului,o asez in acelasi loc de fieecare data,dar alinierea din controler, One Star / Two Star or Three Star Alignment se face in mod obligatoriu la fiecare sesiune de observatii si am vazut ca Go-To functioneaza destul de precis.

http://www.iankingimaging.com/show_article.php?id=11

Folosesc un ocular cu reticul iluminat de 5mm orthoscopic pe care il recomand nu numai pt drift aliniament ci si pentru centrarea stelei la alinierea din controler, One Star / Two Star or Three Star Alignment.


Gabi.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2013 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Aliniere polara, ne-ortogonalitate
Raspunde cu citat (quote)

Emil, as avea o intrebare, ca incepator in alinierea monturii NEQ6. As dori sa stiu daca exista si alte posibilitati de a pre-alinia, folosind luneta polara ( presupunand ortogonalitatea si orizontalitatea ok ) inafara de urmatoarele doua metode:

1) folosind softul Polar Finder si "ora" declarata de Synscan la startarea monturii: plasam Polara prin reglaje ( azimut , ascensie) pe cercul reticolului lunetei, la ora corespunzatoare.
Pozitionare primitiva deoarece cercul reticulului lunetei nu are diviziuni suficient de fine pentru a face corespondenta cat mai exact si chiar daca le-ar avea nu ar fi vazute suficient de comod prin luneta.

2) alinierea reticolului cu ceasul ascensiei drepte dupa care se plaseaza Polara in cerculetul cu pozitia determinata .
Folosind inelul marcat centrat pe axa de ascensie (ceasul) : se fixeaza Polara in centrul reticulului, se coboara prin butoanele ascensiei pana la punctul minim al cercului reticulului (asigura gasirea proiectiei exacte pe cerc), se roteste montura in jurul axei de ascensie pana cand cerculetul desenat pe cercul reticolului lunetei e centrat exact pe Polara si in acest moment se fixeaza cercul metalic de marcaj (ascensie) pe valoarea zero. Acum nu avem decat sa citim valoarea HA indicata de SynScan si sa rotim montura in jurul ascensiei, spre dreapta, pana cand indicatorul va puncta pe inel valoarea HA . Surpriza: pozitia cerculetului pe cercul reticolului va fi exact cu aceea sugerata de softul Polar Finder, cu diferenta ca folosind Polar Finder nu ar fi putut fi plasata (manual) la fel de precis. Smile Nu ne mai ramane decat sa folosim din nou butoanele de ascensie+ cele azimutale pt a aduce polara in cerculetul ei rezervat pe reticul.
Aceasta metoda insa presupune mai multe interventii la suruburile de ascensie ceea ce este un calvar la manevre, in cazul EQ6. Smile
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 21 Mai 2013 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Aliniere folosind TELESCOPUL sau LUNETA
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2013 18:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult, Michel ! Demna de luat in consideratie metoda.
O sa experimentez si varianta aceasta. Ideea este ca, desi alinierea Polara este in definitiv o pre-aliniere fata de o alinierea "perfecta", finala, care ma tine "fixat" pe obiect, la DSO (suficient de mult ca timp de pilda pt un DSLR) daca ne apropiem foarte "strans" de "solutie" folosind luneta polara si mai ales optimizam nr de actiuni asupra ascensiei (ingrozitor de manevrat cu finete) , scapam "ieftin " ca timp pana la metoda drifting si in plus avem mai putin de lucru la aceasta ultima metoda de rafinare.

Surubul "problema" de reglaj ascensie, care tine toata greutatea telescopului si contra-greutatilor, el singur, nu ar putea fi rotit fin astfel ca sa gaseasca solutia perfecta la ascensie decat daca se strange putin mai tare decat ar tb (inaltime un epsilon mai mult) dupa care se strange cu atentie surubul antagonist ( cel mai lenes Smile ) pt o fixare perfecta a ascensiei.

Eu stiu ca inaintea metodei de drifting trebuie depus efort suficient pt o pre-aliniera buna , prin luneta polara caci altfel risipa de timp ar fi mult mai mare la metoda drifting..
Tehnologii "ieftine" ca timp dar si suficient de bune pt DSO, sunt foarte utile la observatii atunci cand locul se schimba frecvent. Smile De fapt...eu asta caut, ca sa-mi pot face practica in DSO oriunde (nu am casa la curte) .
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Mai 2013 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca Emil se refera, daca nu ma insel, la asa zisa eroare de con, nu la alinierea polara a unei monturi perfecte care nu exista.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2013 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este si inchipuiti-va ca am inteles perfect acest lucru dar intrucat exista o virgula intre "alinierea polara" si "ne-ortogonalitate" am profitat de ocazie , negasind un topic "asezat" exact pe ceea ce voiam sa intreb.
Nu am considerat off-topic intrebarea mea deoarece nu se poate determina daca relatia dintre cele 2 componente ale titlului topicului este "ori" sau "&", domnule (doamna?) Nobody.
M-am adresat mai degraba retoric chiar daca am mentionat numele lui Emil, dar daca intr-adevar sunt off-topic in mod flagrant imi cer scuze fata de cei care se simt deranjati.
Am apelat la experienta celor foarte experimentati pe probleme de aliniere in general si iata ca cineva a sarit deja in ajutor cu o sugestie ... evident nu ca sa critice mai stiu eu ce ...Smile
Am recitit mesajul meu ca sa ma asigur ca nu am folosit cuvantul "perfect" nici pt aliniere si nici pt montura. L-ati gasit dvs ? Smile
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 24 Mai 2013 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Referinte documentatie

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact