Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Ursa-Mare.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

O ipoteza


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Dec 2013 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu confunda varsta estimata a universului (13.8 miliarde de ani) cu dimensiunea lui.
Si nu confunda raza estimata a universului observabil (46 miliarde de ani-lumina) cu intreg universul.
Singurul lucru care s-a constatat pana acum este faptul ca nu putem vedea limitele acetui univers, chiar daca aceasta limita ar exista. Deci putem spune ca universul este si finit, si infinit, in acelasi timp Wink
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 14 Dec 2013 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody qed

@sarah pentru ca tot aminteam de Asimov tot in aceasi nuvela pot face o paralela cu universurile paralele de care aminteai: daca ai intreba o amoeba e e unicitatea fiintei din punctul ei de vedere apoi ai intreba o balena ce inseamna acest lucru gandindu-ne ca aceasta contine multe miliarde de amoebe, ar putea fi raspunsul balenei inteligibil pentru amoeba? La fel si cu universurile... Traind intr-unul ai putea intelege macar daca mai exista altul in afara de asta?

C.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2013 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Putem considera Universul ca fiind un atom. Pentru greci era o noțiune finală: cel mai mic obiect posibil. Pentru noi cei de azi care cunoaștem particulele așa-zis elementare și mecanica cuantică, atomul nu este cel mai mic obiect posibil. Conform viziunii universurilor paralele ar exista un meta-univers. Dar vă reamintesc faptul că acum o sută și ceva de ani se credea că Galaxia este cea mai mare structură din Univers, abia după perfecționarea telescoapelor s-a dovedit că nebuloasele descoperite de Messier sunt alte galaxii similare cu a noastră.

Eu am altă concepție despre Univers: Universul este fractal. Pentru că anumite pattern-uri se repetă la scară macro și microscopică. Totul ține de nivelul la care ne raportăm și de progresele pe care le facem în cunoaștere: teorie->cercetare->tehnologie->observații. TOTUL e relativ. Inclusiv "totul". Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 14 Dec 2013 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dar vă reamintesc faptul că acum o sută și ceva de ani se credea că Galaxia este cea mai mare structură din Univers, abia după perfecționarea telescoapelor s-a dovedit că nebuloasele descoperite de Messier sunt alte galaxii similare cu a noastră.

Asa e. Pana si stiinta poate fi vazuta ca magie daca sunt separate de o perioada foarte mare de timp.

Daca te referi ma modelul planetar al atomului atunci nu e bine pentru ca s-a dovedit ca modelul nu functioneaza decat pentru hidrogen.

C.
Sus
Buta Bogdan
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Sep 2013
Mesaje: 13



Localitate: Saru Dornei

MesajTrimis: 16 Dec 2013 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si daca ar fi mai multe universuri ? si daca acestea ar gravita in jurul unui centru care le-ar atrage ? ar fi forma suprema (cunoscuta) de organizare a materiei si va avea nevoie si de un nume, nu?
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 16 Dec 2013 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asta ar fi ceva la care nu m-am gandit, coliziunea dintre doua (sau mai multe) universuri.
Si fiecare superstructura ar fi precum o galaxie.
Dar noi avem tendinta sa ne credem UNICI, suntem dati naibii. Noroc ca nu stim cat de mici suntem de fapt, cand intreg universul poate fi un firicel de praf...
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Dec 2013 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Putem considera Universul ca fiind un atom.

Eu am altă concepție despre Univers: Universul este fractal.


Carl Sagan a fost mi se pare primul care a afirmat ca universul nostru ar putea fi doar o particula elementara sau chiar sub elementara dintr-un alt univers.

La randul lor , particulele acestui univers ar putea fi adevarate universuri .

Eu as merge si mai departe , la gandul ca toate universurile , mari sau mici , sunt de fapt identice , au exact acelasi curs si aceeasi istorie.

Mi se pare singurul mod in care informatia poate fi conservata la infinit. Asa ca daca universul e fractal , atunci e fractal in toate sensurile si toate directiile .In felul asta , nici timpul nu mai conteaza.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 16 Dec 2013 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau dar apelul la autoritate mi se pare un argument jalnic. E dealtfel definit si ca eroare de logica. Conform argumentatiei tale sa inteleg ca particulele atomice si subatomice nu fac parte din acest univers? Fractalitatea se defineste la nivel perimetrului sau suprafetei exterioare. In felul asta facem aceasta limita infinita pastrand totusi suprafata sau volumul constant.

C.
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 16 Dec 2013 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exagerand, reusim sa intelegem mai bine realitatea.
Nu o lua ad-literam! Dar nici atat de unici nu cred ca putem fi, indiferent care a fost inceputul si care va fi sfarsitul.

Mi-a placut chestia aia cu telescopul care te scuza de mijloace, el insusi fiind un mijloc.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 17 Dec 2013 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca nu v-ati fi grabit cu replicile , a-ti fi remarcat ca am folosit expresii de genul ''ar putea fi '' sau ''mi se pare'' Smile .

Probabil ca nimic nu e batut in cuie , atata timp cat si speculatia dar si contrazicerea ei sunt impanate cu aere de grandoare si atotcunoastere.

De ce trebuie neaparat ca o particula care e poate un mic univers , sa nu faca parte dintr-un univers mai mare ?

Sunt convins ca Sagan a debitat multe prostii la viata lui , dar la fel a facut si Hawking si multi altii.

Totusi nu pot fi considerati mancatori de rahat .

Chestia cu fractalitatea atribuita doar suprafetelor sau perimetrului mi se pare o limitare in gandire.

Uite o chestie legata de tridimensional:

Stiai ca intr-un cristal de diamant este suficient spatiu ca sa mai poata gazdui inca un cristal de diamant ?
V-ati gandit vreodata la asta ?

Scopul scuza chistoacele !

Smile

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 17 Dec 2013 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin, inceputul unei fraze in felul asta sugereaza faptul ca vrei sa dai greutate afirmatiei care urmeaza chiar daca folosesti termeni ca "ar putea fi" si "mi se pare". Departe de mine gandul ca Sagan sau Hawking sa fie mancatori cu polonicul. Numai ca aici discutam idei, si daca vroiai sa spui ceva care sa nu fie interpretat putea sa spui ceva de genul "Sagan a fost primul care a afirmat ca ... argumentand ca ...". As fi avut ceva de rumegat. Asa, nu am avut decat o simpla afirmatie facuta de un savant, fara nici un fel de explicatie. Nu a fost in intentia mea sa te jignesc, ci doar sa incerc sa fac discutia mai constructiva. Si asa forumul duce lipsa discutii in ultimul timp si numai de flame-uri nu are nevoie.

Stiai ca intre Pamant si Luna mai putem baga aproximatix 23 de planete similare ca pamantul. Yet, argumentul nu face ca ele sa fie parte a altui univers.

Mai degraba teoria M-brane se apropie mai mult de multiversul de care vorbim. Mai specifica printre altele ca un big-bang apare cand 2 m-brane se ciocnesc.

C.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Dec 2013 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Traim intr-un Univers tridimensional, la care se adauga a patra dimensiune, timpul.

Oare asa o fi? Nu cumva, instrumentele noastre, croite in mare parte dupa simturile si gandirea noastra, nu pot detecta eventuale alte dimensiuni ale acestui univers? Tot cautam materia neagra si energia neagra in aceste trei dimensiuni. Cautam unde trebuie?

O ipoteza, spunea ca initial universul a avut 12 dimensiuni, dar toate celelalte 9 au ramas mici, ca sa simplific. Asa o fi?

Sunt doar intrebari pe care mi le pun, in nici un caz afirmatii.

_________________
Dragos N
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 17 Dec 2013 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar la aia cu timpul ma mai gandesc. Iar teoria string-urilor spune ca universul are 11 dimensiuni. Intrebarea este: nu cumva punem prea multa baza pe matematica inainte de a avea macar o teorie?
Pana la urma ecuatiile nu traseaza decat legaturi intre cantitatile initiale, nu contest ca o ecuatie poate sa te faca sa intelegi altfel lucrurile, dar, poate o ecuatie cu adevarat sa faca o descoperire? Sau avem nevoie de capacitatea de extrapolare a unui creier pentru a merge mai departe? As afirma ca tot acest copac al stiintei are nevoie din cand in cand sa fie altoit si cu cate o erezie! Altfel riscam sa capatam in stiinta boala regilor.


C.
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 164

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 17 Dec 2013 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu va mai "certati" atata. Very Happy Fizicienii japonezi au lamurit subiectul:
http://www.descopera.ro/dnews/11767539-fiz...-holograma

_________________
Reflector: Dobson 150/750
Oculare: 3,10,25
Binoclu: 25x100
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 17 Dec 2013 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kirk Spock a scris:
Nu va mai "certati" atata. Very Happy Fizicienii japonezi au lamurit subiectul:
http://www.descopera.ro/dnews/11767539-fiz...-holograma


Eu credeam ca Einstein a lamurit-o demult :

Conform T.R. , din punct de vedere al fotonului , pe directia de deplasare universul este bidimensional.

Adica fotonul are nevoie de tot atata timp (adica zero) pentru a ajunge oriunde . Asta din cauza ca pleaca din start cu viteza-i renumita.

Mai mult , simultaneitatea evenimentelor exista doar din punct de vedere al fotonului .

De aici rezulta ca de fapt fotonul se deplaseaza printr-o alta dimensiune (sa-i spunem superioara) iar noi nu putem decat sa constatam efectul acestei deplasari in universul nostru limitat (de creier sau de cine stie ce naiba) .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact